Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

      4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Για το σπέρμα προσωπικα θα πρότεινα τις profertil ... Δυστυχως ειναι ακριβές, αλλα θεωρώ ότι κάνουν δουλειά! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Ρε κορίτσια να σας πω...αυτές τις μέρες βάζω τον μικρό στο στήθος γιατί δείχνει να πεινάει στο 3ωρο-4ωρο και πίνει 10 λεπτά και μετά τον παίρνει ο ύπνος και το βγάζει από το στόμα του από μόνος του ,μετά από λίγο ξυπνάει και πάλι το ίδιο..με αποτέλεσμα το φαγητό του να κρατάει κανένα 2ωρο. Τώρα που ξεκινάω δουλειά δεν θ μπορώ να ανταποκριθώ σε κάτι τέτοιο ..

Το έχει και καμιά από εσάς? Τι κάνετε για αυτό? Δεν θέλω και να τον μπουκωνω ενώ κοιμάται..Επίσης , είναι ξύπνιος όλη τη μέρα , κοιμάται 2-3 10λεπτα με το ζόρι και το βράδυ ενώ κοιμάται σερί 4-5 ώρες είναι ανήσυχος. Κάνει κάτι νιαούρισματα,τεντώματα, μούγκρισματα..κι αναρωτιέμαι πότε ξεκουράζεται αυτό το παιδί?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Χαχαχαχα..αααα είναι καλή και η δική σου. Κάτι τέτοια τα έλεγε στη κόρη της και μάλιστα λέει και ξαναλέει πόσο την άκουγε η κόρη της όσο είχε το παιδί μωρό και την συμβούλευε..σαν καρφί για εμένα που δεν την ακούω και καλά.

Εμένα έκλαιγε όπως είναι φυσιολογικοτατο και ερχόταν η πεθερά και ο πεθερός και μου έλεγαν "γιατί κλαίει το μωρό?" ... Στην αρχή έμπαινα στην διαδικασία να τους απαντήσω λέγοντας μάλλον πεινάει ή έχει κολικούς κλπ ...μετα τους ειπα 1-2 φορές "γιατί είναι μωρό και τα μωρά κλαίνε" και το έκοψαν .

Να μου το πάρει από τα χέρια δεν το έχει κάνει αλλά πχ να είναι ώρα που πάω να το βάλω για ύπνο το μωρό να έχει μια ανησυχία και να μου λέει δωστο σε μένα λες και γω κάνω κάτι λάθος ή να θέλει αλλαγμα ,να πάω να τον πλύνω και να μου λέει φέρε να το κάνω εγώ το έχει κάνει και τις περισσότερες φορές της απαντάω δεν χρειάζεται,είμαι εγώ εδώ.

Το χειρότερο ήταν οταν επειδή είμαστε στο ίδιο σπίτι τυχαινε να τον ακούει να κλαίει μετά το βραδινό ύπνο και στα 5 λεπτά χτυπουσε τη πόρτα να τον δει ή την ακουγα από τη σκάλα να φωνάζει "ξυπνήσατε;;" ή να πηγαίνει η ώρα 11-12 το πρωί να μην έχουμε εμφανιστεί στο σαλόνι και να λέει "καλέ ,που είναι το μωρό; Φέρτε το εδώ.." ...εε σταμάτησα να της απαντάω από ένα σημείο και μετά και το έκοψε κι αυτό αλλά όντως θέλει γερά νεύρα η συγκατοίκηση ,έστω και προσωρινή, από μόνη της...πόσο μάλλον με πεθερά και μετά από εγκυμοσύνη- γέννα που είναι η χειρότερη και πιο απαιτητική περίοδος για εμάς.

Κορίτσι μου ,σου εύχομαι να πας με την οικογένειά σου σε δικό σας σπίτι το συντομότερο δυνατόν. Να χαρείς το μωράκι σου και να μην έχεις πάνω απ' το κεφάλι σου την ξερολα την πεθερά σου να σε πρήζει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Ο μικρός με το υποαλλεργικο το γάλα είναι κάπως καλύτερα. Μη φανταστείτε τεράστια διαφορά. Αλλά οι κολικοί είναι πιο ήπιοι. Το ξενύχτι εννοείται συνεχίζεται. Εκείνο όμως που με ανησυχεί είναι ότι τα έντερα του ακούγονται ακόμη. Ειδικά μετά το φαγητό. Επίσης τον σηκώνω να ρευτει μόλις τελειώσει το μπουκάλι κι αυτό το καημένο αντί να κοιμάται χτυπιέται και κλαίει. Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να πέφτει ξερός επάνω μου μετά το φαγητό. Έτσι δεν είναι; Συμβαίνει και σε κάποια ακόμη αυτό; Ή είμαι η μόνη; Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ο μικρός με το υποαλλεργικο το γάλα είναι κάπως καλύτερα. Μη φανταστείτε τεράστια διαφορά. Αλλά οι κολικοί είναι πιο ήπιοι. Το ξενύχτι εννοείται συνεχίζεται. Εκείνο όμως που με ανησυχεί είναι ότι τα έντερα του ακούγονται ακόμη. Ειδικά μετά το φαγητό. Επίσης τον σηκώνω να ρευτει μόλις τελειώσει το μπουκάλι κι αυτό το καημένο αντί να κοιμάται χτυπιέται και κλαίει. Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να πέφτει ξερός επάνω μου μετά το φαγητό. Έτσι δεν είναι; Συμβαίνει και σε κάποια ακόμη αυτό; Ή είμαι η μόνη; Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Καλησπέρα.. με όλο το θάρρος κ χωρίς καμία πρόθεση για κριτική.. πως κάνεις την αλλαγή από γάλα σε γάλα? Γίνεται σταδιακά ή μία κ έξω? Γιατί η αδερφή μου όταν γέννησε άλλαζε τα γάλατα αμέσως τύπου σήμερα αυτό αύριο το άλλο, κ το μωρό δεν ηρεμούσε. Ξεκίνησε μετά τη σταδιακή αλλαγή (να κάνει μίξη τις μεζούρες) κ βρήκε το Ρυθμό του το μωρό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Eleniarch είπε:

Καλησπέρα.. με όλο το θάρρος κ χωρίς καμία πρόθεση για κριτική.. πως κάνεις την αλλαγή από γάλα σε γάλα? Γίνεται σταδιακά ή μία κ έξω? Γιατί η αδερφή μου όταν γέννησε άλλαζε τα γάλατα αμέσως τύπου σήμερα αυτό αύριο το άλλο, κ το μωρό δεν ηρεμούσε. Ξεκίνησε μετά τη σταδιακή αλλαγή (να κάνει μίξη τις μεζούρες) κ βρήκε το Ρυθμό του το μωρό 

Τι συγγνώμη κορίτσι μου; Και βέβαια να πάρεις το θάρρος. Γι αυτό είμαστε εδώ μέσα. Για να βοηθήσει η μία την άλλη. Ρώτησα για να το αναμειξω και η εκπρόσωπος απ' την εταιρεία του γάλακτος μου είπε όχι. Άλλη λειτουργία του ενός γάλακτος κι άλλη του άλλου. Οπότε του έδωσα μόνο το υποαλλεργικο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Laky είπε:

Τι συγγνώμη κορίτσι μου; Και βέβαια να πάρεις το θάρρος. Γι αυτό είμαστε εδώ μέσα. Για να βοηθήσει η μία την άλλη. Ρώτησα για να το αναμειξω και η εκπρόσωπος απ' την εταιρεία του γάλακτος μου είπε όχι. Άλλη λειτουργία του ενός γάλακτος κι άλλη του άλλου. Οπότε του έδωσα μόνο το υποαλλεργικο. 

γενικά δεν θέλω να φέρνω σε δυσκολη θέση άλλους, ειδικά μαμάδες, γτ κ σε εμένα θέλω να με ρωτάνε με σεβασμό στον κόπο κ την προσπάθεια που κάνω.. εάν κ η παιδίατρος είναι οκ με τις αλλαγές του γάλακτος τότε πραγματικά ελπίζω να βοηθήσει το μωράκι σου αυτή η αλλαγή.. κ μπράβο για τη θέληση σου κ το κουράγιο σου !

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ρε κορίτσια να σας πω...αυτές τις μέρες βάζω τον μικρό στο στήθος γιατί δείχνει να πεινάει στο 3ωρο-4ωρο και πίνει 10 λεπτά και μετά τον παίρνει ο ύπνος και το βγάζει από το στόμα του από μόνος του ,μετά από λίγο ξυπνάει και πάλι το ίδιο..με αποτέλεσμα το φαγητό του να κρατάει κανένα 2ωρο. Τώρα που ξεκινάω δουλειά δεν θ μπορώ να ανταποκριθώ σε κάτι τέτοιο ..

Το έχει και καμιά από εσάς? Τι κάνετε για αυτό? Δεν θέλω και να τον μπουκωνω ενώ κοιμάται..Επίσης , είναι ξύπνιος όλη τη μέρα , κοιμάται 2-3 10λεπτα με το ζόρι και το βράδυ ενώ κοιμάται σερί 4-5 ώρες είναι ανήσυχος. Κάνει κάτι νιαούρισματα,τεντώματα, μούγκρισματα..κι αναρωτιέμαι πότε ξεκουράζεται αυτό το παιδί?!

Αχ, αυτά τα μουγκρίσματα κάνει κι εμένα συνέχεια κ δε κοιμόμαστε καθόλου! Έχω ψοφήσει! Η πεθερά λέει ότι θέλει πιπίλα γι αυτό μουγκριζει (εν τω μεταξύ κοιμάται χωρίς πιπίλα κ πλέον δε τη θέλει καθόλου, τη πετάει!). Επίσης λέει να το φασκιωνω με τη κουβέρτα για να είναι ήσυχο κ να κοιμάται! Τεσπα... πέρα απ τις βλακείες το θέμα είναι ότι έχουμε ψοφήσει κ αυτό δε λέει να φτιάξει τον ύπνο του. Πότε στρώνει αυτό με τα μουγκρισματα?

1 hour ago, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ο μικρός με το υποαλλεργικο το γάλα είναι κάπως καλύτερα. Μη φανταστείτε τεράστια διαφορά. Αλλά οι κολικοί είναι πιο ήπιοι. Το ξενύχτι εννοείται συνεχίζεται. Εκείνο όμως που με ανησυχεί είναι ότι τα έντερα του ακούγονται ακόμη. Ειδικά μετά το φαγητό. Επίσης τον σηκώνω να ρευτει μόλις τελειώσει το μπουκάλι κι αυτό το καημένο αντί να κοιμάται χτυπιέται και κλαίει. Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να πέφτει ξερός επάνω μου μετά το φαγητό. Έτσι δεν είναι; Συμβαίνει και σε κάποια ακόμη αυτό; Ή είμαι η μόνη; Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Έτσι ήμασταν κι εμείς. Το υποαλλεργικο στην αρχή μείωσε τους κολικούς κ είπαμε τελείωσαν κ σε λίγες μέρες πάλι τα ίδια κ χειρότερα κι ακόμη έτσι είναι. Τουλάχιστον με αυτό το γάλα σταμάτησαν οι εμετοί. Αλλά ποτέ τελειώνουν πια οι κολικοί... 2 μηνών και είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , MeliD είπε:

Αχ, αυτά τα μουγκρίσματα κάνει κι εμένα συνέχεια κ δε κοιμόμαστε καθόλου! Έχω ψοφήσει! Η πεθερά λέει ότι θέλει πιπίλα γι αυτό μουγκριζει (εν τω μεταξύ κοιμάται χωρίς πιπίλα κ πλέον δε τη θέλει καθόλου, τη πετάει!). Επίσης λέει να το φασκιωνω με τη κουβέρτα για να είναι ήσυχο κ να κοιμάται! Τεσπα... πέρα απ τις βλακείες το θέμα είναι ότι έχουμε ψοφήσει κ αυτό δε λέει να φτιάξει τον ύπνο του. Πότε στρώνει αυτό με τα μουγκρισματα?

Έτσι ήμασταν κι εμείς. Το υποαλλεργικο στην αρχή μείωσε τους κολικούς κ είπαμε τελείωσαν κ σε λίγες μέρες πάλι τα ίδια κ χειρότερα κι ακόμη έτσι είναι. Τουλάχιστον με αυτό το γάλα σταμάτησαν οι εμετοί. Αλλά ποτέ τελειώνουν πια οι κολικοί... 2 μηνών και είμαστε!

Κι εμείς τα ίδια. 9 εβδομάδων έγινε το μωρό κι ακόμη σπαραζει. Στο κάνει κι εσένα αυτό μόλις τον ταισεις και τον σηκώσεις να ρευτει;

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου από χθες έχει τρομερή γκρίνια και σήμερα για πρώτη φορά δεν έπινε γάλα από το μπιμπερο και της το έδωσα με τη σύριγγα. Επίσης,εκεί που θηλάζει,κλαίει ενώ έχει τη θηλή στο στόμα και μετά την τραβάει λες και είναι τσίχλα,θα μου κάνει καμιά ζημιά και μετά να δω πως θα θηλάζω και τι θα τρώει. Μάλλον περνάει άλμα ανάπτυξης,δεν εξηγείται αλλιώς..Δίνει και κάτι μπουνιές στον εαυτό της και σε μένα,πολλά νεύρα σας λέω! Σας δέρνουν και εσάς?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Η δικιά μου από χθες έχει τρομερή γκρίνια και σήμερα για πρώτη φορά δεν έπινε γάλα από το μπιμπερο και της το έδωσα με τη σύριγγα. Επίσης,εκεί που θηλάζει,κλαίει ενώ έχει τη θηλή στο στόμα και μετά την τραβάει λες και είναι τσίχλα,θα μου κάνει καμιά ζημιά και μετά να δω πως θα θηλάζω και τι θα τρώει. Μάλλον περνάει άλμα ανάπτυξης,δεν εξηγείται αλλιώς..Δίνει και κάτι μπουνιές στον εαυτό της και σε μένα,πολλά νεύρα σας λέω! Σας δέρνουν και εσάς?

Αυτό με τη θηλή το κάνει κι ο δικός μου. Μ έχει σακατεψει. Αλλά ο δικός μου σφίγγεται να βγάλει τα αέρια και υποφέρει.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Laky είπε:

Αυτό με τη θηλή το κάνει κι ο δικός μου. Μ έχει σακατεψει. Αλλά ο δικός μου σφίγγεται να βγάλει τα αέρια και υποφέρει.

Από χθες κλωτσαει συνέχεια,δίνει μπουνιές και κλαίει. Έχει φουλ αέρια και πονάει,αλλά σήμερα ενώ έκανε κακά μετά από 4ημερες, συνεχίζει να πονάει. Της έδωσα λίγο ντεπον όπως μου είπε ο γιατρός και ηρέμησε,προς το παρόν τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Από χθες κλωτσαει συνέχεια,δίνει μπουνιές και κλαίει. Έχει φουλ αέρια και πονάει,αλλά σήμερα ενώ έκανε κακά μετά από 4ημερες, συνεχίζει να πονάει. Της έδωσα λίγο ντεπον όπως μου είπε ο γιατρός και ηρέμησε,προς το παρόν τουλάχιστον 

Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να δώσω ντεπον. Γιατί θα έπρεπε να δίνω κάθε μέρα!  

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Η δικιά μου από χθες έχει τρομερή γκρίνια και σήμερα για πρώτη φορά δεν έπινε γάλα από το μπιμπερο και της το έδωσα με τη σύριγγα. Επίσης,εκεί που θηλάζει,κλαίει ενώ έχει τη θηλή στο στόμα και μετά την τραβάει λες και είναι τσίχλα,θα μου κάνει καμιά ζημιά και μετά να δω πως θα θηλάζω και τι θα τρώει. Μάλλον περνάει άλμα ανάπτυξης,δεν εξηγείται αλλιώς..Δίνει και κάτι μπουνιές στον εαυτό της και σε μένα,πολλά νεύρα σας λέω! Σας δέρνουν και εσάς?

Αυτά μου έκανε κ εμένα όταν έδινα συμπλήρωμα και η μαία μου είπε ότι έχει πάθει σύγχυση θηλων. Και γιαυτο έκοψα το μπιμπερό κ άρχισα να δίνω με sns το γαλα το ξένο. Βέβαια εσένα είναι λίγο πιο μεγάλο για σύγχυση αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να είναι κ το άλμα. 
και εμένα σήμερα ήταν αρκετά γκρινιάρης και δεν κοιμόταν με τπτ. Από χθες τη νύχτα κατά τις 3 είναι συνέχεια στο στήθος μου και κοιμάται ελάχιστα. Και μόνιμα στην αγκαλιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μικρός είναι 9 εβδομάδων. Συμπλήρωμα δίνω την ημέρα 90ml. Λέω τα βράδυ να δίνω 120ml. Εσείς τι ποσότητα δίνετε;

Επίσης τα κορίτσια που έβαζαν μέσα χαμομήλι της milupa το συνεχίζετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Rina_87 είπε:

Αυτά μου έκανε κ εμένα όταν έδινα συμπλήρωμα και η μαία μου είπε ότι έχει πάθει σύγχυση θηλων. Και γιαυτο έκοψα το μπιμπερό κ άρχισα να δίνω με sns το γαλα το ξένο. Βέβαια εσένα είναι λίγο πιο μεγάλο για σύγχυση αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να είναι κ το άλμα. 
και εμένα σήμερα ήταν αρκετά γκρινιάρης και δεν κοιμόταν με τπτ. Από χθες τη νύχτα κατά τις 3 είναι συνέχεια στο στήθος μου και κοιμάται ελάχιστα. Και μόνιμα στην αγκαλιά μου. 

Δεν της δίνω ξένο γάλα,τη θηλάζω και της δίνω και γάλα που βγάζω με το θηλαστρο και γι αυτό μου φάνηκε περίεργο που πονάει τόσο πολύ τις τελευταίες δυο ημέρες.. Υποθέτω ότι περνάει άλμα,είναι ακριβώς 11εβδομαδων..Αλλά μιλάμε για απίστευτη γκρίνια και τσατιλα,μέσ' στα νεύρα είναι 

πρίν από 21 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια ο μικρός είναι 9 εβδομάδων. Συμπλήρωμα δίνω την ημέρα 90ml. Λέω τα βράδυ να δίνω 120ml. Εσείς τι ποσότητα δίνετε;

Επίσης τα κορίτσια που έβαζαν μέσα χαμομήλι της milupa το συνεχίζετε;

Ναι το συνεχίζω κανονικά,βάζω κάθε μέρα μέσα στο γάλα της 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...