Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια μου!! Από τη στιγμή που ήταν και εμένα η αυχενική μου και η εξέταση αίματος PAPP-A δεν σκέφτομαι για κάποια άλλη εξέταση! 

Εγώ έχω την άλλη βδομάδα ραντεβού στον γιατρό μου και ανυπομονώ! Βέβαια έχω την εντύπωση πως σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγο εμετών αναγουλων ναυτίας και όλα τα καλά δεν το έχω καταλάβει πολύ ότι είμαι έγκυος αλλά πιο πολύ άρρωστη!

Το καλό είναι βέβαια ότι εδώ και 2-3 μέρες είμαι λίγο καλύτερα από εμετούς! Είμαι 14 εβδομάδων ελπίζω να περάσουν τελείως σιγά σιγά! 

10 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,καλή εβδομάδα.

Πως είστε;

Σήμερα  το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα μετρήσουμε κ τον τράχηλο απ' ότι μου είπε την προηγούμενη φορά. Δεν θυμάμαι στις προηγούμενες εγκυμοσύνες να τον μετράμε. Ενώ ξέρω ότι πρέπει να γίνεται. 

Λογικά θα γίνει κ κολπικά σωστά;

Έχω αρκετό άγχος σήμερα. Όσο προχωράμε τόσο περισσότερο. Σίγουρα επηρεάζομαι και απ' την προσωπική μου εμπειρία αλλά και από άλλες περιπτώσεις που ακούω. Έχω και ένα φόβο για πρόωρο τοκετό παρόλο που δεν έχω ιστορικό. Είπα να σας τα πω να αποφορτιστω λιγάκι.:smile:

Ααα και σήμερα είμαι 16 εβδομάδων.:x:wub:

Τα δικά σας νέα;

Κορίτσι μου εντάξει με την εξέταση? Εμένα που μου μετρησε τον τράχηλο το έκανε κολπικά ο γιατρός και στην αυχενική! 

 

8 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

Θα δεις το μωράκι σου σήμερα.. τι ωραία! Πιστεύω ότι είναι εξέταση ρουτίνας που θα την κάνουν σε όλες μας.. προσπάθησε να την αγχώνεσαι και να μην εστιάζεις στην προηγούμενη τραυματική εμπειρία σου. Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά και αυτό να έχεις στο νου σου. Τα λέω σε σένα να τα ακούω κι εγώ.. 

Εγώ βρίσκομαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έχω ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια. Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να μας πουν κάτι κακό. Προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις όσο γίνεται. Βλέπεις οι προηγούμενες τραυματικές εμπειρίες δεν με αφήνουν να ηρεμήσω. Το παλεύω όμως. 

Πώς ήσουν από συμπτώματα αυτήν την εβδομάδα; Εγώ έχω πόνους στην πλάτη, έκανα έναν εμετουλη χθες βράδυ αλλά κατά τα άλλα νιώθω λες και δεν είμαι έγκυος και αυτό είναι που πυροδοτεί το άγχος μου. Για πείτε τις εμπειρίες σας βρε κορίτσια και πώς είστε εσείς;; 

 

 

Κοπέλα μου όλα καλά με την αυχενική? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Ελενη1993 είπε:

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια μου!! Από τη στιγμή που ήταν και εμένα η αυχενική μου και η εξέταση αίματος PAPP-A δεν σκέφτομαι για κάποια άλλη εξέταση! 

Εγώ έχω την άλλη βδομάδα ραντεβού στον γιατρό μου και ανυπομονώ! Βέβαια έχω την εντύπωση πως σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγο εμετών αναγουλων ναυτίας και όλα τα καλά δεν το έχω καταλάβει πολύ ότι είμαι έγκυος αλλά πιο πολύ άρρωστη!

Το καλό είναι βέβαια ότι εδώ και 2-3 μέρες είμαι λίγο καλύτερα από εμετούς! Είμαι 14 εβδομάδων ελπίζω να περάσουν τελείως σιγά σιγά! 

Κορίτσι μου εντάξει με την εξέταση? Εμένα που μου μετρησε τον τράχηλο το έκανε κολπικά ο γιατρός και στην αυχενική! 

 

Κοπέλα μου όλα καλά με την αυχενική? 

Δόξα το Θεό όλα μια χαρά. Περιμένουμε και τις αιματολογικές αύριο. Ο γιατρός είναι ικανοποιημένος γενικά. Απίστευτο το συναίσθημα! Γερά μωρά για όλες μας εύχομαι κορίτσια!! Αα και μάλλον είναι αγοράκι.. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Η εξέταση πήγε πολύ καλά. Όλα ήταν τέλεια. Πήρα κ εγώ σήμερα τα αποτελέσματα της papp-a κ χοριακης. Ήταν πάρα πολύ καλά . Και ο τράχηλος τέλειος.

Γυρίζει συνέχεια το μικρουλι μου...

Και βλέπαμε κάτι να προεξέχει... Αν και δεν μου είπε 100% αγόρι κ μου είπε να το δούμε κ την επόμενη φορά. Γιατί μου είπε έχει ξαναδεί  κ κλειτορίδα να προεξέχει :huh::mellow:. Ό,τι μου είπε σας λέω.

 

Γενικά εμένα λίγο η ψυχολογία είναι περίεργη κ κάποιες ανακατωσουρες στο στομάχι. Σε καλά πλαίσια είμαι.

 

  • Μου αρέσει 3

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Χαίρομαι πάρα πολύ να διαβάζω ότι όλες έχετε καλές αυχενικες!!!!! Εύχομαι και η δική μου την άλλη Δευτέρα να είναι εξίσου καλή αυτή τη φορά και να ξεχάσουμε όσα μας κρατάνε πίσω... Κάθε βράδυ προσευχομαι και πιστεύω ότι αυτή η εγκυμοσύνη θα πάει καλά και θα δώσω το αδερφάκι που θέλει τόσο πολύ η κόρη μου! Πιστεύω ότι θα είναι αγόρι και η μικρή όταν ζητάει λέει ο αδερφουλης μου!!! Δε ξέρω γιατί... Περιμένω πως και πως τη Δευτέρα για να της το ανακοινώσουμε πρώτα ο Θεός... Βγαίνω και γω αύριο από το πρώτο τρίμηνο και εύχομαι σε όλες μας να χαρούμε ένα ήρεμο δεύτερο τρίμηνο :)

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Καταρχας ευχομαι για ολες μας τα πραγματα να πανε καλα και ηρεμα!

Ηρεμα γιατι μαλλον δεν ειμαι η μονη αλλα αυτη η κατασταση με το αγχος της εγκυμοσυνης με εχει εντελως καταβαλει. Διαβαζεις και σε κατι δημοσιευματα οτι ειναι μια καταπληκτικη περιοδος κλπ και αναρωτιεσαι ειναι ο γυαλος, αρμενιζω στραβα, τι γινεται τελοσπαντων.

Στα δικα μου. Δευτερη εγκυμοσυνη. Η πρωτη ηταν βιοχημικη αποβολη, οποτε αγχος μεχρι να κλεισουμε τον τριτο.

Εκανα χοριακη πριν απο 10 μερες, βγαινει οριακη (μεγαλη κουβεντα για το τι πρεπει να γινει) και επειδη καπακια κολλησα κορονοιο δεν μας παιρνει τροφοβλαστη και θα κανω αμνιο στις 28 Νοεμβρη. 
Και ετσι για να μην ξεχνιομαστε, σημερα ειχα και λιγες καφε βλενες. Πρωτη φορα σε αυτη την εγκυμοσυνη. Ο γιατρος λεει απο τραχηλο, περιμενουμε και βλεπουμε..

Το τελευταιο με καιει τωρα. Αντιστοιχες εμπειριες;

ΠΗΤ 12 Μαιου:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Chrysanthip είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Καταρχας ευχομαι για ολες μας τα πραγματα να πανε καλα και ηρεμα!

Ηρεμα γιατι μαλλον δεν ειμαι η μονη αλλα αυτη η κατασταση με το αγχος της εγκυμοσυνης με εχει εντελως καταβαλει. Διαβαζεις και σε κατι δημοσιευματα οτι ειναι μια καταπληκτικη περιοδος κλπ και αναρωτιεσαι ειναι ο γυαλος, αρμενιζω στραβα, τι γινεται τελοσπαντων.

Στα δικα μου. Δευτερη εγκυμοσυνη. Η πρωτη ηταν βιοχημικη αποβολη, οποτε αγχος μεχρι να κλεισουμε τον τριτο.

Εκανα χοριακη πριν απο 10 μερες, βγαινει οριακη (μεγαλη κουβεντα για το τι πρεπει να γινει) και επειδη καπακια κολλησα κορονοιο δεν μας παιρνει τροφοβλαστη και θα κανω αμνιο στις 28 Νοεμβρη. 
Και ετσι για να μην ξεχνιομαστε, σημερα ειχα και λιγες καφε βλενες. Πρωτη φορα σε αυτη την εγκυμοσυνη. Ο γιατρος λεει απο τραχηλο, περιμενουμε και βλεπουμε..

Το τελευταιο με καιει τωρα. Αντιστοιχες εμπειριες;

ΠΗΤ 12 Μαιου:)

Οι καφέ βλεννες δεν είναι τίποτα!!!!! Τροφοβλάστη γιατί να κάνεις;;;; Έγραψες ότι έκανες χοριακη αλλά μάλλον έκανες αυχενική :)... Πόσο ήταν;;;; Να ξέρεις πολλές φορές σου λένε κάνε τροφοβλάστη και για τα λεφτά... Τι σημαίνει οριακή;;; Είμαι σίγουρη ότι είσαι μια χαρά και εσύ και το μωρό!!!! Πάρε utrogestan για τα καφέ (εννοείται πες το στο γυναικολόγο) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ναι αυχενικη εννοουσα Εlenst, σωστα τα λες:)

Παρεμβατικη μεθοδο γενικως μου προτειναν, λογω οριακης αυχενικης, τιμη 2,8. Τα υπολοιπα ολα καλα.Τροποποιημενες πιθανοτητες για down 1/800. Κι εμενα γενικως δεν μου φανηκαν πολυ υψηλα τα νουμερα, αλλα μου το προτεινε και η γιατρος που εκανε την αυχενικη και ο δικος μου γυναικολογος, οποτε θα κανω αυτο που μου προτεινουν.

Σχετικα με αυτο για τα λεφτα μπορει κιολας, αλλα καποιον πρεπει να εμπιστευτεις..

Εκλεισα ενα ραντεβουδακι να ακουσουμε λιγο το μπεμπε γιατι θα σκασω:)


 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζομαι για ΝΙΠΤ. Θεωρειτε με πιθανοτητες 1:4.500 αξιζει να κανω? Δεν εχω ιστορικο, δεν εχω προβλημα αλλο, δεν εχω κλεισει ακομα τα 36.. εγω λεω να μη μπω στο τρυπακι. Ο γιατρος μου συμφωνει.

 

Μονιμως με αγχωνει ο τραχηλος και η θρομβωση με οσα διαβαζω. Πρεπει να ηρεμησω θαρρω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Elle12 είπε:

Προβληματιζομαι για ΝΙΠΤ. Θεωρειτε με πιθανοτητες 1:4.500 αξιζει να κανω? Δεν εχω ιστορικο, δεν εχω προβλημα αλλο, δεν εχω κλεισει ακομα τα 36.. εγω λεω να μη μπω στο τρυπακι. Ο γιατρος μου συμφωνει.

 

Μονιμως με αγχωνει ο τραχηλος και η θρομβωση με οσα διαβαζω. Πρεπει να ηρεμησω θαρρω..

Θα σου έλεγα κι εγώ να μην το κάνεις. Άλλωστε και αυτός ο έλεγχος δεν είναι διαγνωστικός, ποσοστά δίνει. Η αυχενική σου είναι μια χαρά, για τον κίνδυνο προεκλαμψίας παίρνεις ήδη την αγωγή σου. Με λίγη προσοχή δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Αν από την άλλη σε κυριεύει το άγχος και δεν μπορείς να το ελέγξεις, κάντο για να σου φύγει η ιδέα.. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Προβληματιζομαι για ΝΙΠΤ. Θεωρειτε με πιθανοτητες 1:4.500 αξιζει να κανω? Δεν εχω ιστορικο, δεν εχω προβλημα αλλο, δεν εχω κλεισει ακομα τα 36.. εγω λεω να μη μπω στο τρυπακι. Ο γιατρος μου συμφωνει.

 

Μονιμως με αγχωνει ο τραχηλος και η θρομβωση με οσα διαβαζω. Πρεπει να ηρεμησω θαρρω..

Γειά σας και από μένα! Νέα στο forum! Είμαι 13 εβδομάδων ακριβώς και 35 χρόνων. Ζω στον Καναδά και εδώ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Τι εννοείς 1:4500? Είναι ποσοστό τρισωμιας? 

Μπορεί κάποια να μου απαντήσει τι είναι το ΜοΜ δίπλα στα άλλα αποτέλεσματα της αυχενικής? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Elen4 είπε:

Γειά σας και από μένα! Νέα στο forum! Είμαι 13 εβδομάδων ακριβώς και 35 χρόνων. Ζω στον Καναδά και εδώ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Τι εννοείς 1:4500? Είναι ποσοστό τρισωμιας? 

Μπορεί κάποια να μου απαντήσει τι είναι το ΜοΜ δίπλα στα άλλα αποτέλεσματα της αυχενικής? 

Καλημέρα κορίτσι μου. Καλωσόρισες! Με το καλό το μωράκι σου. Ναι, το 1:4.500 είναι ποσοστό τρισωμιας, δηλαδή σε περίπτωσεις σαν τις κοπέλας 1 στα 4.500 έμβρυα μπορεί να πάσχει από την τρισωμια αυτή. Το MoM από ο,τι καταλαβαίνω και εγώ βλέποντας την αυχενική είναι μονάδα μέτρησης. Στον Καναδά το ισχύει; Τι εξετάσεις έχεις κάνει έως τώρα; Αυχενική κάνατε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Καλωσόρισες! Με το καλό το μωράκι σου. Ναι, το 1:4.500 είναι ποσοστό τρισωμιας, δηλαδή σε περίπτωσεις σαν τις κοπέλας 1 στα 4.500 έμβρυα μπορεί να πάσχει από την τρισωμια αυτή. Το MoM από ο,τι καταλαβαίνω και εγώ βλέποντας την αυχενική είναι μονάδα μέτρησης. Στον Καναδά το ισχύει; Τι εξετάσεις έχεις κάνει έως τώρα; Αυχενική κάνατε; 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάνει αυχενική και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, βέβαια βλέπω και εγώ στις εξετάσεις μου ότι για την τρισωμια 21 το ποσοστό μου είναι 1:4492 αλλά το ρίσκο είναι σύμφωνα με την ηλικία μου είναι 1:225,γι αυτό προβληματιστηκα. Όσον αφορά το ΜοΜ βλέπω ότι έχω 2 αποτέλεσματα, την free β-hcg και το ΜοΜ και το PΑPP-A και το MoM ξανά, άρα όλα μαζί 4 διαφορετικοί αριθμοί. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Elen4 είπε:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάνει αυχενική και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, βέβαια βλέπω και εγώ στις εξετάσεις μου ότι για την τρισωμια 21 το ποσοστό μου είναι 1:4492 αλλά το ρίσκο είναι σύμφωνα με την ηλικία μου είναι 1:225,γι αυτό προβληματιστηκα. Όσον αφορά το ΜοΜ βλέπω ότι έχω 2 αποτέλεσματα, την free β-hcg και το ΜοΜ και το PΑPP-A και το MoM ξανά, άρα όλα μαζί 4 διαφορετικοί αριθμοί. 

Σου πρότειναν να κάνεις κάποια περαιτέρω εξέταση; Όσον αφορά το MoM είναι μετατροπή της πρώτης τιμης της ελεύθερης χοριακης και της papp-a αντίστοιχα. Μονάδα μέτρησης είναι. Αν το βάλεις στο γκουγκλ θα σου βγάλει σχετικό αποτέλεσμα. Ποια είναι  η ερμηνεία τους μόνο ο γιατρός μπορεί να σου το πει με ακρίβεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elen4 είπε:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάνει αυχενική και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, βέβαια βλέπω και εγώ στις εξετάσεις μου ότι για την τρισωμια 21 το ποσοστό μου είναι 1:4492 αλλά το ρίσκο είναι σύμφωνα με την ηλικία μου είναι 1:225,γι αυτό προβληματιστηκα. Όσον αφορά το ΜοΜ βλέπω ότι έχω 2 αποτέλεσματα, την free β-hcg και το ΜοΜ και το PΑPP-A και το MoM ξανά, άρα όλα μαζί 4 διαφορετικοί αριθμοί. 

Το ρίσκο σύμφωνα με την ηλικία σου είναι η αρχική πρόβλεψη, με τι ποσοστό ξεκινάς δλδ πριν κάνει ο γιατρός τις μετρήσεις, μετά τις μετρήσεις (μετά την αυχενική δλδ) ισχύουν οι τροποποιημενες πιθανότητες που είναι και οι τελικές. Μια χαρά είναι το ποσοστό σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...