Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Καλημέρα...Όσον αφορά το θέμα της διατροφής όχι δεν τρώω τα πάντα. Ούτε όσπρια, ούτε πράσινα λαχανικά πχ λαχανο μαρούλι σπανάκι, μόνο ντομάτα και αγγούρι κ αυτό σε μικρή ποσότητα. Όχι πολλά αυγά ( ούτε αυγό κομμένες σούπες) κ όχι πολλά μπαχαρικά στο φαγητό.. κ από φρούτα μπανάνες, κανένα αχλάδι κ κανένα μανταρίνι που κ που.. θέματα με γαλακτοκομικά προϊόντα δεν φαίνεται να έχει γτ τον θηλάζω κ τρώω απ' όλα σχεδόν, χωρίς να φαίνεται να τον ενοχλεί. Σοκολάτα θα φάω αν το θελησω , προτιμώ χωρίς ξηρούς καρπούς.. Εμένα με δυσκολεύει στον ύπνο όταν είναι να κάνει κακά.  Έκει ζοριζεται μέχρι να τα κάνει χωρίς όμως να είναι δυσκοιλιος . Η σύσταση κ η συχνότητα είναι οκ.. 

Εγώ κορίτσια κανονικά τρώω βάζω κρεμμύδι κ στο φαγητό κ στη σαλάτα..από όσπρια έτρωγα μόνο φακή αλλά άρχισα να τρώω κ ρεβύθια κ από σαλάτες δεν έτρωγα πράσινες κόκκινες ψητές πιπ6, τριμμένο καρότο, ντομάτα κ iceberg αλλά τώρα άρχισα να τρώω από όλα..θα δούμε πως θα πάει..αν τον ενοχλούν θα τα ελαττώσω αλλά είχα θέμα δυσκοιλιότητας με αιμοροιδες κ αίμα οπότε θα δω πως θα τα ρυθμίσω. .καφέ πίνω έναν ελληνικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Matina87 είπε:

Εγώ κορίτσια κανονικά τρώω βάζω κρεμμύδι κ στο φαγητό κ στη σαλάτα..από όσπρια έτρωγα μόνο φακή αλλά άρχισα να τρώω κ ρεβύθια κ από σαλάτες δεν έτρωγα πράσινες κόκκινες ψητές πιπ6, τριμμένο καρότο, ντομάτα κ iceberg αλλά τώρα άρχισα να τρώω από όλα..θα δούμε πως θα πάει..αν τον ενοχλούν θα τα ελαττώσω αλλά είχα θέμα δυσκοιλιότητας με αιμοροιδες κ αίμα οπότε θα δω πως θα τα ρυθμίσω. .καφέ πίνω έναν ελληνικό 

Σιγά σιγά σκέφτομαι κ εγώ να εντάξω περισσότερα τρόφιμα στη διατροφή μου.. κ να δω εάν τον πειράξει κάτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,μόλις φάω κρεμμύδι είτε ώμο,είτε τσιγαριστο μέσα στο φαγητό,είτε λουκάνικο χωριάτικο,μπιφτέκι κτλ,η μπέμπα πονάει πάρα πολύ και της προκαλεί πολλά αέρια..είχα φάει πατάτες γιαχνί και ούρλιαζε η καημένη. Έχω λαχταρισει τόσο πολύ ένα ωραίο λαδερο,θέλω να φάω φασολάκια και γιαχνί!! Να δω πότε θα αρχίσω να τρώω κανονικά,σιχαθηκα το κρέας,νιώθω τη χοληστερίνη να μου χτυπάει την πλάτη 🤣

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Κι εγώ απ' όλα αυτά δεν έχω φάει τίποτα. Ούτε κρεμμύδι βάζω στο φαγητό και κυρίως τρώω σούπες. Όσο για τα κακά κι εμένα ο καημένος τυρρανιεται παρόλο που είναι τελείως υδαρη αλλά πράσινα. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα. Και ξένο να του δώσω σε μια ώρα, μιάμιση το πολύ έχει γκρίνια και τον βάζω στο στήθος. Αυτό που δεν παίρνει καθόλου πιπιλα Μ έχει εξοντώσει. Σ ένα μήνα θα πάω στη δουλειά και θα λείπω κάποιες ώρες. Δε ξέρω τι θα κάνω. Πως θ αφήσω ένα μωρό χωρίς κανένα πρόγραμμα που κάθε μία ώρα μπαίνει στο στήθος;

Είναι δύσκολο γτ από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις βοήθεια από κάπου.. θεωρητικά,εάν αναλάβει κάποιος άλλος φροντιστής πέρα από σένα θα είναι πιο εύκολο το μωρό να συνηθίσει να ανακουφίζεται - αποκοιμιεται χωρίς την παρουσία σου. Όσο είστε μαζί μόνοι σας , είναι λογικό να έχει μόνο εσένα να του καλύπτεις τις ανάγκες του . Θα ήθελα να σου πω να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να μη προσπαθείς για όλα μαζί γτ θα χάσεις τη μπάλα. Προσπαθείστε να κατακτήσετε ένα πράγμα τη φορά κ είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά!

πρίν από 7 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια,μόλις φάω κρεμμύδι είτε ώμο,είτε τσιγαριστο μέσα στο φαγητό,είτε λουκάνικο χωριάτικο,μπιφτέκι κτλ,η μπέμπα πονάει πάρα πολύ και της προκαλεί πολλά αέρια..είχα φάει πατάτες γιαχνί και ούρλιαζε η καημένη. Έχω λαχταρισει τόσο πολύ ένα ωραίο λαδερο,θέλω να φάω φασολάκια και γιαχνί!! Να δω πότε θα αρχίσω να τρώω κανονικά,σιχαθηκα το κρέας,νιώθω τη χοληστερίνη να μου χτυπάει την πλάτη 🤣

Κ γω δεν πίστευα ότι θα ζήλευα τις φακές που έκανα για τη μεγάλη κ τον σύζυγο.. 😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Eleniarch είπε:

Είναι δύσκολο γτ από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις βοήθεια από κάπου.. θεωρητικά,εάν αναλάβει κάποιος άλλος φροντιστής πέρα από σένα θα είναι πιο εύκολο το μωρό να συνηθίσει να ανακουφίζεται - αποκοιμιεται χωρίς την παρουσία σου. Όσο είστε μαζί μόνοι σας , είναι λογικό να έχει μόνο εσένα να του καλύπτεις τις ανάγκες του . Θα ήθελα να σου πω να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να μη προσπαθείς για όλα μαζί γτ θα χάσεις τη μπάλα. Προσπαθείστε να κατακτήσετε ένα πράγμα τη φορά κ είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά!

Κ γω δεν πίστευα ότι θα ζήλευα τις φακές που έκανα για τη μεγάλη κ τον σύζυγο.. 😅

Μια σαλάτα με φακές,τόνο και πράσινο κρεμμυδάκι ή μια σούπα με ρεβίθια..Ω θεέ μου 🤣 Εν τω μεταξύ,επειδη είχα δύσκολη εγκυμοσύνη,εκανα εμετούς μέχρι τη μέρα που γέννησα,είχα τρομερές καούρες και αηδιαζα με πολλά φαγητά. Πχ κρέας ούτε για αστείο,μόνο που το σκεφτόμουν αηδιαζα. Και τώρα που δεν έχω πολλές επιλογές για να τρώω,έχω φάει τόσο κρέας που το σιχαθηκα!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/9/2023 at 9:09 PM, Rina_87 said:

Πες τα ρε παιδί μου @Blue Velvet έχω και εγώ τη δικιά μου πεθερά που εννοείτε να τα ξέρει όλα. Δώσε πιπίλα δώσε ντεπον κλπ. Της εξηγώ το λόγο που δεν δίνω και πάλι εκεί. Είχε σκαλώσει να κόβω τα νύχια του παιδιού με ψαλιδι. Ενώ μου έχουν πάρει ηλεκτρική λίμα δώρο επειδή ξέρουν ότι δεν μπορώ με το ψαλιδάκι να τα κόψω. Το είπε το ξανά είπε. Απλά δεν της δίνω σημασία πια. Τι να κάνω. Γιατί αν το εξηγείς ωραία στον άλλον κ δεν καταλαβαίνει μετά απλά κάθεσαι κ σκας με το να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί σου. 
Σήμερα χρειάστηκε να λείψω από το σπίτι λίγες ώρες και τον μπέμπη τον είχε ο άντρας μου τον έκανε βόλτα με το αμάξι και μετά με το καρότσι μέχρι να έρθω να τον θηλάσω. Και έλεγα να αγοράσω κανένα χειροκίνητο θήλαστρο για να βγάζω γάλα αν χρειαστεί να δώσει. Έχει καμία κοπέλα να μου προτείνει;

Κι εγώ αποφάσισα να πάρω θηλαστρο για κάποιες φορές που χρειάζεται να λείψω, διότι διαφορετικά αγχωνομουν πολύ.Πήρα μονό ηλεκτρικο θηλαστρο της lorelli. Είμαι ευχαριστημενη μέχρι στιγμής,το έχω χρησιμοποιήσει φορές. 

On 1/11/2023 at 8:03 AM, Laky said:

Ναι εσύ το θυμάμαι ότι δε δίνεις ξένο. Ξέρω πως τυρρανιεσαι κορίτσι μου αλλά να θυμάσαι πως σαν το γάλα της μανουλας δεν υπάρχει. Βλέπεις τι τραβάμε κι εμείς.

Επίσης κορίτσια τώρα τελευταία τρίβει το προσωπάκι του επάνω μου πολύ. Το κάνουν κι εσάς;

ναι αυτό με το τρίψιμο το κάνει κ ο δικός μου,όταν νυσταζει πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 5:05 PM, thel said:

@MeliD και μένα μουγκρίζει και παράλληλα κουνιέται τα βράδια. Δεν ξέρω τι να την κάνω κάθε φορά γιατί δεν είμαι σίγουρη άμα κοιμάται. Πρέπει να την σηκώσω από την κούνια ή όχι ; Εσύ τι κάνεις ; Κάποιες φορές την έχω σηκώσει για παράδειγμα και έχω καταλάβει ότι την έχω ξυπνήσει ή άλλες φορές μετά από λίγο ηρεμεί οπότε εάν την σήκωνα πάλι θα την ξυπνούσα. 

κι εμένα μουγκριζε στον ύπνο του, δεν τον σηκωνα ποτέ για να μην τον ξυπνήσω.Το έκοψε γύρω στους 2 μήνες. εσένα πόσο είναι τώρα?

18 hours ago, Laky said:

Κορίτσια να σας ρωτήσω λίγο. Όσες δίνετε ξένο, στο μπιμπερο πρέπει να περισσεύει γάλα; Εννοώ για να καταλάβεις ότι χόρτασε πρέπει να περισσεύει; Γιατί εγώ που του δίνω 90ml κάποιες φορές τραβάει το μπιμπερο και κλαίει όταν σταματάω. Αλλά επειδή θηλάζω κιόλας δε του έκανα παραπάνω για να θηλάσει πιο πολυ. Μήπως έπρεπε να κάνω παραπάνω;

Αποσοβήθηκε ξερω πρέπει να περισσεύει για να ξέρεις ότι χόρτασε.Μηπως γι αυτό κλαίει, επειδή θέλει κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Michaela! είπε:

κι εμένα μουγκριζε στον ύπνο του, δεν τον σηκωνα ποτέ για να μην τον ξυπνήσω.Το έκοψε γύρω στους 2 μήνες. εσένα πόσο είναι τώρα?

Αποσοβήθηκε ξερω πρέπει να περισσεύει για να ξέρεις ότι χόρτασε.Μηπως γι αυτό κλαίει, επειδή θέλει κι άλλο.

Όχι δεν είναι απ' αυτό σίγουρα. Γιατί και παραπάνω όταν του κάνω τα ίδια έχουμε. Εμένα η γιατρός μου έχει πει πως δε πιστεύει πως έχει αλλεργία. Αν είχε θα είχαμε κι άλλες ενδείξεις όπως όχι επαρκή αύξηση βάρους, βλέννα στα κακά ή αίμα , εξάνθημα.... Εμένα δεν έχει τίποτα απ' αυτά. Οπότε θεωρεί πως το πεπτικό του σύστημα είναι αρκετά ανώριμο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εγώ απ' όλα αυτά δεν έχω φάει τίποτα. Ούτε κρεμμύδι βάζω στο φαγητό και κυρίως τρώω σούπες. Όσο για τα κακά κι εμένα ο καημένος τυρρανιεται παρόλο που είναι τελείως υδαρη αλλά πράσινα. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα. Και ξένο να του δώσω σε μια ώρα, μιάμιση το πολύ έχει γκρίνια και τον βάζω στο στήθος. Αυτό που δεν παίρνει καθόλου πιπιλα Μ έχει εξοντώσει. Σ ένα μήνα θα πάω στη δουλειά και θα λείπω κάποιες ώρες. Δε ξέρω τι θα κάνω. Πως θ αφήσω ένα μωρό χωρίς κανένα πρόγραμμα που κάθε μία ώρα μπαίνει στο στήθος;

Έχω το ίδιο θέμα με τη δουλειά και επιστρέφω την ερχόμενη Τριτη για να δεις ότι υπάρχουν κ χειρότερα .😜

ποιος θα στο κρατάει εσένα ;

Αγάπη πάντως μην απογοητευεσαι..τα μωράκια μας είναι μικρά κ έχουν ανασφάλεια ακόμα .Αρκεί να είναι με κάποιον εμπιστο που θα τους καλύπτει τις ανάγκες και θα τα αγαπάει. Από εκεί και πέρα θα συνηθίσουν.Οπως έμαθε πχ το στήθος για παρηγοριά σιγά σιγά θα μάθει την απλή αγκαλιά,τη πιπίλα κλπ. Όταν θα είμαστε εκεί εννοείται θα τους προσφέρουμε απλόχερα την αγκαλιά ,το στήθος και οτι άλλο χρειάζονται από έμας αλλα τι να κάνουμε?! Πρεπει να δουλέψουμε για να τα ζήσουμε κιόλας 😔♥️

 

 

 

5 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Του δικού μου είναι πορτοκαλοκιτρινα υδαρη.. από το πρωί σήμερα να φανταστείς είχε έναν εκνευρισμό, έκανε 2 φορές κακά ( ποσότητα όχι αστεία) κ τώρα κοιμάται σαν πουλάκι 

Εμένα ποτέ δεν έχουν αυτό το χρώμα και μόνο μια φορά έχει κάνει 2 φορές την ίδια μέρα κακά... Να φανταστείς συνήθως κάνει μια φορά στις 2 μέρες άντε το πολύ μία φορά τη μέρα ..γιατί συμβαίνει αυτό άραγε?!

Σήμερα γινόμαστε 2 μηνών εμείς!!κοιμάται περίπου εδώ και 2 ώρες στην αγκαλιά μου.Οταν πάω να τον αφήσω ξυπνάει στο 10λεπτο ο κύριος. ..πφφ.. απορώ πώς βολεύεται και δεν πιάνεται .Εμένα πονάνε τόσο πολύ τα χέρια μου..

Πόσα κιλά είναι τα δικά σας μωράκια ?? Εμένα σήμερα που τον ζύγισα είναι 6200 και 60εκατοστα ύψος .Γεννήθηκε 3830 και 53 εκατοστά ύψος ..δεν ξέρω αν είναι οκ .Από βδομάδα θα πάμε στο γιατρό για εμβόλιο.🤔Ξέρετε ποιο είναι το 1ο που κάνουν??

4 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Καφέ εγώ πίνω, έναν την ημέρα το πρωί.. αναψυκτικά δεν έπινα κ δεν πίνω. Ούτε αλκοόλ, αλλά κ γενικά δεν έπινα ούτε στην εγκυμοσύνη ούτε πιο πρίν.. κ τον θηλάζω αποκλειστικά, χωρίς να βγάζω με το θηλαστρο εκτός αν χρειαστεί να λείψω για ώρα.. προβιοτικα δεν έχω δώσει, δεν μου έχει πει κάτι η παιδίατρος.. είναι μόνο για τα μωράκια που παίρνουν συμπλήρωμα?

Ααα δεν ξέρω .εμάς μας τα έδωσε ο παιδιατρος λόγω κολικών ...κάνουμε μικτή διατροφή . Μας είπε τα biogaia αλλά η προηγούμενη παιδίατρος μας είχε πει το colimil οπότε δίνω και τα δύο άλλα δεν ξέρω αν χρειάζεται..θα τον ρωτήσω κι όταν κάνουμε το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Angel92 είπε:

Έχω το ίδιο θέμα με τη δουλειά και επιστρέφω την ερχόμενη Τριτη για να δεις ότι υπάρχουν κ χειρότερα .😜

ποιος θα στο κρατάει εσένα ;

Αγάπη πάντως μην απογοητευεσαι..τα μωράκια μας είναι μικρά κ έχουν ανασφάλεια ακόμα .Αρκεί να είναι με κάποιον εμπιστο που θα τους καλύπτει τις ανάγκες και θα τα αγαπάει. Από εκεί και πέρα θα συνηθίσουν.Οπως έμαθε πχ το στήθος για παρηγοριά σιγά σιγά θα μάθει την απλή αγκαλιά,τη πιπίλα κλπ. Όταν θα είμαστε εκεί εννοείται θα τους προσφέρουμε απλόχερα την αγκαλιά ,το στήθος και οτι άλλο χρειάζονται από έμας αλλα τι να κάνουμε?! Πρεπει να δουλέψουμε για να τα ζήσουμε κιόλας 😔♥️

 

 

 

Εμένα ποτέ δεν έχουν αυτό το χρώμα και μόνο μια φορά έχει κάνει 2 φορές την ίδια μέρα κακά... Να φανταστείς συνήθως κάνει μια φορά στις 2 μέρες άντε το πολύ μία φορά τη μέρα ..γιατί συμβαίνει αυτό άραγε?!

Σήμερα γινόμαστε 2 μηνών εμείς!!κοιμάται περίπου εδώ και 2 ώρες στην αγκαλιά μου.Οταν πάω να τον αφήσω ξυπνάει στο 10λεπτο ο κύριος. ..πφφ.. απορώ πώς βολεύεται και δεν πιάνεται .Εμένα πονάνε τόσο πολύ τα χέρια μου..πόδα κιλά είναι τα δικά σας?? Εμένα σήμερα που τον ζύγισα είναι 6200 και 60εκατοστα ύψος .Γεννήθηκε 3830 και 53 εκατοστά ύψος ..δεν ξέρω αν είναι οκ .Από βδομάδα θα πάμε στο γιατρό για εμβόλιο.🤔Ξέρετε ποιο είναι το 1ο που κάνουν??

Νομίζω το 5πλο.. εμάς αυτό του έκανε.. ο δικός μας γεννήθηκε 2920 50 εκ . στις 38 εβδομάδες  (7 Νοέμβριος) κ τώρα όταν τον πήγαμε για το εμβόλιο είναι 59εκ κ 5320.. για αποκλειστικό θηλασμό η παιδίατρος μας είναι πολύ ικανοποιημένη. Ναι κ ο δικός μας βολεύεται σε περίεργες στάσεις.. να μου πεις στην κοιλιά μέσα κοιμόταν λ ήταν τόσο στριμωγμένα 😄

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Eleniarch είπε:

Νομίζω το 5πλο.. εμάς αυτό του έκανε.. ο δικός μας γεννήθηκε 2920 50 εκ . στις 38 εβδομάδες  (7 Νοέμβριος) κ τώρα όταν τον πήγαμε για το εμβόλιο είναι 59εκ κ 5320.. για αποκλειστικό θηλασμό η παιδίατρος μας είναι πολύ ικανοποιημένη. Ναι κ ο δικός μας βολεύεται σε περίεργες στάσεις.. να μου πεις στην κοιλιά μέσα κοιμόταν λ ήταν τόσο στριμωγμένα 😄

Ναι ουυυ μια χαρά είστε ...γεννήθηκε και μικρούλακι το μωρό σου .μπράβο σου πάντως που τα καταφέρνεις με αποκλειστικό..εγώ με μικτη και τα έχω παίξει.Φταιει το ότι κάποιες μέρες είναι πολύ κολλημένος στο στήθος μου .Το χρησιμοποιει σαν πιπίλα. ..ενώ τη κανονική δεν τη θέλει..τον αηδιάζει .Εκτός από όταν τον πάω βόλτα και είναι στο αμάξι ..εκεί είναι χαλαρός και τη παίρνει . 

Εσένα για να κοιμηθεί ζητάει στήθος;;Τελευταία το βράδυ μονο έτσι μου κοιμάται

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μια σαλάτα με φακές,τόνο και πράσινο κρεμμυδάκι ή μια σούπα με ρεβίθια..Ω θεέ μου 🤣 Εν τω μεταξύ,επειδη είχα δύσκολη εγκυμοσύνη,εκανα εμετούς μέχρι τη μέρα που γέννησα,είχα τρομερές καούρες και αηδιαζα με πολλά φαγητά. Πχ κρέας ούτε για αστείο,μόνο που το σκεφτόμουν αηδιαζα. Και τώρα που δεν έχω πολλές επιλογές για να τρώω,έχω φάει τόσο κρέας που το σιχαθηκα!!

Πέστα Χρυσοστομη... Ο,τι δεν κάνει να φάμε τώρα το θέλω .φτιάχνουμε όσπρια και τρώω με το ζόρι μια κουταλιά ενώ θέλω να φάω δύο πιάτα  .εμένα μου στοιχίζει πολύ που δεν τρώω ό,τι θέλω από φρούτα και λαχανικά όπως και φέτα .

Τρελαίνομαι για τα ξινά όπως και στην εγκυμοσύνη...πορτοκάλι , μανταρίνι,ακτινίδιο . Τώρα τα τρώω που και που και τρέμω μη τον πειράξουν  .

Τις προάλλες εφαγα μια βελουτε κολοκύθας και είχε κρεμμύδι μέσα. Κορίτσια μου μην το δοκιμάσετε..τον λυπήθηκα τον έρημο..πέρασε δύσκολα και μου βγήκε ξινή ενώ ήταν τέλεια:( 

Καλά το ότι δεν πίνω καφέ  είναι μαχαίρι στη καρδιά...δεν το συζητώ αλλά είναι ανήσυχος και χωρίς αυτόν...φαντάσου να πιω κιόλας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Angel92 είπε:

Ναι ουυυ μια χαρά είστε ...γεννήθηκε και μικρούλακι το μωρό σου .μπράβο σου πάντως που τα καταφέρνεις με αποκλειστικό..εγώ με μικτη και τα έχω παίξει.Φταιει το ότι κάποιες μέρες είναι πολύ κολλημένος στο στήθος μου .Το χρησιμοποιει σαν πιπίλα. ..ενώ τη κανονική δεν τη θέλει..τον αηδιάζει .Εκτός από όταν τον πάω βόλτα και είναι στο αμάξι ..εκεί είναι χαλαρός και τη παίρνει . 

Εσένα για να κοιμηθεί ζητάει στήθος;;Τελευταία το βράδυ μονο έτσι μου κοιμάται

Το προσπαθώ, είναι δύσκολο αλλά έχω κ  την εμπειρία γτ κ τη μεγάλη τη θήλασα αποκλειστικά 15 μήνες.. άλλο μωρό το ένα κ άλλο το δεύτερο φυσικά. Για την ώρα ο μικρός αποκοιμιεται στο στήθος ενώ θηλάζει, αφήνει το στήθος κ είτε τον βάζω στην καλαθουνα δίπλα , είτε αγκαλιά συνεχίζει τον ύπνο είτε δίπλα μου στο κρεβάτι.. δεν είμαι αντίθετη ούτε στο ξένο γάλα ούτε στη πιπίλα ,εάν το κρίνουμε απαραίτητο θα δώσουμε.. η μεγάλη μου δεν ήθελε κανένα ξένο γάλα κ καμία πιπίλα. Ίσως κ εγώ δεν προσπάθησα να της τα δώσω, αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησε στέρεες τροφές μπήκαμε σε μια καλύτερη ρουτίνα. Θεωρητικά καπως έτσι θα κινηθώ κ με τον μπέμπη, αλλά κ πάλι για μένα σημασία έχει να μεγαλώνει το μωρό κ να είναι υγιές.. να σημειωθεί πως έχω κ το σύζυγο κ βοηθάει όσο μπορεί κ με το μαγείρεμα κ με τη μεγάλη.. οπότε για μένα είναι πιο εύκολο να είμαι με το μωρό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleniarch είπε:

Το προσπαθώ, είναι δύσκολο αλλά έχω κ  την εμπειρία γτ κ τη μεγάλη τη θήλασα αποκλειστικά 15 μήνες.. άλλο μωρό το ένα κ άλλο το δεύτερο φυσικά. Για την ώρα ο μικρός αποκοιμιεται στο στήθος ενώ θηλάζει, αφήνει το στήθος κ είτε τον βάζω στην καλαθουνα δίπλα , είτε αγκαλιά συνεχίζει τον ύπνο είτε δίπλα μου στο κρεβάτι.. δεν είμαι αντίθετη ούτε στο ξένο γάλα ούτε στη πιπίλα ,εάν το κρίνουμε απαραίτητο θα δώσουμε.. η μεγάλη μου δεν ήθελε κανένα ξένο γάλα κ καμία πιπίλα. Ίσως κ εγώ δεν προσπάθησα να της τα δώσω, αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησε στέρεες τροφές μπήκαμε σε μια καλύτερη ρουτίνα. Θεωρητικά καπως έτσι θα κινηθώ κ με τον μπέμπη, αλλά κ πάλι για μένα σημασία έχει να μεγαλώνει το μωρό κ να είναι υγιές.. να σημειωθεί πως έχω κ το σύζυγο κ βοηθάει όσο μπορεί κ με το μαγείρεμα κ με τη μεγάλη.. οπότε για μένα είναι πιο εύκολο να είμαι με το μωρό 

Μπράβο σου ..εγώ το θαυμάζω αυτό στις νέες μανούλες χωρίς να λέω βέβαια ότι και εμείς που δίνουμε ξένο δεν είμαστε αξίες...αλίμονο .

πόσο είναι το μεγάλο σου; Να σου ζήσουν και τα δυο ♥️

Αν είχα και δεύτερο μικρό δε ξέρω πώς θα τα κατάφερνα ..εδώ με το ένα και είμαι πτώμα 😜Αν και φαντάζομαι στο 2ο είσαι πιο χαλαρή και σίγουρα ξέρεις πολλά περισσότερα. 

Είσαι πράγματι τυχερή που έχεις τον σύζυγο.Και εμένα βοηθάει αρκετά στα υπόλοιπα ειδικα..πάλι καλά ώστε να είμαι αφοσιωμένη στο νέο μελος! Ο δικός μας ρόλος σε σχέση με τα μωράκια μας είναι άλλος και εκ των πραγμάτων πιο απαιτητικός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Angel92 είπε:

Μπράβο σου ..εγώ το θαυμάζω αυτό στις νέες μανούλες χωρίς να λέω βέβαια ότι και εμείς που δίνουμε ξένο δεν είμαστε αξίες...αλίμονο .

πόσο είναι το μεγάλο σου; Να σου ζήσουν και τα δυο ♥️

Αν είχα και δεύτερο μικρό δε ξέρω πώς θα τα κατάφερνα ..εδώ με το ένα και είμαι πτώμα 😜Αν και φαντάζομαι στο 2ο είσαι πιο χαλαρή και σίγουρα ξέρεις πολλά περισσότερα. 

Είσαι πράγματι τυχερή που έχεις τον σύζυγο.Και εμένα βοηθάει αρκετά στα υπόλοιπα ειδικα..πάλι καλά ώστε να είμαι αφοσιωμένη στο νέο μελος! Ο δικός μας ρόλος σε σχέση με τα μωράκια μας είναι άλλος και εκ των πραγμάτων πιο απαιτητικός.

Σε ευχαριστώ πολύ!! Όλες αξιες είμαστε, για μένα δεν έχει σημασία με πιο τρόπο τρώει ένα μωράκι. Σημασια έχει να νιώθει προστατευμένο , να το αγαπανε κ να είναι υγιές.Είναι 5. Έχουν σχεδόν ακριβώς 5 χρόνια διαφορά είναι γεννημένη 30 Νοεμβρίου 2017..  ο μικρός είναι 7/11.. ναι πιστεύω παίζει ρόλο ότι έχω κ τη μεγάλη κ είναι 2η φορά που το βιώνουμε όλο αυτό.  Βέβαια έχει κ τα αρνητικά γτ λόγω των ιώσεων ένα μήνα τα είχα άρρωστα κ τα 2 με εισπνεόμενα κτλ.. κ ο σύζυγος απομονωμένος λόγω κοβιντ.. δεν πέρασα ευχάριστα εκείνες τις 10  μέρες αλλά αφού πέρασε λέμε δόξα τω θεώ κ πάμε παρακάτω 🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια αποφάσισα να δώσω κάθε 4 ώρες ξένο γάλα 125ml και λογικά έτσι θα μειωθεί αυτόματα κι από το στήθος. Έχω ένα μήνα μπροστά μου να προσπαθήσω να τον βάλω σ ένα πρόγραμμα για να μπορέσω να πάω στη δουλειά. Φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα κόψω και το θηλασμό. Αφού θα μειωθεί η ποσότητα που θα τρώει απ' το στήθος. 

Όσο για τον μικρό μου ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιος θα τον κρατήσει. Είμαι υπό σκέψη για το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...