Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

On 7/6/2023 at 4:25 ΜΜ, Elle12 είπε:

Μου ηρθε σημερα φακελος απο το Ινστιτουτο Παιδιου με κιτ για επαναληψη της εξετασης Guthrie για τα ενζυμα. Στο σαιτ ειδα οτι βγηκε φυσιολογικο το G6 αλλα για τα υπολοιπα θελει επανεξεταση στις 30 ημερες.

Εχω πανικοβληθει. Κλαιω ολη την ωρα.. 

Ίσως δεν έχουν σωστό δείγμα. Και σε εμάς ,στον πρώτο μας γιο,δεν είχε επαρκές αίμα σε ένα και το ξαναστειλαμε. Τώρα που το λες θα ψάξω να δω και σε μας αν είναι όλα οκ.

Μην ανησυχείς άδικα. Ειδικά αν είναι για όλα σχεδόν δεν θα έχουν κάνει σωστή λήψη.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι κάνετε κορίτσια? Πώς τα πάτε? Τα καταφέρνετε? Εμείς κλείνουμε μήνα σήμερα και είμαστε σχετικά καλά..ο ίκτερος ακόμα δεν έχει υποχωρήσει τελειως δυστυχώς. Τα καταφέρνουμε καλύτερα από πριν με τον θηλασμό όμως είναι πολύ απαιτητικό γιατι θα μου κοιμηθεί μόνο μία ώρα οπότε δίνω συμπλήρωμα 3-4 φορές τη μέρα για να μπορώ να ξεκουραστώ ή να βγω μια βόλτα χωρίς κλάματα και αναστάτωση. Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνα πάτε στον παιδίατρο?πήγαμε δύο φορές έως τώρα και θα ξαναπάμε πριν σαραντησουμε για ζύγισμα κυρίως...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Τι κάνετε κορίτσια? Πώς τα πάτε? Τα καταφέρνετε? Εμείς κλείνουμε μήνα σήμερα και είμαστε σχετικά καλά..ο ίκτερος ακόμα δεν έχει υποχωρήσει τελειως δυστυχώς. Τα καταφέρνουμε καλύτερα από πριν με τον θηλασμό όμως είναι πολύ απαιτητικό γιατι θα μου κοιμηθεί μόνο μία ώρα οπότε δίνω συμπλήρωμα 3-4 φορές τη μέρα για να μπορώ να ξεκουραστώ ή να βγω μια βόλτα χωρίς κλάματα και αναστάτωση. Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνα πάτε στον παιδίατρο?πήγαμε δύο φορές έως τώρα και θα ξαναπάμε πριν σαραντησουμε για ζύγισμα κυρίως...

 

Κι εμείς καλά είμαστε! Αραίωσαν και οι νυχτερινοί θηλασμοί και κοιμόμαστε καλύτερα! 52 ημερών είμαστε εμείς! Παιδίατρος είχε έρθει τις 2 πρώτες φορές πριν το μήνα στο σπίτι, μετά πήγαμε πριν σαραντισει και τώρα σε 10 μέρες έχουμε εμβολιο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κι εμείς καλά είμαστε! Αραίωσαν και οι νυχτερινοί θηλασμοί και κοιμόμαστε καλύτερα! 52 ημερών είμαστε εμείς! Παιδίατρος είχε έρθει τις 2 πρώτες φορές πριν το μήνα στο σπίτι, μετά πήγαμε πριν σαραντισει και τώρα σε 10 μέρες έχουμε εμβολιο! 

Ίδιες επισκέψεις κάνατε και σεις δηλαδή! Εν τω μεταξύ το βιβλιάριο έχει επίσκεψη κατευθείαν για δύο μηνών και  η παιδίατρος πάνω σημειώνει αλλά ντ άλλων αναγκαστικά...πολύ κακογραμμένο οφείλω να πω! Το παλιό ήταν μακράν καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 7/6/2023 at 4:25 ΜΜ, Elle12 είπε:

Μου ηρθε σημερα φακελος απο το Ινστιτουτο Παιδιου με κιτ για επαναληψη της εξετασης Guthrie για τα ενζυμα. Στο σαιτ ειδα οτι βγηκε φυσιολογικο το G6 αλλα για τα υπολοιπα θελει επανεξεταση στις 30 ημερες.

Εχω πανικοβληθει. Κλαιω ολη την ωρα.. 

καλημέρα σε ολεσ . κ εμείς στείλαμε δυο φορές ξανά αίμα γιατί όλο ερχόταν ότι το δείγμα δεν είναι καλό. 
Εμένα η μπεμπουλα μου είναι 44 ημέρων κ έχει ασπρη γλώσσα η παιδίατρος μας έδωσε dactarin oral gel για μια εβδομάδα μας είπε είμαι μυκητας κ να μην ανησυχούμε αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά η γλώσσα της είναι ακόμα ασπρη. Μίλησα σήμερα με τη παιδίατρο κ μ είπε να μην κάνουμε κάτι άλλο θα τη δει σε 15 μέρες που θα πάμε για το εμβόλιο κ θα μας πει. Αναρωτιέμαι δεν θα γίνει χειροτερο μέχρι τότε κ είναι λογικό να το αφήσουμε έτσι το παιδί; Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία με στοματίτιδα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Στελλα31 είπε:

καλημέρα σε ολεσ . κ εμείς στείλαμε δυο φορές ξανά αίμα γιατί όλο ερχόταν ότι το δείγμα δεν είναι καλό. 
Εμένα η μπεμπουλα μου είναι 44 ημέρων κ έχει ασπρη γλώσσα η παιδίατρος μας έδωσε dactarin oral gel για μια εβδομάδα μας είπε είμαι μυκητας κ να μην ανησυχούμε αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά η γλώσσα της είναι ακόμα ασπρη. Μίλησα σήμερα με τη παιδίατρο κ μ είπε να μην κάνουμε κάτι άλλο θα τη δει σε 15 μέρες που θα πάμε για το εμβόλιο κ θα μας πει. Αναρωτιέμαι δεν θα γίνει χειροτερο μέχρι τότε κ είναι λογικό να το αφήσουμε έτσι το παιδί; Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία με στοματίτιδα; 

Καλημερα!! Εμένα δεν έχει στοματίτιδα αλλά επειδή φοβόμουν οτι είχα μύκητες  στο στήθος και θα την κολλήσω ειχα διαβάσει ότι πρέπει να πάρει θεραπεία και μαμά κι παιδί αν θηλάζεις. Παντως δεν ήταν ανησυχητικό, το έχουν πολλά παιδάκια.

εμεις κοριτσια μάλλον έχουμε παλινδρόμηση και πονάει η καημενουλα. Θα πάμε αυριο να κάνουμε υπέρηχο για να το σιγουρέψουμε. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρε μόνο 80 γρ, δεν έτρωγε☹️ τώρα την πιέζω κ εγω λίγο να τρώει όταν είναι κοιμισμένη και κάπως το βρίσκουμε…

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και μωρακια!

Τελικα στειλαμε επαναληπτικο δειγμα κ ολα ειναι φυσιολογικα.

Η μπεμπα ειναι πια 6 εβδομαδων και 1 ημερας. Υγιεστατη και κουκλα. Θηλαζω (σχεδον) αποκλειστικα. Καποιες μερες δινω μαξιμουμ ενα γευμα (120μλ) σκονη. Οχι παντα. Κι αυτο πιο πολυ για ασφαλεια αν εχουμε καπου να παμε κ θελω να ειναι ηρεμη κ χορτατη ή δε προλαβαινω να θηλασω. Με τον θηλασμο παει πολυ καλα κατα τα αλλα. Καμια συγχιση θηλων ευτυχως αν κ απορριπτει τη πιπιλα. Πιανει ελαχιστα αν ειναι πολυ κουρασμενη ή πολυ πεινασμενη. 

Με τον υπνο επισης παει καλα, κοιμομαστε το βραδυ (χθες πχ κοιμηθηκε 10 με 4 σερι κ οταν την εβαλα στηθος ετρωγε κοιμησμενη κ κοιμηθηκαμε μεχρι τις 8). Αλλα ρε παιδια, πολυ αγκαλια. Στις αρχες ημασταν 24ωρες το 24ωρο. Τωρα καθεται κ λιγο κατω μεσα στη μερα. Τη νυχτα ελαχιστα πανω μου ιδρωνουμε κιολας, αλλα παντα διπλα μου, στο κρεβατι μας. Την κλεινω με μαξιλαρι εγκυμοσυνης κτλ κ κοιμαται σαν το χταποδι απλωμενη. Αν κανουμε κινηση κ την βαλουμε στο λικνο ξυπναει τη γειτονια απο το κλαμα. Ελπιζω να αλλαξει καποια στιγμη αυτο γιατι ειναι κουραστικο κ επικινδυνο. 

Παντως τωρα που εχει αρχισει κ γελαει κ κανει ηχους τρελαινομαστε.. σε 15 μερες εχουμε τα εμβολια, να δουμε τι θα γινει. Θα κυκλοφορουμε κ με αλλη ανεση μετα αν κ μεις βγαινουμε βολτες απο την 6η μερα.

Στα δυσαρεστα τωρα, ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΝΑΙ. ΑΠΟ ΤΩΡΑ. ΣΤΙΣ 42 ΜΕΡΕΣ.

ΕΙΜΑΙ ΦΟΥΛ ξενερωμενη. Ειχα ραντεβου στον γυναικολογο για το  τσεκ μετα τις 40, και απο χθες εχω λιγο αιματακι. Το ακυρωσα κ θα μιλησουμε απο δευτερα. Δεν εχω ροη, σερβιετακι φοραω αλλα μοιαζει κ τη νιωθω σαν περιοδο. Ποσο γκαμεντεμω? Καθολου δε μου ειχε λειψει η μλκισμενη! 

Αυτα. Σεντονι εγραψα αλλα ηθελα να τα πω κ να συγκρινουμε. Χαχαχα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που πάνε όλα καλά! Κι εμένα μου είχε έρθει στο πρώτο παιδί στις 40 μέρες και στο δεύτερο στους 2 μήνες περίπου, με αποκλειστικό θηλασμό. Και ροή μεγαλύτερη από πριν, ενώ υποτίθεται πως φτιάχνει με τις γέννες...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έτσι όλη μέρα αγκαλιά, αν κ περνάμε και κολικούς εμείς κ όποτε τρώει κλαίει και ρευει για να κοιμηθεί κ αν την βάλω κάτω ξυπναει κ θέλει αγκαλιά. Ευτυχώς τ βράδυ κοιμαται στο λίκνο της . Αν και ξυπναει ανά τρεις ώρες για να φάει μέρα νύχτα . Είσαι πολύ τυχερή που κοιμαται τόσες ώρες. Έχω απελπιστεί με τους κολικούς πολύ κλάμα κορίτσια κ εγώ πολύ κούραση 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Στελλα31 είπε:

Κι εμείς έτσι όλη μέρα αγκαλιά, αν κ περνάμε και κολικούς εμείς κ όποτε τρώει κλαίει και ρευει για να κοιμηθεί κ αν την βάλω κάτω ξυπναει κ θέλει αγκαλιά. Ευτυχώς τ βράδυ κοιμαται στο λίκνο της . Αν και ξυπναει ανά τρεις ώρες για να φάει μέρα νύχτα . Είσαι πολύ τυχερή που κοιμαται τόσες ώρες. Έχω απελπιστεί με τους κολικούς πολύ κλάμα κορίτσια κ εγώ πολύ κούραση 

Εμενα ευτυχως δεν δειχνει να εχει κολικους. 4 απογευματα μονο στις 2 και 3 βδομαδες επαθε μια υστερια που εμοιαζε με κολικους. Το παιδι ειχε μελανιασει απο τ κλαμα. Ειδαμε οτι ηρεμησε μονο με βολτα με το αμαξι. Ευτυχως δε μας ξαναεκανε ομως. Απαλευτο πραγματικα. Να κλαιει το παιδι να κλαιω κ γω που δε μπορω να το βοηθησω.. κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ ευχαριστώ , προσπαθώ να κάνω υπομονή να περάσουν. Θέλω να πιστεύω ότι δεν πάμε έτσι μέχρι το 4 μήνα και θα σταματήσουν νωρίτερα . Έχω κλάψει κ εγώ άπειρες φορές μαζί με τη Μπέμπα γιαυι δεν ήξερα τι άλλο αν δης κάνω. Πλέον έχω γίνει λίγο αναίσθητη στο κλάμα της και είμαι πιο ήρεμη την παρήγορη αγκαλιά και περιμένω να της περάσει. 
κορίτσια εσάς μέσα στην ημέρα ποσό κάθονται ξύπνια; Εμένα κλαίει πολλές ώρες κι δεν έχουμε ποιοτικό χρόνο ξύπνια να της μιλησω να κάτσει μπρούμυτα κλπ γιαυι συνήθως κλαίει κ δεν κάθεται πουθενά κ μετά από τπ πολύ κλάμα κοιμαται. 
 

συγγνωμη για το κατεβατό 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Στελλα31 είπε:

Σ ευχαριστώ , προσπαθώ να κάνω υπομονή να περάσουν. Θέλω να πιστεύω ότι δεν πάμε έτσι μέχρι το 4 μήνα και θα σταματήσουν νωρίτερα . Έχω κλάψει κ εγώ άπειρες φορές μαζί με τη Μπέμπα γιαυι δεν ήξερα τι άλλο αν δης κάνω. Πλέον έχω γίνει λίγο αναίσθητη στο κλάμα της και είμαι πιο ήρεμη την παρήγορη αγκαλιά και περιμένω να της περάσει. 
κορίτσια εσάς μέσα στην ημέρα ποσό κάθονται ξύπνια; Εμένα κλαίει πολλές ώρες κι δεν έχουμε ποιοτικό χρόνο ξύπνια να της μιλησω να κάτσει μπρούμυτα κλπ γιαυι συνήθως κλαίει κ δεν κάθεται πουθενά κ μετά από τπ πολύ κλάμα κοιμαται. 
 

συγγνωμη για το κατεβατό 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εμας κλαίει από τις 5 έως τις 9 το απόγευμα ασταμάτητα. Είμαστε τώρα στην 8η εβδομάδα βέβαια που διάβασα ότι είναι το πικ των κολικών. Μερικές φορές την παίρνω μαζί μου στο ντους και σταματάει για λίγο. Υπομονή και αγκαλίτσες… 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Καλημερα κοριτσια και μωρακια!

Τελικα στειλαμε επαναληπτικο δειγμα κ ολα ειναι φυσιολογικα.

Η μπεμπα ειναι πια 6 εβδομαδων και 1 ημερας. Υγιεστατη και κουκλα. Θηλαζω (σχεδον) αποκλειστικα. Καποιες μερες δινω μαξιμουμ ενα γευμα (120μλ) σκονη. Οχι παντα. Κι αυτο πιο πολυ για ασφαλεια αν εχουμε καπου να παμε κ θελω να ειναι ηρεμη κ χορτατη ή δε προλαβαινω να θηλασω. Με τον θηλασμο παει πολυ καλα κατα τα αλλα. Καμια συγχιση θηλων ευτυχως αν κ απορριπτει τη πιπιλα. Πιανει ελαχιστα αν ειναι πολυ κουρασμενη ή πολυ πεινασμενη. 

Με τον υπνο επισης παει καλα, κοιμομαστε το βραδυ (χθες πχ κοιμηθηκε 10 με 4 σερι κ οταν την εβαλα στηθος ετρωγε κοιμησμενη κ κοιμηθηκαμε μεχρι τις 8). Αλλα ρε παιδια, πολυ αγκαλια. Στις αρχες ημασταν 24ωρες το 24ωρο. Τωρα καθεται κ λιγο κατω μεσα στη μερα. Τη νυχτα ελαχιστα πανω μου ιδρωνουμε κιολας, αλλα παντα διπλα μου, στο κρεβατι μας. Την κλεινω με μαξιλαρι εγκυμοσυνης κτλ κ κοιμαται σαν το χταποδι απλωμενη. Αν κανουμε κινηση κ την βαλουμε στο λικνο ξυπναει τη γειτονια απο το κλαμα. Ελπιζω να αλλαξει καποια στιγμη αυτο γιατι ειναι κουραστικο κ επικινδυνο. 

Παντως τωρα που εχει αρχισει κ γελαει κ κανει ηχους τρελαινομαστε.. σε 15 μερες εχουμε τα εμβολια, να δουμε τι θα γινει. Θα κυκλοφορουμε κ με αλλη ανεση μετα αν κ μεις βγαινουμε βολτες απο την 6η μερα.

Στα δυσαρεστα τωρα, ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΝΑΙ. ΑΠΟ ΤΩΡΑ. ΣΤΙΣ 42 ΜΕΡΕΣ.

ΕΙΜΑΙ ΦΟΥΛ ξενερωμενη. Ειχα ραντεβου στον γυναικολογο για το  τσεκ μετα τις 40, και απο χθες εχω λιγο αιματακι. Το ακυρωσα κ θα μιλησουμε απο δευτερα. Δεν εχω ροη, σερβιετακι φοραω αλλα μοιαζει κ τη νιωθω σαν περιοδο. Ποσο γκαμεντεμω? Καθολου δε μου ειχε λειψει η μλκισμενη! 

Αυτα. Σεντονι εγραψα αλλα ηθελα να τα πω κ να συγκρινουμε. Χαχαχα!

Γεια σας κορίτσια! Κι εμείς κοιμόμαστε το βράδυ κανένα 5ωρο, και μετά στα 2ωρα είναι για θηλασμό! Περίοδος κι εμένα είναι από τα πιο ωραία της εγκυμοσύνης που κόβεται, ελπίζω να αργήσει να μου ξαναέρθει δε ψήνομαι καθόλου χαχαχα! Εμείς σήμερα έχουμε επανέλεγχο για την πλαγιοκεφαλία στην παιδιατρο, 2,5 μηνών έφτασε η μπουμπούκα, ξυπνάει το πρωί και μας κάνει γελακια και φωνουλες έχουμε τρελαθεί! Τι ευλογία είναι αυτή κορίτσια μου είμαστε τόσο τυχερές! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμένα στο πρώτο μου με αποκλειστικό θηλασμό μου ήρθε περιοδος στους 14 μήνες!! Ελπιζω να επαναληφθεί και αυτή τη φορά!

Εγω κορίτσια δε ξέρω τι κάνω λαθος με τα παιδιά μου, πραγματικά σας ζηλεύω. Οπως και ο γιός μου ως μωρό ετσι και η μικρή κάθε μία ώρα ξυπνάει το βράδυ. Δίνω σκόνη κατά τις εννιά το βράδυ,θα κοιμηθεί μπορεί και μιάμιση-δυο ώρες μετά,και θα ξυπνήσει στις 1:30 στην κούνια της. Ε από κει και πέρα μόνο στο κρεβάτι μου και ανά μία ώρα αφύπνιση. Ή κάτι φταιει με το γάλα μου ή είμαι απλώς πολύ άτυχη. Γενικά πάντως δεν είναι μωρό που κλαίει πολύ, ούτε κολικούς περάσαμε.Θα γκρινιάξει απλά αν την αγνοήσουμε πάνω από πέντε λεπτά. Τη μέρα κοιμάται συχνά αλλά όχι πάνω από μισή ώρα. Όταν είναι ξύπνια τραγουδάμε, χορεύουμε,κάνουμε πέρα δώθε,λίγο ριλαξ και πάλι απ' την αρχη μέχρι να ξανακοιμηθεί. 

Σε άλλα νεα, εγώ δεν έχω επανέλθει αντιθέτως μου άφησε πολλά κουσουρια αυτή η εγκυμοσύνη. Δύο μήνες πέρασαν και έχω ακομα ακράτεια, ένα τσούξιμο στον κόλπο με περίεργα υγρά (περιμένω αποτελέσματα καλλιέργειας) και ακατεβατα κιλά...επισης κάτι κουλό, δεν μακραίνουν γρήγορα οι τρίχες μου! Το έχετε ξανακουσει αυτό; Ειδικά στις μασχάλες μπορεί κα κάνω και δύο βδομάδες να ξυρισω κάτι διάσπαρτες τριχουλες....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Katerinaaa, υπομονή θα σου πω για το ξενύχτι , εμένα τώρα κάτι μέρες ενώ έχει φάει ξυπναει στη μισή με μια ώρα κ απλά θέλει αγκαλιά . Όσο αναφορά τις τρίχες εγώ το μπνο που έχω είναι ότι χάνω πααααραααα πολλαααα μαλλιά εδώ κ μια βδομάδα αλλά είναι φυσιολογικό. Μήπως χρειάζεται να πάρεις σίδηρο; Εμένα μ είχε πει η γυναικολόγος να παίρνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...