Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αποστολή... γιογιό!


Recommended Posts

Χαίρεται απανταχού γονείς. Πώς είστε; Σας γράφω εδώ γιατί με έχει πιάσει λίγο, μια μικρή απογνωσίτσα.

Έχω μια ζουζούνα που τον Σεπτέμβριο θα γίνει 3.

Όλα έδειχναν ότι ήταν έτοιμη για το γιογιό διότι η πάνα της έμενε στεγνή ώρες ατελείωτες πάρα τα υγρά που έπινε (νερό, χυμοί, γάλα).

Με ευκολία λοιπόν αφού της έβγαλα τη πάνα έκανε πιπί της στο γιογιό.

Μάλιστα κόψαμε και τη βραδινή μιας που και εκείνη μήνες τώρα είναι στεγνή εντελώς τα πρωινά. Χωρίς καμία πίεση από εμένα ή επιμονή. Πήγε μόνο του εντελώς το πράγμα.

Το θέμα μας είναι τα κακά. 

Τα κακά, αν και ήταν το πρώτο πράγμα που έκανε στο γιογιό, τα τρέμει!

Δε θέλει καθόλου να κάνει, ούτε στο γιογιό, ούτε γενικά!

Φοβάται, κλαίει, τα κρατάει.

Ότι και να κάνω δε μπορώ να την ενθαρρύνω. Θεώρησα λοιπόν ότι ίσως να μην ήταν έτοιμη για γιογιό και ξανά φορέσαμε πάνα.

Αποτέλεσμα είναι πάλι οι πάνες να μένουν στεγνές ώρες και να κάνει πιπί της μόνο στο γιογιό.

Με την παιδίατρο το συζητήσαμε και είπε ότι έχει όλα τα δείγματα ότι είναι έτοιμη για γιογιό απλά συμβαίνει συχνά τα παιδάκια να τρομάζουν με τα κακάκια και θέλει υπομονή μέχρι να συνηθίσουν να τα κάνουν εκτός πάνας.

Να είμαι δίπλα της όπως κάνω ήδη, να την υποστηρίζω και όταν τα καταφέρνει να κάνουμε σαν ένα μικρό πάρτι χαχα.

Το θέμα μου είναι ότι στεναχωριέμαι μέχρι να τα καταφέρει να τη βλέπω να ζορίζεται και να γκρινιάζει συνεχόμενα. 

Έχω άλλο ένα παιδάκι στα 5 αλλά δεν είχαμε θέμα με τα κακάκια μόνο ελάχιστα τις πρώτες μέρες μετά όλα καλά. 

Εσάς τα παιδάκια σας είχαν θέμα; Τι κάνατε;

Τα φώτα σας πλιζ!

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είχα θέμα να μην θέλουν να κάνουν κακά τα παιδιά μου αλλά αυτό που θα σου πρότεινα να δίνεις πολλές φυτικές ίνες, φρούτα, δαμάσκηνα αποξηραμένα μήπως είναι λίγο σκληρά κ την πονάνε. Μετά θα μπορούσες να πάρεις λεκάνη για την τουαλέτα μήπως στο γιογιό δεν θέλει γιατί ακουμπάνε τα κακά όταν τα βγάζει στον κωλαρακο. Κ ίσως στην λεκάνη να μπορεί να σφιχτει καλύτερα. 

Μακάρι να τα καταφέρετε σύντομα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ηλικία των παιδιων περιπου βγαζουμε την πάνα;

 Ο δικος μου ειναι 19 μηνών τωρα, εδώ και τρεις βδομάδες πλεον κατεβάζει και βγαζει το παμπερς και αλωνίζει το σπίτι. Στο γιο γιο κάθεται για δυο λεπτά γελώντας και με το που θα σηκωθεί κανει τσισα στονπατωμα. Εντωμεταξυ επειδη ειναι αγοράκι οταν του έρχονται τσισα φαίνεται και τον βάζω κατεύθυαν στο γιογιό και του κόβονται.

 Τι να τον κανω; Καταπιέζεται με το παμπερς ειναι ολοφάνερο. Εννοειται οτι μας εχει δει άπειρες φορές να κατούραμε οποτε δεν ειναι θεμα οτι δεν ξέρει τι να κανει στο γιογιό. Μηπως ειναι πολυ μικρός και δεν εχει ουσία να τον βάζω στο γιογιό;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...και εμεις εχουμε ξεκινησει γιογιο..ενω στην αρχη πηγαμε καλα μου τα ελεγε και τα τσισα και τα κακα τωρα δεν θελει να τα ακουει...ειναι 23 μηνων...πως προχωραμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...