Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Ατελείωτες ώρες θηλασμού


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι νέα μαμά με πολλά ερωτηματικά. Λοιπόν ... Γέννησα φυσιολογικα το αγοράκι μου 39 κ 2 εβδομάδων. Γεννήθηκε 2770 κ βγήκαμε με 2430 βάρος και οριακό ίκτερο. Παρόλο που τον θήλαζα αποκλειστικά τις 3 πρώτες μέρες.. λόγω ίκτερου μου είπαν ν του δώσω ξένο .έτσι κ εγινε. Γυρίσαμε στο σπιτι όπου με πολύ άγχος.. προσπάθουσα να θηλάσω. Τις πρώτες 20 μέρες έδινα και ξένο γάλα περίπου 30 ml  2/3 φορές τη μέρα. Μετά σταμάτησα το ξένο κ προσπαθώ από τότε αποκλειστικο θηλασμό. Το βάρος του τον πρώτο μήνα από 2430 πήγε 3360. Κ το δεύτερο μήνα 3900. Αυτό που με προβληματίζει είναι η διάρκεια του θηλασμού. Ακούω φίλες μου που εξαρχής θήλαζαν γύρω στη μία ώρα ..εγώ θηλάζω ατελείωτα .. το παιδί πιπιλάει πάρα πολύ ... Τρώει .. πιπιλάει...ξανά τρώει ...ξαναπιπιλαει..τον παίρνει ο ύπνος κ όταν παω να τον απομακρύνω ξανά θέλει . Εμένα αυτό τ πιπιλισμα με κουραζει πολύ.. κάθομαι και 3 ώρες στον καναπέ και τον θηλάζω.εκει μπορεί ν κοιμηθεί κάνα μισάωρο... Μια ώρα κ μετά πάλι το ίδιο.. Πιπίλα δεν θέλει με τίποτα... Έχω κάνει κάτι λςθος? Πότε θα βελτιωθεί ο χρονος θηλασμού ? Δεν μπορώ ν φανταστω ότι θ είμαι καθηλωμένη έτσι και θα πιπιλάει με τις ώρες 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογικό. Απο ότι κατάλαβα έχετε σχεδόν σαραντισει? Αν θυμάμαι καλά, γιατί έχει πέρασε σχεδόν ένας χρόνος, στην αντίστοιχη ηλικία ο μικρούλης ήταν κολλημένος στο στήθος, έτρωγε κοιμόταν πιπιλαγε εναλλάξ για καμιά ώρα, και όλα αυτά κάθε δίωρο. Και στη διάρκεια του θηλασμού προσπαθούσα να τον κρατάω ξυπνιο, συνήθως χωρίς επιτυχία. Εμένα με βοήθησε αρκετά και η πιπίλα. Στην αρχή δεν την ήθελε αλλά τελικά την πήρε χωρίς ποτέ να έχουμε σύγχυση θηλων.

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Νομίζω αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογικό. Απο ότι κατάλαβα έχετε σχεδόν σαραντισει? Αν θυμάμαι καλά, γιατί έχει πέρασε σχεδόν ένας χρόνος, στην αντίστοιχη ηλικία ο μικρούλης ήταν κολλημένος στο στήθος, έτρωγε κοιμόταν πιπιλαγε εναλλάξ για καμιά ώρα, και όλα αυτά κάθε δίωρο. Και στη διάρκεια του θηλασμού προσπαθούσα να τον κρατάω ξυπνιο, συνήθως χωρίς επιτυχία. Εμένα με βοήθησε αρκετά και η πιπίλα. Στην αρχή δεν την ήθελε αλλά τελικά την πήρε χωρίς ποτέ να έχουμε σύγχυση θηλων.

Είναι 2 μηνών .. την πιπίλα ακόμα δεν την θελει. Πότε είδες διαφορά στην διάρκεια του θηλασμού?

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους δύο μήνες σίγουρα, ίσως και μετά το τρίμηνο. Το καλό με τον δικό μου μικρούλη ήταν ότι δεν ξυπνουσε τόσο συχνά το βράδυ και μπορούσα να ξεκουραστώ. Θυμάμαι όμως,  κατά τη διάρκεια της ημέρας να τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος, να τον αφήνω στο λίκνο του και να βάζει τα κλάματα. Είναι δύσκολο, το καταλαβαίνω. Θα περάσει γρήγορα όμως. Απο τη μικρή μου εμπειρία, μπορώ να σου πω, πως όσο πιο πολύ τον κρατούσα αγκαλιά, τόσο πιο ήρεμος γινόταν ο μπέμπης. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mandy89 είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι νέα μαμά με πολλά ερωτηματικά. Λοιπόν ... Γέννησα φυσιολογικα το αγοράκι μου 39 κ 2 εβδομάδων. Γεννήθηκε 2770 κ βγήκαμε με 2430 βάρος και οριακό ίκτερο. Παρόλο που τον θήλαζα αποκλειστικά τις 3 πρώτες μέρες.. λόγω ίκτερου μου είπαν ν του δώσω ξένο .έτσι κ εγινε. Γυρίσαμε στο σπιτι όπου με πολύ άγχος.. προσπάθουσα να θηλάσω. Τις πρώτες 20 μέρες έδινα και ξένο γάλα περίπου 30 ml  2/3 φορές τη μέρα. Μετά σταμάτησα το ξένο κ προσπαθώ από τότε αποκλειστικο θηλασμό. Το βάρος του τον πρώτο μήνα από 2430 πήγε 3360. Κ το δεύτερο μήνα 3900. Αυτό που με προβληματίζει είναι η διάρκεια του θηλασμού. Ακούω φίλες μου που εξαρχής θήλαζαν γύρω στη μία ώρα ..εγώ θηλάζω ατελείωτα .. το παιδί πιπιλάει πάρα πολύ ... Τρώει .. πιπιλάει...ξανά τρώει ...ξαναπιπιλαει..τον παίρνει ο ύπνος κ όταν παω να τον απομακρύνω ξανά θέλει . Εμένα αυτό τ πιπιλισμα με κουραζει πολύ.. κάθομαι και 3 ώρες στον καναπέ και τον θηλάζω.εκει μπορεί ν κοιμηθεί κάνα μισάωρο... Μια ώρα κ μετά πάλι το ίδιο.. Πιπίλα δεν θέλει με τίποτα... Έχω κάνει κάτι λςθος? Πότε θα βελτιωθεί ο χρονος θηλασμού ? Δεν μπορώ ν φανταστω ότι θ είμαι καθηλωμένη έτσι και θα πιπιλάει με τις ώρες 

 

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι! Όλα όσα περιγράφεις είναι φυσιολογικά! Στην αρχή το μωράκι είναι συνέχεια στο στήθος, ιδίως αν είναι μικρό και κουράζεται πιο εύκολα! Κι εμένα θήλαζε πάνω από 1,5 ώρα κάθε 1,5 ώρα στην αρχή! Δεν κάνεις τίποτα λάθος και μια χαρά χορταίνει το μωρό, αφού βάζει βάρος. Αν οι πάνες σας ημερησίως είναι τουλάχιστον 6 γεμάτες με τσίσα ή και κακά, και φυσικά ο/η παιδίατρος δεν ανησυχεί, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς ούτε εσύ! Απλώς, κάποια μωράκια είναι πιο αποδοτικά στον θηλασμό και σε λίγη ώρα έχουν χορτάσει, κάποια άλλα θέλουν πιο πολύ χρόνο! Κι εμένα στο 3μηνο βελτιώθηκε πολύ ο θηλασμός και στο 6μηνο το απολάμβανα κιόλας! Ποτέ δεν πήρε πιπίλα και μπιμπερό, γιατί δεν ήθελε και η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτό το βάζω στα θετικά! Βέβαια, ό, τι βολεύει τον κάθε γονέα, εννοείται! 

Μερικές συμβουλές: αν θέλεις να ξεκουράζεσαι προσπάθησε να θηλάζεις ξαπλωτά, ιδίως τις ώρες του ύπνου, χρησιμοποίησε μαξιλάρι απλό ή θηλασμού για να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα να διαβάζεις ή όταν θηλάζει ώρες ατελείωτες βάλε καμία ταινία ή σειρά (εγώ είχα δει όλο το casa de pape l), ένας μάρσιπος εργονομικός τύπου sling ή mei tai θα σε βοηθήσει πολύ, γιατί βάζεις το μωρό μέσα και μπορεί να θηλάζει κιόλας κι εσύ μπορείς να κάνεις ό, τι θες (εγώ πήγαινα για καφέ μέχρι και ρούχα απλώνα)! 

Υπομονή δεν διαρκεί για πάντα! Να σου ζήσει το μωράκι σου και πάλι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα φυσιολογικό είναι να είναι όλη την ώρα στο στήθος αλλά θα σε συμβουλευα όταν τον βλέπεις ότι σποκοιμιεται κ δεν ρουφάει αποτελεσματικά να το βγάζεις. Γιατί  το έχει σαν πιπίλα χωρίς στην ουσία να πίνει. Κ αν ξυπνήσει ξανά θήλασε τον αλλά μην τον αφήνεις να κοιμάται έτσι για ώρα γιατί δεν πίνει γάλα. Το βάρος το δεύτερο μήνα είναι πολύ οριακό νομίζω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mandy89 Να σου ζήσει το μωράκι σου! Όπως σου είπαν και τα κορίτσια όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά τα μωράκια αυξάνουν την παραγωγή μας τους πρώτους μήνες για αυτό κ κάθονται πολλές ώρες έτσι έκανε κ η δικιά μου απλά εγώ μόλις την έπαιρνε ο ύπνος έβγαζα στήθος έβαζα πιπίλα στο στόμα επέμενα λίγο σε αυτό ποτέ την ήθελε ποτέ όχι...δοκιμασε πιπίλα με στρογγυλή κεφαλή...το πρώτο 3μηνο είναι ζόρικο...μετα θα είναι όλα πιο εύκολα και θα εκπλαγείς από το πόσο γρήγορα θηλάζουν!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...