Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

4 hours ago, Spring_girl said:

Σχετικά με τη διατροφή, εγώ τόσο καιρό έχω ρημάξει τη φέτα, και μια μέρα διαβάζω ότι δεν πρέπει να τρώμε φέτα :lol: Κάποιες οδηγίες εινάι πολύ υπερβολικές, εγώ αποφεύγω σαλάτες έξω, καφέ και αλκοόλ αόλα ο γιατρός μου χαλαρος είναι γενικά.

Με τα ζεστά ντουζ τι κάνετε; Αχ τώρα το χειμώνα τα λατρεύω, αλλά έχω ακούσει ότι δεν κάνει παρά μόνο για πολυ λίγη ώρα.. 

Και εγω νε καυτο νερό εκανα γενικα αλλα τωρα το εχω κοψει λιγο γιατι τη ακουσα αυτο αλλα θα ρωτήσω και τη γιατρο να μου πει!! 
απο σεξ τι σας εχει πει; Εμενα προληπτικα το πρωτο τριμηνο οχι μας ειπε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τρώω τα πάντα με μέτρο βέβαια! εκτός από σαλάτες που δεν τις εχώ φτιάξει εγώ και πάστα αλλαντικά και ψάρια! 

Το ζεστό ντουζ δεν το αλλάζω με τίποτα! Έκανα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κάνω και τώρα, δεν μπορώ αλλιώς! Αυτό με χαλαρώνει απλά δεν το έχω στην κοιλιά για πολύ ώρα! 

Σεξ εμάς δεν μας απαγόρεψε ο γιατρός ούτε το πρώτο τρίμηνο! Αλλά δεν κάναμε από μόνοι μας! Μόλις μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο ξεκινήσαμε και αυτό όχι καθημερινά και με προσοχή εννοείτε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω τρωω τα παντα. Το μονο που μου εχει πει οχι καφε (πινω 1-2 τη βδομαδα), πολυ καλο πλυσιμο φρουτα κ λαχανικα και οχι ωμα/μη καλοψημενα φαγητα. Οπως σουσι, κρεατα ρεαρ κτλ. Που ουτως ή αλλως δεν ετρωγα.

Για ζεστη δε μου ειπε κατι αλλα κ γω ξερω οτι απαγορευτεται το καυτο για ωρα. Δλδ μη γεμισεις τη μπανιερα 35 βαθμους κ μπεις μεσα και βρασεις. Ενα ζεστο ντουζ φυσικα κ δε πειραζει απλα δε θα ριχνεις για ωρα το νερο στη κοιλια.

Σεξ ενω μας ειπε ελευθερα χωρις εκσπερματιση κολπικα βεβαια, γιατι ειχα ευκολο 1ο τριμηνο, επιλεξαμε να μη κανουμε κυριως απο φοβο. Μολις μπηκα στον 4ο (14+2) και σκεφτομαι σιγα σιγα να ξεκινησουμε..ε δε γινεται να μεινουμε χωρις σεξ 1 χρονο..τι σκατα. Λιγο με προσοχη κ το βλεπουμε πως θα παει.. με τρομαζει λιγο ειναι η αληθεια, φυσικα οχι για την ασφαλεια του μωρου αλλα για τον τραχηλο, τη μητρα, πιθανη αιμοραγια κτλ.. θα δουμε. 

Δευτερα εχω παλι ραντεβου. Κανω μετρησεις ζαχαρου καθε μερα εδω κ 2 βδομαδες. Το πρωινο μου παντα κατω απο 92 και το μεσημεριανο μου εφτασε μαξ 124, με μεσες τιμες 95-100.. ειμαι πολυ ικανοποιημενη ελπιζω και ο γιατρος.. μπας κ γλιτωσω τις ινσουλινες.. 

Απο κιλα,καταφερα και εχασα συνολικα μεχρι τωρα 3.5 κιλα. Αλλα πεταξα  κοιλιτσα..πιστευω απο δω και περα θα αρχισω να παιρνω...

ανυπομονω να το νιωθω να κλωτσαει.. να ξερω οτι ειναι και καλα.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια δε μου κάθεται ο σύζυγος οπότε τι να σας πω και γω:lol:μια φορά τον κατάφερα και αυτή με το ζόρι. Μάλλον ήταν η τελευταία μου για το 2022:lol::lol: 

Και γω ανυπομονώ να κλωτσήσει, εσείς που είστε λίγο πιο μπροστά και είστε στον τέταρτο το έχετε ακούσει;;;

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι σε λαθος γκρουπ μαλλον ειμαι ιουλιου χαχχαχα

εμας μας ειπε προληπτικα οχι αλλα ξερω και αλλες φιλες μου κανουν κανονικα! 
ευτυχως εμενα απο καφεδες μου ειπε 2 μπορω! Ευτυχως γιατι εχω προβλημα χαχαχ

εγω 12 δεκεβριου μπαινω στο 2ο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Εμένα κορίτσια δε μου κάθεται ο σύζυγος οπότε τι να σας πω και γω:lol:μια φορά τον κατάφερα και αυτή με το ζόρι. Μάλλον ήταν η τελευταία μου για το 2022:lol::lol: 

Και γω ανυπομονώ να κλωτσήσει, εσείς που είστε λίγο πιο μπροστά και είστε στον τέταρτο το έχετε ακούσει;;;

Οχι καλε ειναι πολυ νωρις ακομα. Η κολλητη που εχουμε ακριβως 4 εβδομαδες διαφορα χθες μου ειπε ενιωσε κατι σαν μπουρμπουληθρες! Οποτε υπολογιζω καπου 18η με 20η εβδομαδα θα αρχισουμε να καταλαβαινουμε..

πρίν από 20 λεπτά , souz13 είπε:

Εγω ειμαι σε λαθος γκρουπ μαλλον ειμαι ιουλιου χαχχαχα

εμας μας ειπε προληπτικα οχι αλλα ξερω και αλλες φιλες μου κανουν κανονικα! 
ευτυχως εμενα απο καφεδες μου ειπε 2 μπορω! Ευτυχως γιατι εχω προβλημα χαχαχ

εγω 12 δεκεβριου μπαινω στο 2ο

2 τη μερα? Πολλοι ειναι ρε. Γενικα ο καφες εχει κατηγορηθει στο 1ο τριμηνο για αποβολες και μετεπειτα για ελλιποβαρη μωρα και προωροτητα. Εννοειται στην υππερβολη του. Τωρα με ενα ελαφρυ καφε τη μερα δε θα παθεις κατι. Εγω παντως που ειμαι εθισμενη στον καφε πινω 1,2 τη βδομαδα.. αντε οταν εχω αδεια να πιω και 3! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ....

Καφές : πρωτη εγκυμοσύνη έπινα κανονικά τίποτα δεν επαθα... Κανένας γιατρός δεν μου τον απαγόρεψε ούτε τώρα ούτε τότε... Έναν κανονικό και έναν ντεκαφ...

Σεξ : πρωτη εγκυμοσύνη ένας γιατρός όχι ένας ναι... Δεν έκανα ομως... Δεύτερη εγκυμοσύνη όχι πρώτο τρίμηνο γιατί είχα αποκόλληση.... Αλλά δε θέλω κιόλας να κάνω.... Βολευομαστε με τα προκαταρκτικά και δεν έχουμε και τύψεις μη γίνουν συσπάσεις κλπ... 

Φαγητά : τρώω τα πάντα εκτός από σαλάτα απέξω, όστρακα και εντόσθια... Όλα τα άλλα κανονικά καλομαγειρεμενα... 

Από συμπτώματα πως είστε όσες βγήκατε από το πρώτο τρίμηνο;;; Εγώ κάθε πρωί έναν εμετό απαραίτητα!! Και κάθε απόγευμα αναγουλα προς βραδάκι που κάνω ένα σπρέι στη μύτη για να περάσει... Μέσα στον ύπνο μου δυο τρεις αναγωγές νιώθω...

Κάτι τσιμπήματα όταν βήχω ή σηκώνομαι απότομα κυρίως δεξιά αλλά και αριστερά... 

Δυσκοιλιότητα φουλ, παίρνω ντουφαλακ...

Ινσουλίνη βάζω 30 μονάδες μόνο βράδυ προς το παρόν αλλά με βλέπω να βάζω και μεησμερι γιατί δυσκολεύομαι να τα ρίξω επειδή δεν τηρώ τη διατροφή γαμω το μυαλό μου....

Δευτέρα έχω αυχενική και έχω φοβερό άγχος!!!! Γιατί στην προηγούμενη προσπάθεια μας στην αυχενική την πατήσαμε...είχαμε 6.7 ...τέλος πάντων μου είπαν έτυχε και προσεύχομαι κάθε βράδυ αυτή τη φορά να έχω 2.1 :)

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω ήδη διαβήτη αρα δεν εχω φοβο για διαβητη κύησεως

εγω δεν εχω τιποτα εκτος απο συχνοουρια και αυτο με το βήχα που λες ισως με ενοχλει καο μενα λιγο κατι νοιωθω τωρα που το λες 

βεβαια εγω ειμαι πολυ νωρις ακομα αλλα παραδόξως δεν εχω κατι 

η δυσκοιλιότητα τι φαση και γιατι. ;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Εγω έχω ήδη διαβήτη αρα δεν εχω φοβο για διαβητη κύησεως

εγω δεν εχω τιποτα εκτος απο συχνοουρια και αυτο με το βήχα που λες ισως με ενοχλει καο μενα λιγο κατι νοιωθω τωρα που το λες 

βεβαια εγω ειμαι πολυ νωρις ακομα αλλα παραδόξως δεν εχω κατι 

η δυσκοιλιότητα τι φαση και γιατι. ;;

Λόγω του σιδήρου η δυσκοιλιότητα αν και είναι γενικό φαινόμενο σε εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς σεξ δεν έχουμε κάνει φοβόμαστε! Από συμπτώματα έχω κάποιες ζαλάδες στο 2ο τρίμηνο, ενώ στο πρώτο δεν είχα τίποτα! Είμαι στη 17η εβδομάδα και δεν έχω αισθανθεί το μωρό νομίζω από τη 18η ισως.. Δε ρώτησα και το γιατρό τι θέση έχει πλακούντας μου βέβαια, 1/12 έχουμε το επόμενο..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παιδια απο τη 1η μερα εγκυμοσυνης το μοναδικο συμπτωμα που ειχα ειναι η παλινδρομιση-κακη χωνεψη. Τρωω λιγοτερο και πινω καργα σοδες. Αλλα τιποτα αλλο. Ουτε εμετους ουτε ζαλαδες, τιποτα. Ουτε καν δυσκοιλιοτητα που ειχα ηδη απο πριν. Μη σας πω ειμαι και καλυτερα.

Φυσικα φουλ συχνοουρια ξυπναω τουλαχιστον 1 εως 3 φορες καθε βραδυ και τη μερα καθε μιση με 1 ωρα στανταρ.. το στηθος πονο απο την αρχη κ πλεον σκουρηναν και μεγαλωσαν οι θηλες.. καλα στο φτερνισμα παθαινω κατι κοιλιακες κραμπες καμια φορα, που σκουζω.. 

Ουτε ψυχολογικα νιωθω περιεργα, ορμονες κτλ που λενε.. δε ξερω πιο μετα..α και καμια φορα νιωθω ενα ενοχλητικο "μπουκωμα" απο κατω.. φανταζομαι στον 8ο και στον 9ο πως θα ειναι..τραγικο..

Τεσπα μαζευονται πολλα μικρα αλλα ειναι τοσο ασημαντα κ δε με εμποδιζουν πουθενα, που δε τα υπολογιζω..

Αυριο το απογευμα εχουμε παλι ραντεβου, μακαρι να ναι καλα το μωρακι μας.. μπας κ βεβαιωσουμε κ το φυλο!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Elle12 είπε:

Εγω παιδια απο τη 1η μερα εγκυμοσυνης το μοναδικο συμπτωμα που ειχα ειναι η παλινδρομιση-κακη χωνεψη. Τρωω λιγοτερο και πινω καργα σοδες. Αλλα τιποτα αλλο. Ουτε εμετους ουτε ζαλαδες, τιποτα. Ουτε καν δυσκοιλιοτητα που ειχα ηδη απο πριν. Μη σας πω ειμαι και καλυτερα.

Φυσικα φουλ συχνοουρια ξυπναω τουλαχιστον 1 εως 3 φορες καθε βραδυ και τη μερα καθε μιση με 1 ωρα στανταρ.. το στηθος πονο απο την αρχη κ πλεον σκουρηναν και μεγαλωσαν οι θηλες.. καλα στο φτερνισμα παθαινω κατι κοιλιακες κραμπες καμια φορα, που σκουζω.. 

Ουτε ψυχολογικα νιωθω περιεργα, ορμονες κτλ που λενε.. δε ξερω πιο μετα..α και καμια φορα νιωθω ενα ενοχλητικο "μπουκωμα" απο κατω.. φανταζομαι στον 8ο και στον 9ο πως θα ειναι..τραγικο..

Τεσπα μαζευονται πολλα μικρα αλλα ειναι τοσο ασημαντα κ δε με εμποδιζουν πουθενα, που δε τα υπολογιζω..

Αυριο το απογευμα εχουμε παλι ραντεβου, μακαρι να ναι καλα το μωρακι μας.. μπας κ βεβαιωσουμε κ το φυλο!

Για τις κράμπες σου λείπει μαγνήσιο να το πεις στον γιατρό να στο αυξήσει αν ήδη περνεις καιρο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , linaa είπε:

Για τις κράμπες σου λείπει μαγνήσιο να το πεις στον γιατρό να στο αυξήσει αν ήδη περνεις καιρο. 

Δε παιρνω και δεν εχω γενικα. Απλα διπλωνομαι καμια φορα αν εχω στραβοκατσει..οχι στο ακυρο δλδ..οσο φουσκωνω ελαχιστοποιουνται.. καθομαι πιο απλωτη πλεον γι αυτο.. θα τον ρωτησω βεβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Elle12 είπε:

Δε παιρνω και δεν εχω γενικα. Απλα διπλωνομαι καμια φορα αν εχω στραβοκατσει..οχι στο ακυρο δλδ..οσο φουσκωνω ελαχιστοποιουνται.. καθομαι πιο απλωτη πλεον γι αυτο.. θα τον ρωτησω βεβαια.. 

Ε θα στο ξεκινήσει κάποια στιγμή το μαγνήσιο θα σε βοηθήσει πολύ δηλαδη θα σταματήσουν σιγουρα οι κραμπες με το μαγνήσιο 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...