Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

Ονομα μωρού


Mkiri

Recommended Posts

Καλησπερα

Γραφω γιατι εχω προβληματιστεί.

Εχω ένα κοριτσάκι λίγων μηνών και το ευχάριστο γεγονός της γέννησης του συνέπεσε με το δυσάρεστο γεγονός του θανάτου του αδερφού μου (Γιώργος στο ονομα πολυ νεος στην ηλικια). Υπό νορμάλ συνθήκες θα έβγαζα το όνομα της μητέρας μου (Βασιλικη) γιατι εχει τραβηξει τα παντα να μας μεγαλωσει και θα ήταν το λιγότερο που θα μπορούσα να κανω (επισης ποτέ δεν απαίτησε να βγει το όνομα της) αλλά μετά από αυτό το γεγονός μεσα μου ηθελα να τιμησω τη μνημη του με καποιο τροπο και προσπαθουσα να βρω ενναλακτικες του Γεωργια (που δεν με τρελαινει σαν γυναικειο ονομα). Δεν ξέρω τι θα ήταν πιο σωστό να κάνω ώρες ώρες σκέφτομαι να βγάλω ένα άσχετο όνομα για να μην έχω το βάρος της επιλογής αλλά και πάλι μου φαίνεται λάθος. Ελπίζω να μη με μουτζωνει το παιδί μου στο μέλλον.... Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Mkiri είπε:

Καλησπερα

Γραφω γιατι εχω προβληματιστεί.

Εχω ένα κοριτσάκι λίγων μηνών και το ευχάριστο γεγονός της γέννησης του συνέπεσε με το δυσάρεστο γεγονός του θανάτου του αδερφού μου (Γιώργος στο ονομα πολυ νεος στην ηλικια). Υπό νορμάλ συνθήκες θα έβγαζα το όνομα της μητέρας μου (Βασιλικη) γιατι εχει τραβηξει τα παντα να μας μεγαλωσει και θα ήταν το λιγότερο που θα μπορούσα να κανω (επισης ποτέ δεν απαίτησε να βγει το όνομα της) αλλά μετά από αυτό το γεγονός μεσα μου ηθελα να τιμησω τη μνημη του με καποιο τροπο και προσπαθουσα να βρω ενναλακτικες του Γεωργια (που δεν με τρελαινει σαν γυναικειο ονομα). Δεν ξέρω τι θα ήταν πιο σωστό να κάνω ώρες ώρες σκέφτομαι να βγάλω ένα άσχετο όνομα για να μην έχω το βάρος της επιλογής αλλά και πάλι μου φαίνεται λάθος. Ελπίζω να μη με μουτζωνει το παιδί μου στο μέλλον.... Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Γνώμη μου είναι ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα είτε εν ζωή είτε όχι, δεν τα τιμούμε με το όνομα. Τα τιμούμε έμπρακτα ή με έναν καλό λόγο και για όσους δεν βρίσκονται ανάμεσα μας με το να τους θυμόμαστε. Προσωπικά έδωσα στον μικρό άσχετο όνομα γιατί μεγάλωσα σε οικογένεια που έδινε ονόματα παππούδων και είναι σπαστικα τα υποκοριστικά η μικρή βασιλική, η μεγάλη βασιλική, η γιαγιά βασιλική κλπ. Και από την άλλη επειδή οι πάπουδες κάποια στιγμή θα φύγουν δεν θα ήθελα ο μικρός να συνδέσει τη γιορτή του με ένα πρόσωπο που κάποτε γιόρταζαν μαζί και τοτε θα του λείπει.

  • Μου αρέσει 8

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mkiri είπε:

Καλησπερα

Γραφω γιατι εχω προβληματιστεί.

Εχω ένα κοριτσάκι λίγων μηνών και το ευχάριστο γεγονός της γέννησης του συνέπεσε με το δυσάρεστο γεγονός του θανάτου του αδερφού μου (Γιώργος στο ονομα πολυ νεος στην ηλικια). Υπό νορμάλ συνθήκες θα έβγαζα το όνομα της μητέρας μου (Βασιλικη) γιατι εχει τραβηξει τα παντα να μας μεγαλωσει και θα ήταν το λιγότερο που θα μπορούσα να κανω (επισης ποτέ δεν απαίτησε να βγει το όνομα της) αλλά μετά από αυτό το γεγονός μεσα μου ηθελα να τιμησω τη μνημη του με καποιο τροπο και προσπαθουσα να βρω ενναλακτικες του Γεωργια (που δεν με τρελαινει σαν γυναικειο ονομα). Δεν ξέρω τι θα ήταν πιο σωστό να κάνω ώρες ώρες σκέφτομαι να βγάλω ένα άσχετο όνομα για να μην έχω το βάρος της επιλογής αλλά και πάλι μου φαίνεται λάθος. Ελπίζω να μη με μουτζωνει το παιδί μου στο μέλλον.... Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Να κάνεις όπως νιώθεις κορίτσι μου,θα συμφωνήσω με την @Ele@n τα αγαπημένα μας πρόσωπα όπως και να έχει τα θυμόμαστε όχι μέσω του ονόματος των παιδιών μας,αλλά επειδή ήταν στην ζωή μας και χτίσαμε αναμνήσεις με αυτά. Εγώ τον γιο μου τον έβγαλα το όνομα του πεθερού μου,για χάρη του άντρα μου περισσότερο και επειδή δεν είχαμε κ κάποιον νταλκα με κάποιο άλλο όνομα.της κόρης μου είχαμε καταλήξει σε ένα όνομα της αρεσκείας μας κ δώσαμε κ ένα δεύτερο όνομα της αδελφής μου Ιωάννας,πιο πολύ για να την μαμά μου,που μεταξύ μας όμως ούτε έτσι την φωνάζουμε κ μόνο στην ταυτότητα,ας πούμε,θα φαίνεται.

Μην αφήσεις αυτα να επισκιάσουν αυτήν την χαρουμενη στιγμή σας,και ένα παραπάνω όταν δεν υπάρχει κ καμία πίεση κ να χαλάσεις καρδιές από το κοντινό σου περιβάλλον. Να την χαίρεστε την μικρούλα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

αν δ σου αρεσει το γεωργια μην το βγαλεις

θα τιμας αλλιως την μνημη του αδερφου σου

το βασιλικη ειναι το δικο μου ονομα,προσωπικα δεν μου αρεσει,αλλα γουστα ειναι αυτα.αν σου αρεσει σε ονομα να το βγαλεις

ασχετως με το να τιμησεις την μαμα σου

εμεις βγαλαμε ονοματα της οικογενειας,αλλα καπως διαφορετικα,χωρις υποκοριστικα.κ ετσι που να μας αρεσουν.αν δ ηθελε ο αντρας μου θα εβγαζα τελειως ασχετα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και πάλι, πλέον έχω άλλο ένα πρόβλημα ή μια από τις γιαγιάδες απειλεί να μην έρθει στην εκκλησία αν τυχόν δεν βγάλουμε το όνομα της και βγάλουμε μόνο το όνομα της άλλης, δηλαδή ή και τα δύο ή κανένα.....ρεεε που χω μπλέξει...όσο πάει και γίνεται χειρότερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Mkiri είπε:

Καλημέρα και πάλι, πλέον έχω άλλο ένα πρόβλημα ή μια από τις γιαγιάδες απειλεί να μην έρθει στην εκκλησία αν τυχόν δεν βγάλουμε το όνομα της και βγάλουμε μόνο το όνομα της άλλης, δηλαδή ή και τα δύο ή κανένα.....ρεεε που χω μπλέξει...όσο πάει και γίνεται χειρότερο 

Ε ας μην έρθει τότε.

Αν εκείνη δε μπορεί να χαρεί με τη χαρά σας και βάζει τον εγωισμό της πάνω από το εγγόνι της είναι προβλημα της και δεν αξίζει να ασχολειστε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mkiri είπε:

Καλημέρα και πάλι, πλέον έχω άλλο ένα πρόβλημα ή μια από τις γιαγιάδες απειλεί να μην έρθει στην εκκλησία αν τυχόν δεν βγάλουμε το όνομα της και βγάλουμε μόνο το όνομα της άλλης, δηλαδή ή και τα δύο ή κανένα.....ρεεε που χω μπλέξει...όσο πάει και γίνεται χειρότερο 

Να μην έρθει δεν πειράζει. Αφού δεν σέβεται το εγγόνι της. Αφού θα το αγαπάει μόνο με το όνομα της ας μην το αγαπάει καθόλου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω.ας μην ερθει.δ χαλασε κ ο κοσμος.η γιαγια θα χασει,οχι εσεις,ουτε το παιδι

εμενα δ μου αρεσουν αυτα,κ τα βαριεμαι απιστευτα

θα προτιμουσα ενα ασχετο ονομα κ σε οποιον δ αρεσει,ξυδι

γτ αν δωσεις τωρα της μιας γιαγιας,μετα θα θελει εστω στο δευτερο  η αλλη.καλυτερα ασχετο απο την αρχη.να μην διαχωριζετε κ εσεις τις γιαγιαδες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Ε ας μην έρθει τότε.

Αν εκείνη δε μπορεί να χαρεί με τη χαρά σας και βάζει τον εγωισμό της πάνω από το εγγόνι της είναι προβλημα της και δεν αξίζει να ασχολειστε

Αν αυτός είναι ο καημός της, τότε είναι πολύ λίγη για το εγγόνι της. Βγάλε κοπέλα μου ένα όνομα που να σου αρέσει και να άρεσει και στο παιδί σου και άσε τους υπόλοιπους παρατρεχαμενους. Κάνε και τη βάπτιση και όποιος θέλει ας έρθει. Σιγά μην τους παρακαλεσετε κιόλας. Κάπου έλεος....

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...