Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Angot είπε:

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      1 hour ago, Alex@ είπε:

      Πολλές γυναίκες αποφασίζουν να τους παρακολουθεί κ γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να υπάρχει φάκελος τους εκεί, παράλληλα με ιδιώτη έξω.

      Ρίσκο είναι κ στο ιδιωτικό κατα την γνωμη μου παντα, όλα τα σοβαρά τα στέλνουν στο δημόσιο.

      Κλείσε ένα ραντεβού ν δεις πως θα πάει κ αν ο γιατρός σου αποπνέει εμπιστοσύνη κ καλύπτει τις ανάγκες της κατάστασης σου.

      Όλα θα σου πάνε τέλεια!!❤️

       

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

On 16/11/2022 at 2:04 ΜΜ, Evoulini24 είπε:

Οσον αφορά στο θέμα φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική, το ιδανικό για το μωρό είναι ο φυσιολογικός τοκετός...για πολλούς λόγους! Αυτή είναι η φύση κακά τα ψέματα! Και τη στιγμή που βγαίνουν και πιέζονται κι αυτά τόσο πολύ, εκκρίνεται κάτι δε θυμάμαι τι που είναι καλό γι αυτά! Επίσης, κάθε γυναίκα κάθε εγκυμοσύνη κάθε γέννα είναι διαφορετική! Εγώ τον μικρό μου τον γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρηδιο και, κορίτσια, δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου σας μιλάω ειλικρινά! Μου έσπασαν τα νερά λίγη ώρα αφότου μου έβγαλε ο γιατρός μου τον πεσσο και πήγα στο νοσοκομείο ξανά με τέλεια διαστολή! Οι πόνοι πολύ εύκολα διαχειρισιμοι! Σας εύχομαι τέτοιο τοκετό μέσα από την καρδιά μου! Μπορεί να έπαιξε ρόλο και ο τράχηλος που ήταν κοντός δεν ξέρω! Πόνεσα μόνο την ώρα που μου έκανε τα ράμματα... εκεί δεν την παλευα, ήθελα απλώς να τελειώσει! Με έσκισε ο γιατρός και με έσκισε λίγο κι ο μπεμπακος! Μετά πονούσα κάτω για κάποιες μέρες αλλά όλα καλά! Γέννησα στις 37+3 τον μικρό μου 3 κιλά!

Κι εγω ετσι ηθελα! Χωρις επισκληρηδιο αλλα με φοβισαν με αυτα που μου ειπαν. Μακαρι να τα λαταφερω να παω με φυσιολογικο τουλαχιστον και βλεπουμε για την επισκληρηδιο...

 

On 16/11/2022 at 3:35 ΜΜ, Marina21 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. Έκανα β επιπέδου. Ολα καλα δοξα τω θεώ. Αγορακι όπως το είχαν πει και στην αυχενική και στους υπερήχους. Οσο για την καισαρική ήταν δική μου επιλογή και μ έσπασα τα νερά. Μια χαρά ήμουν μετά και στην καφετέρια πηγα και ένιωθα λες και δεν είχα γεννήσει. Σηκώθηκα και πιο νωρίς από όσες είχαν κάνει φυσιολογικό τοκετό. Αρα όλα είναι σχετικά. 

Μπραβο! Ολα καλα λοιπον!

 

21 ώρες πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Η αλήθεια είναι καλώς ή κακώς διανύουμε μια περίοδο που χρειαζόμαστε ηρεμία και ξεκούραση, δεν πρέπει να πιεζομαστε στην δουλειά! Σαν φαντάρος μετράω τις μέρες για την άδεια εγκυμοσύνης και αργεί η άτιμη. Εχουμε πάρει και καινούριο άτομο για να με αντικαταστήσει, σκέφτομαι ότι αν μπορεί να ανταπεξέλθει νωρίτερα ίσως σταματήσω γρηγορότερα. Εννοείται να σταματήσεις. Και σπαστά και Κυριακές δεν παλεύονται!! 

Άσε ασε πραγματικά από την μια προσπαθώ να τους δικαιολογήσω αλλά οι ορμόνες μου μάλλον δεν με αφήνουν χαχαχ ούτε σε μένα ούτε στον σύζυγό μου τα λένε, γιατί και οι δύο απαντάμε κατάλληλα... Από αλλού τα μαθαίνουμε και είναι χειρότερα γιατί δεν μπορούμε να τους απαντήσουμε.. ναι αύριο θα τον πάρω τηλέφωνο να τον ρωτήσω και για τα αποτέλεσμα γιατί σίγουρα του τα στείλανε απευθείας εχθές από το ιατρείο και μου φάνηκε περίεργο που δεν με πήρε να μου πει πως είναι.

Τέλεια!!! Ευχάριστα νέα ! Με το καλό να έρθει το μπεμπακι σας!

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο.... Όσες κάνατε β επιπέδου και έχετε κοριτσάκι σας σχολίασε ο γιατρός ή γράφει στα αποτελέσματα για την μήτρα του μωρού; Γιατί μου είπε η αδερφή μου στα αποτελέσματα από τα 2 αγόρια της δεν έγραφε τίποτα ενώ στην ανήψια μου έγραφε μέγεθος μήτρας.

Εμενα μου γραφει φυσιολογικα γεννητικα οργανα. Τωρα εχει και κατι συμβολα και λεει τιμες και φυσιολογικα κ εκεινα. Ισως καποιο απο αυτα να ειναι η μητρα. Ιδεα δεν εχω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει δημιουργηθει.

 

6 ώρες πρίν, geozak είπε:

Κορίτσια καλημέρα...το αντιγριπικο εμβόλιο θα το κανετε,, ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό σήμερα 

Εγω αν το κανω θα το κανω πιο αργα. Οχι ακομα γιατι ο ιος ειναο σε εξαρση πιο μετα. Μην εξασθενισει μεχρι τοτε το εμβολιο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Σημασία έχει ότι έχεις γερό μωράκι..το φύλο πολλές φορές το κάνουν λάθος...γι αυτό όλοι το οριστικοποιουν στον β' επίπεδου..δεν είσαι η πρώτη πάντως που το παθαίνει!!! 

Σχετικά με το όνομα είναι δύσκολο αν έχεις τέτοια... Και να τα μαθαίνεις από αλλους... Σημασία έχει να είσαι καλα με τον άντρα σου και να συμφωνείτε... Η κουμπάρα μου στο τέταρτο που επιτέλους κορίτσι έβαλε τα ονόματα και από τις δύο γιαγιαδες...αλλά πρωτη τη μαμά της επειδή ακουγόταν καλύτερα για να τα φωνάζει κ τα δύο ονόματα...κ η πεθερά ήταν με τις μουτσουνες κατεβασμένες στη βάφτιση που το δικο της ήταν δεύτερο... Δηλ να κουβαλάς ένα μωρό 9 μήνες μέσα σου, με όσες δυσκολίες έχει η καθεμία μας σωματικά και ψυχολογικά..και γι'αυτό που σκανε να είναι το όνομα? Όλοι τουμπεκί ότι θέλουμε εμείς θα το βάλουμε :-P

Εγώ αυτά τα εκραζα όταν γινόντουσαν στο περιβάλλον μας ανέκαθεν και στα πεθερικά μου οπότε δεν μας έχουν πει ποτέ τίποτα... Οι γονείς μου είναι τέρμα παραδοσιακοί προτεραιότητα έχει το σόι του γαμπρού... Λες και εγω γονείς δεν έχω να βάλω :-P

Άσε που η μάνα μου το έχει ακούσει κιόλας...(φαντάζομαι κ εσένα κάποιος γονιός σου θα το έχει ακούσει αφού έχεις ήδη ανίψια).... Η πεθερά μου απλά πάνω σε συζήτηση( πρώτου καν έχουμε στο νου μας για μωρό) ..μου εξέφρασε μια φορά γενικά την επιθυμία της ότι θα ήθελε να ακούσει του άντρα της το όνομα από κάποιο εγγόνι... Για το δικό της δεν τη νοιάζει...Τίμια μου φάνηκε... Τουλάχιστον ήταν  ειλικρινής και δεν έχει ξανά πει κάτι...

Διάβαζα τι έγραφες και ήταν σαν να ακούω εμένα!! Ευτυχώς με τον άντρα μου δεν έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση για κάτι τέτοιο! Κοιτάμε Και οι 2 να ειναι γερό το μωράκι μας!! Νευριάζω γιατί όπως συμπεριφέρονται είναι σαν να θέλανε πιο πολύ να ακούσουν το όνομα τους παρά να δούνε ένα εγγονάκι... Δηλαδή έλεος!

1 hour ago, Viv37 είπε:

Εμενα μου γραφει φυσιολογικα γεννητικα οργανα. Τωρα εχει και κατι συμβολα και λεει τιμες και φυσιολογικα κ εκεινα. Ισως καποιο απο αυτα να ειναι η μητρα. Ιδεα δεν εχω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει δημιουργηθει.

Κατάλαβα! Αυτό για τα γεννητικά όργανα δεν το παρατήρησα... Θα το δω!

Αντιγριπικο δεν έχω κάνει ποτέ μου και να σου πω την αλήθεια δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό... (Ο γιατρός μου δεν μου είπε κάτι θα τον ρωτήσω όμως την επόμενη φορά). Όσο για το covid είχα κλείσει ραντεβού για την τρίτη δόση αλλά κόλλησα κορονοιο και μου είπε να μην την κάνω, να περάσουν οπωσδήποτε 6 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα..Έχω καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω συχνά κυρίως τα βράδια..Όσον αφορα τις γέννες δεν έχω καμία άποψη,είναι κάτι που δεν έχουμε συζητήσει με την γιατρό μου, εύχομαι σε όλες μας να έχουμε ένα τοκετό όπως επιθυμεί η καθεμία και πρωτίστως καλό για την μητέρα και το μωρό.Εκανα και εγώ την Τρίτη την β επιπέδου ευτυχώς όλα καλά,έκατσα δύο ώρες εκεί γιατί δεν γυρνούσε να δούμε φατσούλα και πήγα για περπάτημα και κάπως μας έκανε την χάρη.Μεχρι την Τρίτη δεν ξέραμε τι είναι και παρόλο που ενστικτωδώς έλεγα αγόρι εν τέλει έχουμε κοριτσάκιιιιι.Για τα αποτελέσματα που ρωτησε μια κοπέλα γράφει γεννητικά όργανα θηλεος φυσιολογικα.Μου μέτρησε και τον τράχηλο αν θυμάμαι καλά 36.Ηρεμησα αρκετά.Ευτυχως λόγω διατροφής δεν πήρα αλλά κιλά και νιώθω κάπως ανάλαφρη.Επισης έκανα την Κυριακή το εμβόλιο για την γρίπη γιατί θέριζει,για κοβιντ έχω κάνει τις τρεις δόσεις προ εγκυμοσύνης και νόσησα πριν ένα δύο μήνες.Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο....Καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που δεν έχουν κάνει ακόμη την β επιπέδου..

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Συμφωνω απολυτα με πσα εγραψες. Κο εγω εχω καταλαβει οτι οσο δυσκολος και να ειναι ο φυσιολογικος ειναι παντα καλυτερος απο την καισαρικη. Θα το προσπαθησω και ελπιζω να το καταφερω. Θα δειξει!

Κουκλες μου εχω παρα πολλες καουρες και πλεον δε με ανακουφοζει τιποτα εκτος απο το μαλοξ αλλα κ αυτο δεν μπορω να το παιρνω καθε μερα. Εχω δοκομασει αμυγδαλα, gimger-λεμονι, ξυνο νερο, αριανι, κεφιρ, γιαουρτι...τιποτα! Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω;

Κι εγω μεχρι τωρα ενιωθα απλως μπουρμπουληθρες που και που. Οχι καθε μερα. Προχθες που ημουν 23+6 πρωτη φορα το ενιωσα και με το χερι μου!!! Ενθουσιαστηκα! Φυσικα οποτε βαζει το χερι του ο αντρας μου αυτα σταματαει:lol:

 

Ποσο καιρο εκανες να αναρωσεις μερα απο το φυσιολογικο και τοσο σκισιμο; Πχ ποτε μπορουσες να λειτουργησεις κανονικα απο κατω;

 

Ισως ετυχε σ' εμενα. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου και ολα θα πανε μια χαρα. 

Viv37 σε καταλαβαίνω τόσο πολύ και εμένα το ίδιο δν έχω βρει κάτι να με ανακουφίσει πραγματικά εκτός απ το παγωτο ! Πραγματικά δλδ .. εχε χάρη που είμαι κάπως καλύτερα ..κάνω αραιά και που δλδ εμετό αλλά δν έχω κάθε μέρα αυτό το πράγμα που είχα ..

έχω πάρει απόφαση πως θα με πάει έτσι μέχρι τέλους προφανώς είμαι απ αυτές τις περιπτώσεις ..τουλάχιστον τρώω λίγο πιο Καλα τώρα !

προσκάθησε το βραδινό σου να είναι το πολύ μέχρι 8μισι πάντως κ αν πεινάσεις μετά φάε λίγο γιαούρτι με μέλι ή άνθος αραβοσίτου ..

Επίσης εγώ έκοψα τα ολικής άλεσης γτ με πείραζαν τελικά . Παίρνω πχ φρυγανιές χαρουπιού . 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου μου πρότεινε και κοβιντ και το αντιγριπικο... Αλλά υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι με ενημέρωσε γιατί εγώ δεν θέλω να κάνω κανένα... Με το κοβιντ ήταν πιο κουλ λόγω του ότι είναι πιο πρόσφατο...αλλά με της γρίπης μου είπε τι φοβάμαι το κάνουν χρόνια... Δεν επέμενε προφανώς... Άλλωστε αν την έβαζα εγώ να υπογράψει ότι δεν θα έχω κάποια σοβαρή παρενέργεια από κάποιο εμβολιο σιγά μην υπέγραφε... Άρα έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει δεν παίρνω ρίσκο...

Παρόλα αυτά κατανοώ τον φόβο πολλων που νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια με το να τα κάνουν...σημασία έχει πως νιώθεις ασφαλής κυρίως σε αυτήν τη φάση της ζωής μας..που η ψυχολογία είναι το παν!  

Γενικώς ανήκω στη μειονότητα και δεν έκανα κανένα εμβόλιο κόβιντ...είχα περάσει κοβιντ πριν βγουν τα εμβόλια...και το πέρασα καλά... Αναρωτιέμαι πώς έχω κολλήσει μόνο μια φορα..καθε φορά τη γλιτώνω ενώ έρχομαι σε επαφή με κρούσμα..ελπιζω να σταθώ τυχερή λίγους μήνες ακόμα.. η αδερφή μου τρεις φορές έχει κολλήσει..κ ο αδερφος του άντρα μου..Βετερανοι του κοβιντ...Τώρα που έμαθα ότι έχω θρομβοφιλια και φλεβική ανεπάρκεια ένα παραπάνω φοβάμαι το εμβολιο... Είμαι λίγο ψεκ :-P

Κ ενώ έχω τόσους φόβους ρε κορίτσια και κακες σκέψεις..μην πεθάνει το μωρό μέσα...μην σπάσουν τα νερά κ φύγει όλο το υγρό...όταν έχω πολλά υγρά  σκέφτομαι μήπως τρύπησε ο σάκος... Είμαι μια παράνοια...με τον κόβιντ είμαι πολύ κουλ  " Πέτα Γιώτα την κιλότα '" βλέπω τα ανίψια μου...τα αγκαλιαζω...ούτε μάσκα στο σούπερ και στα μαγαζιά... Βέβαια μετά σκέφτομαι ότι έχω τόσο χάλια ψυχολογία που αν είχα φόβο και με τις γρίπες...δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα... 

Σχετικά με το φυσιολογικό τοκετό που λέγαμε και πιο πάνω ρώτησα τη μια τη φίλη μου και της είχε πει  κ αυτής ο γιατρός προς το τέλος ότι είναι στενή κ έχει μεγάλο μωρο...αλλά έχει ελπίδες και με φυσιολογικό.. τελικά μου είπε ότι σκίστηκε...αλλά εκείνη την ώρα δεν κατάλαβε τίποτα τα ράμματα κλπ...μετά είχε λίγο ενόχληση...αλλά δεν το μετανιώνει... 

Εγώ πάντως οταν πήγαινα στα γεννητουρια προ κοβιντ έβλεπα μανουλες που  κυκλοφορούσαν στο κυλικείο σουλτα φέρτα μια χαρά κιουρίες... σίγουρα είχαν πάνω τους μια ταλαιπωρία..μια δυσκολία.. 

Επίσης στο φυσιολογικό επιτρέπεται να είναι κ ένας σύνοδος μέσα ... συνηθως είναι ο μπαμπάς.. βέβαια τώρα λόγω κοβιντ δεν ξέρω αν το επιτρέπουν σε όλες τις κλινικές... Καλά όχι ότι ο δικός μου θα ερχόταν μέσα ...να λιποθυμήσει πριν από μένα... Αλλά υπάρχουν άλλοι που το αντέχουν... 

 

 

 

Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να σχολιάσω είναι ότι αν κολλήσουμε κόβιντ και είναι η ώρα της γέννας δεν μας δέχονται σε κλινική...οπότε μετά μόνο στο εφημερεύον νοσοκομείο ή αν έχεις περιθώριο μια δύο μέρες κάνεις εισαγωγής στο νοσοκομειο που θεωρείς καλύτερο.... Άρα αν ο γιατρός δεν είναι νοσοκομειακος γέννας με γιατρό που δεν ξέρεις...Κ έχω την εντύπωση ότι όταν μια γυναίκα είναι θετική στον κοβιντ και είναι ώρα του τοκετού...η καισαρική είναι μονόδρομος...κάτι τέτοια άκουσα... 

Άντε αρκετά με τα σεντόνια μου!!! Πάω για ύπνο... Καλό ξημέρωμα σε όλες :-)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, WomensPower said:

Εμένα η γιατρός μου μου πρότεινε και κοβιντ και το αντιγριπικο... Αλλά υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι με ενημέρωσε γιατί εγώ δεν θέλω να κάνω κανένα... Με το κοβιντ ήταν πιο κουλ λόγω του ότι είναι πιο πρόσφατο...αλλά με της γρίπης μου είπε τι φοβάμαι το κάνουν χρόνια... Δεν επέμενε προφανώς... Άλλωστε αν την έβαζα εγώ να υπογράψει ότι δεν θα έχω κάποια σοβαρή παρενέργεια από κάποιο εμβολιο σιγά μην υπέγραφε... Άρα έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει δεν παίρνω ρίσκο...

Παρόλα αυτά κατανοώ τον φόβο πολλων που νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια με το να τα κάνουν...σημασία έχει πως νιώθεις ασφαλής κυρίως σε αυτήν τη φάση της ζωής μας..που η ψυχολογία είναι το παν!  

Γενικώς ανήκω στη μειονότητα και δεν έκανα κανένα εμβόλιο κόβιντ...είχα περάσει κοβιντ πριν βγουν τα εμβόλια...και το πέρασα καλά... Αναρωτιέμαι πώς έχω κολλήσει μόνο μια φορα..καθε φορά τη γλιτώνω ενώ έρχομαι σε επαφή με κρούσμα..ελπιζω να σταθώ τυχερή λίγους μήνες ακόμα.. η αδερφή μου τρεις φορές έχει κολλήσει..κ ο αδερφος του άντρα μου..Βετερανοι του κοβιντ...Τώρα που έμαθα ότι έχω θρομβοφιλια και φλεβική ανεπάρκεια ένα παραπάνω φοβάμαι το εμβολιο... Είμαι λίγο ψεκ :-P

Κ ενώ έχω τόσους φόβους ρε κορίτσια και κακες σκέψεις..μην πεθάνει το μωρό μέσα...μην σπάσουν τα νερά κ φύγει όλο το υγρό...όταν έχω πολλά υγρά  σκέφτομαι μήπως τρύπησε ο σάκος... Είμαι μια παράνοια...με τον κόβιντ είμαι πολύ κουλ  " Πέτα Γιώτα την κιλότα '" βλέπω τα ανίψια μου...τα αγκαλιαζω...ούτε μάσκα στο σούπερ και στα μαγαζιά... Βέβαια μετά σκέφτομαι ότι έχω τόσο χάλια ψυχολογία που αν είχα φόβο και με τις γρίπες...δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα... 

Σχετικά με το φυσιολογικό τοκετό που λέγαμε και πιο πάνω ρώτησα τη μια τη φίλη μου και της είχε πει  κ αυτής ο γιατρός προς το τέλος ότι είναι στενή κ έχει μεγάλο μωρο...αλλά έχει ελπίδες και με φυσιολογικό.. τελικά μου είπε ότι σκίστηκε...αλλά εκείνη την ώρα δεν κατάλαβε τίποτα τα ράμματα κλπ...μετά είχε λίγο ενόχληση...αλλά δεν το μετανιώνει... 

Εγώ πάντως οταν πήγαινα στα γεννητουρια προ κοβιντ έβλεπα μανουλες που  κυκλοφορούσαν στο κυλικείο σουλτα φέρτα μια χαρά κιουρίες... σίγουρα είχαν πάνω τους μια ταλαιπωρία..μια δυσκολία.. 

Επίσης στο φυσιολογικό επιτρέπεται να είναι κ ένας σύνοδος μέσα ... συνηθως είναι ο μπαμπάς.. βέβαια τώρα λόγω κοβιντ δεν ξέρω αν το επιτρέπουν σε όλες τις κλινικές... Καλά όχι ότι ο δικός μου θα ερχόταν μέσα ...να λιποθυμήσει πριν από μένα... Αλλά υπάρχουν άλλοι που το αντέχουν... 

 

 

 

Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να σχολιάσω είναι ότι αν κολλήσουμε κόβιντ και είναι η ώρα της γέννας δεν μας δέχονται σε κλινική...οπότε μετά μόνο στο εφημερεύον νοσοκομείο ή αν έχεις περιθώριο μια δύο μέρες κάνεις εισαγωγής στο νοσοκομειο που θεωρείς καλύτερο.... Άρα αν ο γιατρός δεν είναι νοσοκομειακος γέννας με γιατρό που δεν ξέρεις...Κ έχω την εντύπωση ότι όταν μια γυναίκα είναι θετική στον κοβιντ και είναι ώρα του τοκετού...η καισαρική είναι μονόδρομος...κάτι τέτοια άκουσα... 

Άντε αρκετά με τα σεντόνια μου!!! Πάω για ύπνο... Καλό ξημέρωμα σε όλες :-)

 

Όσον αφορά την γρίπη ο γιατρός μου κι εμένα συστήνει έντονα το εμβόλιο και μάλιστα μου έχει πει ότι έχουν νοσηλευτεί έγκυες που πρόσεχε με πολύ σοβαρά σύμπτωματα, ότι είμαστε πολύ πιο επιρρεπείς τώρα στην γρίπη. 

Για το εμβόλιο οκ απλά φόρα μία μάσκα αν θέλεις σε δημοσίους χώρους. Το ανοσοποιητικό μίας εγκύου υπολειτουργεί γιατί το έμβρυο είναι ξένος οργανισμός και δεν θέλει το σώμα να ενεργοποιείται πολύ  το ανοσοποιητικό μήπως το αποβάλει. Γι αυτό πάντα οι έγκυες θεωρούνται ευπαθείς ομάδες. Γιατί και κολλάς πιο εύκολα και το περνάς πιο δύσκολα...

Υπάρχει μία ομάδα γιατρών και φαρμακοποιών στο Facebook που λέγεται "η αλήθεια για τα εμβόλια". Εκεί βρήκα πολύ καλή πληροφόρηση για της γρίπης όταν κι εγώ δίσταζα στο πρώτο μου παιδάκι...πάντως πλέον έχω κάνει τόσα εμβόλια στον μικρό που δεν μου κολλάει να φοβάμαι για εμένα....αφού έχω υποβάλει το παιδί σε τόσα και τόσα!

 

Είναι σημαντικό να είναι μέσα ο σύντροφός σου την ώρα του τοκετού εάν φυσικά το αντέχει....εκείνες οι στιγμές μένουν ανεξίτηλες...

Δεν με πείραξε το τραύμα κάτω το προτιμώ από το να έχω να ανάρρωσω από καισαρική τομη.

Αυτό για τον covid ισχύει ακόμα τόσο αυστηρά; θα ρωτήσω την μαία μου και θα σου πω τι μου είπε...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Roses! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

Γεια σου κι εσένα, κορίτσι μου! Τρομερό άγχος πράγματι! Καλή δύναμη και κουράγιο! Να σου πάνε όλα καλά!! Πώς την παλεύεις ξάπλα με τρία παιδάκια στο σπίτι; Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο ε; Έχεις βοήθεια; Στις προηγούμενες κυήσεις σου, ο τράχηλος πώς ήταν;

πρίν από 55 λεπτά , Roses! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

Περίδεση γίνεται σε αυτήν την εβδομάδα; Νόμιζα ότι γίνεται μόνο στην αρχή... εμένα μου είχε βάλει πεσσο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην 28η εβδομάδα...

10 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα..Έχω καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω συχνά κυρίως τα βράδια..Όσον αφορα τις γέννες δεν έχω καμία άποψη,είναι κάτι που δεν έχουμε συζητήσει με την γιατρό μου, εύχομαι σε όλες μας να έχουμε ένα τοκετό όπως επιθυμεί η καθεμία και πρωτίστως καλό για την μητέρα και το μωρό.Εκανα και εγώ την Τρίτη την β επιπέδου ευτυχώς όλα καλά,έκατσα δύο ώρες εκεί γιατί δεν γυρνούσε να δούμε φατσούλα και πήγα για περπάτημα και κάπως μας έκανε την χάρη.Μεχρι την Τρίτη δεν ξέραμε τι είναι και παρόλο που ενστικτωδώς έλεγα αγόρι εν τέλει έχουμε κοριτσάκιιιιι.Για τα αποτελέσματα που ρωτησε μια κοπέλα γράφει γεννητικά όργανα θηλεος φυσιολογικα.Μου μέτρησε και τον τράχηλο αν θυμάμαι καλά 36.Ηρεμησα αρκετά.Ευτυχως λόγω διατροφής δεν πήρα αλλά κιλά και νιώθω κάπως ανάλαφρη.Επισης έκανα την Κυριακή το εμβόλιο για την γρίπη γιατί θέριζει,για κοβιντ έχω κάνει τις τρεις δόσεις προ εγκυμοσύνης και νόσησα πριν ένα δύο μήνες.Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο....Καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που δεν έχουν κάνει ακόμη την β επιπέδου..

Μπράβο που πηγαίνουν όλα καλά! Σαν να μαζεύονται πολλά κοριτσάκια στην ομάδα ή μου φαίνεται, κορίτσια;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Evoulini24 είπε:

Γεια σου κι εσένα, κορίτσι μου! Τρομερό άγχος πράγματι! Καλή δύναμη και κουράγιο! Να σου πάνε όλα καλά!! Πώς την παλεύεις ξάπλα με τρία παιδάκια στο σπίτι; Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο ε; Έχεις βοήθεια; Στις προηγούμενες κυήσεις σου, ο τράχηλος πώς ήταν;

Περίδεση γίνεται σε αυτήν την εβδομάδα; Νόμιζα ότι γίνεται μόνο στην αρχή... εμένα μου είχε βάλει πεσσο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην 28η εβδομάδα...

Μπράβο που πηγαίνουν όλα καλά! Σαν να μαζεύονται πολλά κοριτσάκια στην ομάδα ή μου φαίνεται, κορίτσια;

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αλλά ευτυχώς μένω με τα πεθερικά μου από κάτω και έχουν αναλάβει όλες τις υποχρεώσεις που δεν μπορώ εγώ ..Αγγλικά, ενόργανη,σχολείο κτλ...

Όσον αφορά τον τράχηλο η λύση είναι μονόδρομος μου είπε διότι αν μικρύνει και άλλο υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει τοκετός μιας που θα υπάρχει εξάλειψη τραχήλου...Βέβαια και η περίδεση έχει τον φόβο της να μην σπάσουν τα νερά ..Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...Έχω Εντωμεταξυ στο ιστορικό μου πρόωρο τοκετό στις 34 εβδομάδες όχι όμως από τον τράχηλο που πάλι είχα θέμα αλλά ήμουν ξάπλα από την αυχενική αλλά έχανα αμνιακα υγρά ..Τι να πω τα έχω χαμένα δεν μπορώ να χαρώ τίποτα ρε γμτ...

On 16/11/2022 at 2:04 ΜΜ, Evoulini24 είπε:

Οσον αφορά στο θέμα φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική, το ιδανικό για το μωρό είναι ο φυσιολογικός τοκετός...για πολλούς λόγους! Αυτή είναι η φύση κακά τα ψέματα! Και τη στιγμή που βγαίνουν και πιέζονται κι αυτά τόσο πολύ, εκκρίνεται κάτι δε θυμάμαι τι που είναι καλό γι αυτά! Επίσης, κάθε γυναίκα κάθε εγκυμοσύνη κάθε γέννα είναι διαφορετική! Εγώ τον μικρό μου τον γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρηδιο και, κορίτσια, δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου σας μιλάω ειλικρινά! Μου έσπασαν τα νερά λίγη ώρα αφότου μου έβγαλε ο γιατρός μου τον πεσσο και πήγα στο νοσοκομείο ξανά με τέλεια διαστολή! Οι πόνοι πολύ εύκολα διαχειρισιμοι! Σας εύχομαι τέτοιο τοκετό μέσα από την καρδιά μου! Μπορεί να έπαιξε ρόλο και ο τράχηλος που ήταν κοντός δεν ξέρω! Πόνεσα μόνο την ώρα που μου έκανε τα ράμματα... εκεί δεν την παλευα, ήθελα απλώς να τελειώσει! Με έσκισε ο γιατρός και με έσκισε λίγο κι ο μπεμπακος! Μετά πονούσα κάτω για κάποιες μέρες αλλά όλα καλά! Γέννησα στις 37+3 τον μικρό μου 3 κιλά!

Και εγώ είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού! Την πρώτη μου κόρη την γέννησα με καισαρική,έπαθα ατονία μήτρας και χρειάστηκα 3 μπουκάλες αίμα και 1πλασμα...γενικά δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά η ανάρρωση μου ήταν χάλια...Πέρα από την ταλαιπωρία,δεν μπορούσα να σηκώσω το κορμί μου όρθιο,να πάρω το μωρό αγκαλιά...Βέβαια έχω πολλές φίλες οι οποίες έκαναν καισαρική γιατί το ήθελαν και σηκώθηκαν από την αρχή όλα μια χαρά! Τα επόμενα 2 παιδιά τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και μπορώ να πω ότι ήταν η καλύτερη εμπειρία ζωής...Γέννησα και ήταν σαν να μην είχα μπει ποτέ σε τοκετό όλοι οι πόνοι είχαν εξαφανιστεί...Πως τα έχει έτσι πλασμένα η φύση όμως :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αλλά ευτυχώς μένω με τα πεθερικά μου από κάτω και έχουν αναλάβει όλες τις υποχρεώσεις που δεν μπορώ εγώ ..Αγγλικά, ενόργανη,σχολείο κτλ...

Όσον αφορά τον τράχηλο η λύση είναι μονόδρομος μου είπε διότι αν μικρύνει και άλλο υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει τοκετός μιας που θα υπάρχει εξάλειψη τραχήλου...Βέβαια και η περίδεση έχει τον φόβο της να μην σπάσουν τα νερά ..Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...Έχω Εντωμεταξυ στο ιστορικό μου πρόωρο τοκετό στις 34 εβδομάδες όχι όμως από τον τράχηλο που πάλι είχα θέμα αλλά ήμουν ξάπλα από την αυχενική αλλά έχανα αμνιακα υγρά ..Τι να πω τα έχω χαμένα δεν μπορώ να χαρώ τίποτα ρε γμτ...

Και εγώ είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού! Την πρώτη μου κόρη την γέννησα με καισαρική,έπαθα ατονία μήτρας και χρειάστηκα 3 μπουκάλες αίμα και 1πλασμα...γενικά δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά η ανάρρωση μου ήταν χάλια...Πέρα από την ταλαιπωρία,δεν μπορούσα να σηκώσω το κορμί μου όρθιο,να πάρω το μωρό αγκαλιά...Βέβαια έχω πολλές φίλες οι οποίες έκαναν καισαρική γιατί το ήθελαν και σηκώθηκαν από την αρχή όλα μια χαρά! Τα επόμενα 2 παιδιά τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και μπορώ να πω ότι ήταν η καλύτερη εμπειρία ζωής...Γέννησα και ήταν σαν να μην είχα μπει ποτέ σε τοκετό όλοι οι πόνοι είχαν εξαφανιστεί...Πως τα έχει έτσι πλασμένα η φύση όμως :)

Roses σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά...Θέλει τρομερό κουράγιο αυτό που κάνεις...

2 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Γεια σου κι εσένα, κορίτσι μου! Τρομερό άγχος πράγματι! Καλή δύναμη και κουράγιο! Να σου πάνε όλα καλά!! Πώς την παλεύεις ξάπλα με τρία παιδάκια στο σπίτι; Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο ε; Έχεις βοήθεια; Στις προηγούμενες κυήσεις σου, ο τράχηλος πώς ήταν;

Περίδεση γίνεται σε αυτήν την εβδομάδα; Νόμιζα ότι γίνεται μόνο στην αρχή... εμένα μου είχε βάλει πεσσο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην 28η εβδομάδα...

Μπράβο που πηγαίνουν όλα καλά! Σαν να μαζεύονται πολλά κοριτσάκια στην ομάδα ή μου φαίνεται, κορίτσια;

Έχεις δίκιο πολλά κορίτσια...Να είναι καλά όλα τα παιδάκια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αλλά ευτυχώς μένω με τα πεθερικά μου από κάτω και έχουν αναλάβει όλες τις υποχρεώσεις που δεν μπορώ εγώ ..Αγγλικά, ενόργανη,σχολείο κτλ...

Όσον αφορά τον τράχηλο η λύση είναι μονόδρομος μου είπε διότι αν μικρύνει και άλλο υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει τοκετός μιας που θα υπάρχει εξάλειψη τραχήλου...Βέβαια και η περίδεση έχει τον φόβο της να μην σπάσουν τα νερά ..Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...Έχω Εντωμεταξυ στο ιστορικό μου πρόωρο τοκετό στις 34 εβδομάδες όχι όμως από τον τράχηλο που πάλι είχα θέμα αλλά ήμουν ξάπλα από την αυχενική αλλά έχανα αμνιακα υγρά ..Τι να πω τα έχω χαμένα δεν μπορώ να χαρώ τίποτα ρε γμτ...

Και εγώ είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού! Την πρώτη μου κόρη την γέννησα με καισαρική,έπαθα ατονία μήτρας και χρειάστηκα 3 μπουκάλες αίμα και 1πλασμα...γενικά δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά η ανάρρωση μου ήταν χάλια...Πέρα από την ταλαιπωρία,δεν μπορούσα να σηκώσω το κορμί μου όρθιο,να πάρω το μωρό αγκαλιά...Βέβαια έχω πολλές φίλες οι οποίες έκαναν καισαρική γιατί το ήθελαν και σηκώθηκαν από την αρχή όλα μια χαρά! Τα επόμενα 2 παιδιά τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και μπορώ να πω ότι ήταν η καλύτερη εμπειρία ζωής...Γέννησα και ήταν σαν να μην είχα μπει ποτέ σε τοκετό όλοι οι πόνοι είχαν εξαφανιστεί...Πως τα έχει έτσι πλασμένα η φύση όμως :)

Πραγματικά εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Να μη γεννήσεις πρόωρα και να γεννήσεις και φυσιολογικά αφού το θέλεις!  Κοριτσάκι περιμένεις ή αγοράκι; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Roses σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά...Θέλει τρομερό κουράγιο αυτό που κάνεις...

Έχεις δίκιο πολλά κορίτσια...Να είναι καλά όλα τα παιδάκια 

Σε ευχαριστώ πολύ Tzinger! Μακάρι πραγματικά το εύχομαι και κάνω ότι χρειάζεται για να φέρω ένα υγιές μωράκι στο κόσμο..Δεν έχω και άλλη επιλογή άλλες φορές με τα πάνω μου και άλλες να με κλαίνε και οι ρέγγες...

1 ώρα πρίν, Evoulini24 είπε:

Πραγματικά εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Να μη γεννήσεις πρόωρα και να γεννήσεις και φυσιολογικά αφού το θέλεις!  Κοριτσάκι περιμένεις ή αγοράκι; 

Μακάρι Evoulini24! Να έρθουν όλα κατευχην και να φέρουμε στον κόσμο υγιέστατα μωράκια! Αγοράκι περιμένω και έχω 3 κοριτσαρους!!!Εσύ τι περιμένεις? Και σε ποια εβδομάδα είσαι? Διάβασα κάποια προηγούμενα σχόλια αλλά πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου :/

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Διάβαζα τι έγραφες και ήταν σαν να ακούω εμένα!! Ευτυχώς με τον άντρα μου δεν έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση για κάτι τέτοιο! Κοιτάμε Και οι 2 να ειναι γερό το μωράκι μας!! Νευριάζω γιατί όπως συμπεριφέρονται είναι σαν να θέλανε πιο πολύ να ακούσουν το όνομα τους παρά να δούνε ένα εγγονάκι... Δηλαδή έλεος!

Κατάλαβα! Αυτό για τα γεννητικά όργανα δεν το παρατήρησα... Θα το δω!

Αντιγριπικο δεν έχω κάνει ποτέ μου και να σου πω την αλήθεια δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό... (Ο γιατρός μου δεν μου είπε κάτι θα τον ρωτήσω όμως την επόμενη φορά). Όσο για το covid είχα κλείσει ραντεβού για την τρίτη δόση αλλά κόλλησα κορονοιο και μου είπε να μην την κάνω, να περάσουν οπωσδήποτε 6 μήνες. 

Ειχα απαντησει σε ολα και κατα λαθος το εκλεισα το ουφο!Παμε παλι

Λοιπον για το αντιγριπικο. Εγω δεν το ειχα κανει ποτε και μια χρονια αρρωσταινα συνεχεια για καποιον λογο. Και ο μπαμπας μου που ειναι γιατρος μου ειπε κανε το εμβολιο. Το εκανα και μετα για 3 χροναι δεν αρρωστησα ποτε. Ουτε κρυωμα ουτε μπουκωμα τιποτα. Τωρα ειπε στον αντρα μου να το κανει γιατι ειναι η χρονια που ειναι σε εξαρση αλλα σε μενα ειπε οτι πει η γυναικολογος σου, η οποια δε μου ειπε κατι μεχρι στιγμης. Αν μου πει θα το κανω κ αυτη και το 4ο του κοβιντ. 

15 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Εμένα η γιατρός μου μου πρότεινε και κοβιντ και το αντιγριπικο... Αλλά υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι με ενημέρωσε γιατί εγώ δεν θέλω να κάνω κανένα... Με το κοβιντ ήταν πιο κουλ λόγω του ότι είναι πιο πρόσφατο...αλλά με της γρίπης μου είπε τι φοβάμαι το κάνουν χρόνια... Δεν επέμενε προφανώς... Άλλωστε αν την έβαζα εγώ να υπογράψει ότι δεν θα έχω κάποια σοβαρή παρενέργεια από κάποιο εμβολιο σιγά μην υπέγραφε... Άρα έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει δεν παίρνω ρίσκο...

Παρόλα αυτά κατανοώ τον φόβο πολλων που νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια με το να τα κάνουν...σημασία έχει πως νιώθεις ασφαλής κυρίως σε αυτήν τη φάση της ζωής μας..που η ψυχολογία είναι το παν!  

Γενικώς ανήκω στη μειονότητα και δεν έκανα κανένα εμβόλιο κόβιντ...είχα περάσει κοβιντ πριν βγουν τα εμβόλια...και το πέρασα καλά... Αναρωτιέμαι πώς έχω κολλήσει μόνο μια φορα..καθε φορά τη γλιτώνω ενώ έρχομαι σε επαφή με κρούσμα..ελπιζω να σταθώ τυχερή λίγους μήνες ακόμα.. η αδερφή μου τρεις φορές έχει κολλήσει..κ ο αδερφος του άντρα μου..Βετερανοι του κοβιντ...Τώρα που έμαθα ότι έχω θρομβοφιλια και φλεβική ανεπάρκεια ένα παραπάνω φοβάμαι το εμβολιο... Είμαι λίγο ψεκ :-P

Κ ενώ έχω τόσους φόβους ρε κορίτσια και κακες σκέψεις..μην πεθάνει το μωρό μέσα...μην σπάσουν τα νερά κ φύγει όλο το υγρό...όταν έχω πολλά υγρά  σκέφτομαι μήπως τρύπησε ο σάκος... Είμαι μια παράνοια...με τον κόβιντ είμαι πολύ κουλ  " Πέτα Γιώτα την κιλότα '" βλέπω τα ανίψια μου...τα αγκαλιαζω...ούτε μάσκα στο σούπερ και στα μαγαζιά... Βέβαια μετά σκέφτομαι ότι έχω τόσο χάλια ψυχολογία που αν είχα φόβο και με τις γρίπες...δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα... 

Σχετικά με το φυσιολογικό τοκετό που λέγαμε και πιο πάνω ρώτησα τη μια τη φίλη μου και της είχε πει  κ αυτής ο γιατρός προς το τέλος ότι είναι στενή κ έχει μεγάλο μωρο...αλλά έχει ελπίδες και με φυσιολογικό.. τελικά μου είπε ότι σκίστηκε...αλλά εκείνη την ώρα δεν κατάλαβε τίποτα τα ράμματα κλπ...μετά είχε λίγο ενόχληση...αλλά δεν το μετανιώνει... 

Εγώ πάντως οταν πήγαινα στα γεννητουρια προ κοβιντ έβλεπα μανουλες που  κυκλοφορούσαν στο κυλικείο σουλτα φέρτα μια χαρά κιουρίες... σίγουρα είχαν πάνω τους μια ταλαιπωρία..μια δυσκολία.. 

Επίσης στο φυσιολογικό επιτρέπεται να είναι κ ένας σύνοδος μέσα ... συνηθως είναι ο μπαμπάς.. βέβαια τώρα λόγω κοβιντ δεν ξέρω αν το επιτρέπουν σε όλες τις κλινικές... Καλά όχι ότι ο δικός μου θα ερχόταν μέσα ...να λιποθυμήσει πριν από μένα... Αλλά υπάρχουν άλλοι που το αντέχουν... 

 

 

 

Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να σχολιάσω είναι ότι αν κολλήσουμε κόβιντ και είναι η ώρα της γέννας δεν μας δέχονται σε κλινική...οπότε μετά μόνο στο εφημερεύον νοσοκομείο ή αν έχεις περιθώριο μια δύο μέρες κάνεις εισαγωγής στο νοσοκομειο που θεωρείς καλύτερο.... Άρα αν ο γιατρός δεν είναι νοσοκομειακος γέννας με γιατρό που δεν ξέρεις...Κ έχω την εντύπωση ότι όταν μια γυναίκα είναι θετική στον κοβιντ και είναι ώρα του τοκετού...η καισαρική είναι μονόδρομος...κάτι τέτοια άκουσα... 

Άντε αρκετά με τα σεντόνια μου!!! Πάω για ύπνο... Καλό ξημέρωμα σε όλες :-)

 

Πολυ ωραιο το σεντονι σου! Ετσι να μη γραφω μονο εγω τετοια χαχα! 

Αλλα βρε κοριτσακι μου γιατι τοσος φοβος μηπως παθει κατι το νινι; Ειναι μια χαρα προστατευμενο και χαρουμενο μεσα στην κοιλιτσα σου και ετσι θα μεινει μεχρι να ερθει η ωρα να βγει στον κοσμο και ολα θα πανε τελεια!

Τωρα για τις κλινικες. Πηγα πριν λιγες μερες σε ενα σεμιναριο θηλασμου στο γενεσις στη Θεσσαλονικη οπου σκοπευω να γεννησω και ενω μεχρι τωρα ηταν παρα πολυ αυστηροι με τα μετρα τωρα μου εδωσαν ενα προσπεκτους που ελεγε ωρες επισκεπτηριου και ειχε καθε μερα ενα 4ωρο! Επισης ελεγε οτι εχει και σεμιναρια μεσα στην κλινικη που μεχρι τωρα ειχαν σταματησει. Λετε να ανοιξαν οντως ή μου εδωσαν παλιο φυλλαδιο;;; Θα παρω να ρωτησω. 

8 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

Καλως την! 4η εγκυμοσυνη;;;!!! Ουαου! Χαρα στο κουραγιο σου! Πολυ αγχωτικο αυτο με τον τραχηλο! Υπομονη κοριτσακι μου! Ευχομαι να πανε ολα καλα. Ποτε θα πας να το ξαναδεις;

 

17 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα..Έχω καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω συχνά κυρίως τα βράδια..Όσον αφορα τις γέννες δεν έχω καμία άποψη,είναι κάτι που δεν έχουμε συζητήσει με την γιατρό μου, εύχομαι σε όλες μας να έχουμε ένα τοκετό όπως επιθυμεί η καθεμία και πρωτίστως καλό για την μητέρα και το μωρό.Εκανα και εγώ την Τρίτη την β επιπέδου ευτυχώς όλα καλά,έκατσα δύο ώρες εκεί γιατί δεν γυρνούσε να δούμε φατσούλα και πήγα για περπάτημα και κάπως μας έκανε την χάρη.Μεχρι την Τρίτη δεν ξέραμε τι είναι και παρόλο που ενστικτωδώς έλεγα αγόρι εν τέλει έχουμε κοριτσάκιιιιι.Για τα αποτελέσματα που ρωτησε μια κοπέλα γράφει γεννητικά όργανα θηλεος φυσιολογικα.Μου μέτρησε και τον τράχηλο αν θυμάμαι καλά 36.Ηρεμησα αρκετά.Ευτυχως λόγω διατροφής δεν πήρα αλλά κιλά και νιώθω κάπως ανάλαφρη.Επισης έκανα την Κυριακή το εμβόλιο για την γρίπη γιατί θέριζει,για κοβιντ έχω κάνει τις τρεις δόσεις προ εγκυμοσύνης και νόσησα πριν ένα δύο μήνες.Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο....Καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που δεν έχουν κάνει ακόμη την β επιπέδου..

Μπραβο! Πολυ χαιρομαι που προστεθηκε αλλο ενα κοριτσακι στην παρεα μας! 

 

15 ώρες πρίν, marylouu είπε:

Viv37 σε καταλαβαίνω τόσο πολύ και εμένα το ίδιο δν έχω βρει κάτι να με ανακουφίσει πραγματικά εκτός απ το παγωτο ! Πραγματικά δλδ .. εχε χάρη που είμαι κάπως καλύτερα ..κάνω αραιά και που δλδ εμετό αλλά δν έχω κάθε μέρα αυτό το πράγμα που είχα ..

έχω πάρει απόφαση πως θα με πάει έτσι μέχρι τέλους προφανώς είμαι απ αυτές τις περιπτώσεις ..τουλάχιστον τρώω λίγο πιο Καλα τώρα !

προσκάθησε το βραδινό σου να είναι το πολύ μέχρι 8μισι πάντως κ αν πεινάσεις μετά φάε λίγο γιαούρτι με μέλι ή άνθος αραβοσίτου ..

Επίσης εγώ έκοψα τα ολικής άλεσης γτ με πείραζαν τελικά . Παίρνω πχ φρυγανιές χαρουπιού . 

 

Κατι που παρατηρησα αυτες τις μερες ειναι οτι με πειραζει παρα πολυ ο ανηθος! Εφαγα διαφορα που ειχαν μεσα αυτες τις μερες και με διελυσε. Με το που τον εκοψα ηρεμησα λιγο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Tzinger! Μακάρι πραγματικά το εύχομαι και κάνω ότι χρειάζεται για να φέρω ένα υγιές μωράκι στο κόσμο..Δεν έχω και άλλη επιλογή άλλες φορές με τα πάνω μου και άλλες να με κλαίνε και οι ρέγγες...

Μακάρι Evoulini24! Να έρθουν όλα κατευχην και να φέρουμε στον κόσμο υγιέστατα μωράκια! Αγοράκι περιμένω και έχω 3 κοριτσαρους!!!Εσύ τι περιμένεις? Και σε ποια εβδομάδα είσαι? Διάβασα κάποια προηγούμενα σχόλια αλλά πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου :/

Αχ τι ωραία!! Με το καλό και ο γιος τώρα!! Εγώ έχω ένα αγοράκι 21 μηνών και τώρα περιμένουμε κοριτσάκι!! Ανυπομονώ!! Είμαι στην 21η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Roses! said:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

Λογικά είσαι 23-24 εβδομάδων! Είναι πολύ πολύ σημαντικό που φτάσατε ως εδώ! Θα πάνε όλα μία χαρά θα το δεις! Κουράγιο κορίτσι μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...