Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , μάφιν είπε:

Τις σταγόνες γκρέιπφρουτ τις επινες ή τις έβαζες πάνω στο στήθος; Έχω πάρει κ εγω. Λανολίνη και το γάλα μου βάζω κυριως απλώς πήρα και dactarin oral gel σε περίπτωση κάντιντα και αυτες τις σταγόνες γκρέιπφρουτ… βέβαια δεν μπορώ να καταλαβω αν έχω καντιντα, μάλλον με πληγώνει η μικρούλα… 

ναι κ το ντακταριν ειναι οκ

οι σταγονες που πηρα ηταν πικρες οποτε τις αραιωνα σε νερο η χυμο.αν δ ηταν πικρες δ υπηρχε προβλημα με τον θηλασμο κ πανω στο στηθος.απλα δ βρηκα αλλο σκευασμα τοτε

αν εχει  καντιτα το μωρο μπορει να δεις ασπρακια πανω στην γλωσσα του.εμενα δ ειχε

για μενα το καταλαβα με αυτην την αισθηση σαν γυαλια

πρίν από 18 λεπτά , vikib είπε:

ναι κ το ντακταριν ειναι οκ

οι σταγονες που πηρα ηταν πικρες οποτε τις αραιωνα σε νερο η χυμο.αν δ ηταν πικρες δ υπηρχε προβλημα με τον θηλασμο κ πανω στο στηθος.απλα δ βρηκα αλλο σκευασμα τοτε

αν εχει  καντιτα το μωρο μπορει να δεις ασπρακια πανω στην γλωσσα του.εμενα δ ειχε

για μενα το καταλαβα με αυτην την αισθηση σαν γυαλια

κ στον ουρανισκο μπορει να χει ασπρακια.αυτα δ φευγουν οπως τα υπολλειμματα απο γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

ναι κ το ντακταριν ειναι οκ

οι σταγονες που πηρα ηταν πικρες οποτε τις αραιωνα σε νερο η χυμο.αν δ ηταν πικρες δ υπηρχε προβλημα με τον θηλασμο κ πανω στο στηθος.απλα δ βρηκα αλλο σκευασμα τοτε

αν εχει  καντιτα το μωρο μπορει να δεις ασπρακια πανω στην γλωσσα του.εμενα δ ειχε

για μενα το καταλαβα με αυτην την αισθηση σαν γυαλια

κ στον ουρανισκο μπορει να χει ασπρακια.αυτα δ φευγουν οπως τα υπολλειμματα απο γαλα

 

3 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Η καντιντα πάντως φαίνεται και στο στόμα του μωρού σαν άσπρες κηλίδες.. Στη γλώσσα μπορεί να έχει υπολείμματα από γάλα οπότε συνήθως δεν είναι κάτι, αλλά αν κοιτάξεις ούλα, μάγουλα από μέσα κτλ θα φανεί! 

Ευχαριστω πολυ κοριτσια🧡 η μικρή δεν έχει άσπρη γλώσσα και γενικά δεν έχει άσπρα σε ούλα κτλ. Έχει μόνο ένα μικρό λευκό σπυράκι στον ουρανίσκο που η παιδίατρος μου είπε ότι δεν την ανησυχεί. Βέβαια εγω φοβαμαι μήπως είναι και από τις κρέμες… λανολίνη, dactarin κτλ.  από την άλλη η μικρή έχει αρχίσει να μην πιάνει καλα το στήθος, να πεταει τη θηλή πολύ συντομα στον θηλασμό ενώ δεν έχει χορτάσει και να πνίγεται. Προς το παρόν παίρνει βαρος όποτε την αφήνω κ εγω μήπως θέλει τον χρόνο της να μάθει στη νέα ροή. Στο μεταξύ κ εγω θα βάζω μόνο τις σταγόνες και διατροφη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

 

Ευχαριστω πολυ κοριτσια🧡 η μικρή δεν έχει άσπρη γλώσσα και γενικά δεν έχει άσπρα σε ούλα κτλ. Έχει μόνο ένα μικρό λευκό σπυράκι στον ουρανίσκο που η παιδίατρος μου είπε ότι δεν την ανησυχεί. Βέβαια εγω φοβαμαι μήπως είναι και από τις κρέμες… λανολίνη, dactarin κτλ.  από την άλλη η μικρή έχει αρχίσει να μην πιάνει καλα το στήθος, να πεταει τη θηλή πολύ συντομα στον θηλασμό ενώ δεν έχει χορτάσει και να πνίγεται. Προς το παρόν παίρνει βαρος όποτε την αφήνω κ εγω μήπως θέλει τον χρόνο της να μάθει στη νέα ροή. Στο μεταξύ κ εγω θα βάζω μόνο τις σταγόνες και διατροφη.

Κι εμένα πνίγεται πολλές φορές την ώρα που πίνει, την ανασηκώνω λίγο και συνεχίζουμε μετά, στις αρχές βέβαια όταν πνιγόταν τρόμαζε και σταματούσε ενώ δεν είχε χορτάσει δεν έτρωγε άλλο.. θα προσαρμοστεί μη φοβάσαι! Αχ κορίτσια τι έρωτας είναι αυτός, κάθε μέρα την κοιτάω και δε το πιστεύω ότι έχουμε αυτό το πλασματακι! Τώρα πάμε βολτουλα γιατί γκρινιάζει, σουρτουκω μας έχει βγει στη βόλτα κυρία δεν βγάζει άχνα χαχα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κι εμένα πνίγεται πολλές φορές την ώρα που πίνει, την ανασηκώνω λίγο και συνεχίζουμε μετά, στις αρχές βέβαια όταν πνιγόταν τρόμαζε και σταματούσε ενώ δεν είχε χορτάσει δεν έτρωγε άλλο.. θα προσαρμοστεί μη φοβάσαι! Αχ κορίτσια τι έρωτας είναι αυτός, κάθε μέρα την κοιτάω και δε το πιστεύω ότι έχουμε αυτό το πλασματακι! Τώρα πάμε βολτουλα γιατί γκρινιάζει, σουρτουκω μας έχει βγει στη βόλτα κυρία δεν βγάζει άχνα χαχα! 

Από ποτέ ξεκινήσατε να βγαίνετε βόλτες καθημερινά; Εμείς εχπυμε βγει 1-2 φορές βόλτα στην γειτονιά κι 3-4 με το αυτοκίνητο. Είμαστε 22 ημερων τώρα. Αλλά κάπως δεν το εχω βολευτεί ακόμα να την κάνω μεγαλη βόλτα μόνη μου. Μια φοβάμαι τον ηλιο, μια παραείμαι αυπνη ή πονάει η μέση μου και μετά σκέφτομαι ότι ειναι ακόμα μικρούλα αλλά μάλλον υπερβάλω Ε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Από ποτέ ξεκινήσατε να βγαίνετε βόλτες καθημερινά; Εμείς εχπυμε βγει 1-2 φορές βόλτα στην γειτονιά κι 3-4 με το αυτοκίνητο. Είμαστε 22 ημερων τώρα. Αλλά κάπως δεν το εχω βολευτεί ακόμα να την κάνω μεγαλη βόλτα μόνη μου. Μια φοβάμαι τον ηλιο, μια παραείμαι αυπνη ή πονάει η μέση μου και μετά σκέφτομαι ότι ειναι ακόμα μικρούλα αλλά μάλλον υπερβάλω Ε;

Εμείς βγήκαμε στο μήνα επάνω 30 ημερών ήταν ( τώρα 45 ημερών είναι)! Θα έβγαινα και πιο νωρίς αλλά ήταν πολύ χάλια ο καιρός όλο το Μάιο και με υγρασία βροχή κτλ δε γινόταν! Τώρα τη βγάζω 1 φορά τη μέρα σίγουρα, έχω κάτσει και για καφέ (σύντομο)! Τώρα που έχει καλό καιρό μια χαρά μπορείς, δεν έχω καύσωνα για να φοβάσαι τον ήλιο, έτσι κι αλλιώς κλείνεις την κουκούλα του καροτσιου και είσαι οκ! Τη Δευτέρα που είναι αργία έχουμε κλείσει ν πάμε για φαγητό έξω, για να δούμε πώς θα πάει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Spring_girl είπε:

Εμείς βγήκαμε στο μήνα επάνω 30 ημερών ήταν ( τώρα 45 ημερών είναι)! Θα έβγαινα και πιο νωρίς αλλά ήταν πολύ χάλια ο καιρός όλο το Μάιο και με υγρασία βροχή κτλ δε γινόταν! Τώρα τη βγάζω 1 φορά τη μέρα σίγουρα, έχω κάτσει και για καφέ (σύντομο)! Τώρα που έχει καλό καιρό μια χαρά μπορείς, δεν έχω καύσωνα για να φοβάσαι τον ήλιο, έτσι κι αλλιώς κλείνεις την κουκούλα του καροτσιου και είσαι οκ! Τη Δευτέρα που είναι αργία έχουμε κλείσει ν πάμε για φαγητό έξω, για να δούμε πώς θα πάει! 

Α μεγαλεία!! Να περάσετε τελεια! και στα δικά μας οι πιο νέες μανούλες !!😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον λωρο πως τα πατε?

Εμας ξεραθηκε τελειως κρατιεται απο κατω μονο. Αλλα σημερα μου μυρισε καπως. Μιλησα με τον γιατρο κ με τη μαια, τους εστειλα φωτο κ μου ειπαν οτι αφου δεν εχει πρηξιμο, κοκκινιλες και εκκρισεις δε μας πειραζει. Οποτε ολη μερα την εχω με τη πανα μπας κ στεγνωσει καλα κ πεσει. Εχω φρικαρει διαβαζω για ομφαλιτιδες κ κλασικα εχω αγχωθει. Δε τη κραταω κ μπρουμυτα μη τριφτει... 

Αντε να πεσει να ηρεμησω.. δε μπορω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Με τον λωρο πως τα πατε?

Εμας ξεραθηκε τελειως κρατιεται απο κατω μονο. Αλλα σημερα μου μυρισε καπως. Μιλησα με τον γιατρο κ με τη μαια, τους εστειλα φωτο κ μου ειπαν οτι αφου δεν εχει πρηξιμο, κοκκινιλες και εκκρισεις δε μας πειραζει. Οποτε ολη μερα την εχω με τη πανα μπας κ στεγνωσει καλα κ πεσει. Εχω φρικαρει διαβαζω για ομφαλιτιδες κ κλασικα εχω αγχωθει. Δε τη κραταω κ μπρουμυτα μη τριφτει... 

Αντε να πεσει να ηρεμησω.. δε μπορω

Έχετε τη δυνατότητα να το δει από κοντά ο γιατρός; Τους είπες ότι σου μυρίζει;


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , agapi27 είπε:

Έχετε τη δυνατότητα να το δει από κοντά ο γιατρός; Τους είπες ότι σου μυρίζει;

Ναι το ειπα κ στους δυο. Μου ειπαν το ιδιο πραγμα.. δεν μυριζει υπερβολικα ουτε πολυ ασχημα. Καπως οινοπνευμα με φαρμακιλα..νοσοκομιλα.. δε μπορω να το περιγραψω.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ναι το ειπα κ στους δυο. Μου ειπαν το ιδιο πραγμα.. δεν μυριζει υπερβολικα ουτε πολυ ασχημα. Καπως οινοπνευμα με φαρμακιλα..νοσοκομιλα.. δε μπορω να το περιγραψω.. 

Μου είχε τύχει κ εμένα στο μεγάλο μου. Να μου μυρίζει λίγο. Και πήγα απ' τον παιδίατρο κ τον έκοψε. Ευτυχώς δεν υπήρξε κάποιο θέμα,αλλά εμένα μου είχε πει να πάω κατευθείαν από εκεί. Μετά απλά το καθάριζα με οινόπνευμα. 

Εγώ στο μικρό,τώρα,είχε ξεραθεί κ είχε μείνει σε ένα σημείο που κρατιόταν. Και πάω να βγάλω την πάνα κ το τράβηξα καταλάθος κ έπεσε ο αφαλός. Φρικαρα τόσο πολύ,φώναζα τον άντρα μου κ έκλαιγα με λυγμούς. Που το παιδί δεν κατάλαβε τίποτα,δεν το τράβηξα δλδ. Ήταν θέμα ωρών να πέσει μόνο του. Αλλά επειδή έκανα πιο αγαρμπη κίνηση κ έπεσε, φρικαρα. 

Και μετά από αρκετό καιρό,λίγο μάτωσε. Ίσως κάποιο σημείο είχε μείνει.Ευτυχώς ούτε πρήστηκε ,ούτε κοκκίνισε και έβαζα οινόπνευμα και όλα καλά. Εννοείται με τις οδηγίες της παιδιάτρου.

  • Μου αρέσει 2

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου ηρθε σημερα φακελος απο το Ινστιτουτο Παιδιου με κιτ για επαναληψη της εξετασης Guthrie για τα ενζυμα. Στο σαιτ ειδα οτι βγηκε φυσιολογικο το G6 αλλα για τα υπολοιπα θελει επανεξεταση στις 30 ημερες.

Εχω πανικοβληθει. Κλαιω ολη την ωρα.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Μου ηρθε σημερα φακελος απο το Ινστιτουτο Παιδιου με κιτ για επαναληψη της εξετασης Guthrie για τα ενζυμα. Στο σαιτ ειδα οτι βγηκε φυσιολογικο το G6 αλλα για τα υπολοιπα θελει επανεξεταση στις 30 ημερες.

Εχω πανικοβληθει. Κλαιω ολη την ωρα.. 

Τι είναι αυτό;;;; Το κάνουν σε όλα τα νεογέννητα;;;

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Μου ηρθε σημερα φακελος απο το Ινστιτουτο Παιδιου με κιτ για επαναληψη της εξετασης Guthrie για τα ενζυμα. Στο σαιτ ειδα οτι βγηκε φυσιολογικο το G6 αλλα για τα υπολοιπα θελει επανεξεταση στις 30 ημερες.

Εχω πανικοβληθει. Κλαιω ολη την ωρα.. 

Τώρα είδα ότι το κάνουν σε όλα.... Μήπως είναι τυχαίο;;; Μίλησες με τον παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Elenst είπε:

Τι είναι αυτό;;;; Το κάνουν σε όλα τα νεογέννητα;;;

Τώρα είδα ότι το κάνουν σε όλα.... Μήπως είναι τυχαίο;;; Μίλησες με τον παιδίατρο;

Ναι. Θεωρει οτι αφου δεν ειναι θετικο κ δε με ενημερωσαν τηλεφωνικα πιθανοτατα ειναι απλα ελλειψη καλου δειγματος αιματος ή ποσοτικο το θεμα, αμφιβολο κτλ. Αλλιως δε θα περιμεναμε 1 μηνα.. δε ξερω. Φρικαρα. Ειδικα το ενα απο αυτα δε θελω ουτε να το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Elle12 είπε:

Ναι. Θεωρει οτι αφου δεν ειναι θετικο κ δε με ενημερωσαν τηλεφωνικα πιθανοτατα ειναι απλα ελλειψη καλου δειγματος αιματος ή ποσοτικο το θεμα, αμφιβολο κτλ. Αλλιως δε θα περιμεναμε 1 μηνα.. δε ξερω. Φρικαρα. Ειδικα το ενα απο αυτα δε θελω ουτε να το σκεφτομαι

Τώρα τι να σου πω, δεν είναι ευκολο… αλλά προσπαθηςε Να σκέφτεσαι θετικά για να μην σε νιώθει και η μιξρη αναστατωμένη. Ελμου φαίνεται πολύ λογικο το επιχείρημα της παιδιάτρου. Αν ήταν κατι τόσο σοβαρο θα σε έπαιρναν τηλέφωνο!
 

Καλα κοριτσια ξεκίνησαν τα άγχη της γονεικοτητας. Εγω παρατήρησα μια δυσκολία στην αναπνοή της και είδα κάτι μυξουλες. Πριν λίγο της βγάλαμε με αυτήν την παπαριά τον αποφρακτήρα και καταλήξαμε να κλαίμε γοερά κ εγω και ξ άντρας μου από στενοχώρια. Έκλαιγε η μικρή απαρηγόρητη. Κ εμείς να της κλείνουμε τις μύτες και να το σκάμε το παιδί. Ξέρω για καλό της είναι αλλά βάρβαρο ρε παιδί μου…

επισης βρε κοριτσια, όσες θηλάζετε, εμένα 26 ημερων σήμερα, οι θηλές μου ακόμα με πονάνε. Όχι σαν γυαλιά κτλ κλτ συνήθως με πονάνε στην αρχή όταν πιάνει η μικρή, και κατά τη διάρκεια του θηλασμου περνάει. Ειναη φυσιολογικό λέτε, μέχρι να σκληραγωγηθπύν κτλ κτλ ή κάτι δεν πάει καλα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και μένα έχει μυξες...βάζουμε κάθε μέρα φυσιολογικό ορό....ευτυχώς τον δέχεται πλέον... Και φθσιομερ βάζω

Εμένα έχει θέμα με τα κακα...όλη μέρα ζοριζεται... Ακόμα και στον ύπνο...

Επίσης ενώ σε κάθε γεύμα τρώει 120 μλ έχει φορές που τη παίρνει ο ύπνος τρώει 40, ξυπνάει μετά από μια ώρα τρώει 30, ξυπνάει μετά από μισή ώρα τρώει 60..

Και έτσι χωρίς πρόγραμμα δε ξέρουμε πότε πεινάει ή γιατί είναι ανήσυχη....χαμός γενικά το πρώτο δίμηνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...