Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλώς ήρθατε όλα τα νέα κορίτσια. Με το καλό όλες μας να κρατήσουμε τα μωράκια μας.

Εγώ έκανα εχθές την αυχενική και οι μετρήσεις βγήκαν πολύ καλές... Τώρα αναμένουμε και τις αιματολογικές για να έχουμε πλήρη εικόνα. Φύλο δεν είδαμε. Ελπίζω και στις υπόλοιπες τα καλύτερα.

Τελειααα μπράβο κορίτσι μου! Πόσο εβδομάδων ακριβώς σε έδειξε η αυχενική? Σου είπε ακριβώς ποια θα είναι η ΠΗΤ σου? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια χθες πήγα στον γιατρό και ευτυχώς πάω καλύτερα!Έχει μείνει ελάχιστο από το αιματωμα!Και μάλλον έχω πάλι αγοράκι!Χαρά που θα κάνει ο γιος μου!!:x

18 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Και πολύ καλά έκανες που μπήκες στην παρέα μας:x εδώ θα είμαστε να τα λέμε. εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Κι εγώ 11η είμαι και έχω αύριο υπέρηχο. Ουτε εγώ εχω ιδιαίτερα συμπτώματα αλλά κορίτσια, έφαγα και λίγο περισσότερο την προηγούμενη εβδομάδα και δεν κλείνει το τζιν σημερα :-D με έδειξε και η ζυγαριά 1,5 κιλό. Εσείς έχετε φουσκώσει καθόλου;

 

Καλη επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που έχουμε υπέρηχους τώρα στη σειρά!! Να μας στείλετε νέα. 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου και σε όλα τα κορίτσια που έχουμε υπέρηχο!!!Είμαστε όλες στη σειρά νομίζω!!!Εγώ από εκεί που είχα Πητ 2/5 στην αυχενική η Πητ έγινε 30/4!

  • Μου αρέσει 6

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε;; Πώς πήγαν οι εξετάσεις σας;

Είμαι 10+5 και χθες στον υπέρηχο το είδαμε να κουνιέται! Πολύ!! χαχαχχα το σκατούλι  μας γύρισε και την πλάτη:wub: Την επόμενη Παρασκευή κανονίσαμε αυχενική.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;; Πώς πήγαν οι εξετάσεις σας;

Είμαι 10+5 και χθες στον υπέρηχο το είδαμε να κουνιέται! Πολύ!! χαχαχχα το σκατούλι  μας γύρισε και την πλάτη:wub: Την επόμενη Παρασκευή κανονίσαμε αυχενική.

Αααχχχ τέλεια μπράβο κορίτσι μου! Ψυχούλα μου όμορφη! Το πιο όμορφο συναίσθημα! Όλα με το καλό να είναι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε? Εγώ είμαι στα κάρβουνα γιατί είναι η πρώτη φορά που είδα αίμα τώρα που μπαίνω στην 11η εβδομάδα.....προς το παρόν έχω δει ροζ και καφε....εκτός αυτού , ακυρώθηκε και το ραντεβού του Σαββάτου γιατί δεν θα έρθει εδώ η γιατρός....είμαι πολύ στεναχωρημενη

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Εγώ είμαι στα κάρβουνα γιατί είναι η πρώτη φορά που είδα αίμα τώρα που μπαίνω στην 11η εβδομάδα.....προς το παρόν έχω δει ροζ και καφε....εκτός αυτού , ακυρώθηκε και το ραντεβού του Σαββάτου γιατί δεν θα έρθει εδώ η γιατρός....είμαι πολύ στεναχωρημενη

Καλησπέρα. . 

Να φανταστώ έχεις ήδη μιλήσει με τον γιατρό. Ξεκούραση,ξάπλα κ προγεστερόνη συνιστούν συνήθως. 

Σε καταλαβαίνω γιατί κ εγώ,όπως έχω ήδη πει, πριν 2 εβδομάδες είδα πρώτη φορά αίμα (σε 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα ποτέ ούτε σταγόνα) και φοβήθηκα πολύ. Ευτυχώς είχα τη δυνατότητα να με δει ο γιατρός την ίδια μέρα κ δεν υπήρχε κάποιος κίνδυνος. Εμένα μάλλον προήλθε από επαφή με τον άντρα μου κ λίγη κούραση την ίδια μέρα. Είδα μόνο μια μέρα κ μετά 2 μέρες απλά που καθάριζε. Επίσης μετά από 10 μέρες είδα βλέννη με καφέ χρώμα κ λογικά ήταν από την προηγούμενη φορά.  

Υπάρχει δυνατότητα να σε δει άλλος γιατρός για να ηρεμήσεις κ εσύ κ να ξέρεις κ τι συμβαίνει;

Όσο μπορείς να έχεις θετικές σκέψεις ...:rolleyes:

  • Ευχαριστώ 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλησπέρα. . 

Να φανταστώ έχεις ήδη μιλήσει με τον γιατρό. Ξεκούραση,ξάπλα κ προγεστερόνη συνιστούν συνήθως. 

Σε καταλαβαίνω γιατί κ εγώ,όπως έχω ήδη πει, πριν 2 εβδομάδες είδα πρώτη φορά αίμα (σε 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα ποτέ ούτε σταγόνα) και φοβήθηκα πολύ. Ευτυχώς είχα τη δυνατότητα να με δει ο γιατρός την ίδια μέρα κ δεν υπήρχε κάποιος κίνδυνος. Εμένα μάλλον προήλθε από επαφή με τον άντρα μου κ λίγη κούραση την ίδια μέρα. Είδα μόνο μια μέρα κ μετά 2 μέρες απλά που καθάριζε. Επίσης μετά από 10 μέρες είδα βλέννη με καφέ χρώμα κ λογικά ήταν από την προηγούμενη φορά.  

Υπάρχει δυνατότητα να σε δει άλλος γιατρός για να ηρεμήσεις κ εσύ κ να ξέρεις κ τι συμβαίνει;

Όσο μπορείς να έχεις θετικές σκέψεις ...:rolleyes:

Ποσο ήσουν δλδ όταν είδες πριν δύο βδομάδες? Σκέφτομαι να πάω σε άλλη ειδικότητα απλά για έναν υπέρηχο...αν με δεχτεί βέβαια γιατί είναι φουλ τα ραντεβού παντα . Δε κουράζομαι ιδιαίτερα απλά δεν έχω από κανέναν βοήθεια και θα κάνω τα βασικά μέσα στο σπίτι μόνη μου + τα ψώνια του σούπερ μάρκετ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Ποσο ήσουν δλδ όταν είδες πριν δύο βδομάδες? Σκέφτομαι να πάω σε άλλη ειδικότητα απλά για έναν υπέρηχο...αν με δεχτεί βέβαια γιατί είναι φουλ τα ραντεβού παντα . Δε κουράζομαι ιδιαίτερα απλά δεν έχω από κανέναν βοήθεια και θα κάνω τα βασικά μέσα στο σπίτι μόνη μου + τα ψώνια του σούπερ μάρκετ 

Ήμουν 11+1.

Ναι. Κι εγώ θα πήγαινα.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια παίρνει καμιά κάτι για τις αναγουλες;;;; Έχω όλη μέρα κυριολεκτικά και πάω και δουλειά και έχω και ένα παιδί δε μπορώ να είμαι έτσι συνέχεια...πίνω νερό και ανεβαίνει στο λαιμό μου... Μου έγραψε η γιατρός υπόθετα vertirosan αλλά έχουν όλες τις οδηγίες στα γερμανικά και δεν εμπιστεύομαι... Παίρνω ήδη 3 utro 2 μαγν 2 tardyferon και λέω πόσα ακόμα; 

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Ποσο ήσουν δλδ όταν είδες πριν δύο βδομάδες? Σκέφτομαι να πάω σε άλλη ειδικότητα απλά για έναν υπέρηχο...αν με δεχτεί βέβαια γιατί είναι φουλ τα ραντεβού παντα . Δε κουράζομαι ιδιαίτερα απλά δεν έχω από κανέναν βοήθεια και θα κάνω τα βασικά μέσα στο σπίτι μόνη μου + τα ψώνια του σούπερ μάρκετ 

Μη κουβαλάς βάρος!!!! Γάμα τα ψώνια παρήγγειλε...εγώ έχω καφέ εδώ και 2 βδομάδες συνεχώς...με καθυσυχαζει η γιατρός μου και παίρνω utrogestan ...  Μου είπε είναι πολύ συχνό! Μπορεί να έχεις και αίμα σαν περίοδο αλλά το μωρό να μην έχει κάτι (φυσικά ενημερώνεις γιατρό) και μπορεί να είσαι καθαρή και το μωρό να μην είναι καλά (χτύπα ξύλο)... Όσο μπορείς μην αγχώνεσαι πες το στη γιατρό και ξεκουράσου ... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Εγώ είμαι στα κάρβουνα γιατί είναι η πρώτη φορά που είδα αίμα τώρα που μπαίνω στην 11η εβδομάδα.....προς το παρόν έχω δει ροζ και καφε....εκτός αυτού , ακυρώθηκε και το ραντεβού του Σαββάτου γιατί δεν θα έρθει εδώ η γιατρός....είμαι πολύ στεναχωρημενη

Κατερίνα μου ψυχραιμία όσο μπορείς. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ είχα από την αρχή καφε και ροζ εκκρίσεις για περίπου 4,5 εβδομάδες. Ήμουν 8+2 εβδομάδων όταν σταμάτησαν. Προγεστερόνη έπαιρνα κολπικά και όλα καλά. Δεν ήταν κάτι. Κράτησε όσο μπορείς ανεβασμένη την ψυχολογία σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Annasdg είπε:

Κατερίνα μου ψυχραιμία όσο μπορείς. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ είχα από την αρχή καφε και ροζ εκκρίσεις για περίπου 4,5 εβδομάδες. Ήμουν 8+2 εβδομάδων όταν σταμάτησαν. Προγεστερόνη έπαιρνα κολπικά και όλα καλά. Δεν ήταν κάτι. Κράτησε όσο μπορείς ανεβασμένη την ψυχολογία σου! 

Να σε ρωτήσω....μου είπε η γυναικολόγος όσο έχω καφέ να παίρνω από το στόμα τα utro....λες να πάρω κολπικά και γω;;;όλες μου οι φίλες έπαιρναν κολπικά...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elenst είπε:

 

Μη κουβαλάς βάρος!!!! Γάμα τα ψώνια παρήγγειλε...εγώ έχω καφέ εδώ και 2 βδομάδες συνεχώς...με καθυσυχαζει η γιατρός μου και παίρνω utrogestan ...  Μου είπε είναι πολύ συχνό! Μπορεί να έχεις και αίμα σαν περίοδο αλλά το μωρό να μην έχει κάτι (φυσικά ενημερώνεις γιατρό) και μπορεί να είσαι καθαρή και το μωρό να μην είναι καλά (χτύπα ξύλο)... Όσο μπορείς μην αγχώνεσαι πες το στη γιατρό και ξεκουράσου ... 

Ποσό είσαι θύμησες μου?? Και δε σου είπε από τι μπορεί να είναι τα καφέ? Είσαι ξάπλα τώρα η τα κάνεις όλα κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elenst είπε:

Να σε ρωτήσω....μου είπε η γυναικολόγος όσο έχω καφέ να παίρνω από το στόμα τα utro....λες να πάρω κολπικά και γω;;;όλες μου οι φίλες έπαιρναν κολπικά...

Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Ίσα ίσα που γίνεται πιο άμεση η απορρόφηση της προγεστερόνης κολπικά. Εκτός κι αν υπάρχει λόγος που σου τα δίνει από το στόμα. Συζήτησε το για σίγουρα και μαζί της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...