Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Επιλεκτική Αφαγία


Niki klid

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Έχω  ένα αγοράκι 19 μηνών  και τους τελευταίους 5 μήνες παρουσιάζει επιλεκτική αφαγία. Τρώει μόνο ότι έχει να κάνει με ψωμί, γιαούρτι και φρούτα.  Αρνείται να φάει κανονικό φαγητό (σε όποια μορφή και να έχω δοκιμάσει) και πλέον  όταν το προσφέρω εκνευρίζεται και αντιδρά πολύ  έντονα. Μέσα σε αυτό το διάστημα πέρασε  2 ιώσεις  και επίπονη οδοντοφυια και το απέδιδα σε αυτά, αλλά πλέον έχει περάσει πολύς καιρός και δεν αλλάζει  τίποτα.  Έχω προσπαθήσει να τον αφήσω 'να πεινασει', με αποτέλεσμα να μην τρωει πάλι και να είναι  και ιδιαίτερα εκνευρισμένος λόγω της πείνας. Έχετε  βιώσει κάτι παρόμοιο;;; Τι άλλο μπορώ να κάνω;;;

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Niki klid είπε:

Καλησπέρα! 

Έχω  ένα αγοράκι 19 μηνών  και τους τελευταίους 5 μήνες παρουσιάζει επιλεκτική αφαγία. Τρώει μόνο ότι έχει να κάνει με ψωμί, γιαούρτι και φρούτα.  Αρνείται να φάει κανονικό φαγητό (σε όποια μορφή και να έχω δοκιμάσει) και πλέον  όταν το προσφέρω εκνευρίζεται και αντιδρά πολύ  έντονα. Μέσα σε αυτό το διάστημα πέρασε  2 ιώσεις  και επίπονη οδοντοφυια και το απέδιδα σε αυτά, αλλά πλέον έχει περάσει πολύς καιρός και δεν αλλάζει  τίποτα.  Έχω προσπαθήσει να τον αφήσω 'να πεινασει', με αποτέλεσμα να μην τρωει πάλι και να είναι  και ιδιαίτερα εκνευρισμένος λόγω της πείνας. Έχετε  βιώσει κάτι παρόμοιο;;; Τι άλλο μπορώ να κάνω;;;

:)

Η παιδίατρος τι σου λέει? Αν ανακατεύεις λιγο φαγητο με το γιαουρτι μήπως καπως συνιθισει την γεύση? Συνηθως σε αυτές τις ηλικίες ξεκινάνε οι επιλογές κ τα αισθητηριακα θέματα των παιδιών. Γενικα προσπάθησε να του δίνεις φαγητο σε στιγμές άσχετες ώστε να ξεχνιέται πχ όταν παίζει με κάτι που του αρέσει πολύ κ δεν δίνει σημασία στο φαγητο. Δηλαδη μην τον βάζεις στο τραπέζι αναγκαστικά να βλεπει τι τρωει 

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότεινε να τον αφήσω αρχικά να πεινάσει,  χωρίς να του προσφέρω κάτι άλλο εκτός από το κυρίως φαγητό μέσα στη μέρα.  Το έκανα και δεν έχει αποτέλεσμα. Όσα τεχνάσματα  και να έχω  κάνει τα καταλαβαίνει και αρνείται το φαγητό.  Κάποιες μέρες έφαγε κρέας σε μορφή μπιφτεκιου αλλά ή σε πίτα αλλά ήταν 2 ή  3 φορές όλες και όλες. Την επόμενη μπορεί να του δώσω το ίδιο και να μην το δοκιμάσει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Niki klid είπε:

Καλησπέρα! 

Έχω  ένα αγοράκι 19 μηνών  και τους τελευταίους 5 μήνες παρουσιάζει επιλεκτική αφαγία. Τρώει μόνο ότι έχει να κάνει με ψωμί, γιαούρτι και φρούτα.  Αρνείται να φάει κανονικό φαγητό (σε όποια μορφή και να έχω δοκιμάσει) και πλέον  όταν το προσφέρω εκνευρίζεται και αντιδρά πολύ  έντονα. Μέσα σε αυτό το διάστημα πέρασε  2 ιώσεις  και επίπονη οδοντοφυια και το απέδιδα σε αυτά, αλλά πλέον έχει περάσει πολύς καιρός και δεν αλλάζει  τίποτα.  Έχω προσπαθήσει να τον αφήσω 'να πεινασει', με αποτέλεσμα να μην τρωει πάλι και να είναι  και ιδιαίτερα εκνευρισμένος λόγω της πείνας. Έχετε  βιώσει κάτι παρόμοιο;;; Τι άλλο μπορώ να κάνω;;;

:)

δ τρωει κανενος ειδους μεσημεριανο;οσπρια;μακαρονια;τραχανα;ρυζι;πατατα;αυγο;μηπως προτιμαει πιο κρυο;τα φρουτα τα τρωει σε κομματια;

δ υπαρχει μαγικη λυση.πολυ υπομονη,κ εσυ προσφερεις μεχρι να το δεχτει.δοκιμαζεις πολλες παραλλαγες κ ελπιζεις οτι καποια στιγμη θα πιασει

βαλε κανονικα να φατε το μεσημερι,ασ'τον να ασχοληθει μονος,προσπαθησε κ για καμια μπουκια εσυ κ απασχολησε τον.πειτε ιστοριες,παρ'τε παιχνιδακια.αλλα οχι πολυ ωρα κ εκνευριστει.οταν φτιαξει ο καιρος δοκιμαστε μπαλκονι η αυλη

οποτε μεσα στην μερα πως ειναι το προγραμμα του αυτην την στιγμη ως προς την διατροφη;

πχ μεσημερι αν εχετε κοτοπουλο με πατατες,αν δ φαει, δοκιμασε το βραδυ να κανεις μια ομελετα που θα βαλεις κοτοπουλο κ λαχανικα.λαχανικα γενικα τρωει;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Niki klid είπε:

Καλησπέρα! 

Έχω  ένα αγοράκι 19 μηνών  και τους τελευταίους 5 μήνες παρουσιάζει επιλεκτική αφαγία. Τρώει μόνο ότι έχει να κάνει με ψωμί, γιαούρτι και φρούτα.  Αρνείται να φάει κανονικό φαγητό (σε όποια μορφή και να έχω δοκιμάσει) και πλέον  όταν το προσφέρω εκνευρίζεται και αντιδρά πολύ  έντονα. Μέσα σε αυτό το διάστημα πέρασε  2 ιώσεις  και επίπονη οδοντοφυια και το απέδιδα σε αυτά, αλλά πλέον έχει περάσει πολύς καιρός και δεν αλλάζει  τίποτα.  Έχω προσπαθήσει να τον αφήσω 'να πεινασει', με αποτέλεσμα να μην τρωει πάλι και να είναι  και ιδιαίτερα εκνευρισμένος λόγω της πείνας. Έχετε  βιώσει κάτι παρόμοιο;;; Τι άλλο μπορώ να κάνω;;;

:)

Έχεις δοκιμάσει να μην προσπαθείς να τον ταισεις με το κουτάλι αλλά να τον αφήσεις να τα παίρνει μόνος του στο χέρι, πράγματα που μπορεί βέβαια, πχ πατάτες, μπιφτέκι, μακαρόνια πένες κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...