Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Εμένα ο δικός μου με τίποτα... Τις πρώτες ημέρες μια χαρά την έπαιρνε τη πιπίλα. Κυρίως της mum. Τώρα έχω έχω αγοράσει όλες τις εταιρείες και δε θέλει καμία. Μια μέρα που τον πίεσα λίγο μου έβγαλε το γάλα κι έτσι το άφησα. Γενικά τον αναγουλιαζει.

Επίσης ρε κορίτσια εγώ νόμιζα πως όταν βάζουν τα χέρια στο στόμα ότι πεινάνε. Κι όποτε το κάνει τον βάζω στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Τραβάει μαλλιά, μπλούζες και τα αυτιά του σκύλου. Της πήραμε μια κουδουνιστρα που έχει πάνω κρίκους, τα πιάνει και τη βοηθάμε να μασουλησει το λαστιχένιο μέρος. Πήραμε και ένα καρπουζακι,αλλα είναι πιο μαλακό και  δεν μπορεί να το πιάσει εύκολα. Πάντως από το να τρώει τα χέρια της και τα αυτιά του σκυλου,καλύτερα να ασχολείται με τα μασητικά 🤣

Με τα μαλλια και τις μπλουζες το κανει και η δικια μου😂 οταν βαζει τα χερια στο στομα τα πιπιλαει λες και ειναι πιπιλα τοσο πολυ 😂

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Εμένα ο δικός μου με τίποτα... Τις πρώτες ημέρες μια χαρά την έπαιρνε τη πιπίλα. Κυρίως της mum. Τώρα έχω έχω αγοράσει όλες τις εταιρείες και δε θέλει καμία. Μια μέρα που τον πίεσα λίγο μου έβγαλε το γάλα κι έτσι το άφησα. Γενικά τον αναγουλιαζει.

Επίσης ρε κορίτσια εγώ νόμιζα πως όταν βάζουν τα χέρια στο στόμα ότι πεινάνε. Κι όποτε το κάνει τον βάζω στο στήθος.

Και εγώ πίστευα ότι πεινάει κάθε φορά που τρώει τα χέρια της και μας είπε ο παιδίατρος ότι τα μωρά θέλουν συνέχεια να μασουλανε κάτι και πως δε σημαίνει ότι πεινάνε όλη μέρα. Πάλι καλά,γιατί αν ήταν έτσι,έπρεπε να μου συνδέσουν ενα μοτέρ και να με αρμεγουν όλη μέρα,μιας και αναγκαστικά τρώει μόνο μητρικό 🤣

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Και εγώ πίστευα ότι πεινάει κάθε φορά που τρώει τα χέρια της και μας είπε ο παιδίατρος ότι τα μωρά θέλουν συνέχεια να μασουλανε κάτι και πως δε σημαίνει ότι πεινάνε όλη μέρα. Πάλι καλά,γιατί αν ήταν έτσι,έπρεπε να μου συνδέσουν ενα μοτέρ και να με αρμεγουν όλη μέρα,μιας και αναγκαστικά τρώει μόνο μητρικό 🤣

kai egw etsi pisteva, opote ton vazw sto stithos kathe fora 🙄pws ksexwrizeis otan to kanei apo peina????🫣

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anriana είπε:

kai egw etsi pisteva, opote ton vazw sto stithos kathe fora 🙄pws ksexwrizeis otan to kanei apo peina????🫣

Κοίταξε,αν πχ έχει περάσει μια ώρα από την τελευταία φορά που έφαγε και μασουλαει τα χέρια,δεν είναι από πείνα,αλλά θέλει κάτι να δαγκώσει. Επίσης,αυτό που παρατήρησα,είναι πως οταν πεινάει,είναι πολύ πιο επίμονο το πιπιλισμα και δεν σταματάει με τα μασητικα. Να τονίσω ότι η δικιά μου είναι 11εβδομαδων και έχει 2,5 εβδομάδες που ξεκίνησε να μασουλαει ο,τι πιάσει,πιο πριν δεν το έκανε

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το έχει για πιπίλα το στήθος. Ξεκινάει τη γκρίνια γιατί νυστάζει και αν δεν τον βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί σπαραζει. Δοκίμασα να τον κουνήσω με τα χέρια αλλά τίποτα. Σπαραζει στο κλάμα. Εσείς πώς τα κοιμιζετε ρε κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζει το χέρι στο στόμα γιατί πεινάει, έχει απαρηγόρητη γκρίνια. Κατά τα άλλα, μπορεί να είναι ήρεμος ή μέτρια ανήσυχος. Και φυσικά κοιτάς και τις ώρες, όπως είπε η Blue Velvet. 

Εγώ τον κοιμίζω αγκαλιά και πέρα δώθε. Ρυθμικό περπάτημα μέχρι να κοιμηθεί. Ή στο μάρσιπο. Αν και έχει μεγαλώσει τώρα και δεν πολυβολευεται στον μάρσιπο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κοίταξε,αν πχ έχει περάσει μια ώρα από την τελευταία φορά που έφαγε και μασουλαει τα χέρια,δεν είναι από πείνα,αλλά θέλει κάτι να δαγκώσει. Επίσης,αυτό που παρατήρησα,είναι πως οταν πεινάει,είναι πολύ πιο επίμονο το πιπιλισμα και δεν σταματάει με τα μασητικα. Να τονίσω ότι η δικιά μου είναι 11εβδομαδων και έχει 2,5 εβδομάδες που ξεκίνησε να μασουλαει ο,τι πιάσει,πιο πριν δεν το έκανε

emeis eimaste 7 evdomadwn….. egw ton vazw sto stithos otan to kanei akoma k an exei perasei mono mia wra apo ton teleutaio thilasmo. einai dyskolo na ermineusoume ta panta kai sigoura to kathe mwraki einai diaforetiko 🤗

πρίν από 22 λεπτά , Laky είπε:

Κι εμένα το έχει για πιπίλα το στήθος. Ξεκινάει τη γκρίνια γιατί νυστάζει και αν δεν τον βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί σπαραζει. Δοκίμασα να τον κουνήσω με τα χέρια αλλά τίποτα. Σπαραζει στο κλάμα. Εσείς πώς τα κοιμιζετε ρε κορίτσια;

kai egw ton koimizw thilazontaston. den koimatai diaforetika se emena. o antras mou ton koimizei me volta 🙈

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Laky είπε:

Κι εμένα το έχει για πιπίλα το στήθος. Ξεκινάει τη γκρίνια γιατί νυστάζει και αν δεν τον βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί σπαραζει. Δοκίμασα να τον κουνήσω με τα χέρια αλλά τίποτα. Σπαραζει στο κλάμα. Εσείς πώς τα κοιμιζετε ρε κορίτσια;

Εγω οταν της δινω μπιμπερο οταν τελειωνει την ξαπλωνω και κοιματε μονη της δεν την κουναω ουτε τιποτα καμια φορα θελει την πιπιλα και την περνει ο υπνος..οταν θηλαζω ειμαστε ξαπλωμενες και την περνει ο υπνος θηλαζοντας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , elena93 είπε:

Εγω οταν της δινω μπιμπερο οταν τελειωνει την ξαπλωνω και κοιματε μονη της δεν την κουναω ουτε τιποτα καμια φορα θελει την πιπιλα και την περνει ο υπνος..οταν θηλαζω ειμαστε ξαπλωμενες και την περνει ο υπνος θηλαζοντας

Τυχερή!!! Εμένα όταν πίνει γάλα αντί να ηρεμεί χτυπιέται. Ή του πέφτει βαρύ ή δε χορταινει. Ακόμη αναρωτιέμαι.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κανετε σας διαβάζω συνέχεια να ρωτήσω πως και τα κοιμιζεται με μπιμπερό η δίπλα σας εμάς στο μαιευτήριο αλλά και η παιδίατρος ήταν κάθετη στην ανάκληση να έχει το κρεβατακι του και το παιδί θα είναι στο κρεβάτι του μόνο αφού ρευτεί και έχει περάσει ένα εικοσάλεπτο όρθιο στην αγκαλιά για να μην του γυρίσει το γάλα !!! Τεσπα σε αλλά νέα και εμένα ο Μικρός δεν έπαιρνε με τίποτα πιπίλα στην αρχή και βρήκα ένα κόλπο του έβαζα την πιπίλα σιγά-σιγά στο στόμα το έβαζα πρώτα στα χείλη να την πιάσει μόνος του και ταυτόχρονα τον χαϊδεύω ανάμεσα στα ματάκια και την έπιανε αμέσως την πιπίλα τώρα έχουμε  φτάσει τριών μηνών και την παίρνει από μόνος του μια χαρά! Επίσης επειδή περάσαμε κι εμείς φοβερό πρόβλημα με τους κωλικούς Εμάς μας βοήθησε το πολύ καλό ρέψιμό μας το έλεγε από την αρχή παιδίατρος αλλά παρατηρήσαμε όντως ότι όταν ρευοταν πάρα πολύ καλά δεν έκανε για κανένα λόγο κωλικούς σε συνδυασμό με ένα σταγόνες Biogaia !!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα το έχει για πιπίλα το στήθος. Ξεκινάει τη γκρίνια γιατί νυστάζει και αν δεν τον βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί σπαραζει. Δοκίμασα να τον κουνήσω με τα χέρια αλλά τίποτα. Σπαραζει στο κλάμα. Εσείς πώς τα κοιμιζετε ρε κορίτσια;

Εγώ τελευταία τον κοιμιζω ο ποπος στα πόδια μου και ο αυχένας στο χέρι και κουνάω τα πόδια μου πέρα δώθε και πιπίλα μαζί..αυτό τις τελευταίες μέρες που είμαστε άρρωστοι..αλλιώς και κούνημα στο ρηλαξ..και θηλάζοντας..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Matina87 είπε:

Εγώ τελευταία τον κοιμιζω ο ποπος στα πόδια μου και ο αυχένας στο χέρι και κουνάω τα πόδια μου πέρα δώθε και πιπίλα μαζί..αυτό τις τελευταίες μέρες που είμαστε άρρωστοι..αλλιώς και κούνημα στο ρηλαξ..και θηλάζοντας..

Και μετά όταν τον σηκώνεις να τον μεταφέρεις δε ξυπνάει; Εμένα ξυπνάει αμέσως μόλις τον ακούμπησω οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Και μετά όταν τον σηκώνεις να τον μεταφέρεις δε ξυπνάει; Εμένα ξυπνάει αμέσως μόλις τον ακούμπησω οπουδήποτε.

Δεν ξυπνάει όχι περιμένω κανένα 20λεπτο να κοιμηθει καλά και μετά τον αφήνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Κορίτσια τι κανετε σας διαβάζω συνέχεια να ρωτήσω πως και τα κοιμιζεται με μπιμπερό η δίπλα σας εμάς στο μαιευτήριο αλλά και η παιδίατρος ήταν κάθετη στην ανάκληση να έχει το κρεβατακι του και το παιδί θα είναι στο κρεβάτι του μόνο αφού ρευτεί και έχει περάσει ένα εικοσάλεπτο όρθιο στην αγκαλιά για να μην του γυρίσει το γάλα !!! Τεσπα σε αλλά νέα και εμένα ο Μικρός δεν έπαιρνε με τίποτα πιπίλα στην αρχή και βρήκα ένα κόλπο του έβαζα την πιπίλα σιγά-σιγά στο στόμα το έβαζα πρώτα στα χείλη να την πιάσει μόνος του και ταυτόχρονα τον χαϊδεύω ανάμεσα στα ματάκια και την έπιανε αμέσως την πιπίλα τώρα έχουμε  φτάσει τριών μηνών και την παίρνει από μόνος του μια χαρά! Επίσης επειδή περάσαμε κι εμείς φοβερό πρόβλημα με τους κωλικούς Εμάς μας βοήθησε το πολύ καλό ρέψιμό μας το έλεγε από την αρχή παιδίατρος αλλά παρατηρήσαμε όντως ότι όταν ρευοταν πάρα πολύ καλά δεν έκανε για κανένα λόγο κωλικούς σε συνδυασμό με ένα σταγόνες Biogaia !!

Γενικά, τα μωρά που θηλάζουν ρεύονται σπάνια, γιατί δεν καταπίνουν αέρα. Κι εγώ στο πρώτο παιδί δεν ήξερα και τον κρατούσα εικοσάλεπτο (και δε ρευόταν φυσικά). Στο δεύτερο παιδί, ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δε χρειάζεται (εννοείται πως δε μιλάμε για παιδιά με ΓΟΠ).

Όταν έπινε Μπιμπερό τώρα (αντλημένο), ρευόταν αμέσως, οπότε πάλι δεν τον κρατούσα.

Είναι πολλά αυτά που κάνουμε την πρώτη φορά και χάνουμε χρόνο, γιατί δεν ξέρουμε. Τη δεύτερη φορά είμαστε πιο χαλαροί.

Να επαναλάβω ότι δεν αναφέρομαι σε παιδιά με ευπάθεια σε παλινδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...