Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι 32 χρόνων έκανα σημερα αυχενική διαφάνεια είμαι 12 εβδομάδων!!

Μου είπαν ότι η αυχενική είναι 2,6 και το crl 60mm μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση σε 5 βδομάδες για να δούμε αν όντως έχει καμία ανωμαλία εσείς τι αποτελέσματα είχατε;και την Δευτέρα θα βγουν κ τα αποτελέσματα της Papp a

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , Dinaki46 είπε:

Καλησπέρα σας είμαι 32 χρόνων έκανα σημερα αυχενική διαφάνεια είμαι 12 εβδομάδων!!

Μου είπαν ότι η αυχενική είναι 2,6 και το crl 60mm μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση σε 5 βδομάδες για να δούμε αν όντως έχει καμία ανωμαλία εσείς τι αποτελέσματα είχατε;και την Δευτέρα θα βγουν κ τα αποτελέσματα της Papp a

Καλησπερα ! Εγω 12+3 εβδομαδων με διδυμα. το ενα ειχε αυχενικη 2,40 και Crl 65,7 και το αλλο 1,90 με crl 63,30 ,τα ειδανε τα αποτελεσματα 3 γιατροι κανεις δεν μου ειπε να κανω αμνιο.42 ετων.εκανα νιπτ προληπτικα μονο κ μονο λογω ηλικιας.σε ποιον εκανες ειναι καλος κ πιστοποιημένος ;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια έκανα και εγώ αυχενικη χτες σχετικά νωρίς 11 κ 3  εβδ. 

Εξαρτάται απο τις εξετάσεις παπει και β χοριακη μου ειπε οτι αυτοι στο μικροβιολογικο δινουν την απαντηση στο αποτέλεσμα...Μου είπε ότι είναι μέσα στα όρια η δικιά μου και αν σας πω λόγω οικονομικου επειδη ειμαι και ανασφαλιστη δεν εκανα παπαει και χοριακη  ελπιζω να μην κανω βλακεια.....όμως έχω πρόσθιο χαμηλής προσφυσης σχετικά με τον πλακούντα και πανικοβαλομαι δεν με συμβούλεψε κάτι γιαυτό θα ήθελα κάποια γνώμη μέχρι την επίσκεψη στο γυναικολόγο 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Olgakimpa είπε:

Γειά σας κορίτσια έκανα και εγώ αυχενικη χτες σχετικά νωρίς 11 κ 3  εβδ. 

Εξαρτάται απο τις εξετάσεις παπει και β χοριακη μου ειπε οτι αυτοι στο μικροβιολογικο δινουν την απαντηση στο αποτέλεσμα...Μου είπε ότι είναι μέσα στα όρια η δικιά μου και αν σας πω λόγω οικονομικου επειδη ειμαι και ανασφαλιστη δεν εκανα παπαει και χοριακη  ελπιζω να μην κανω βλακεια.....όμως έχω πρόσθιο χαμηλής προσφυσης σχετικά με τον πλακούντα και πανικοβαλομαι δεν με συμβούλεψε κάτι γιαυτό θα ήθελα κάποια γνώμη μέχρι την επίσκεψη στο γυναικολόγο 

Καλησπέρα και με το καλό!

Αν είναι πρόσθιος ή οπίσθιος δεν έχει καμία σημασία. Χαμηλής πρόσφυσης είχα κ εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου,βασικά εφαπτοταν στον τράχηλο και για αυτό είχα κ έντονη αιμορραγία λίγο πριν την αυχενική. Παρ'ολα αυτά,όλα πήγαν καλά,και με ξάπλα μέχρι την β επιπέδου είχε ανέβει κ γέννησα φυσιολογικά.

Καλό είναι να μην κουράζεσαι και να προσέχεις ,κ λογικά όσο περνάει ο καιρός ο πλακούντας θα ανεβαίνει. Να συμβουλευτείς τον γιατρό σου όμως. Υπάρχει επιχείλιοι πλακούντες,επιπωματικοι και αυτοί που απλά είναι λίγο πιο χαμηλά και δεν είναι ανησυχητικό. Καλό είναι να σε καθοδηγήσει κάποιος ειδικός. Είτε ο γυναικολόγος σου είτε ο εμβρυολογος σου.

Καλή συνέχεια και σύντομα με ένα υγιές μπεμπεδακι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 3:31 ΜΜ, MumMaria είπε:

Καλησπέρα και με το καλό!

Αν είναι πρόσθιος ή οπίσθιος δεν έχει καμία σημασία. Χαμηλής πρόσφυσης είχα κ εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου,βασικά εφαπτοταν στον τράχηλο και για αυτό είχα κ έντονη αιμορραγία λίγο πριν την αυχενική. Παρ'ολα αυτά,όλα πήγαν καλά,και με ξάπλα μέχρι την β επιπέδου είχε ανέβει κ γέννησα φυσιολογικά.

Καλό είναι να μην κουράζεσαι και να προσέχεις ,κ λογικά όσο περνάει ο καιρός ο πλακούντας θα ανεβαίνει. Να συμβουλευτείς τον γιατρό σου όμως. Υπάρχουν επιχείλιοι πλακούντες,επιπωματικοι και αυτοί που απλά είναι λίγο πιο χαμηλά και δεν είναι ανησυχητικό. Καλό είναι να σε καθοδηγήσει κάποιος ειδικός. Είτε ο γυναικολόγος σου είτε ο εμβρυολογος σου.

Καλή συνέχεια και σύντομα με ένα υγιές μπεμπεδακι.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 3/6/2022 at 9:25 ΜΜ, Olgakimpa είπε:

Γειά σας κορίτσια έκανα και εγώ αυχενικη χτες σχετικά νωρίς 11 κ 3  εβδ. 

Εξαρτάται απο τις εξετάσεις παπει και β χοριακη μου ειπε οτι αυτοι στο μικροβιολογικο δινουν την απαντηση στο αποτέλεσμα...Μου είπε ότι είναι μέσα στα όρια η δικιά μου και αν σας πω λόγω οικονομικου επειδη ειμαι και ανασφαλιστη δεν εκανα παπαει και χοριακη  ελπιζω να μην κανω βλακεια.....όμως έχω πρόσθιο χαμηλής προσφυσης σχετικά με τον πλακούντα και πανικοβαλομαι δεν με συμβούλεψε κάτι γιαυτό θα ήθελα κάποια γνώμη μέχρι την επίσκεψη στο γυναικολόγο 

Εάν δεν έχεις κάποιο προηγούμενο χειρουργείο στη μήτρα ή κάποια καισαρική,μην ανησυχείς για τον πλακούντα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...