Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Χαμηλή καμπύλη ζαχάρου.


Pontiki

Recommended Posts

Καλησπέρα,

στην 25η εβδομάδα κύησης έκανα την καμπύλη  ζαχάρου με 75γρ γλυκόζης τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Νηστικός 92

Σάκχαρο σε 60' 139

Σάκχαρο σε 120' 105

Η γυναικολόγος κ η ενδοκρινολόγος μου ζήτησαν να ξανακάνω την εξέταση και αυτό η αλήθεια είναι ότι με στρεσσαρε.Εσείς από την εμπειρία σας τι λέτε; Πώς σας φαίνονται οι τιμές; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Pontiki είπε:

Καλησπέρα,

στην 25η εβδομάδα κύησης έκανα την καμπύλη  ζαχάρου με 75γρ γλυκόζης τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Νηστικός 92

Σάκχαρο σε 60' 139

Σάκχαρο σε 120' 105

Η γυναικολόγος κ η ενδοκρινολόγος μου ζήτησαν να ξανακάνω την εξέταση και αυτό η αλήθεια είναι ότι με στρεσσαρε.Εσείς από την εμπειρία σας τι λέτε; Πώς σας φαίνονται οι τιμές; 

Καταρχάς, με το καλό το μωράκι σου! 

Νομίζω ότι ζήτησαν επανάληψη, γιατί οι τιμές σου είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικές οι τιμές. Εμένα γυναικολόγος κι ενδοκρινολόγος θέλουν να έχω της νηστείας 91 και κάτω και μια ώρα μετά το γεύμα 125 και κάτω. 

Με πιο προσεκτική διατροφή, πχ αποφυγή υδατανθράκων, γλυκών κλπ, και περπάτημα θα πέσουν οι τιμές, μην ανησυχείς.Ο ενδοκρινολόγος θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει στη διατροφή. Γενικά, αυτός είναι αρμόδιος να σου ρυθμίσει το σάκχαρο σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου. Μην αγχώνεσαι, είναι κάτι που ρυθμίζεται κι αφού το γνωρίζεις, όλα θα πάνε καλά. 

Όλα με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, *Μυρτώ είπε:

Καταρχάς, με το καλό το μωράκι σου! 

Νομίζω ότι ζήτησαν επανάληψη, γιατί οι τιμές σου είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικές οι τιμές. Εμένα γυναικολόγος κι ενδοκρινολόγος θέλουν να έχω της νηστείας 91 και κάτω και μια ώρα μετά το γεύμα 125 και κάτω. 

Με πιο προσεκτική διατροφή, πχ αποφυγή υδατανθράκων, γλυκών κλπ, και περπάτημα θα πέσουν οι τιμές, μην ανησυχείς.Ο ενδοκρινολόγος θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει στη διατροφή. Γενικά, αυτός είναι αρμόδιος να σου ρυθμίσει το σάκχαρο σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου. Μην αγχώνεσαι, είναι κάτι που ρυθμίζεται κι αφού το γνωρίζεις, όλα θα πάνε καλά. 

Όλα με το καλό! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού κ εύχομαι όλα να πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...