Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

39+3.

Δε βλεπουμε να ερχεται. Μια χαρα ειναι ομως. Την κυριακη εχω πητ. Αν δεν εχω γεννησει, Δευτερα ξαναεχουμε ραντεβου, οποτε θα με εξετασει κ κολπικα.

Αντε να μας κανει την τιμη..γιατι ο πατερας της περιμενει πως κ πως εχει λυσσαξει!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

39+3.

Δε βλεπουμε να ερχεται. Μια χαρα ειναι ομως. Την κυριακη εχω πητ. Αν δεν εχω γεννησει, Δευτερα ξαναεχουμε ραντεβου, οποτε θα με εξετασει κ κολπικα.

Αντε να μας κανει την τιμη..γιατι ο πατερας της περιμενει πως κ πως εχει λυσσαξει!

Με το καλό!

Κι εγώ σήμερα πλέον (τώρα, μεταμεσονύχτια) 39 εβδομάδων ακριβώς. Πήγαμε για καρδιοτοκογραφημα, όλα καλά, Πέμπτη προς τα μεσάνυχτα πάμε για εισαγωγή στο Ιασώ, ξημερώματα Παρασκευής θα κάνω πρόκληση. Εν τω μεταξύ έχει κατέβει επιτέλους χαμηλά, περπατάω με μια δυσκολία ειδικά σήμερα και νιώθω πίεση χαμηλά στις συσπάσεις. Ανυπομονώ να έρθει η μπέμπα και να την πάρω να γυρίσουμε σπίτι μας στην αδερφούλα της!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εσείς που έχετε γεννήσει τι γίνεται το βράδυ? Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω, το κάθε 3 ώρες ξύπνημα που λένε μου φαίνεται υπέροχο και ουτοπικό...η μικρή μου κοιμάται πολύ ανήσυχα,ψάχνει στήθος , βγάζει ηχους κουνιέται και όλα αυτά μισή ή μία ώρα μετά από ατελείωτο τάισμα και με στήθος και με μπιμπερο!! Από τις 9 που ήρθαμε στο κρεβάτι δεν έχουμε κοιμηθεί μία ώρα και είναι 2μιση

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια,

εχω ξεκινήσει πολλες φορεσ Να σας γράφω αλλά πάντα κάτι συνέβαινε. Γεννήσαμε 😊 το Σάββατο το πρωί. Από την Παρασκευή στις 6 μέχρι το Σάββατο στις 8 το πρωί προσπαθούσα με φυσικό αλλά τελικά είχε περίεργη θέση το κεφάλι της και δεν θα κατέβαινε ποτέ στην λεκάνη. Μπήκαμε για καισαρικη. 

Το μου μικρό μου πιθηκάκι γεννήθηκε 3100γρ και είναι 50 εκ. Δεν εχω λόγια να την περιγράψω🤗κοριτσια τι ζουμε!; Είναι μοναδικές στιγμές…

παρολο που είμαι πολύ ταλαιπωρημένη από τη διαδικασία της γεννάς σταθήκαμε τυχεροι στο θέμα του θηλασμού για πάει αρκετά καλα! Καλα πονάει το στήθος μου απίστευτα… αλλά τουλάχιστον έχω γάλα και η μικρή έπιασε κατευθείαν. @Katerinaaa έτσι είναι από χω καταλάβει … καλα μας κουραγια! Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός θα μας ζητάνε συνέχεια και πολυ💪 καλα μας ξενύχτια!

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Βρε κορίτσια εσείς που έχετε γεννήσει τι γίνεται το βράδυ? Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω, το κάθε 3 ώρες ξύπνημα που λένε μου φαίνεται υπέροχο και ουτοπικό...η μικρή μου κοιμάται πολύ ανήσυχα,ψάχνει στήθος , βγάζει ηχους κουνιέται και όλα αυτά μισή ή μία ώρα μετά από ατελείωτο τάισμα και με στήθος και με μπιμπερο!! Από τις 9 που ήρθαμε στο κρεβάτι δεν έχουμε κοιμηθεί μία ώρα και είναι 2μιση

Σε νιώθω! Η δικιά μου ξυπνάει ανά 1.30 - 2 ώρες (σήμερα παραδόξως ξύπνησε στις 2.30). Ειδικά τώρα που γύρισε και ο άντρας μου στη δουλειά έχω κλαταρει στην κούραση, ούτε να φάω δεν προλαβαίνω! Μετά τον πρώτο μήνα αραιώνει μου είπε η παιδίατρος, κλείνουμε 1 μήνα το Σάββατο από Κυριακή αναμένω βελτίωση χαχαχα😅

6 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Καλησπερα κορίτσια,

εχω ξεκινήσει πολλες φορεσ Να σας γράφω αλλά πάντα κάτι συνέβαινε. Γεννήσαμε 😊 το Σάββατο το πρωί. Από την Παρασκευή στις 6 μέχρι το Σάββατο στις 8 το πρωί προσπαθούσα με φυσικό αλλά τελικά είχε περίεργη θέση το κεφάλι της και δεν θα κατέβαινε ποτέ στην λεκάνη. Μπήκαμε για καισαρικη. 

Το μου μικρό μου πιθηκάκι γεννήθηκε 3100γρ και είναι 50 εκ. Δεν εχω λόγια να την περιγράψω🤗κοριτσια τι ζουμε!; Είναι μοναδικές στιγμές…

παρολο που είμαι πολύ ταλαιπωρημένη από τη διαδικασία της γεννάς σταθήκαμε τυχεροι στο θέμα του θηλασμού για πάει αρκετά καλα! Καλα πονάει το στήθος μου απίστευτα… αλλά τουλάχιστον έχω γάλα και η μικρή έπιασε κατευθείαν. @Katerinaaa έτσι είναι από χω καταλάβει … καλα μας κουραγια! Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός θα μας ζητάνε συνέχεια και πολυ💪 καλα μας ξενύχτια!

Να σου ζήσει!! Γερό και καλότυχο!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Καλησπερα κορίτσια,

εχω ξεκινήσει πολλες φορεσ Να σας γράφω αλλά πάντα κάτι συνέβαινε. Γεννήσαμε 😊 το Σάββατο το πρωί. Από την Παρασκευή στις 6 μέχρι το Σάββατο στις 8 το πρωί προσπαθούσα με φυσικό αλλά τελικά είχε περίεργη θέση το κεφάλι της και δεν θα κατέβαινε ποτέ στην λεκάνη. Μπήκαμε για καισαρικη. 

Το μου μικρό μου πιθηκάκι γεννήθηκε 3100γρ και είναι 50 εκ. Δεν εχω λόγια να την περιγράψω🤗κοριτσια τι ζουμε!; Είναι μοναδικές στιγμές…

παρολο που είμαι πολύ ταλαιπωρημένη από τη διαδικασία της γεννάς σταθήκαμε τυχεροι στο θέμα του θηλασμού για πάει αρκετά καλα! Καλα πονάει το στήθος μου απίστευτα… αλλά τουλάχιστον έχω γάλα και η μικρή έπιασε κατευθείαν. @Katerinaaa έτσι είναι από χω καταλάβει … καλα μας κουραγια! Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός θα μας ζητάνε συνέχεια και πολυ💪 καλα μας ξενύχτια!

Να σου ζήσει, να την χαίρεσαι! Μπράβο που πήγαν όλα καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; εμένα η μικρή μου έχει ίκτερο 15,δεν έχει βάλει καθόλου βάρος πάρα μόνο 10γρ και είμαστε σε παρακολούθηση μερα παρά μέρα....6 ημερών σήμερα 😔

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; εμένα η μικρή μου έχει ίκτερο 15,δεν έχει βάλει καθόλου βάρος πάρα μόνο 10γρ και είμαστε σε παρακολούθηση μερα παρά μέρα....6 ημερών σήμερα 😔

Την εχεις σπιτι? Μπηκε θερμοκοιτιδα? Την εχεις στον ηλιο?

Επισης γιατι να βαλει βαρος? Απο το νοσοκομειο φευγεις παντα μειον, και για να βαλει και να επανελθει στο βαρος τοκετου συν κατι, θελει καναδυο βδομαδες, αναλογως το παιδακι!

Μη στεναχωριεσαι παντως. Ο ικτερος ειναι τοσο κοινος.. ευχομαι συντομα να περασει κ να ηρεμησεις και συ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; εμένα η μικρή μου έχει ίκτερο 15,δεν έχει βάλει καθόλου βάρος πάρα μόνο 10γρ και είμαστε σε παρακολούθηση μερα παρά μέρα....6 ημερών σήμερα 😔

Νομίζω πάνω από 18 μπαίνει για φωτοθεραπεία.. Είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο πάντως, μη στεναχωριέσαι.. Την πηγαίνεις και τη βλέπουν στην κλινική;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; εμένα η μικρή μου έχει ίκτερο 15,δεν έχει βάλει καθόλου βάρος πάρα μόνο 10γρ και είμαστε σε παρακολούθηση μερα παρά μέρα....6 ημερών σήμερα 😔

Παντως εμείς σήμερα είμαστε 5 ημερων και το βάρος πήγε ως εξής… 3100 γεννήθηκε. Τις επόμενες 2 μέρες (με πρωτογαλα) έχασε από 100 γρ τη μέρα που ήταν φυσιολογικό., άρα 2900 βγηκαμε και ήταν 3 ημερων. Και σήμερα ήταν 2950 που έχω κατεβάσει γάλα και τρώει φουλ. ήρθε η παιδίατρος σήμερα και μου είπε ότι ειναι μια χαρα και πρέπει να βάζει 30 γρ τη μέρα περίπου, αλλά ολα αυτά από δω και πέρα που έχω γάλα.

κ εμείς έχουμε λίγο ίκτερο και η θεραπεία απ ότι καταλαβα είναι πολλά υγρά για να φύγει. Και φως, αλλά φως θέλει να είναι γυμνό όλη μέρα για να κάνει κάτι. Εσυ θηλάζεις, δίνεις φόρμουλα; Πως είστε με το φαγητό γενικά;

Επισης κοριτσια προσοχή στους παιδιάτρους!! Πρέπει να βρουμε κάποιον που ταιριάζει και στη φιλοσοφία μας. Εμένα η πρώτη που ηρθε ήταν τόσο αγχώδης και τόσο υπερβολική που μετά μ έπιασε τρέμουλο, δεν μπορούσα να συνέλθω… μας είπε μέχρι και ότι το ιδανικό είναι να μην φιλάμε το μωρό μας για 1 μηνα στο πρόσωπο καθολου γιατί οι ενήλικες έχουμε ερπητοειδή και στρεπτόκοκκο και παίζει να το κολλήσουμε …🤯

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , μάφιν είπε:

Παντως εμείς σήμερα είμαστε 5 ημερων και το βάρος πήγε ως εξής… 3100 γεννήθηκε. Τις επόμενες 2 μέρες (με πρωτογαλα) έχασε από 100 γρ τη μέρα που ήταν φυσιολογικό., άρα 2900 βγηκαμε και ήταν 3 ημερων. Και σήμερα ήταν 2950 που έχω κατεβάσει γάλα και τρώει φουλ. ήρθε η παιδίατρος σήμερα και μου είπε ότι ειναι μια χαρα και πρέπει να βάζει 30 γρ τη μέρα περίπου, αλλά ολα αυτά από δω και πέρα που έχω γάλα.

κ εμείς έχουμε λίγο ίκτερο και η θεραπεία απ ότι καταλαβα είναι πολλά υγρά για να φύγει. Και φως, αλλά φως θέλει να είναι γυμνό όλη μέρα για να κάνει κάτι. Εσυ θηλάζεις, δίνεις φόρμουλα; Πως είστε με το φαγητό γενικά;

Επισης κοριτσια προσοχή στους παιδιάτρους!! Πρέπει να βρουμε κάποιον που ταιριάζει και στη φιλοσοφία μας. Εμένα η πρώτη που ηρθε ήταν τόσο αγχώδης και τόσο υπερβολική που μετά μ έπιασε τρέμουλο, δεν μπορούσα να συνέλθω… μας είπε μέχρι και ότι το ιδανικό είναι να μην φιλάμε το μωρό μας για 1 μηνα στο πρόσωπο καθολου γιατί οι ενήλικες έχουμε ερπητοειδή και στρεπτόκοκκο και παίζει να το κολλήσουμε …🤯

Σωστα σας ειπε.. ουτε τα χερακια του. Και τους 2-3 μηνες καμια επαφη με παιδια κατω των 5 ετων.

Στα αλλα συμφωνω. Οι γιατροι πρεπει να σε ηρεμουν οχι να σε στρεσαρουν.

Ο δικος μου ο βασικος ειναι λιγο φαφλατας αλλα πολυ καλος φαινεται κ ταιριαζουν φουλ οι αποψεις μας.. για να δουμε πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Elle12 είπε:

Σωστα σας ειπε.. ουτε τα χερακια του. Και τους 2-3 μηνες καμια επαφη με παιδια κατω των 5 ετων.

Στα αλλα συμφωνω. Οι γιατροι πρεπει να σε ηρεμουν οχι να σε στρεσαρουν.

Ο δικος μου ο βασικος ειναι λιγο φαφλατας αλλα πολυ καλος φαινεται κ ταιριαζουν φουλ οι αποψεις μας.. για να δουμε πως θα παει!

Ρε σύ δεν γίνεται να μην φιλήσεις το μωρό σου, εγω τουλάχιστον δεν μπορώ… εννοω το είπε για εμας τους γονείς του… εννοείται ότι δε θα το φιλήσει άλλος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μάφιν είπε:

Ρε σύ δεν γίνεται να μην φιλήσεις το μωρό σου, εγω τουλάχιστον δεν μπορώ… εννοω το είπε για εμας τους γονείς του… εννοείται ότι δε θα το φιλήσει άλλος κόσμος.

Εγω εχω μωρο στην οικογενεια που ταλαιπωρηθηκε πολυ απο αυτο.. το καταλαβαινω αυτο που λες και εννοειται υπαρχουν πρπυποθεσεις. Δλδ αν εισαι ατομο που βγαζει ερπη πρεπει να προσεχεις οντως.

Καλα για ξενους δε το συζητω καν. Για μενα πρεπει να μπαινουν στα σπιτια οπως εβαζε η Σωσω τη Κορινα στα εγκληματα με την ολοσωμη bio-hazard στολη

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Ισχύει τα μωρά πρέπει να βάζουν 30 γραμμάρια κάθε μέρα για αυτό και τα ξυπνάμε κάθε 3 ώρες για τάισμα τον πρώτο καιρό.... 

Εγώ σταμάτησα το θηλασμό και γιατί το μωρό ήταν πιο νευρικό και επειδή ήθελε να είναι όλη την ώρα στο στήθος και εγώ δεν είμαι από αυτές τις γυναίκες που μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτό...έχω ακόμα ένα παιδί που με χρειάζεται άλλωστε... 

Έχουμε θέμα με δυσκοιλιότητα...η καημένη όλη την ώρα σφίγγεται ... Την άλλη βδομάδα κλείνουμε μήνα αλλά σκέφτομαι την Κυριακή να τη βγάλω μια βόλτα στον ήλιο... 

Δε ξέρω τι λένε οι γιατροί ..εγώ δε μπορώ να μη φιλαω το μωρό .... Το φιλαω... 

Από επίσκεψη μόνο γιαγιά και παπούς αφήσαμε με μάσκα να το δουν...

οι υπόλοιποι όπως έκανα και στην πρώτη μου κόρη μετά τους 3+4 μήνες... 

σκεφτόμαστε επίσης τον άλλο μήνα να πάμε ένα τριήμερο με τα παιδιά Χαλκιδική γιατί για διακοπές μακριά δεν το βλέπω φέτος με νεογέννητο 

 

εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μωρό το φιλάω 😕 και έχουμε κ ένα 5χρονο στο σπίτι που θα τον στείλω σχολείο από την Τρίτη. Δεν ξέρω νιώθω ότι του στερω πολλά κλεισμένο στο σπίτι. Δεν ξέρω,έχω πολλές ενοχές και με τις 2 εκδοχές.

Εγώ με το θηλασμό τα πάω πολύ καλά,παίρνει βάρος ,όλα οκ. Αλλά ναι,θέλει πολύ χρόνο και κόπο. Και πρέπει να είσαι συνέχεια με τα βυζιά έξω 😂😂.  Χάνω πολλές στιγμές με το μεγάλο μου και ξέρω πόσο άσχημο είναι,αλλά ακόμα έχω την ανάγκη να το προσφέρω στο μικρό. Γενικά από ψυχολογία πάμε καλά. Ενοχές, ενοχές, ενοχές 😂😂😂.

Εμείς τον γλυτώσαμε τον ίκτερο αυτή τη φορά. Ο μεγάλος μου είχε φτάσει 12 και κάτι και ήταν κιτρινουλης για κάνα μήνα. Αφού όταν πήγαμε στη μία εβδομάδα στον παιδίατρο,μας λέει καλώς τον Κινέζο. Αλλά ευτυχώς μόνο το χρώμα ήταν. Αν μείνει στάσιμη ή πέσει η τιμή δεν έχει ανάγκη. 

  • Λουλούδια 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...