Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

12 minutes ago, Katerinaaa said:

Τις αντιπηκτικες αιματολογος δεν στις γράφει? Μη συζητάς γι'αυτό το θέμα με γυναικολόγους δεν είναι στην ειδικότητα τους και οι περισσότεροι απαντάνε έτσι ακριβώς.  Να συνεργάζεσαι και με έναν αιματολογο καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου.. 

Α μπράβο κορίτσι μου αυτό θέλω να κάνω. Διαβάζοντας εδώ και ρωτώντας κοπέλες μου είπαν όλες ότι τους βλέπει αιματολόγος. Μου δημιουργήθηκε και εμενα η απορία γιατί εμενα δεν μου είπε κάτι. Στην τελευταία μου επίσκεψη που ήταν χθες τον ρώτησα και μου είπε δεν χρειάζεσαι αιματολόγο. Έχω και τον σύζυγο να μου λέει να μην κάνω του κεφαλιού μου και να ακούω τον γιατρο. Αλλά όχι δεν το δέχομαι θα πάω σε έναν αιματολόγο να μου λυθεί και εμενα η απορία. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια κι εγώ προληπτικά ξεκίνησα, ο γιατρός ίσα ίσα με αποθάρρυνε το θεώρησε υπερβολή να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια ενώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα και τελικά μου βρέθηκε επίκτητο αντίσωμα.. Πήρα τη γνώμη μιας πολύ καλής αιματολογου που μου σύστησε η @Mpoumpou23 και μου είπε να ξεκινήσω άμεσα αγωγή salospir και να ξανακάνω κάποιες έξτρα εξετάσεις ίσως μετά κάνω και ενέσεις μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.. Τρελάθηκε η γιατρός, πώς στάθηκα τόσο τυχερή και το βρήκα μόνη μου εγκαίρως χωρίς να πάθω κάτι εγώ ή το μωρό.. 

ευχαριστώ πολύ και την @Mpoumpou23 και την @Katerinaaa με βοηθήσατε να κινητοποιηθω πιο γρήγορα! Ελπίζω να έχει αίσιο τέλος όλο αυτό! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Τι κάνετε???? @Mpoumpou23 πως είσαι σήμερα? Είδες καθόλου βελτίωση?

Εγώ κορίτσια χτες είχα τον πρώτο μου υπέρηχο! Ευτυχώς όλα καλά! Δεν μπορέσαμε να ακούσουμε καρδούλα γιατί ήταν πολύ μικρουλι! Είδαμε σάκο με εμβρυϊκά στοιχεία και φαινόταν η καρδούλα να πάλλεται! Χτες ήμουν 5κ4, οι μετρήσεις με έβγαζαν 6εβδομαδων! Ξανά σε δύο εβδομάδες!

  • Μου αρέσει 4

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια κι εγώ προληπτικά ξεκίνησα, ο γιατρός ίσα ίσα με αποθάρρυνε το θεώρησε υπερβολή να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια ενώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα και τελικά μου βρέθηκε επίκτητο αντίσωμα.. Πήρα τη γνώμη μιας πολύ καλής αιματολογου που μου σύστησε η @Mpoumpou23 και μου είπε να ξεκινήσω άμεσα αγωγή salospir και να ξανακάνω κάποιες έξτρα εξετάσεις ίσως μετά κάνω και ενέσεις μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.. Τρελάθηκε η γιατρός, πώς στάθηκα τόσο τυχερή και το βρήκα μόνη μου εγκαίρως χωρίς να πάθω κάτι εγώ ή το μωρό.. 

ευχαριστώ πολύ και την @Mpoumpou23 και την @Katerinaaa με βοηθήσατε να κινητοποιηθω πιο γρήγορα! Ελπίζω να έχει αίσιο τέλος όλο αυτό! 

Όλα καλά να σου πάνε κορίτσι μου!!!

πρίν από 17 λεπτά , Μητσάκι91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Τι κάνετε???? @Mpoumpou23 πως είσαι σήμερα? Είδες καθόλου βελτίωση?

Εγώ κορίτσια χτες είχα τον πρώτο μου υπέρηχο! Ευτυχώς όλα καλά! Δεν μπορέσαμε να ακούσουμε καρδούλα γιατί ήταν πολύ μικρουλι! Είδαμε σάκο με εμβρυϊκά στοιχεία και φαινόταν η καρδούλα να πάλλεται! Χτες ήμουν 5κ4, οι μετρήσεις με έβγαζαν 6εβδομαδων! Ξανά σε δύο εβδομάδες!

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Συγχαρητήρια!!!Σε 2 εβδομάδες με το καλό θα ακούσεις καρδούλα!!Εγώ πάλι κάνω τον σταυρό μου για να μην φρικαρω. Χθες σε κάποια φάση έβγαζα καφέ εκκρίσεις κ λέω ωραία πάμε καλύτερα, πέφτω για ύπνο το βράδυ κ ξυπνάω στη 1 κ έχω κόκκινο αίμα. Έμεινα όλη νύχτα ξυπνια και δεν ξαναεβγαλα αίμα από εκείνη την ώρα μέχρι τώρα παρά μόνο ελάχιστο καφέ.Ενημερωσα τον γιατρό μου, ξάπλα μου είπε κ αναγκαστικά τη Δευτέρα για την αυχενική που θα με δουν μια κ έξω κ ο Θεός βοηθός.

  • Μου αρέσει 6

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Ελπίζω να σας πάνε όλα καλά. Πίστη, θετική σκέψη κ όσο μπορείτε να κάνετε όμορφες σκέψεις.

Είχα κ εγώ ραντεβού χθες το απόγευμα,όλα καλά ... Μεγαλώνει πολύ καλά,είδαμε χεράκια ποδαράκια που τα κουνούσε κ τρελάθηκαμε από χαρά. Το επόμενο ραντεβού είναι της αυχενικής διαφάνειας και θα πάω στις 31/10. 

 

  • Μου αρέσει 4

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Ελπίζω να σας πάνε όλα καλά. Πίστη, θετική σκέψη κ όσο μπορείτε να κάνετε όμορφες σκέψεις.

Είχα κ εγώ ραντεβού χθες το απόγευμα,όλα καλά ... Μεγαλώνει πολύ καλά,είδαμε χεράκια ποδαράκια που τα κουνούσε κ τρελάθηκαμε από χαρά. Το επόμενο ραντεβού είναι της αυχενικής διαφάνειας και θα πάω στις 31/10. 

 

Μπράβο κορίτσι μου!!! Συγχαρητήρια!!!Όλα καλά να πάνε!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε? Εγώ πήγα σήμερα στο γιατρό είμαι 9+3 όλα πάνε μια χαρά!!! Το σπορακι μεγάλωσε! 

Σε 3 εβδομάδες έχουμε αυχενική!! 

@Mpoumpou23 σου εύχομαι ολα να πάνε τέλεια! Μην αγχώνεσαι κατσε στο κρεβάτι όσο μπορείς και θα δεις που όλα θα είναι μια χαρά!!! :)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ελενη1993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε? Εγώ πήγα σήμερα στο γιατρό είμαι 9+3 όλα πάνε μια χαρά!!! Το σπορακι μεγάλωσε! 

Σε 3 εβδομάδες έχουμε αυχενική!! 

@Mpoumpou23 σου εύχομαι ολα να πάνε τέλεια! Μην αγχώνεσαι κατσε στο κρεβάτι όσο μπορείς και θα δεις που όλα θα είναι μια χαρά!!! :)

Με το καλό κορίτσι μου!!!Εγώ μίλησα με την αιματολογο και μου είπε να σταματήσω την αντιπηκτικη ένεση μέχρι την Δευτέρα το πρωί που θα μιλήσουμε, για να αφήσουμε λίγο το σύστημα να ηρεμήσει απο τις αιμορραγίες.Ελπιζω να μην με βρει άλλο κακό με καμία θρόμβωση μέχρι τη Δευτέρα.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!!Εγώ μίλησα με την αιματολογο και μου είπε να σταματήσω την αντιπηκτικη ένεση μέχρι την Δευτέρα το πρωί που θα μιλήσουμε, για να αφήσουμε λίγο το σύστημα να ηρεμήσει απο τις αιμορραγίες.Ελπιζω να μην με βρει άλλο κακό με καμία θρόμβωση μέχρι τη Δευτέρα.

Ε όχι σε 3 μέρες τι να προλάβει να γίνει.. μην αγχώνεσαι, φουλ ξεκούραση το σ/κ και όλα καλά θα πάνε!! ❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Spring_girl είπε:

Ε όχι σε 3 μέρες τι να προλάβει να γίνει.. μην αγχώνεσαι, φουλ ξεκούραση το σ/κ και όλα καλά θα πάνε!! ❤️

4 μέρες με την χθεσινή κορίτσι μου, τι να πω εύχομαι να μην χάσω το μωρό λόγω του αντιφωσφολιπιδικου επειδή δεν θα κάνω ενέσεις αυτές τις μέρες.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια κι εγώ προληπτικά ξεκίνησα, ο γιατρός ίσα ίσα με αποθάρρυνε το θεώρησε υπερβολή να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια ενώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα και τελικά μου βρέθηκε επίκτητο αντίσωμα.. Πήρα τη γνώμη μιας πολύ καλής αιματολογου που μου σύστησε η @Mpoumpou23 και μου είπε να ξεκινήσω άμεσα αγωγή salospir και να ξανακάνω κάποιες έξτρα εξετάσεις ίσως μετά κάνω και ενέσεις μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.. Τρελάθηκε η γιατρός, πώς στάθηκα τόσο τυχερή και το βρήκα μόνη μου εγκαίρως χωρίς να πάθω κάτι εγώ ή το μωρό.. 

ευχαριστώ πολύ και την @Mpoumpou23 και την @Katerinaaa με βοηθήσατε να κινητοποιηθω πιο γρήγορα! Ελπίζω να έχει αίσιο τέλος όλο αυτό! 

Καλημέρα κορίτσια, @Spring_girl να σε ρωτήσω κάτι; εσύ πήγες στην αιματολόγο και γενικά κινητοποιήθηκες γιατί είχες αίμα; ή χωρίς κάποιο σύμπτωμα; Είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας στην προετοιμασία για την εξωσωματική και μου είχε πει ο αιματολόγος, που δεν τον είχα συμπαθήσει και πολύ, οτι κάτι είχα (δεν θυμάμαι ) αλλά δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη. Και τώρα το σκέφτομαι λιγο με οσα λετε; Τις ειχα κανει ολες τις εξετάσεις άραγε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μάφιν είπε:

Καλημέρα κορίτσια, @Spring_girl να σε ρωτήσω κάτι; εσύ πήγες στην αιματολόγο και γενικά κινητοποιήθηκες γιατί είχες αίμα; ή χωρίς κάποιο σύμπτωμα; Είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας στην προετοιμασία για την εξωσωματική και μου είχε πει ο αιματολόγος, που δεν τον είχα συμπαθήσει και πολύ, οτι κάτι είχα (δεν θυμάμαι ) αλλά δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη. Και τώρα το σκέφτομαι λιγο με οσα λετε; Τις ειχα κανει ολες τις εξετάσεις άραγε;

Κορίτσι μου επειδή έχω τσεκαρει αρκετές μεταλλάξεις για θρομβοφιλια και βγήκα θετική και στην κληρονομική και στην επίκτητη θρομβοφιλια (μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο), η επίκτητη είναι αυτή που επηρεαζει την κύηση κατά κύριο λόγο κ κάποιοι παράγοντες από την κληρονομική.θες να μου πεις πάνω κάτω ποιες εξετάσεις έκανες?

Κορίτσια μια ερώτηση, όσες κάνετε αντιπηκτική ένεση, αν κ όταν είχατε καφέ εκκρίσεις, την κάνατε κανονικά ή την σταματήσατε?

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,θα κάνετε το εμβόλιο της γρίπης;

Ο γιατρός σας σας προτρέπει για αυτό;

Εγώ μίλησα κ με την ενδοκρινολόγο σήμερα που βγήκαν κάποιες εξετάσεις,και ξεκινήσαμε με μια μικρή δόση μεντιθιροξ. Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαιρνα μια μικρή δόση.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Καλημέρα κορίτσια, @Spring_girl να σε ρωτήσω κάτι; εσύ πήγες στην αιματολόγο και γενικά κινητοποιήθηκες γιατί είχες αίμα; ή χωρίς κάποιο σύμπτωμα; Είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας στην προετοιμασία για την εξωσωματική και μου είχε πει ο αιματολόγος, που δεν τον είχα συμπαθήσει και πολύ, οτι κάτι είχα (δεν θυμάμαι ) αλλά δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη. Και τώρα το σκέφτομαι λιγο με οσα λετε; Τις ειχα κανει ολες τις εξετάσεις άραγε;

Μάφιν εγώ είπα στο γυναικολόγο μου ότι θέλω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας από μόνη μου χωρίς να έχω απολύτως τίποτα και ο γυναικολόγος με παρέπεμψε μετά σε αιματολογο. Έχω τουλάχιστον 3 φίλες που είχαν σοβαρές επιπλοκές από θρομβοφιλια χωρίς να το ξέρουν από πριν και έτσι αποφάσισα να κάνω προληπτικά. Εμένα μου βγήκε μόνο το επίκτητο θετικό και τώρα πήγα σε ειδική αιματολογο κύησης που μου έγραψε άπειρες εξετάσεις για να διασταυρωσουμε αν όντως έχω αυτό το θέμα.. Οπότε από το πουθενά πιθανώς έχω βρεθεί με ένα σημαντικό παράγοντα κινδύνου. Η αιματολογος έπαθε σοκ πώς βρήκα μόνη μου τέτοιο πράγμα χωρίς να έχω πάθει τπτ. Ακόμα είμαι πολύ τρομαγμένη, περιμένω και τα επόμενα αποτελέσματα σε 2 βδομάδες και μάλλον θα ξεκινήσω ενέσεις.. 

 

 

 

 

 

 

 

7 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Κορίτσια,θα κάνετε το εμβόλιο της γρίπης;

Ο γιατρός σας σας προτρέπει για αυτό;

Εγώ μίλησα κ με την ενδοκρινολόγο σήμερα που βγήκαν κάποιες εξετάσεις,και ξεκινήσαμε με μια μικρή δόση μεντιθιροξ. Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαιρνα μια μικρή δόση.

Εγώ το αντιγριπικο μάλλον θα το κάνω.. του covid θα δούμε αν και ο γυναικολόγος με πιέζει να τα κάνω και τα 2 φοβάμαι λίγο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

 

 

Εγώ το αντιγριπικο μάλλον θα το κάνω.. του covid θα δούμε αν και ο γυναικολόγος με πιέζει να τα κάνω και τα 2 φοβάμαι λίγο.. 

Εγώ έχω κάνει 3 δόσεις κατά του κορωνοιου,κόλλησα κ τον Μάιο δεν ξανα κανω τίποτα . Για το αντιγριπικο η αλήθεια είναι ότι επέμενε κ ο δικός μου γιατρός,μέχρι ένα σημείο. Δεν ένιωσα να με πιέζει βέβαια. Γενικά είναι υπέρ των εμβολίων. Απλά επειδή είναι κ ο μικρός μου στο προνηπιο φέτος,φοβάμαι πολύ για τις ιώσεις. Είμαι αρκετά εκτεθειμένη :lol:.

 

Όσο για τη θρομβοφιλια,μπράβο σου που το έψαξες. Όταν κάτι δεν μας αρέσει πρέπει να το ψάχνουμε.  Εγώ έχει τύχει κάποιες φορές να μην το ψάχνω γιατί με αποτρέπει ο γιατρός κ τελικά να υπάρχει κάτι. Τέλος πάντων. Ηρεμία κ θετικές σκέψεις.

  • Μου αρέσει 2

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...