Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαστε 12 εβδομάδων εμείς και περιμένω πως και πως την αυχενική στις 2/11

Μέχρι και σήμερα έχω μια. πολύ ήρεμη κύηση με σχεδόν μηδενικά συμπτώματα, πέρα από την υπνηλία δεν ταλαιπωρήθηκα από τίποτα άλλο και αν και νιώθω τυχερή σε αυτό, μάλλον θα είμαι λίγο άτυχη με το ζάχαρο μου. Το πρωινό μου ζάχαρο είναι συνήθως σχετικά υψηλό 90-92-94 όπως και η γλυκοζιωμένη μου 5,8 και 6 μονάδες η τελευταία. Ωστόσο έχω μια πολύ καλή καμπύλη ζαχάρου, έχω ένα υγιές σωματικό βάρος και τρέφομαι αρκετά υγιεινά τα τελευταία χρόνια. Αντιμετωπίζει καμία κάτι ανάλογο ;

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας και καλά αποτελέσματα στην αυχενική μας που πλησιάζει! 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Με το καλό τα μωράκια μας. 

Λοιπόν,θέμα με το ζάχαρο έχω κ εγώ. Εγώ έχω μεγάλο δείκτη σώματος και έκανα αρκετά κακη διατροφή. Στην 2η εγκυμοσύνη μου στην καμπύλη ζαχάρου διαγνώστηκα με ζάχαρο κύησης. Εκεί ακολούθησα διατροφή κ επειδή το πρωινό ζάχαρο ήταν λίγο υψηλό ξεκίνησα ινσουλίνη(μικρή δόση που έπαιρνα μόνο το βράδυ για το νηστείας). Μετά τη γέννα δεν είχα κανένα θέμα. 

Τώρα επειδή έχω αυτό το ιστορικό, παρόλο που οι τιμές είναι καλές κ της νηστείας,μου έχει δώσει διατροφή (δυστυχώς έχω ξεφύγει αυτό το διάστημα) και θέλει να χάσω κιλά μέχρι να έρθουν οι "δύσκολοι μήνες ". Συνήθως ο διαβήτης κύησης εμφανίζεται μετά τον 6ο μήνα.(αν δεν κάνω λάθος)

Αυτό που μου είπε είναι ότι την καμπύλη θα την κάνουμε την 18η εβδομάδα.

(στην πρώτη ήταν όλα καλά από θέμα ζαχάρου κ θυροειδή,απλά έληξε η εγκυμοσύνη 6,5 μηνών )

Επίσης δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη, ούτε στο παιδί (πέρα απ' το τρομερό άγχος, φόβο κ λοιπά). ΑΛΛΆ ήμουν τύπος κ υπογραμμος στη διατροφή.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, GigiChr είπε:

Πριν μείνω έγκυος δεν είχα κάποιο θέμα με το ζάχαρο μου, στις αρχές του δεύτερο μήνα που το έλεγξα παρατηρήθηκε αυτή η αύξηση στις τιμές και επισκέφτηκα έναν ενδοκρινολόγο τότε, ο οποίος μου έδωσε μια ΔΙΑΙΤΑ να ακολουθήσω  και την συμβουλή να πεινάω συνεχώς (είμαι 64 κιλά και δεν έχω καθόλου περιττό βάρος ), έχω ξεκινήσει μετρήσεις 3 φορές τη μέρα και έκανα και καμπύλη ζαχάρου, η οποία ευτυχώς βγήκε άριστη.

Όλα αυτά γίνονται επειδή υπάρχει κληρονομικότητα στο οικογενειακό μου περιβάλλον, αλλιώς νομίζω δεν θα με έβαζαν σε αυτή την διαδικασία τόσο νωρίς. Από τις μετρήσεις αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι υπάρχει θέμα μόνο στο πρωινό ζάχαρο και όχι κάθε μέρα, οι τιμές μεταβάλλονται συνεχώς  από 78 έως 97.

Φυσικά δεν ακολούθησα την δίαιτα, αλλά έχω κόψει μαχαίρι την ζάχαρη και προσπαθώ να μειώσω τα ψωμιά, τις ζύμες κλπ ή προτιμώ τα ολικής.

Τώρα έχω κλείσει ξανά νέο ραντεβού σε άλλον ενδοκρινολόγο για μια δεύτερη γνώμη οπότε προσπαθώ να μην αγχώνομαι (όσο γίνεται) μέχρι τότε.

Πριν μείνω έγκυος δεν είχα κάποιο θέμα με το ζάχαρο μου, στις αρχές του δεύτερο μήνα που το έλεγξα παρατηρήθηκε αυτή η αύξηση στις τιμές και επισκέφτηκα έναν ενδοκρινολόγο τότε, ο οποίος μου έδωσε μια ΔΙΑΙΤΑ να ακολουθήσω  και την συμβουλή να πεινάω συνεχώς (είμαι 64 κιλά και δεν έχω καθόλου περιττό βάρος ), έχω ξεκινήσει μετρήσεις 3 φορές τη μέρα και έκανα και καμπύλη ζαχάρου, η οποία ευτυχώς βγήκε άριστη.

Όλα αυτά γίνονται επειδή υπάρχει κληρονομικότητα στο οικογενειακό μου περιβάλλον, αλλιώς νομίζω δεν θα με έβαζαν σε αυτή την διαδικασία τόσο νωρίς. Από τις μετρήσεις αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι υπάρχει θέμα μόνο στο πρωινό ζάχαρο και όχι κάθε μέρα, οι τιμές μεταβάλλονται συνεχώς  από 78 έως 97.

Φυσικά δεν ακολούθησα την δίαιτα, αλλά έχω κόψει μαχαίρι την ζάχαρη και προσπαθώ να μειώσω τα ψωμιά, τις ζύμες κλπ ή προτιμώ τα ολικής.

Τώρα έχω κλείσει ξανά νέο ραντεβού σε άλλον ενδοκρινολόγο για μια δεύτερη γνώμη οπότε προσπαθώ να μην αγχώνομαι (όσο γίνεται) μέχρι τότε.

 

Καλα κανεις και θα ζητήσεις 2η γνώμη. Θα πάω κ εγω τώρα που το είπες γιατί μάλλον το έχω αμελήσει… 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα!!!

Και εγώ έχω ραντεβού στις 1/11 με την γυναικολόγο μου για τον προγραμματισμένο υπέρηχο!!!

Στις 14/11 έχω την λήψη τροφοβλάστης την οποία τελικά θα κάνω στο Αλεξάνδρας και είμαι πολύ αγχωμενη!!!την είχα κλείσει σε ιδιώτη μαζί με την αυχενική αλλά ήθελε 400€ μόνο για την λήψη και δυστυχώς τα οικονομικά μας δεν το επιτρέπουν αυτήν την στιγμή καθώς θα πρέπει θα να δώσουμε αλλά 250€ και στο κέντρο γενετικής που θα το εξετάσει συν την αυχενική!!! Όποτε θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης και μετά ανάλογα τα αποτελέσματα θα προχωρήσουμε η όχι στην αυχενική στις 21/11.

Παρόλο που το βιώνω για δεύτερη φορά είναι το ίδιο ψυχοφθόρο!!

Επίσης αγχώνομαι και το θέμα του γυναικολόγου, καθώς παλι τα οικονομικά μας είναι δύσκολα και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γεννήσω στο ιδιωτικό μαιευτήριο που είναι η γυναικολόγος μου καθώς για προγραμματισμένη καισαρική θέλουν 1900€ αν βάλεις και τα χρήματα της γιατρού πάμε στα 3500€!!!

Που σύστησαν δύο διαφορετικά άτομα τον Αλεξόπουλο στο Αλεξάνδρας αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω είπα να περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης και ανάλογα να δω τι θα κάνω!?!

Αυτά!!! Συγνώμη για το σεντόνι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα. Εγώ μετά από εξωσωματική έμεινα έγκυος και έκανα τον πρώτο υπέρηχο ακριβώς 6w , ο γιατρός μου είπε ότι τα είδε όλα καλά και είδε ίχνος καρδιακού παλμού. Μάλλον λέει η καρδιά του τώρα ξεκίνησε να χτυπάει. Εμένα από τότε όπως καταλαβαίνετε με έχουν ζωσει τα φίδια. Έχω αγχώθει φουλ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα κάνω τον επόμενο υπέρηχο. έχει συμβεί σε καμία σας αυτό; Λέτε να το πάω για αποβολή; Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lydiakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα. Εγώ μετά από εξωσωματική έμεινα έγκυος και έκανα τον πρώτο υπέρηχο ακριβώς 6w , ο γιατρός μου είπε ότι τα είδε όλα καλά και είδε ίχνος καρδιακού παλμού. Μάλλον λέει η καρδιά του τώρα ξεκίνησε να χτυπάει. Εμένα από τότε όπως καταλαβαίνετε με έχουν ζωσει τα φίδια. Έχω αγχώθει φουλ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα κάνω τον επόμενο υπέρηχο. έχει συμβεί σε καμία σας αυτό; Λέτε να το πάω για αποβολή; Σας ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Εγώ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος ήμουν 4 εβδομάδων πήγαμε στην γυναικολόγων πρώτο ραντεβού όταν ήμουν 6 και 4 γιατί μου είπε πως μετά την 6η εβδομάδα θα με δει ώστε να ακούσουμε καρδιά οπότε μην αγχώνεσαι!!! Νομίζω πως όλα είναι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ακρίβεια μου είπε ότι ο παλμός είναι υποτυπώδης, αλλά μάλλον τότε ξεκίνησε να χτυπά.Και εγώ πιστεύω ότι είμαι λίγο παράλογη, βέβαια επειδή είμαι με εξωσωματική καταλαβαίνεις ότι το άγχος είναι λιγάκι μεγαλύτερο. Σε ευχαριστώ πολύ, καλά αποτελέσματα να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lydiakiii είπε:

Για την ακρίβεια μου είπε ότι ο παλμός είναι υποτυπώδης, αλλά μάλλον τότε ξεκίνησε να χτυπά.Και εγώ πιστεύω ότι είμαι λίγο παράλογη, βέβαια επειδή είμαι με εξωσωματική καταλαβαίνεις ότι το άγχος είναι λιγάκι μεγαλύτερο. Σε ευχαριστώ πολύ, καλά αποτελέσματα να έχουμε.

Κοίτα δεν ξέρω πώς πάει με την εξωσωματική αλλά με μια φίλη που μίλησα την προηγούμενη εβδομάδα μου είπε πως ήταν έγκυος 7 εβδομάδων και πως αυτήν την εβδομάδα θα πήγαιναν να ακούσουνε καρδούλα δλδ θα είναι 8 εβδομάδων!! Υποθέτω λοιπόν πως ούτε αυτή είχε δει η ακούσει καρδιά παρόλο που ήταν 7 εβδομάδων!!! Με εξωσωματική και εκείνη έτσι!!! Όποτε μην στεναχωριέσαι όλα καλά θα είναι!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Konvat22 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα!!!

Και εγώ έχω ραντεβού στις 1/11 με την γυναικολόγο μου για τον προγραμματισμένο υπέρηχο!!!

Στις 14/11 έχω την λήψη τροφοβλάστης την οποία τελικά θα κάνω στο Αλεξάνδρας και είμαι πολύ αγχωμενη!!!την είχα κλείσει σε ιδιώτη μαζί με την αυχενική αλλά ήθελε 400€ μόνο για την λήψη και δυστυχώς τα οικονομικά μας δεν το επιτρέπουν αυτήν την στιγμή καθώς θα πρέπει θα να δώσουμε αλλά 250€ και στο κέντρο γενετικής που θα το εξετάσει συν την αυχενική!!! Όποτε θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης και μετά ανάλογα τα αποτελέσματα θα προχωρήσουμε η όχι στην αυχενική στις 21/11.

Παρόλο που το βιώνω για δεύτερη φορά είναι το ίδιο ψυχοφθόρο!!

Επίσης αγχώνομαι και το θέμα του γυναικολόγου, καθώς παλι τα οικονομικά μας είναι δύσκολα και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γεννήσω στο ιδιωτικό μαιευτήριο που είναι η γυναικολόγος μου καθώς για προγραμματισμένη καισαρική θέλουν 1900€ αν βάλεις και τα χρήματα της γιατρού πάμε στα 3500€!!!

Που σύστησαν δύο διαφορετικά άτομα τον Αλεξόπουλο στο Αλεξάνδρας αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω είπα να περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης και ανάλογα να δω τι θα κάνω!?!

Αυτά!!! Συγνώμη για το σεντόνι!!!

Με το καλό να πάνε όλα την 1/11. Είναι αρκετά τα λεφτά! Είναι κ ένα πολύ καλός γιατρος στο Έλενα, αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσω όνομα να σου πω.

3 ώρες πρίν, Lydiakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα. Εγώ μετά από εξωσωματική έμεινα έγκυος και έκανα τον πρώτο υπέρηχο ακριβώς 6w , ο γιατρός μου είπε ότι τα είδε όλα καλά και είδε ίχνος καρδιακού παλμού. Μάλλον λέει η καρδιά του τώρα ξεκίνησε να χτυπάει. Εμένα από τότε όπως καταλαβαίνετε με έχουν ζωσει τα φίδια. Έχω αγχώθει φουλ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα κάνω τον επόμενο υπέρηχο. έχει συμβεί σε καμία σας αυτό; Λέτε να το πάω για αποβολή; Σας ευχαριστώ πολύ!

Κι εγω με εξωσωματική και σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Πάντως εγω πήγα 7η εβδομάδα και ακούσαμε καρδούλα, δηλαδή πιο μετά… Θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς. Σου έστειλα κ ένα λινκ με πμ που λένε αυτό ακριβως. Ότι 7-8 εβδομάδα ακούς πιο σίγουρα. Ποτέ θα ξαναπάς;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω την επόμενη Πέμπτη όταν θα είμαι ακριβώς 8 εβδομάδων. Ο γιατρός δεν μου είπε ότι ανησυχεί, όμως μου είπε ότι οι πιθανότητες να πάει καλά η εγκυμοσύνη είναι 70% υπέρ και 30% και ότι τώρα αν γίνει κάτι θα είναι καθαρά από γενετική ανωμαλία. Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Μου δίνεις κουράγιο γιατί ανά φάσεις τρώω κάτι φρίκες και δεν μπορώ να ησυχάσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Lydiakiii είπε:

Θα πάω την επόμενη Πέμπτη όταν θα είμαι ακριβώς 8 εβδομάδων. Ο γιατρός δεν μου είπε ότι ανησυχεί, όμως μου είπε ότι οι πιθανότητες να πάει καλά η εγκυμοσύνη είναι 70% υπέρ και 30% και ότι τώρα αν γίνει κάτι θα είναι καθαρά από γενετική ανωμαλία. Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Μου δίνεις κουράγιο γιατί ανά φάσεις τρώω κάτι φρίκες και δεν μπορώ να ησυχάσω.

Ναι μωρέ κοριτσι μου έχεις κάνει τόση προσπάθεια είναι λογικό να ανησυχείς. Προσπάθησε να ξεχαστείς αυτές τις ημέρες γιατί δεν περνάνε εύκολα και 1 βδομαδούλα είναι, θα περάσει:wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια .ειμαι εγκυος για 2η φορα ! Σημερα μπεικα στον 4ο κ γενναω με το καλο 1 μαιου .εχω κ ενα κοριτσακι 4.5 χρονων ..

Ευχομαι με το καλο να κρατεισουμε τα μωρακια μας υγιεστατα αγκαλιτσα 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Σωτηρουλα είπε:

Καλημερα κοριτσια .ειμαι εγκυος για 2η φορα ! Σημερα μπεικα στον 4ο κ γενναω με το καλο 1 μαιου .εχω κ ενα κοριτσακι 4.5 χρονων ..

Ευχομαι με το καλο να κρατεισουμε τα μωρακια μας υγιεστατα αγκαλιτσα 

Καλημέρα,καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου.

Κι εγώ έχω ένα αγοράκι 4 χρόνων. Του 2018 είναι η μικρή σου; 

Εμένα ο μικρός γεννήθηκε τον Μάιο του '18.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλημέρα,καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου.

Κι εγώ έχω ένα αγοράκι 4 χρόνων. Του 2018 είναι η μικρή σου; 

Εμένα ο μικρός γεννήθηκε τον Μάιο του '18.

Ευχαριστω πολυ !! Να σου ζησει κ εσενα το αγορακι σου!! Ναι το 2018 ειναι η μικρη μου εμενα ιουλιο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Θα γίνω κι εγώ μανούλα (αν όλα πάνε καλά πρώτα ο Θεός) τον Μάϊο. Διανύω την 11η εβδομάδα (10+2 σήμερα). Λόγω προηγούμενων αποβολών βιώνω έντονο άγχος για το αν όλα βαίνουν καλώς όπως και οι περισσότερες μανουλες ασχέτως ιστορικού. Θα ήθελα να ρωτήσω τι συμπτώματα είχατε σε αυτήν την εβδομάδα. Τα δικά μου σαν να έχουν υποχωρήσει. Ναυτίες πρωινές πλέον δεν έχω, έχουν μετατεθεί το βραδάκι. Το στήθος μου κι αυτό το βράδυ πρήζεται και πονάει λίγο, τσιμπήματα στην μήτρα δεν έχω. Γύρω στην 8η εβδομάδα πέταξα κοιλίτσα αλλά πλέον έχει μαζευτεί. Μόνο οι πονοκέφαλοι επιμένουν σταθερά σχεδόν κάθε μέρα. Εδώ να πω πως πάσχω από ΣΕΛ (αυτός και ο λόγος των αποβολών). Είναι κάποια με κοινή εμπειρία; Θα με ανακούφιζε να ακούσω ότι όλα πήγαν καλά. Δευτέρα έχω ραντεβού και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Θα γίνω κι εγώ μανούλα (αν όλα πάνε καλά πρώτα ο Θεός) τον Μάϊο. Διανύω την 11η εβδομάδα (10+2 σήμερα). Λόγω προηγούμενων αποβολών βιώνω έντονο άγχος για το αν όλα βαίνουν καλώς όπως και οι περισσότερες μανουλες ασχέτως ιστορικού. Θα ήθελα να ρωτήσω τι συμπτώματα είχατε σε αυτήν την εβδομάδα. Τα δικά μου σαν να έχουν υποχωρήσει. Ναυτίες πρωινές πλέον δεν έχω, έχουν μετατεθεί το βραδάκι. Το στήθος μου κι αυτό το βράδυ πρήζεται και πονάει λίγο, τσιμπήματα στην μήτρα δεν έχω. Γύρω στην 8η εβδομάδα πέταξα κοιλίτσα αλλά πλέον έχει μαζευτεί. Μόνο οι πονοκέφαλοι επιμένουν σταθερά σχεδόν κάθε μέρα. Εδώ να πω πως πάσχω από ΣΕΛ (αυτός και ο λόγος των αποβολών). Είναι κάποια με κοινή εμπειρία; Θα με ανακούφιζε να ακούσω ότι όλα πήγαν καλά. Δευτέρα έχω ραντεβού και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.

Καλώς μας ήρθες! Εγώ είμαι λίγες μέρες πίσω , 9+4 και δεν έχω τίποτα.....μέσα στη μέρα ξεχνάω ότι είμαι έγκυος .... τελευταίο υπέρηχο έκανα στην όγδοη εβδομάδα που επίσης είχαν σταματήσει όλα τα συμπτώματα (όχι ότι είχα και τίποτα έντονο) και ήταν όλα καλά. Μήπως είμαστε απλά πολύ τυχερες??? Το ελπίζω! Καλή επιτυχία για τη Δευτέρα:wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...