Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Την εχεις σπιτι? Μπηκε θερμοκοιτιδα? Την εχεις στον ηλιο?

Επισης γιατι να βαλει βαρος? Απο το νοσοκομειο φευγεις παντα μειον, και για να βαλει και να επανελθει στο βαρος τοκετου συν κατι, θελει καναδυο βδομαδες, αναλογως το παιδακι!

Μη στεναχωριεσαι παντως. Ο ικτερος ειναι τοσο κοινος.. ευχομαι συντομα να περασει κ να ηρεμησεις και συ!

Όχι σπίτι ειμαστε δεν μου την κρατάνε απλώς πάω και τη βλέπουν ανά δύο μέρες. Βγαίνοντας την πήρα μείον 300γρ που είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού,και μετά από δύο μέρες είχε μείνει εκεί στάσιμη . Σήμερα θα την ξαναπάω .να δουμε..

 

10 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Παντως εμείς σήμερα είμαστε 5 ημερων και το βάρος πήγε ως εξής… 3100 γεννήθηκε. Τις επόμενες 2 μέρες (με πρωτογαλα) έχασε από 100 γρ τη μέρα που ήταν φυσιολογικό., άρα 2900 βγηκαμε και ήταν 3 ημερων. Και σήμερα ήταν 2950 που έχω κατεβάσει γάλα και τρώει φουλ. ήρθε η παιδίατρος σήμερα και μου είπε ότι ειναι μια χαρα και πρέπει να βάζει 30 γρ τη μέρα περίπου, αλλά ολα αυτά από δω και πέρα που έχω γάλα.

κ εμείς έχουμε λίγο ίκτερο και η θεραπεία απ ότι καταλαβα είναι πολλά υγρά για να φύγει. Και φως, αλλά φως θέλει να είναι γυμνό όλη μέρα για να κάνει κάτι. Εσυ θηλάζεις, δίνεις φόρμουλα; Πως είστε με το φαγητό γενικά;

Επισης κοριτσια προσοχή στους παιδιάτρους!! Πρέπει να βρουμε κάποιον που ταιριάζει και στη φιλοσοφία μας. Εμένα η πρώτη που ηρθε ήταν τόσο αγχώδης και τόσο υπερβολική που μετά μ έπιασε τρέμουλο, δεν μπορούσα να συνέλθω… μας είπε μέχρι και ότι το ιδανικό είναι να μην φιλάμε το μωρό μας για 1 μηνα στο πρόσωπο καθολου γιατί οι ενήλικες έχουμε ερπητοειδή και στρεπτόκοκκο και παίζει να το κολλήσουμε …🤯

Και θηλάζω και δίνω φόρμουλα γιατι τρωει λίγο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Εγω το μωρό το φιλάω 😕 και έχουμε κ ένα 5χρονο στο σπίτι που θα τον στείλω σχολείο από την Τρίτη. Δεν ξέρω νιώθω ότι του στερω πολλά κλεισμένο στο σπίτι. Δεν ξέρω,έχω πολλές ενοχές και με τις 2 εκδοχές.

Εγώ με το θηλασμό τα πάω πολύ καλά,παίρνει βάρος ,όλα οκ. Αλλά ναι,θέλει πολύ χρόνο και κόπο. Και πρέπει να είσαι συνέχεια με τα βυζιά έξω 😂😂.  Χάνω πολλές στιγμές με το μεγάλο μου και ξέρω πόσο άσχημο είναι,αλλά ακόμα έχω την ανάγκη να το προσφέρω στο μικρό. Γενικά από ψυχολογία πάμε καλά. Ενοχές, ενοχές, ενοχές 😂😂😂.

Εμείς τον γλυτώσαμε τον ίκτερο αυτή τη φορά. Ο μεγάλος μου είχε φτάσει 12 και κάτι και ήταν κιτρινουλης για κάνα μήνα. Αφού όταν πήγαμε στη μία εβδομάδα στον παιδίατρο,μας λέει καλώς τον Κινέζο. Αλλά ευτυχώς μόνο το χρώμα ήταν. Αν μείνει στάσιμη ή πέσει η τιμή δεν έχει ανάγκη. 

Και μένα η δικιά μου 5 είναι....και πολύ απότομα της έκοψα κολύμβηση χορό και σχολείο.... Νιώθω πολύ άσχημα για αυτό αλλά ήταν εντολή του γιατρού... Από τον άλλο μήνα θα την πάω πάλι στις δραστηριότητες της και βλέπουμε... 

Πραγματικά επειδή έχει τύχει να πάω νεογέννητο στο νοσοκομείο είναι πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο.... Αλλά και τα μεγάλα παιδιά δε φταίνε σε τίποτα...

Ευτυχώς γέννησαμε σε εποχή που θεωρητικά δεν έχει πολλές ιώσεις αν και για το αναπνευστικό ακούω συνέχεια.....

Δε ξέρω είναι δύσκολα....

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκλες και κουκλακια..

Ελπιζω οσες εχετε τα μωρακια σας να ειστε καλα και να προσαρμοζεστε και οσες περιμενουμε ακομα να πανε ολα καλα..

Αισιως 40w σημερα. Με ΠΗΤ του γιατρου βεβαια μεθαυριο στις 21. Απο συμπτωματα μονο αραια κοψιματα περιοδου και αρκετα διαφανα κ λευκα υγρα. 

Ωστοσο οσα δε τραβηξα 9 υπεροχους μηνες, τα ζω μαζεμενα τις τελευταιες μερες. Κοιμαμαι ελαχιστα, 3-5 ωρες καθε βραδυ. Τη μερα οσο κ αν νυσταζω δε μπορω να κοιμηθω. Οι καουρες με εχουν εξαντλησει κ σχεδον καθε ξημερωμα θα σηκωθω να ξερασω γαστρικα υγρα σκετα. Σαν χημικα μπαταριας τα νιωθω να με καινε. Εχω βγαλει και μια αιμορροιδα σαν καρυδι και εχω ξενερωσει φουλ. Ευτυχως ομως δεν με ενοχλει ιδιαιτερα.

Το καλο σε ολα αυτα ειναι οτι εχει αρχισει κ εμπεδωνεται οποτε θελω να πιστευω οτι κοντοζυγωνει η ωρα, οσο κ αν δε νιωθω ετοιμη ακομα:lol:

Επισης εχω βγαλει τη πετσα μου απο τη ζεστη. Που να θηλαζουμε νταλα καλοκαιρι τι εχει να γινει...

Στην αναμονη λοιπον. 

  • Μου αρέσει 3
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Γέννησα κι εγώ σήμερα το πρωί το κοριτσάκι μου, 3340 στις 39+2 εβδομάδες. Όλα καλά και για τις δυο μας δόξα τω Θεώ, τη θηλάζω πρωτόγαλα αλλά γενικά θέλει να κοιμάται. Πιστεύω από αύριο θα είναι πιο ζωηρή και πειναλέα όπως είχε γίνει και με τη μεγάλη μου. 

Πολύ γρήγορος ο δεύτερος τοκετός, 7:30 με έπιασαν πόνοι και 10 είχα γεννήσει. Με το καλό και στην τελευταία που έμεινε, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

  • Μου αρέσει 5
  • Λουλούδια 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Viik είπε:

Γεια σας κορίτσια! Γέννησα κι εγώ σήμερα το πρωί το κοριτσάκι μου, 3340 στις 39+2 εβδομάδες. Όλα καλά και για τις δυο μας δόξα τω Θεώ, τη θηλάζω πρωτόγαλα αλλά γενικά θέλει να κοιμάται. Πιστεύω από αύριο θα είναι πιο ζωηρή και πειναλέα όπως είχε γίνει και με τη μεγάλη μου. 

Πολύ γρήγορος ο δεύτερος τοκετός, 7:30 με έπιασαν πόνοι και 10 είχα γεννήσει. Με το καλό και στην τελευταία που έμεινε, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

Να την χαίρεστε. Γερή και τυχερή. Τέλεια που είχες τόσο γρήγορο τοκετό.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Viik να σας ζήσει! Γερή και καλότυχη!! @Elle12 είσαι η τελευταία του Μαίου νομίζω ε;; Με το καλό!! Εμείς αύριο γινόμαστε 1 μήνα, απίστευτο μου φαίνεται πώς πέρασε ο καιρός! Βλέπω φωτογραφίες από το μαιευτήριο και μου φαίνεται πολύ μεγάλη τώρα η μπουμπου! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Viik είπε:

Γεια σας κορίτσια! Γέννησα κι εγώ σήμερα το πρωί το κοριτσάκι μου, 3340 στις 39+2 εβδομάδες. Όλα καλά και για τις δυο μας δόξα τω Θεώ, τη θηλάζω πρωτόγαλα αλλά γενικά θέλει να κοιμάται. Πιστεύω από αύριο θα είναι πιο ζωηρή και πειναλέα όπως είχε γίνει και με τη μεγάλη μου. 

Πολύ γρήγορος ο δεύτερος τοκετός, 7:30 με έπιασαν πόνοι και 10 είχα γεννήσει. Με το καλό και στην τελευταία που έμεινε, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

Γερή, τυχερή και δυνατή να ειναι! Φυσικα κ σε όσες δεν έχω προλάβει να ευχηθώ να έχετε καλότυχα, γερά και ευτυχισμένα μωράκια.. να τα χαίρεστε και να λιώνετε από ευτυχία!! 

4 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

@Viik να σας ζήσει! Γερή και καλότυχη!! @Elle12 είσαι η τελευταία του Μαίου νομίζω ε;; Με το καλό!! Εμείς αύριο γινόμαστε 1 μήνα, απίστευτο μου φαίνεται πώς πέρασε ο καιρός! Βλέπω φωτογραφίες από το μαιευτήριο και μου φαίνεται πολύ μεγάλη τώρα η μπουμπου! 

Κ εμείς σήμερα γίναμε ενός μήνα! Μου φαίνεται απίστευτο, ανυπομονώ να σαραντισουμε να κάνουμε καμία έξοδο γτ έχω τρελαθεί μέσα !!

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Γερή, τυχερή και δυνατή να ειναι! Φυσικα κ σε όσες δεν έχω προλάβει να ευχηθώ να έχετε καλότυχα, γερά και ευτυχισμένα μωράκια.. να τα χαίρεστε και να λιώνετε από ευτυχία!! 

Κ εμείς σήμερα γίναμε ενός μήνα! Μου φαίνεται απίστευτο, ανυπομονώ να σαραντισουμε να κάνουμε καμία έξοδο γτ έχω τρελαθεί μέσα !!

 Εμείς σήμερα λέμε να βγούμε μια σύντομη βόλτα! Πολλή κλεισούρα, ήταν και ο καιρός βέβαια χάλια, ανυπομονώ να αρχίσουμε εξόδους!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Viik είπε:

Γεια σας κορίτσια! Γέννησα κι εγώ σήμερα το πρωί το κοριτσάκι μου, 3340 στις 39+2 εβδομάδες. Όλα καλά και για τις δυο μας δόξα τω Θεώ, τη θηλάζω πρωτόγαλα αλλά γενικά θέλει να κοιμάται. Πιστεύω από αύριο θα είναι πιο ζωηρή και πειναλέα όπως είχε γίνει και με τη μεγάλη μου. 

Πολύ γρήγορος ο δεύτερος τοκετός, 7:30 με έπιασαν πόνοι και 10 είχα γεννήσει. Με το καλό και στην τελευταία που έμεινε, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

Να σου ζησει το κοριτσακι!!☺️🐳 με το καλό, να είναι γερή και τυχερη!!🧡

Just now, μάφιν είπε:

Να σου ζησει το κοριτσακι!!☺️🐳 με το καλό, να είναι γερή και τυχερη!!🧡

Κοριτσια εμείς κλείνουμε 1 εβδομάδα και δεν το πιστευω! Έχω έρθει τώρα στο Ιασώ γιατί πονάει η τομή μου ή κατι εσωτερικά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Μου φαίνεται απίστευτο, ανυπομονώ να σαραντισουμε να κάνουμε καμία έξοδο γτ έχω τρελαθεί μέσα !!

εγώ κορίτσια έχω βγει 1 φορά στη μαρίνα για καφέ κ κούνιες ο μεγάλος (ήταν άδεια η καφετέρια σε εξωτερικό-προστατευμενο χώρο). Πήγαμε κ στον λογιστή,έχω πάει και 2 φορές στο νοσοκομείο για να δουν την τομή μου.  Σε όλα αυτά εννοείται κ ο μπέμπης . 

Αλλά πραγματικά θέλω να βγω. Θέλω να πάρει τα πάνω του ο μπέμπης να μπορώ να του δώσω να φάει κ κάτι άλλο εκτός από το θηλασμό. Να πάω για καφέ άνετη. Ζητάω πολλά ε;,😂😂😂

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με ειδε η μαια σημερα κ μου ειπε επεσε λιγο η κοιλια μου. Και τα κοψιματακια συνεχιζονται.

Χθες ηταν το πρωτο βραδυ μετα απο πολλες μερες που κοιμηθηκα ανθρωπινα και χωρις καουρα! Μακαρι να κατεβηκε κ να χαλαρωσα!

 

Αληθεια γιατι δε βγαινετε με τα μωρακια σας? Φοβαστε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμείς που δοκιμάσαμε να κάνουμε το τετράγωνο χθες ψιλοενοχλούνταν. Νομιζω ότι είναι κιγο too much όλα τα ερεθίσματα στην αρχή και πθαινουν overstimulation.

 

Κοριτσια απο baby blues πως είστε; Εγω κλαιω όλη την ημερα…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας και οσες ακομα περιμενετε με το καλο!!ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα γεννησε στο μητερα με καισαρικη και τι ειδους αναισθησια χρησιμοποιουν επισκληριδιο η ολικη(που την τρεμω!)και αν ηταν ευχαριστημενες απο το μαιευτηριο..ευχαριστω πολυυ!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , μάφιν είπε:

Παντως εμείς που δοκιμάσαμε να κάνουμε το τετράγωνο χθες ψιλοενοχλούνταν. Νομιζω ότι είναι κιγο too much όλα τα ερεθίσματα στην αρχή και πθαινουν overstimulation.

 

Κοριτσια απο baby blues πως είστε; Εγω κλαιω όλη την ημερα…

Εγώ θα επιχειρήσω να βγαίνω με το μάρσιπο για να τον θηλάζω ταυτόχρονα. Θα έχει κ ζέστες σε λίγο καιρό,θα σκάσω 😅.

Εμένα με έπιαναν λίγο . Βέβαια επηρεάζομουν κ από διάφορα που συνέβαιναν. Τώρα μπορώ να πω έχω ηρεμήσει . 

  • Μου αρέσει 2

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Jamie είπε:

Κοριτσια μου να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας και οσες ακομα περιμενετε με το καλο!!ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα γεννησε στο μητερα με καισαρικη και τι ειδους αναισθησια χρησιμοποιουν επισκληριδιο η ολικη(που την τρεμω!)και αν ηταν ευχαριστημενες απο το μαιευτηριο..ευχαριστω πολυυ!!

Ολικη κανουν μονο σε σοβαρες περιπτωσεις ή αν το απαιτησει η επιτοκος θαρρω. Το 90% των καισαρικων γινεται με επισκληριδιο. Σαν μαιευτηριο δεν εχω προσωπικη αποψη αλλα απο χρονια ξερω οτι ειναι απο τα πολυ καλα. Η μαμα μου κ οι φιλες μου που γεννησαν ή εκαναν επεμβασεις εκει ειναι πολυ ευχαριστημενες. Ασε που το μενου ειναι του Ακη! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...