Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 54 λεπτά , Ελενη1993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πώς είστε? :)

Καλημέρα... Εγώ τελείωσα τη δουλειά (σεζόν) και σήμερα είναι η πρώτη μου εκτός. Νιώθω τόσο καλα:P. Την Πέμπτη έχω ραντεβού στο γυναικολόγο. Από συμπτώματα τίποτα το ιδιαίτερο.νομιζω ανακτω κ τις δυνάμεις μου σιγά σιγά. Απλά αρκετοί μου λένε ότι είμαι χλωμή. Οι εξετάσεις καλές ήταν βέβαια. Εσείς;

  • Μου αρέσει 3

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τέλεια κορίτσια μου!! Μπράβο, εγώ είμαι σε άδεια! 

Θα παίρνω μέχρι τέλος άδειες γιατί δουλεύω σε σούπερ μάρκετ στο πόστο των τυριών είμαι! 

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις από την κυστική ίνωση... έχω αγχωθει απίστευτα.

 Στο πρώτο παιδάκι μου είχα κάνει τον έλεγχο για το 80% είχα εξεταστεί μόνο εγώ και ήταν όλα φυσιολογικά καμια μετάλλαξη! 

Τώρα ο γιατρός ζήτησε να κάνει και ο άντρας μου την πιο συχνή μετάλλαξη που υπάρχει και βγήκε ότι την εχει... Οπότε την Παρασκευή μετά τον γυναικολόγο θα πάω να κανω το πλήρες πακέτο που καλύπτει το 100% με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό γιατί αν εχω κάποια μετάλλαξη μετά πάμε για αμνιοπαρακέντηση και εκεί υπάρχουν 25% πιθανότητες το μωρό να νοσεί :( να σκάσω είμαι.... 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 2:50 ΜΜ, μάφιν είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!  @Spring_girl  σου στέλνω τους τίτλους των βιβλίων που πήρα:

1. Κατανοώντας τον άνθρωπο | Silvana Montanaro
2. ΜΟΝΤΕΣΟΡΡΙ  στο σπίτι με το μωρό
3. Δεσμοί καρδιάς 

Μέχρι στιγμής να σου πω την αλήθεια το 1 και το 2 τα ίδια λένε. Αλλά είμαι στο πρώτο κεφαλαίο.

Μου έχουν πει και για αυτά τα 2 καλά πράγματα: 
- Μεγαλώνοντας παιδιά βήμα βήμα. Η εποχή των θαυμάτων

- Στην καρδιά των συναισθημάτων του παιδιού

Ευχαριστώ πολύ Μάφιν! Θα τα ψάξω! Κι εγώ καλά είμαι, περιμένω με αγωνία την αυχενική την άλλη Πέμπτη! 

πρίν από 42 λεπτά , Ελενη1993 είπε:

Τέλεια κορίτσια μου!! Μπράβο, εγώ είμαι σε άδεια! 

Θα παίρνω μέχρι τέλος άδειες γιατί δουλεύω σε σούπερ μάρκετ στο πόστο των τυριών είμαι! 

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις από την κυστική ίνωση... έχω αγχωθει απίστευτα.

 Στο πρώτο παιδάκι μου είχα κάνει τον έλεγχο για το 80% είχα εξεταστεί μόνο εγώ και ήταν όλα φυσιολογικά καμια μετάλλαξη! 

Τώρα ο γιατρός ζήτησε να κάνει και ο άντρας μου την πιο συχνή μετάλλαξη που υπάρχει και βγήκε ότι την εχει... Οπότε την Παρασκευή μετά τον γυναικολόγο θα πάω να κανω το πλήρες πακέτο που καλύπτει το 100% με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό γιατί αν εχω κάποια μετάλλαξη μετά πάμε για αμνιοπαρακέντηση και εκεί υπάρχουν 25% πιθανότητες το μωρό να νοσεί :( να σκάσω είμαι.... 

 

Εφόσον είχες κάνει ξανά, το πιο πιθανό είναι να έχεις ήδη τσεκάρει τη συχνότερη μετάλλαξη μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!

έχει κάνει καμια εξετασεις για θρομβοφιλία;; έκανα προληπτικά και μου βρήκαν μια προδιάθεση σε ένα αντίσωμα, θα πρέπει να τις επαναλάβω σε 1 μήνα για να δούμε αν πρέπει να κάνουμε κατι.. Δε το περίμενα, να φανταστείτε ο γιατρός επέμενε να μην τις κάνω τις εξετάσεις ότι είναι περιττό έξοδο :mellow:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

 

έχει κάνει καμια εξετασεις για θρομβοφιλία;; έκανα προληπτικά και μου βρήκαν μια προδιάθεση σε ένα αντίσωμα, θα πρέπει να τις επαναλάβω σε 1 μήνα για να δούμε αν πρέπει να κάνουμε κατι.. Δε το περίμενα, να φανταστείτε ο γιατρός επέμενε να μην τις κάνω τις εξετάσεις ότι είναι περιττό έξοδο :mellow:

Εγώ έκανα μετά την παλινδρομη παρόλο που μου είπαν να μη το ψάξω ακόμα γιατί η πρώτη φορά θεωρείται τυχαίο γεγονός! Σιγά μη περίμενα όμως να χάνω μωρά για πλάκα!! Και εμένα ένα αντίσωμα έχει το πρόβλημα ,το igm συγκεκριμένα και τώρα κάνω ενέσεις από την ώρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος.....σε ένα μήνα κοπέλα μου δεν θα δείξει κάτι διαφορετικό....αυτές οι εξετάσεις επαναλαμβάνονται σε τρεις με τέσσερις μήνες για αξιόπιστο αποτέλεσμα

2 ώρες πρίν, Ελενη1993 είπε:

Τέλεια κορίτσια μου!! Μπράβο, εγώ είμαι σε άδεια! 

Θα παίρνω μέχρι τέλος άδειες γιατί δουλεύω σε σούπερ μάρκετ στο πόστο των τυριών είμαι! 

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις από την κυστική ίνωση... έχω αγχωθει απίστευτα.

 Στο πρώτο παιδάκι μου είχα κάνει τον έλεγχο για το 80% είχα εξεταστεί μόνο εγώ και ήταν όλα φυσιολογικά καμια μετάλλαξη! 

Τώρα ο γιατρός ζήτησε να κάνει και ο άντρας μου την πιο συχνή μετάλλαξη που υπάρχει και βγήκε ότι την εχει... Οπότε την Παρασκευή μετά τον γυναικολόγο θα πάω να κανω το πλήρες πακέτο που καλύπτει το 100% με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό γιατί αν εχω κάποια μετάλλαξη μετά πάμε για αμνιοπαρακέντηση και εκεί υπάρχουν 25% πιθανότητες το μωρό να νοσεί :( να σκάσω είμαι.... 

 

Δεν έχω ξανακουσει για την κυστική ίνωση...τι σε ώθησε να το ψάξεις και ποιες οι πιθανές επιπλοκές??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ελενη1993 είπε:

Τέλεια κορίτσια μου!! Μπράβο, εγώ είμαι σε άδεια! 

Θα παίρνω μέχρι τέλος άδειες γιατί δουλεύω σε σούπερ μάρκετ στο πόστο των τυριών είμαι! 

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις από την κυστική ίνωση... έχω αγχωθει απίστευτα.

 Στο πρώτο παιδάκι μου είχα κάνει τον έλεγχο για το 80% είχα εξεταστεί μόνο εγώ και ήταν όλα φυσιολογικά καμια μετάλλαξη! 

Τώρα ο γιατρός ζήτησε να κάνει και ο άντρας μου την πιο συχνή μετάλλαξη που υπάρχει και βγήκε ότι την εχει... Οπότε την Παρασκευή μετά τον γυναικολόγο θα πάω να κανω το πλήρες πακέτο που καλύπτει το 100% με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό γιατί αν εχω κάποια μετάλλαξη μετά πάμε για αμνιοπαρακέντηση και εκεί υπάρχουν 25% πιθανότητες το μωρό να νοσεί :( να σκάσω είμαι.... 

 

Κι εγώ. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα κάνει για το 83%. Ο γιατρός μου τώρα, μου είπε αν θέλω να κάνω το πλήρες πακέτο,αλλά δεν θα το κάνω.  Τώρα λίγο με αγχωσες.:neutral: Μπορεί να το σκεφτώ... 

Εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν έχω κάνει. 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Ευχαριστώ πολύ Μάφιν! Θα τα ψάξω! Κι εγώ καλά είμαι, περιμένω με αγωνία την αυχενική την άλλη Πέμπτη! 

Εφόσον είχες κάνει ξανά, το πιο πιθανό είναι να έχεις ήδη τσεκάρει τη συχνότερη μετάλλαξη μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!

έχει κάνει καμια εξετασεις για θρομβοφιλία;; έκανα προληπτικά και μου βρήκαν μια προδιάθεση σε ένα αντίσωμα, θα πρέπει να τις επαναλάβω σε 1 μήνα για να δούμε αν πρέπει να κάνουμε κατι.. Δε το περίμενα, να φανταστείτε ο γιατρός επέμενε να μην τις κάνω τις εξετάσεις ότι είναι περιττό έξοδο :mellow:

Να τις επαναλάβεις κορίτσι μου κ να ρωτήσεις κ τώρα αιματολογο.Στο λέω εγώ που η εγκυμοσύνη μου χάθηκε στον 7ο λόγω θρομβοφιλίας, που αν είχα κι ενέσεις δεν θα είχαμε αυτή την κατάληξη.Δεν το λέω για να σε αγχωσω αλλά για να μιλήσεις με αιματολογο (γιατί κ ο δικός μ προηγούμενος γυναικολόγος έλεγε ότι είναι περιττές εξετάσεις αλλά να που εξαιτιας του έχασα το μωρό).Να προφυλάξω προσπαθώ κ το αναφέρω δεν έχω κακή πρόθεση.Καμια κοπέλα να μην περάσει αυτό που πέρασα.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν το έψαξα εγώ νόμιζα ήμουν καλυμμένη με το 80% που είχα κάνει και ο καινούριος γιατρός που πήγα τώρα ζήτησε να την κάνει και ο άντρας μου την εξέταση! Βγήκε εκείνος θετικός σε μια μετάλλαξη την πιο συνηθισμένη μου είπαν και έτσι με στέλνει να κάνω τον πλήρη έλεγχο για σιγουριά..

Οι επιπτώσεις είναι πολύ μεγάλες αν νοσεί το έμβρυο θα πρέπει να κάνω διακοπή κύησης αναγκαστικά γιατί τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν μετέπειτα θα είναι πολύ σοβαρά και δεν θα έχει ποτέ μια φυσιολογική ζωή δυστυχώς :(

Αυτό θα το δούμε με αμνιοπαρακέντηση αν και εφόσον έχω εγώ καποια μετάλλαξη της νόσου!

Θέλω να είμαι αισιόδοξη...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ελενη1993 είπε:

Κορίτσια δεν το έψαξα εγώ νόμιζα ήμουν καλυμμένη με το 80% που είχα κάνει και ο καινούριος γιατρός που πήγα τώρα ζήτησε να την κάνει και ο άντρας μου την εξέταση! Βγήκε εκείνος θετικός σε μια μετάλλαξη την πιο συνηθισμένη μου είπαν και έτσι με στέλνει να κάνω τον πλήρη έλεγχο για σιγουριά..

Οι επιπτώσεις είναι πολύ μεγάλες αν νοσεί το έμβρυο θα πρέπει να κάνω διακοπή κύησης αναγκαστικά γιατί τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν μετέπειτα θα είναι πολύ σοβαρά και δεν θα έχει ποτέ μια φυσιολογική ζωή δυστυχώς :(

Αυτό θα το δούμε με αμνιοπαρακέντηση αν και εφόσον έχω εγώ καποια μετάλλαξη της νόσου!

Θέλω να είμαι αισιόδοξη...

 

Κορίτσι μου το λαϊκό νοσοκομείο κάνει το 99% κ δεν πληρώνεις και κάτι.


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ελενη1993 είπε:

Κορίτσια δεν το έψαξα εγώ νόμιζα ήμουν καλυμμένη με το 80% που είχα κάνει και ο καινούριος γιατρός που πήγα τώρα ζήτησε να την κάνει και ο άντρας μου την εξέταση! Βγήκε εκείνος θετικός σε μια μετάλλαξη την πιο συνηθισμένη μου είπαν και έτσι με στέλνει να κάνω τον πλήρη έλεγχο για σιγουριά..

Οι επιπτώσεις είναι πολύ μεγάλες αν νοσεί το έμβρυο θα πρέπει να κάνω διακοπή κύησης αναγκαστικά γιατί τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν μετέπειτα θα είναι πολύ σοβαρά και δεν θα έχει ποτέ μια φυσιολογική ζωή δυστυχώς :(

Αυτό θα το δούμε με αμνιοπαρακέντηση αν και εφόσον έχω εγώ καποια μετάλλαξη της νόσου!

Θέλω να είμαι αισιόδοξη...

 

Να είσαι ,όλα καλά θα πάνε!!! Έχω την αίσθηση ότι όσο περνάνε τα χρόνια όλο και περισσότερες γίνονται οι εξετάσεις ...από τη μία είναι για καλό αλλά τόσο αγχωτικό όλο αυτό!!!! Πότε θα χαρούμε μια εγκυμοσύνη χωρίς έννοιες???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

Εγώ έκανα μετά την παλινδρομη παρόλο που μου είπαν να μη το ψάξω ακόμα γιατί η πρώτη φορά θεωρείται τυχαίο γεγονός! Σιγά μη περίμενα όμως να χάνω μωρά για πλάκα!! Και εμένα ένα αντίσωμα έχει το πρόβλημα ,το igm συγκεκριμένα και τώρα κάνω ενέσεις από την ώρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος.....σε ένα μήνα κοπέλα μου δεν θα δείξει κάτι διαφορετικό....αυτές οι εξετάσεις επαναλαμβάνονται σε τρεις με τέσσερις μήνες για αξιόπιστο αποτέλεσμα

Δεν έχω ξανακουσει για την κυστική ίνωση...τι σε ώθησε να το ψάξεις και ποιες οι πιθανές επιπλοκές??

Και σε μένα το igm ειναι.. Αγχωθηκα βρε κοριτσια..  @Mpoumpou23 σε αιματολόγο πήγα και με το ζόρι μου έδωσε τις εξετάσεις επέμενε ότι δε χρειάζεται! Να που κάτι βρέθηκε όμως.. Θα πάρω και δεύτερη γνώμη γιατί 1 μήνα αποκλείεται να κάτσω να περιμένω.. Αν πρέπει να ξεκινήσω ενέσεις δε θα πρέπει να το ξέρω πιο άμεσα;  Πφφ νιώθω λίγο στα χαμένα, πρώτη εγκυμοσύνη και αν δε ψαχνόμουν μόνη δε θα μου έλεγαν οι γιατροί να ψαξω κάτι τέτοιο .. :???: 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Spring_girl είπε:

Και σε μένα το igm ειναι.. Αγχωθηκα βρε κοριτσια..  @Mpoumpou23 σε αιματολόγο πήγα και με το ζόρι μου έδωσε τις εξετάσεις επέμενε ότι δε χρειάζεται! Να που κάτι βρέθηκε όμως.. Θα πάρω και δεύτερη γνώμη γιατί 1 μήνα αποκλείεται να κάτσω να περιμένω.. Αν πρέπει να ξεκινήσω ενέσεις δε θα πρέπει να το ξέρω πιο άμεσα;  Πφφ νιώθω λίγο στα χαμένα, πρώτη εγκυμοσύνη και αν δε ψαχνόμουν μόνη δε θα μου έλεγαν οι γιατροί να ψαξω κάτι τέτοιο .. :???: 

Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη κορίτσι μου. Τώρα που βγήκε θετική η μία τιμή δεν σου είπε κάτι ο αιματολογος?Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου προτείνω γιατρό, αν είσαι Θεσσαλονίκη επίσης μπορώ να σου προτείνω.ειχα πάει κ στους 2 μετά αποτι έπαθα απλά πλέον η 2η γιατρός δεν εξετάζει Αθήνα πια αλλά μόνο Θεσσαλονίκη.Το igm σε ποιο είναι θετικό?


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη κορίτσι μου. Τώρα που βγήκε θετική η μία τιμή δεν σου είπε κάτι ο αιματολογος?Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου προτείνω γιατρό, αν είσαι Θεσσαλονίκη επίσης μπορώ να σου προτείνω.ειχα πάει κ στους 2 μετά αποτι έπαθα απλά πλέον η 2η γιατρός δεν εξετάζει Αθήνα αλλά μόνο Θεσσαλονίκη.Το igm σε ποιο είναι θετικό?

Ο αιματολογος μου είπε επί λέξη ότι μία ίσον καμία, δηλαδή πρέπει σε ένα μήνα να επαναλάβω την εξέταση και βλέπουμε, εμένα όμως δε με καλύπτει αυτό. είναι το ab έναντι β2 GPI IgM θετικό. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Στο Λαϊκό δυστυχώς δεν έχουν ραντεβού άμεσα και θα πάω ιδιωτικα να την κάνω! Δεν με πειράζει αυτό αρκεί να μην είμαι εγώ φορέας... Τότε θα είναι που θα τρελαθώ! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Spring_girl είπε:

Ο αιματολογος μου είπε επί λέξη ότι μία ίσον καμία, δηλαδή πρέπει σε ένα μήνα να επαναλάβω την εξέταση και βλέπουμε, εμένα όμως δε με καλύπτει αυτό. είναι το ab έναντι β2 GPI IgM θετικό. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι! 

Στο ίδιο είμαι θετική αυτή τη στιγμή κ κάνω κ αντιπηκτικές κ παίρνω κ σαλοσπιρ, εγώ είμαι κ σε άλλα βέβαια αλλά αυτό που είσαι θετικη κ είμαι κ εγώ εμφανίζεται μόνο στην κύηση.Στο λέω με βεβαιότητα γιατί πλέον τα έχω μάθει όλα αυτά.Επικοινωνησε σε παρακαλώ αύριο κιόλας με την κυρία που θα σου στείλω μήνυμα, εκείνη με παρακολουθεί κ εμένα αλλά επειδή δεν έρχεται πια Αθήνα μιλάμε στο τηλ κ με Μάιλ. Ή με ποιον άλλον θες αλλά πάρε 2η γνώμη!

  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...