Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Ορμονικες και εξωσωματική


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Θέλω να ρωτήσω μετα απο ποσο καιρό προσπάθειων καταφυγατε στην εξωσωματική? Έκανα ορμονικές εξετάσεις κ χτες τις συζητησα με τον γυναικολόγο μου κ με παρεπεμψε χωρίς πολλά λόγια για εξωσωματική λογω υψηλής fsh. Είμαι  35 χρονων κ δεν κάνουμε πολυ καιρό προσπάθεια. Αυτό το μήνα πρώτη φορά θα χρησιμοποιησω τεστ ωορρηξίας να φανταστείτε. Δεν θέλω να μπω ακόμα στην διαδικασία αυτή. Απλά με ενόχλησε κ ο τρόπος του γιατρού κ πληγωθηκα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Θέλω να ρωτήσω μετα απο ποσο καιρό προσπάθειων καταφυγατε στην εξωσωματική? Έκανα ορμονικές εξετάσεις κ χτες τις συζητησα με τον γυναικολόγο μου κ με παρεπεμψε χωρίς πολλά λόγια για εξωσωματική λογω υψηλής fsh. Είμαι  35 χρονων κ δεν κάνουμε πολυ καιρό προσπάθεια. Αυτό το μήνα πρώτη φορά θα χρησιμοποιησω τεστ ωορρηξίας να φανταστείτε. Δεν θέλω να μπω ακόμα στην διαδικασία αυτή. Απλά με ενόχλησε κ ο τρόπος του γιατρού κ πληγωθηκα.

Καλησπέρα. Πρώτα από όλα,να αλλάξεις γιατρό. Ο γυναικολόγος μας πρέπει να είναι σωστός επιστήμονας αλλά και άνθρωπος. Όχι απλά να μας ξεπεταει και να μένουμε με χίλιες δυο απορίες. Είμαι 35 χρόνων και έχω δύο παιδάκια. Στα 31 μου βίωσα δύο απανωτές παλινδρομες ,με την μια επιβεβαιωμένα χρωμοσωμικη ανωμαλία(κάναμε καρυότυπο στο έμβρυο). Μετά προσπαθούσα για δέκα μήνες,και με τεστ ωορρηξίας και υπερηχογραφικη παρακολούθηση,είχα κάνει ένα κύκλο εξετάσεων λόγω παλινδρομων κ μέσα σε αυτές κ ορμονολογικες.,όπου όλα ήταν οκ εκτός από την fsh που ήταν τσιμπημενη. Ο σύζυγός έκανε σπερμοδιαγραμμα και είχε αρκετές ανώμαλες μορφές κ κυρσοκηλη. Παρ'ολα αυτά,ουδέποτε μιλήσαμε για εξωσωματική. (Αν κ τον είχα ρωτήσει) . Εν τέλει ήρθε ο γιος μου και έναν χρόνο αργότερα και η κόρη μου. 

35 χρόνων είσαι,όχι 45. Αν επιτρέπεται πόσο βγήκε η fsh σου; Ακόμα κ υψηλή να ήταν,την βλέπεις προφανώς συνδυαστικά με τις άλλες κ συνήθως δίνουνε κ μια επανάληψη εξετάσεων ,μήπως έπεσες κ σε χάλια κύκλο. 

Εύχομαι να μην σε έριξε πολύ όλο αυτό. Η εξωσωματική ,φυσικά και είναι λύση κ ευτυχώς και που υπάρχει αλλά πριν από αυτό ,καλό είναι να έχουμε ψαχτει ανάλογα και να μην καταφεύγουμε ελαφρά τη καρδία σε κάτι τέτοιο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την απάντηση σου.

Δυστυχώς με εριξε παρα πολυ. Απογοητευση. Δυστυχώς είναι 17,6 η fsh και η αμη 5,2. Δεν νου ζητησε να τις επαναλαβω. Δεν μου αφησε κανενα περιθώριο ότι μπορω να τα καταφερω ούτε καν με παρακολούθηση ωορρηξίας. Εγω αποφάσισα να κανω καποιες προσπάθειες πιο στοχευμενες με τα τεστ ωορρηξίας τωρα για κάποιους μήνες κ βλέπουμε. Απλά συμφωνω δε μπορούν απλά να σε ρίχνουν κ να σου πετανε ενα όνομα για να μιλήσεις για εξωσωματική. Δε ξέρω. Νιώθω τόσο άσχημα πραγματικά. Οτι αργησα ότι είμαι ανικανη ότι δε το έκανα νωρίτερα. Φοβάμαι πολύ. Κ όλοι λένε να είσαι χαλαρη μονο έτσι θα γίνει. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δε πρέπει να τα πολυ ψαχνω τελικά. Να μην ξερω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Σευχαριστω για την απάντηση σου.

Δυστυχώς με εριξε παρα πολυ. Απογοητευση. Δυστυχώς είναι 17,6 η fsh και η αμη 5,2. Δεν νου ζητησε να τις επαναλαβω. Δεν μου αφησε κανενα περιθώριο ότι μπορω να τα καταφερω ούτε καν με παρακολούθηση ωορρηξίας. Εγω αποφάσισα να κανω καποιες προσπάθειες πιο στοχευμενες με τα τεστ ωορρηξίας τωρα για κάποιους μήνες κ βλέπουμε. Απλά συμφωνω δε μπορούν απλά να σε ρίχνουν κ να σου πετανε ενα όνομα για να μιλήσεις για εξωσωματική. Δε ξέρω. Νιώθω τόσο άσχημα πραγματικά. Οτι αργησα ότι είμαι ανικανη ότι δε το έκανα νωρίτερα. Φοβάμαι πολύ. Κ όλοι λένε να είσαι χαλαρη μονο έτσι θα γίνει. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δε πρέπει να τα πολυ ψαχνω τελικά. Να μην ξερω καλύτερα.

Η αμη σου είναι μια χαρά πάντως. Και αν λες ότι δεν προσπαθείς καιρό,δεν βρίσκω λόγο να πας απευθείας σε εξωσωματική. Ξέρω γυναίκες με μεγαλύτερη fsh που τα κατάφεραν φυσιολογικά ,απλά ίσως τους πήρε λίγο παραπάνω καιρο,για να τους κάτσει το ωάριο το ποιοτικά καλό. Να μην στεναχωριέσαι και να μην αποκαρδιωνεσαι. Έχε πάντα στην άκρη του μυαλού σου ότι οκ υπάρχει κ η εξωσωματική σαν λυση και βάλε ένα dead line στις στοχευμένες προσπάθειες. Μαμά θα γίνεις,να το πιστέψεις σε παρακαλώ. Το πρώτο κ πιο σημαντικό για μένα είναι να βρεις έναν γυναικολόγο ,ο οποίος θα σε κατευθύνει σωστα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , MumMaria είπε:

Η αμη σου είναι μια χαρά πάντως. Και αν λες ότι δεν προσπαθείς καιρό,δεν βρίσκω λόγο να πας απευθείας σε εξωσωματική. Ξέρω γυναίκες με μεγαλύτερη fsh που τα κατάφεραν φυσιολογικά ,απλά ίσως τους πήρε λίγο παραπάνω καιρο,για να τους κάτσει το ωάριο το ποιοτικά καλό. Να μην στεναχωριέσαι και να μην αποκαρδιωνεσαι. Έχε πάντα στην άκρη του μυαλού σου ότι οκ υπάρχει κ η εξωσωματική σαν λυση και βάλε ένα dead line στις στοχευμένες προσπάθειες. Μαμά θα γίνεις,να το πιστέψεις σε παρακαλώ. Το πρώτο κ πιο σημαντικό για μένα είναι να βρεις έναν γυναικολόγο ,ο οποίος θα σε κατευθύνει σωστα . 

Σευχαριστω πολύ για την απάντηση σου μου δίνεις κουραγιο. Έτσι σκέφτηκα να κανω κ εγώ πιστεύω είναι το πιο σωστό. Θα το παλέψουμε με τα τεστ ωορρηξίας για πιο στοχευμένα κ ο Θεός ξέρει. Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Σευχαριστω για την απάντηση σου.

Δυστυχώς με εριξε παρα πολυ. Απογοητευση. Δυστυχώς είναι 17,6 η fsh και η αμη 5,2. Δεν νου ζητησε να τις επαναλαβω. Δεν μου αφησε κανενα περιθώριο ότι μπορω να τα καταφερω ούτε καν με παρακολούθηση ωορρηξίας. Εγω αποφάσισα να κανω καποιες προσπάθειες πιο στοχευμενες με τα τεστ ωορρηξίας τωρα για κάποιους μήνες κ βλέπουμε. Απλά συμφωνω δε μπορούν απλά να σε ρίχνουν κ να σου πετανε ενα όνομα για να μιλήσεις για εξωσωματική. Δε ξέρω. Νιώθω τόσο άσχημα πραγματικά. Οτι αργησα ότι είμαι ανικανη ότι δε το έκανα νωρίτερα. Φοβάμαι πολύ. Κ όλοι λένε να είσαι χαλαρη μονο έτσι θα γίνει. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δε πρέπει να τα πολυ ψαχνω τελικά. Να μην ξερω καλύτερα.

Τόσο ειχα κ εγω το 2020 αλλά αμη 0,3 μου ειπε οτι 2% να πετυχω με φυσιολογικη συλληψη κ βεβαια εμεις προσπαθουσαμε κ 5 χρονια οποτε λογω του οτι ημουν 42 ετων ειπα οκ παμε να κανουμε μην ανεβει κ αλλο κ δε μπορπυμε μετα με πιεζε κ ο χρονος .τα καταφερα με τη 3η εμβρυομεταφορα κ λογω αυτου του ορμονικου επρεπε να μαζευω καιε μηνα το βιολογικο του μηνα γιατι στις ενεσεις δεν ειχα ανταποκριση δηλ δε Κατεβαζα ωαρια εφοσον το αποθεμα ηταν μειωμένο .. στη θεση σου θα μαζευα χαρτια χαλαρα για να περασω επιτροπη κ θα προσπαθουσα εννοειται φυσιολογικα κ μετα θα εβλεπα τι κ πως..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 2:27 PM, teenthybell said:

Καλησπέρα κορίτσια,

Θέλω να ρωτήσω μετα απο ποσο καιρό προσπάθειων καταφυγατε στην εξωσωματική? Έκανα ορμονικές εξετάσεις κ χτες τις συζητησα με τον γυναικολόγο μου κ με παρεπεμψε χωρίς πολλά λόγια για εξωσωματική λογω υψηλής fsh. Είμαι  35 χρονων κ δεν κάνουμε πολυ καιρό προσπάθεια. Αυτό το μήνα πρώτη φορά θα χρησιμοποιησω τεστ ωορρηξίας να φανταστείτε. Δεν θέλω να μπω ακόμα στην διαδικασία αυτή. Απλά με ενόχλησε κ ο τρόπος του γιατρού κ πληγωθηκα.

Μετά απο 2μιση χρόνια τελικά ξεκινήσαμε.  Στους 14 μήνες προσπαθειών (στοχευμένοι)  έκανα μια επέμβαση και είπαμε να δώσουμε μια ευκαιρία για φυσιολογική σύλληψη. Μετά, λίγο το κλείσιμο μέσα, λίγο το οικονομικό, κάναμε ραντεβού το καλοκαίρι που μας περασε με κέντρο εξωσωματικής (στα 2 χρόνια δηλαδή) .

Να σημειώσω οτι έχουμε ανεξήγητη υπογονομικότητα. Εαν και είμαι 38, όλες οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές και για τους δύο, με εμένα ελαφρώς χαμηλή ΑΜΗ (1,42ng). Εαν και πετύχαμε με την πρώτη φορά, θα ήθελα τελικά να είχαμε κάνει την εξωσωματική μετά την επέμβαση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...