Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ευχαριστω @Afrodite88 για τις πληροφοριες και τη στηριξη!

Ειμαστε ημερα 5η. Το στηθος μου παραγει σχεδον κανονικο γαλα, ειναι σαν εβαπορε. Σημερα καταφεραμε και θηλασαμε σχεδον τελεια. Αλλα το στηθος μου εχει γινει παρα πολυ βαρυ. Οταν δεν δεχτηκε αλλο, το αποσυμφορησα με λιγο θηλαστρο. Εβγαλα 15μλ περιπου κ της το εδωσα κιολας. Εκανα ζεστο ντουζ και μαλαξα 2-3 φορες αλλα και παλι το νιωθω πολυ βαρυ. Ποναει αρκετα οχι μη ανεκτα, αλλα ποναει, και εχω πεταξει γρουμπουλακια στο πλαι που ειναι πιο σκληρα σε σχεση με το υπολοιπο στηθος. Εχω φρικαρει. Παω για μαστιτιδα? Τι να κανω?

Στην πρώτη μου κόρη είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση και πέρασε μετά το 40ημερο.. ότι πονάς όμως σημαίνει ότι θέλει αποσυμφόρηση. Ειδικά όταν μου λες ότι έκανες γρουμπαλακια σημαίνει ότι έχει μεινει μέσα γάλα που πετρώνει. Βοηθάνε ζεστές κομπρέσες με πετσετα , ειδικά στο ντουζ ρίχνε ζεστό νερό και κάνε κυκλικές κινήσεις με τον αντίχειρα. Τις πρώτες μέρες βάλε θήλαστρο μετά το θηλασμό για να αδειάζεις. Δεν εχουν ακόμα δυνατούς μύες για να ρουφάνε και κουράζονται όποτε μένει μέσα το περισσότερο γαλα. Επίσης πρώτες μέρες αν δεις ότι δεν θέλει να πιει από μπιμπερό μη τη ζορίσεις παραπάνω, αποθήκευσε το στο ψυγείο. Μην το αφήσεις να πετρώνει γιατί η παράταση μπορεί να κάνει μαστιτιδα και αποστήματα.  Μπορεί να παιδευτείς μια δυο μέρες σε κάθε γεύμα αλλά θα πάρει τη σειρά του και θα συγχρονιστείτε!! 

1 ώρα πρίν, Viik είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Λυπάμαι για την επιπλοκή που είχες, χαίρομαι που πήγαν όλα καλά εν τέλει!

Μην τρελαίνεσαι για τα θέματα με τον θηλασμό, δεν είναι εύκολο στην αρχή για καμιά! Τα γρουμπουλάκια είναι απόλυτα φυσιολογικά, όταν βγάζεις με το θηλαστρο να τους κάνεις μασάζ και γενικά να πιέζεις με το χέρι σου ταυτόχρονα για να βγαίνει πιο εύκολα το γάλα. Και στα δύο μου παιδιά έδωσα στο μαιευτήριο και λίγο συμπλήρωμα μαζί με το στήθος και μετά συνέχισα στο σπίτι με αποκλειστικό θηλασμό με το θηλαστρο. Το έκανα με την πρώτη μου κόρη και κάνω το ίδιο τώρα με τη δεύτερη. Γάλα υπάρχει να πιουν τρία παιδιά, όχι ένα! Αφού σκέφτομαι μήπως δίνω λίγο και στη μεγάλη. Βέβαια ήδη αποθηκεύω και στην κατάψυξη. Άρα σε καμία περίπτωση δε θα χάσεις τον θηλασμό λόγω του συμπληρώματος που δίνεις τώρα. 

Μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου! Καλά έκανες και έδωσες τη μπέμπα ένα βράδυ, εφόσον σου χρειαζόταν λίγη ξεκούραση, σωματική και ψυχική. Τα μωρά θα μας εξαντλήσουν, η καθεμία κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί γι'αυτά και το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να κρίνεις τον εαυτό σου πολύ αυστηρά. Σου μιλώ εκ πείρας, στο πρώτο μου παιδί ούτε baby blues είχα ούτε τίποτα. Όπως και αυτή τη φορά, βγήκα από το μαιευτήριο και δε θύμιζα σε τίποτα λεχώνα. Πετούσα σωματικά και ψυχολογικά κι έκανα τα πάντα, σε υπερβολικό βαθμό. Είχα πολύ υψηλές απαιτήσεις από τον εαυτό μου και ξέρεις πού κατέληξα; Έπαθα burn out γύρω στους 8 μήνες και πέρασα επιλοχειο άγχος και μίνι επιλοχεια κατάθλιψη. Αυτά με διέλυσαν για 3 μήνες περίπου. Αναγκαστικά έριξα ρυθμούς και συγχώρεσα τον εαυτό μου που δεν ήταν "τέλειος" πια ("τέλεια" μαμά, "τέλεια" σύζυγος, "τέλεια" νοικοκυρά, με "τέλειο" σώμα). Τώρα πάλι έχω επανέλθει άμεσα και κάνω πολλά πράγματα (αναγκαστικά και λόγω του πρώτου παιδιού), όμως είμαι πολύ επιεικής με εμένα!

Κοίτα να απολαύσεις αυτό το πρώτο διάστημα χωρίς ενοχές! Ερωτευσου το μωρό σου, ερωτευσου και αγάπησε ακόμα παραπάνω τον άντρα σου που έχει κι εκείνος νέα ταυτότητα κι αγάπησε ακόμα πιο πολύ τον εαυτό σου που δημιούργησε αυτό το θαύμα! Να είσαι καλά να το χαρείς!

Αχ μανούλα έμπειρη! Καμία σχέση το δεύτερο παιδί με το πρώτο, ε; Το βιώνω τώρα κι εγώ και πραγματικά το απολαμβάνω!

Αχ κ αυτά που λες εσυ έχω ταυτιστεί γιατί με βλεπω στα λόγια σου! Ναι ισχύει κ εμάς καμία σχέση το πρώτο με το δεύτερο κ έχουν μόλις 1,5 χρόνο διαφορα. Τα είχα κ πρόσφατα όποτε σε αλλά ήμουν πολύ χαλαρή και σε αλλά συνέκρινα κ αγχωνόμουν περισσότερο ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου πως ειστε?

Εμεις κλεισαμε 1 εβδομαδα. Εχουμε θεαματικη διαφορα, οικογενειακως. Καταφερα θηλασμο, αν κ δινω λιγο συμπληρωμα το βραδυ. Καταφερα θηλασμο κ απο το δυσκολο στηθος με ψευδοθηλη! Επεσε ο ικτερος απο 16 στο 7 μεσα σε 2 μερες. Χορτασε και ενυδατωθηκε το παιδι! Ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα να ηρεμησει η μικρη. Κοιμαται πιο πολλες ωρες κ ειναι γενικα πιο ηρεμη. Το βραδυ ξυπναει μονο για να φαει καμια φορα τη ξυπναω εγω! Το μονο αρνητικο ειναι οτι θελει διαρκως αγκαλια. Ακομα κ το βραδυ θα ξυπνησει στο λικνο μετα απο μιση ωρα κ το υπολοιπο βραδυ θα κοιμηθουμε αγκαλια... θελω να το αλλαξω αυτο αλλα ενα ενα.. προεχει ο θηλασμος σε αυτη τη φαση.

Σε αλλο θεμα τωρα, απο λοχεια πως ειστε? Εχω αρκετο αιμα κοκκινο. Απο χθες εχω κ αρκετα πηγματα αιματος, συκωτακια οπως λεω, με αποκορυφωμα το σημερινο που ηταν τεραστιο. Σαν ενα βερυκοκακι. Βεβαια εγω ειχα μια επιπλοκη με τον πλακουντα κ σκεφτομαι οτι μπορει νσ ειναι κ λογω αποξεσης μητρας αλλα φοβηθηκα λιγο. Αυριο θα παω να πληρωσω τον γιατρο οποτε θα τον ρωτησω αλλα ειπα να δω πως τα πατε κ σεις!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Κοριτσια μου πως ειστε?

Εμεις κλεισαμε 1 εβδομαδα. Εχουμε θεαματικη διαφορα, οικογενειακως. Καταφερα θηλασμο, αν κ δινω λιγο συμπληρωμα το βραδυ. Καταφερα θηλασμο κ απο το δυσκολο στηθος με ψευδοθηλη! Επεσε ο ικτερος απο 16 στο 7 μεσα σε 2 μερες. Χορτασε και ενυδατωθηκε το παιδι! Ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα να ηρεμησει η μικρη. Κοιμαται πιο πολλες ωρες κ ειναι γενικα πιο ηρεμη. Το βραδυ ξυπναει μονο για να φαει καμια φορα τη ξυπναω εγω! Το μονο αρνητικο ειναι οτι θελει διαρκως αγκαλια. Ακομα κ το βραδυ θα ξυπνησει στο λικνο μετα απο μιση ωρα κ το υπολοιπο βραδυ θα κοιμηθουμε αγκαλια... θελω να το αλλαξω αυτο αλλα ενα ενα.. προεχει ο θηλασμος σε αυτη τη φαση.

Σε αλλο θεμα τωρα, απο λοχεια πως ειστε? Εχω αρκετο αιμα κοκκινο. Απο χθες εχω κ αρκετα πηγματα αιματος, συκωτακια οπως λεω, με αποκορυφωμα το σημερινο που ηταν τεραστιο. Σαν ενα βερυκοκακι. Βεβαια εγω ειχα μια επιπλοκη με τον πλακουντα κ σκεφτομαι οτι μπορει νσ ειναι κ λογω αποξεσης μητρας αλλα φοβηθηκα λιγο. Αυριο θα παω να πληρωσω τον γιατρο οποτε θα τον ρωτησω αλλα ειπα να δω πως τα πατε κ σεις!

Μπραβο που κλείσατε εβδομάδα και τα έχετε καταφέρει μια χαρα!!
 

Κ εμείς το έχουμε αυτό το βράδυ, αλλά ένα ένα τη φορά, καλα τα λες. 
τα λοχεία μου είπε ο γιατρος κου ότι μπορεί να κρατήσουν και μηνα όποτε έχουμε δρόμο ακόμα. Εγω τώρα στις 18 μέρες έχω λιγότερα από την αρχή και είναι πιο καφέ το αίμα. 

κοριτσια εγω κάτι έχω αλλά δεν ξέρω τι🙄μπορεί να είναι μύκητες στις θηλές γιατί έπρεπε να πάρω αντιβιωση μπορεί απλώς να με πληγώνει η μικρή αλλά να χωρίς να φαίνεται πληγή… δεν ξέρω. Παντως χθες απελπιστηκα. Με πονούσε τόσο πολύ την ωρα που θήλαζα που δεν άντεχα… σήμερα όπως καλυτερα. Εν τω μεταξύ τρωω μόνο ψητό σαλατα και αυγα το πρωί γιατί κάνω διατροφη για Candida που δεν ξέρω κιολας αν είναι αυτό που εχω😒
 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς ειμαστε 20 ημερών σήμερα, άρχισαν τα πονακια και τα αέρια που ταλαιπωρούν αρκετά τον ύπνο και τη διάθεση της μικρής οπότε αρχίσαμε σταγόνες.  Με το θηλασμό τα πάμε καλύτερα από την αρχή αλλά όχι τέλεια ακόμα...  Ειδικά το βράδυ θα δώσω οπωσδήποτε σκόνη για να κοιμηθεί κάνα δίωρο το πολύ τρίωρο. Με θηλασμό ζήτημα να κοιμηθεί μία ώρα!

Αίμα δεν έχω πολύ αλλά εκεί που είμαι καθαρή όλη μέρα ξαφνικά βγάζω απότομα. Από εσώρουχα τι φοράτε εσείς που είστε με καισαρική; Εμένα δε με βόλεψε κανένα εσώρουχο,δεν μπορώ να ακουμπάει τίποτα πάνω στην τομή οπότε έχω κλέψει τα μποξερακια του άντρα μου και βρήκα την υγειά μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς ειμαστε 20 ημερών σήμερα, άρχισαν τα πονακια και τα αέρια που ταλαιπωρούν αρκετά τον ύπνο και τη διάθεση της μικρής οπότε αρχίσαμε σταγόνες.  Με το θηλασμό τα πάμε καλύτερα από την αρχή αλλά όχι τέλεια ακόμα...  Ειδικά το βράδυ θα δώσω οπωσδήποτε σκόνη για να κοιμηθεί κάνα δίωρο το πολύ τρίωρο. Με θηλασμό ζήτημα να κοιμηθεί μία ώρα!

Αίμα δεν έχω πολύ αλλά εκεί που είμαι καθαρή όλη μέρα ξαφνικά βγάζω απότομα. Από εσώρουχα τι φοράτε εσείς που είστε με καισαρική; Εμένα δε με βόλεψε κανένα εσώρουχο,δεν μπορώ να ακουμπάει τίποτα πάνω στην τομή οπότε έχω κλέψει τα μποξερακια του άντρα μου και βρήκα την υγειά μου

Με τις σταγόνες είδες διαφορά;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , μάφιν είπε:

Με τις σταγόνες είδες διαφορά;;

Χθες το βράδυ τις άρχισα ,θα δείξει.....μου είπε να δίνω πρωί βράδυ επί εφτά δηλαδή 14 τη μέρα,αλλά η δοσολογία στο κουτί γράφει να είναι εφτά όλη η ημερισια δόση....οπότε φοβάμαι να το διπλασιασω και για την ώρα έδωσα μόνο βράδυ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Χθες το βράδυ τις άρχισα ,θα δείξει.....μου είπε να δίνω πρωί βράδυ επί εφτά δηλαδή 14 τη μέρα,αλλά η δοσολογία στο κουτί γράφει να είναι εφτά όλη η ημερισια δόση....οπότε φοβάμαι να το διπλασιασω και για την ώρα έδωσα μόνο βράδυ 

Κι εμένα ζορίζεται παρά πολύ για αέρια και κακα και κλαίει η καημένη… εν τω μεταξύ ενώ την προηγούμενη εβδομάδα κοιμόταν ένα τρίωρο το βράδυ, τώρα μιάμιση ωρα με το ζορι…

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα..

Οσες γεννησατε φυσιολογικα, νιωθετε καθολου πιεση/μπουκωματακι απο κατω? Με πιασε χθες ξαφνικα μετα απο πολυ περπατημα. Σημερα το νιωθω λιγοτερο αλλα διαβαζω για προπτωση μητρας κ εχω φρικαρει. Δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα. Θα στειλω κ στον γιατρο αλλα ρωταω μπας κ ειναι νορμαλ..

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2023 at 4:56 ΜΜ, μάφιν είπε:

Μπραβο που κλείσατε εβδομάδα και τα έχετε καταφέρει μια χαρα!!
 

Κ εμείς το έχουμε αυτό το βράδυ, αλλά ένα ένα τη φορά, καλα τα λες. 
τα λοχεία μου είπε ο γιατρος κου ότι μπορεί να κρατήσουν και μηνα όποτε έχουμε δρόμο ακόμα. Εγω τώρα στις 18 μέρες έχω λιγότερα από την αρχή και είναι πιο καφέ το αίμα. 

κοριτσια εγω κάτι έχω αλλά δεν ξέρω τι🙄μπορεί να είναι μύκητες στις θηλές γιατί έπρεπε να πάρω αντιβιωση μπορεί απλώς να με πληγώνει η μικρή αλλά να χωρίς να φαίνεται πληγή… δεν ξέρω. Παντως χθες απελπιστηκα. Με πονούσε τόσο πολύ την ωρα που θήλαζα που δεν άντεχα… σήμερα όπως καλυτερα. Εν τω μεταξύ τρωω μόνο ψητό σαλατα και αυγα το πρωί γιατί κάνω διατροφη για Candida που δεν ξέρω κιολας αν είναι αυτό που εχω😒
 

 

η candida εχει χαρακτηριστικο πονο,σαν σπασμενα γυαλια.κ δ ποναει μονο οσο θηλαζει το μωρο,αλλα κ ενδιαμεσα

επισης εμενα οι θηλες ειχαν ερεθιστει τοσο πολυ,ηταν κατακοκκινες κ σαν να ειχαν ξεφλουδισει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Κι εμένα ζορίζεται παρά πολύ για αέρια και κακα και κλαίει η καημένη… εν τω μεταξύ ενώ την προηγούμενη εβδομάδα κοιμόταν ένα τρίωρο το βράδυ, τώρα μιάμιση ωρα με το ζορι…

Το ίδιο ακριβώς, φύγανε τα τρίωρα 😔

Ρώτησες τον παιδίατρο για σταγόνες? Αν σου δώσει πες μου τι σου είπε από περιέργεια...εμένα μου έδωσε τα antigas

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας μανουλες!! Εύχομαι να είστε καλά και σεις και τα παιδάκια σας!! 

Εμείς κλείσαμε μήνα +μια βδομάδα... Πονακια αέρια και δυσκοιλιότητα έχουμε και μεις!.. ειδικά τα βράδια από 12 μέχρι 5 είναι ένα μαρτύριο! Ελπίζω με το τέλος αυτού του μήνα να φτιάξουν ...

Είπαμε το άλλο σκ να πάμε με τις μικρές ένα διήμερο Χαλκιδική μιας και κανονικές διακοπές δε θα πάμε φέτος με το νεογέννητο... 

Πήγαμε και στον παιδίατρο προχθές... Από 2300 φτάσαμε 3100 και 50 ποντους... Για τα πονακια δεν έδωσε τίποτα γιατί λέει δεν είναι αρρώστια αλλά φυσιολογικοί πόνοι των μωρών που περνάνε... Τώρα δε ξέρω... 

Σταθερό πρόγραμμα φαγητού δεν έχει ούτε εμάς...εκεί που στην αρχή έτρωγε κάθε 3 ώρες, τώρα μπορεί να ζητάει και κάθε μία ώρα 60μλ.... Σε κανονικό γεύμα τρώει 90-120 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2023 at 9:57 ΜΜ, Katerinaaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς ειμαστε 20 ημερών σήμερα, άρχισαν τα πονακια και τα αέρια που ταλαιπωρούν αρκετά τον ύπνο και τη διάθεση της μικρής οπότε αρχίσαμε σταγόνες.  Με το θηλασμό τα πάμε καλύτερα από την αρχή αλλά όχι τέλεια ακόμα...  Ειδικά το βράδυ θα δώσω οπωσδήποτε σκόνη για να κοιμηθεί κάνα δίωρο το πολύ τρίωρο. Με θηλασμό ζήτημα να κοιμηθεί μία ώρα!

Αίμα δεν έχω πολύ αλλά εκεί που είμαι καθαρή όλη μέρα ξαφνικά βγάζω απότομα. Από εσώρουχα τι φοράτε εσείς που είστε με καισαρική; Εμένα δε με βόλεψε κανένα εσώρουχο,δεν μπορώ να ακουμπάει τίποτα πάνω στην τομή οπότε έχω κλέψει τα μποξερακια του άντρα μου και βρήκα την υγειά μου

Εμείς έχουμε 1 μέρα διαφορά. Σήμερα Πέμπτη γίναμε 20 ημερων:) από εσώρουχα φοράω κάτι βράκες που φορούσα και στην εγκυμοσυνη. Για δυσκολία στα αέρια κτλ μου είπε η παιδίατρος να μην της ξεκινήσουμε ακόμα σταγόνες αλλά να δουλεύουνε κιγο την περιοχή με ποδηλατάκι μασαζάκι κτλ όταν δεν θα την πονάει. Γιατί όταν πονάει και είναι ήδη εκνευρισμένη δεν μας αφήνει… αλλά όπως λέει και η @Elenst από φίλες ή αλλ φόρουμ κτλ που ρώτησα όλα τα μωρακια ψιλουποφέρουν όποτε είναι φυσιολογικό μάλλον λόγω ανωριμότητας του εντερικου συστήματος. 

14 ώρες πρίν, vikib είπε:

η candida εχει χαρακτηριστικο πονο,σαν σπασμενα γυαλια.κ δ ποναει μονο οσο θηλαζει το μωρο,αλλα κ ενδιαμεσα

επισης εμενα οι θηλες ειχαν ερεθιστει τοσο πολυ,ηταν κατακοκκινες κ σαν να ειχαν ξεφλουδισει

Κι εγω τελικά δεν ξέρω τι ήταν… για 1 μέρα ο πόνος ήταν όπως περιγράφεις και δεν άντεχα να την έχω στο στήθος αλλά μετά σαν να έστρωσε… έχω προμηθευτεί όλες τις κρέμες για θηλές να νιώθω σιγουριά γιατί δεν έχω και θήλαστρο… από την άλλη με 18 θηλασμούς τη μέρα να σου κάνουν κ αυτες οι έρμες😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Εμείς έχουμε 1 μέρα διαφορά. Σήμερα Πέμπτη γίναμε 20 ημερων:) από εσώρουχα φοράω κάτι βράκες που φορούσα και στην εγκυμοσυνη. Για δυσκολία στα αέρια κτλ μου είπε η παιδίατρος να μην της ξεκινήσουμε ακόμα σταγόνες αλλά να δουλεύουνε κιγο την περιοχή με ποδηλατάκι μασαζάκι κτλ όταν δεν θα την πονάει. Γιατί όταν πονάει και είναι ήδη εκνευρισμένη δεν μας αφήνει… αλλά όπως λέει και η @Elenst από φίλες ή αλλ φόρουμ κτλ που ρώτησα όλα τα μωρακια ψιλουποφέρουν όποτε είναι φυσιολογικό μάλλον λόγω ανωριμότητας του εντερικου συστήματος. 

Κι εγω τελικά δεν ξέρω τι ήταν… για 1 μέρα ο πόνος ήταν όπως περιγράφεις και δεν άντεχα να την έχω στο στήθος αλλά μετά σαν να έστρωσε… έχω προμηθευτεί όλες τις κρέμες για θηλές να νιώθω σιγουριά γιατί δεν έχω και θήλαστρο… από την άλλη με 18 θηλασμούς τη μέρα να σου κάνουν κ αυτες οι έρμες😅

καμια φορα οι κρεμες φερνουν το αντιθετο αποτελεσμα.γτ ενυδατωνουν πολυ το στηθος,κ δ το αφηνουν να σκληραγωγηθει

κακα τα ψεμματα ο θηλασμος το ταλαιπωρει.θελει λιγο να συνηθισεις τις ενοχλησεις

καμια φορα κ το ανακλαστικο καθοδου δινει εντονους πονους,προσοχη μην ειναι κανενας φραγμενος πορος

δ χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα.λιγο γαλα στη θηλη μετα το θηλασμο.κ να μην κραταει υγρασια,καλο αερισμο

εγω λογω πληγων εβαζα λανολινη που επιτρεπεται να θηλασει κ το μωρο

για την καντιντα επαιρνα κτ σταγονες απο σπορια γκρειπ φρουτ,κ διατροφη.ευτυχως ξεμπερδεψα ευκολα

αλλα ειναι κ λογικο στις αρχες με συνεχομενους θηλασμους να "πονανε" οι θηλες,οταν μονιμα καποιος "μασουλαει"

προσοχη να πιανουν σωστα τα μωρακια ολη την θηλαια αλω

καλη συνεχεια κ σε ολες κ να σας ζησουν!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

καμια φορα οι κρεμες φερνουν το αντιθετο αποτελεσμα.γτ ενυδατωνουν πολυ το στηθος,κ δ το αφηνουν να σκληραγωγηθει

κακα τα ψεμματα ο θηλασμος το ταλαιπωρει.θελει λιγο να συνηθισεις τις ενοχλησεις

καμια φορα κ το ανακλαστικο καθοδου δινει εντονους πονους,προσοχη μην ειναι κανενας φραγμενος πορος

δ χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα.λιγο γαλα στη θηλη μετα το θηλασμο.κ να μην κραταει υγρασια,καλο αερισμο

εγω λογω πληγων εβαζα λανολινη που επιτρεπεται να θηλασει κ το μωρο

για την καντιντα επαιρνα κτ σταγονες απο σπορια γκρειπ φρουτ,κ διατροφη.ευτυχως ξεμπερδεψα ευκολα

αλλα ειναι κ λογικο στις αρχες με συνεχομενους θηλασμους να "πονανε" οι θηλες,οταν μονιμα καποιος "μασουλαει"

προσοχη να πιανουν σωστα τα μωρακια ολη την θηλαια αλω

καλη συνεχεια κ σε ολες κ να σας ζησουν!

Τις σταγόνες γκρέιπφρουτ τις επινες ή τις έβαζες πάνω στο στήθος; Έχω πάρει κ εγω. Λανολίνη και το γάλα μου βάζω κυριως απλώς πήρα και dactarin oral gel σε περίπτωση κάντιντα και αυτες τις σταγόνες γκρέιπφρουτ… βέβαια δεν μπορώ να καταλαβω αν έχω καντιντα, μάλλον με πληγώνει η μικρούλα… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , μάφιν είπε:

Τις σταγόνες γκρέιπφρουτ τις επινες ή τις έβαζες πάνω στο στήθος; Έχω πάρει κ εγω. Λανολίνη και το γάλα μου βάζω κυριως απλώς πήρα και dactarin oral gel σε περίπτωση κάντιντα και αυτες τις σταγόνες γκρέιπφρουτ… βέβαια δεν μπορώ να καταλαβω αν έχω καντιντα, μάλλον με πληγώνει η μικρούλα… 

Η καντιντα πάντως φαίνεται και στο στόμα του μωρού σαν άσπρες κηλίδες.. Στη γλώσσα μπορεί να έχει υπολείμματα από γάλα οπότε συνήθως δεν είναι κάτι, αλλά αν κοιτάξεις ούλα, μάγουλα από μέσα κτλ θα φανεί! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...