Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Εγώ πήρα από shein ,αν πάρει καμία τίποτα από κει να πάρει στο νούμερο της! Έχουν μεγάλη γραμμή και στο μεγαλύτερο νούμερο εγώ προσωπικά κολυμπάω μέσα ...

Σκέφτομαι και εγώ να παραγγείλω από εκεί. Προς το παρόν έχω πάρει κάτι υφάσματα που μπορείς να τ χρησιμοποιείς στα παντελόνια σου σαν επέκταση. Δεν ξέρω αν το περιεγραψα σωστά. Περιμένω την αυχενική την επόμενη εβδομάδα και μετά λέω να ξανοιχτω για ψώνια.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Συγχαρητήρια!!! Υπέροχα νέα!! Με το καλό!! 

Μπράβο!! Με το καλό το μωρακι :wub:

 

εγω πήρα χθες ένα τζιν από τα Ζάρα αρκετά φαρδύ γιατί πιεζόμουν πολύ! Έχετε πάρει κανένα κιλό κοριτσια; Εγω 1,5!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μάφιν είπε:

Μπράβο!! Με το καλό το μωρακι :wub:

 

εγω πήρα χθες ένα τζιν από τα Ζάρα αρκετά φαρδύ γιατί πιεζόμουν πολύ! Έχετε πάρει κανένα κιλό κοριτσια; Εγω 1,5!!

Κανένα ακόμα! Είμαι 11ε ακριβώς

2 ώρες πρίν, Ελενη1993 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Όλα καλά με την αυχενική! Έχουμε κατά 85% πάλι κοριτσάκι! :):)

Αχ τι ωραία!!!! Και μεις κοριτσάκι θα θέλαμε ιδανικά αλλά να ναι καλά πάνω απ' όλα !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , μάφιν είπε:

Μπράβο!! Με το καλό το μωρακι :wub:

 

εγω πήρα χθες ένα τζιν από τα Ζάρα αρκετά φαρδύ γιατί πιεζόμουν πολύ! Έχετε πάρει κανένα κιλό κοριτσια; Εγω 1,5!!

Και εγώ περίπου 1,5. Κάθε μέρα παίζει η ζυγαριά. Στα Ζαρα έχει ρούχα εγκυμοσύνης; Δεν έτυχε να το ψάξω.

Κορίτσια, μια ενημέρωση για όσες θέλετε. Μπορείτε να μπείτε στο site του my new baby center, έχει πολλά δωρεάν σεμινάρια γύρω από την εγκυμοσύνη, την λοχεία, τον θηλασμό, την γέννα, την διατροφή. Μου του συνέστησε φίλη και μόλις παρακολούθησα ένα σεμινάριο. Γίνονται από μαίες και λέγονται πολλά ενδιαφέροντα ειδικά για εμάς της πρωτοτοκες. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Και εγώ περίπου 1,5. Κάθε μέρα παίζει η ζυγαριά. Στα Ζαρα έχει ρούχα εγκυμοσύνης; Δεν έτυχε να το ψάξω.

Κορίτσια, μια ενημέρωση για όσες θέλετε. Μπορείτε να μπείτε στο site του my new baby center, έχει πολλά δωρεάν σεμινάρια γύρω από την εγκυμοσύνη, την λοχεία, τον θηλασμό, την γέννα, την διατροφή. Μου του συνέστησε φίλη και μόλις παρακολούθησα ένα σεμινάριο. Γίνονται από μαίες και λέγονται πολλά ενδιαφέροντα ειδικά για εμάς της πρωτοτοκες. 

Έχει πολλά! Ευχαριστω για την πληροφορία! Για όσα κοριτσια είναι προς Νοτια Προάστια Αθηνα υπάρχει και η Φαιναρέτη. μου έχουν πει φίλες ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά. Έχουν δωρεάν σεμινάρια και γιόγκα για εγκύους. Εγω λέω την επόμενη εβδομάδα να ξεκινήσω λίγη γιόγκα:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από συμπτώματα πως είστε;;;; Αναγουλα έχω σχεδόν όλη μερα...εμετό κάνω κάθε πρωί και συχνά και βράδυ... Και σήμερα έχω τσιμπήματα όταν σηκώνομαι στην κοιλιά κοντά στον αφαλό και όταν φτερνιζομαι... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν σαν να μην ήμουν έγκυος....τώρα τα έχω δει όλα...

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elenst είπε:

Κορίτσια από συμπτώματα πως είστε;;;; Αναγουλα έχω σχεδόν όλη μερα...εμετό κάνω κάθε πρωί και συχνά και βράδυ... Και σήμερα έχω τσιμπήματα όταν σηκώνομαι στην κοιλιά κοντά στον αφαλό και όταν φτερνιζομαι... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν σαν να μην ήμουν έγκυος....τώρα τα έχω δει όλα...

Αναγουλα και γω όλη μέρα....μπορώ να φάω επιλεκτικά φαγητά, άλλα καθόλου. Μέχρι τώρα μια χαρά ήμουν, με πιάσανε αργά απ' ότι φαίνεται...μακάρι να μπορούσα να κάνω  εμετό και να ανακουφίζομουν 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

Αναγουλα και γω όλη μέρα....μπορώ να φάω επιλεκτικά φαγητά, άλλα καθόλου. Μέχρι τώρα μια χαρά ήμουν, με πιάσανε αργά απ' ότι φαίνεται...μακάρι να μπορούσα να κάνω  εμετό και να ανακουφίζομουν 

Εγώ βήχω μέχρι να μου έρθει να κάνω...καμιά φορά το προκαλώ γιατί δεν μπορώ άλλο... Τώρα έχω και ζαλάδα....είναι η δεύτερη φορά που με πιάνει ... Είναι απαίσιο να μη μπορείς να κουνήσεις το κεφάλι σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Κορίτσια από συμπτώματα πως είστε;;;; Αναγουλα έχω σχεδόν όλη μερα...εμετό κάνω κάθε πρωί και συχνά και βράδυ... Και σήμερα έχω τσιμπήματα όταν σηκώνομαι στην κοιλιά κοντά στον αφαλό και όταν φτερνιζομαι... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν σαν να μην ήμουν έγκυος....τώρα τα έχω δει όλα...

Υπομονή κορίτσι μου. Ελπίζω σύντομα να περάσουν όλα. Λένε πως το δεύτερο τρίμηνο είναι το καλύτερο. Για να δουμε. Και εγώ δεν είμαι πολύ καλά. Έχω πολλούς και έντονους πονοκεφάλους που δεν περνάνε με τίποτα. Και τελευταία έχω και πόνους στην πλάτη. Τα υπόλοιπα ναυτίες και αναγουλες έχουν περάσει. Όπως και το στήθος τελευταία ξεπρηζεται το πρωί, πρήζεται το βράδυ. Συμβαίνει και σε σας; 

Link to comment
Share on other sites

Κανω κοπι πειστ απο το δικο μου τοπικ για να τα πουμε και απο δω!

Κοριτσια! Γυρισα απο αυχενικη!

Papp-a τη Δευτερα αλλα υπερηχογραφικα πηγαμε καλα. Το μωρακι ειναι 12+6. Αυχενικη διαφανεια 1.2 και ρινικο οστο, κεφαλογλουτιαιο μηκος 6,57.

Πιθανοτητες μετα τον υπερηχο:

Τρισωμια 21 1:4510

Τρισωμια 18 1:11109

Τρισωμια 13 <1:20000

Το μονο που ειδε ειναι ανωτερα φυσιολογικα ορια αγγειακων διαστασεων μηριαιων αρτηριων και προτεινει στον γιατρο μου προφυλακτικη ληψη χαμηλης δοσης ασπιρινης/σαλοσπιρ.

 Και καλυτερα γιατι εχω μονιμη φοβια για θρομβοφιλια και ετσι θα ηρεμησω καπως..

Πως τα βλεπετε τα νουμερα? Για το σαλοσπιρ τι λετε? Συμφωνειτε?

Α επισης συμφωνησε οτι μαλλον ειναι μπεμπα.. ❤️

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Elle12 είπε:

Κανω κοπι πειστ απο το δικο μου τοπικ για να τα πουμε και απο δω!

Κοριτσια! Γυρισα απο αυχενικη!

Papp-a τη Δευτερα αλλα υπερηχογραφικα πηγαμε καλα. Το μωρακι ειναι 12+6. Αυχενικη διαφανεια 1.2 και ρινικο οστο, κεφαλογλουτιαιο μηκος 6,57.

Πιθανοτητες μετα τον υπερηχο:

Τρισωμια 21 1:4510

Τρισωμια 18 1:11109

Τρισωμια 13 <1:20000

Το μονο που ειδε ειναι ανωτερα φυσιολογικα ορια αγγειακων διαστασεων μηριαιων αρτηριων και προτεινει στον γιατρο μου προφυλακτικη ληψη χαμηλης δοσης ασπιρινης/σαλοσπιρ.

 Και καλυτερα γιατι εχω μονιμη φοβια για θρομβοφιλια και ετσι θα ηρεμησω καπως..

Πως τα βλεπετε τα νουμερα? Για το σαλοσπιρ τι λετε? Συμφωνειτε?

Α επισης συμφωνησε οτι μαλλον ειναι μπεμπα.. ❤️

 

Καλησπερα πρωτη φορα γραφω! Εγω ειμαι 8 εβδ και 6 ημερων! Θα μπορουσες να μου πεις πως γινεται η αυχενικη και ποσο σου κοστισε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Καλησπερα πρωτη φορα γραφω! Εγω ειμαι 8 εβδ και 6 ημερων! Θα μπορουσες να μου πεις πως γινεται η αυχενικη και ποσο σου κοστισε;

Η αυχενικη ειναι συνδυαστικη εξεταση.

Υπερηχογραφημα (εγω εκανα και κοιλιακο και κολπικο) και εξεταση αιματος στην οποια κοιτανε papp-a και β χοριακη. 

Σου βγαζουν ενα αποτελεσμα πιθανοτητων για τα 3 βασικα συνδρομα, και στο τελος το μεγαλο συνδυαστικο. Σε αυτο βασιζεσαι. Οσο πιο μεγαλο το 2ο νουμερο τοσο πιο ασφαλης εισαι.

Ιδανικα θες να υπαρχει ρινικο οστο, και η αυχενικη διαφανεια να ειναι κατω απο 2.5. Διαφορετικα νουμερα δεν υποδηλωνουν σωνει και ντε προβλημα αλλα αυξανουν τις πιθανοτητες και πας για περαιτερω εξετασεις. 

Εγω ειμαι Ηρακλειο και πληρωσα 170€ για ολα, στο Μητερα. Στο Ασκληπειον μου ειπαν γυρω στα 100€. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Mου στειλαν και την papp-a.

Β χοριακη: 0.814 ΜοΜ

Papp A: 1.52 MoM

Δε μου αλλαξε καθολου τα ποσοστα πιθανοτητων για τα συνδρομα. Καλο αυτο ε? Ο γιατρος ειπε ολα οκ δε κανουμε κατι αλλο. Σαλοσπιρ 160mg μεχρι 35η εβδομαδα. Αυτα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...