Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 2

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 51 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλώς μας ήρθες! Εγώ είμαι λίγες μέρες πίσω , 9+4 και δεν έχω τίποτα.....μέσα στη μέρα ξεχνάω ότι είμαι έγκυος .... τελευταίο υπέρηχο έκανα στην όγδοη εβδομάδα που επίσης είχαν σταματήσει όλα τα συμπτώματα (όχι ότι είχα και τίποτα έντονο) και ήταν όλα καλά. Μήπως είμαστε απλά πολύ τυχερες??? Το ελπίζω! Καλή επιτυχία για τη Δευτέρα:wub:

Κατερίνα μου είμαστε πολύ κοντά. Με το καλό εύχομαι. Μακάρι να είμαστε από τις τυχερές.. περιμένω το ραντεβού της Δευτέρας πως και πως. Λέω στον εαυτό μου πως μετά και την αυχενική θα ηρεμήσω λιγάκι. Εσύ πότε έκανες τον τελευταίο υπέρηχο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Κατερίνα μου είμαστε πολύ κοντά. Με το καλό εύχομαι. Μακάρι να είμαστε από τις τυχερές.. περιμένω το ραντεβού της Δευτέρας πως και πως. Λέω στον εαυτό μου πως μετά και την αυχενική θα ηρεμήσω λιγάκι. Εσύ πότε έκανες τον τελευταίο υπέρηχο; 

Στις 15 του μήνα ακούσαμε καρδια.... αυχενική έχω στις 14/11 πρώτα ο Θεός!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Στις 15 του μήνα ακούσαμε καρδια.... αυχενική έχω στις 14/11 πρώτα ο Θεός!

Και εμείς στις 12 το μήνα ακούσαμε... Με το καλό εύχομαι. Και εγώ τότε έχω αυχενική... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Annasdg είπε:

Θεσσαλονίκη είμαι, στον κ. Σωτ.... Δεν ξέρω αν μπορώ να πω όνομα.. εσύ; 

Ααα !εγώ ενώ είμαι από Θεσσαλονίκη κάνω τις εξετάσεις μου στην Αθήνα γιατί μου πέφτει πιο κοντά από κει που μένω τώρα... εύχομαι να έχουμε τα καλύτερα νέα ,και γω από αποβολή προέρχομαι και φοβάμαι πολύ.. σήμερα εν τω μεταξύ με πιάνουν κάτι τσίμπηματα στον κόλπο όχι στην κοιλιά...τόσο διαπεραστικά που πετάγομαι από τη θέση μου ...ένα δευτερόλεπτο κρατούν αλλά με τρομάζουν! Έχει συμβεί σε καμιά?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Πρώτα ο Θεός, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω και γω το δεύτερο παιδάκι μου τον Μάιο... Είμαι 10 βδομάδες (το μωρό μια βδομάδα μικρότερο)... Προέρχομαι από αποβολή με αποξεση πρώτου τριμήνου (αυχενική 6.7 τυχαίο γεγονός μου είπαν) και καταλαβαίνετε ότι έχω έξτρα άγχος!!! 

Είμαι παχύσαρκη και εμφάνισα και διαβήτη κύησης οπότε σήμερα ξεκινάω ινσουλίνη και εύχομαι όλα να πάνε καλά... 

Έκανα προληπτικά και εξετάσεις για θρομβοφιλια και περιμένω τα αποτελέσματα... 

Από φάρμακα παίρνω 3 utrogestan γιατί έχω αποκόλληση, 2 trofocart, 1filicin και μια πολυβιταμινη για εγκύους 

Από Θεσσαλονίκη είμαι και μπήκα εδώ για να μοιράζομαι τις ανησυχίες αλλά πιο πολύ εύχομαι τα χαρούμενα γεγονότα :)

σας εύχομαι όλες από καρδιάς ήρεμη εγκυμοσύνη 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Έρχομαι από ραντεβού που είχα με την γυναικολόγο μου. Είδαμε το μωράκι μας. Είναι πολύ καλά. Ακόμα είμαι σε σοκ και δεν μπορώ να το πιστέψω ότι συμβαίνει αυτό το θαύμα σε εμάς. Έπειτα από 5 παλινδρομες είχα τον φόβο πως θα συμβεί πάλι. Δόξα το Θεό όμως όλα καλά. Είμαι στην 11 εβδομάδα. Σε προηγούμενο υπέρηχο μας το έβγαζε 2 μέρες μεγαλύτερο, σε αυτόν 5 μέρες μεγαλύτερο. Θα δούμε σίγουρα μας είπε στην αυχενική. Να σας πω λοιπόν πως από συμπτώματα (που ανησυχούσα) δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο πια. Δυσκοιλιότητα, πρησμένο στήθος πιο πολύ το βράδυ, ναυτία ήπια το βράδυ και κάποιες φορές το πρωί. Η γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό να υποχωρούν τα συμπτώματα και δεν γίνεται συνέχεια να είμαι πρησμένη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έτυχε σε αυτήν την εβδομάδα να δείτε το φύλο του μωρού. Το μωράκι μας καθόταν με τα πόδια ανοιχτά και φαινόταν ξεκάθαρα πως κάτι προεξέχει. Ξέρουμε βέβαια πως μπορεί να είναι η "ουρά" της σπονδυλικής στήλης αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που φαινόταν τόσο ξεκάθαρα. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Annasdg είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έρχομαι από ραντεβού που είχα με την γυναικολόγο μου. Είδαμε το μωράκι μας. Είναι πολύ καλά. Ακόμα είμαι σε σοκ και δεν μπορώ να το πιστέψω ότι συμβαίνει αυτό το θαύμα σε εμάς. Έπειτα από 5 παλινδρομες είχα τον φόβο πως θα συμβεί πάλι. Δόξα το Θεό όμως όλα καλά. Είμαι στην 11 εβδομάδα. Σε προηγούμενο υπέρηχο μας το έβγαζε 2 μέρες μεγαλύτερο, σε αυτόν 5 μέρες μεγαλύτερο. Θα δούμε σίγουρα μας είπε στην αυχενική. Να σας πω λοιπόν πως από συμπτώματα (που ανησυχούσα) δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο πια. Δυσκοιλιότητα, πρησμένο στήθος πιο πολύ το βράδυ, ναυτία ήπια το βράδυ και κάποιες φορές το πρωί. Η γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό να υποχωρούν τα συμπτώματα και δεν γίνεται συνέχεια να είμαι πρησμένη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έτυχε σε αυτήν την εβδομάδα να δείτε το φύλο του μωρού. Το μωράκι μας καθόταν με τα πόδια ανοιχτά και φαινόταν ξεκάθαρα πως κάτι προεξέχει. Ξέρουμε βέβαια πως μπορεί να είναι η "ουρά" της σπονδυλικής στήλης αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που φαινόταν τόσο ξεκάθαρα. 

Χαίρομαι πολύ για σένα!!!! Με το καλό η αυχενική .... 5 παλινδρομες γιατί;;; Το απέδωσαν κάπου;;; Καλό είναι να μη τα σκέφτεσαι αυτά τώρα αλλά είπα να σε ρωτήσω γιατί είχα και γω παλινδρόμηση 13βδ πέρσι 

Τελικά στις εξετάσεις για θρομβοφιλια μου βρήκαν ένα γονιδιακι...το mthfr θετικό ετεροζυγο... Πήρα τον αιματολογο και μου είπε θα μιλήσουμε αύριο.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Elenst είπε:

Χαίρομαι πολύ για σένα!!!! Με το καλό η αυχενική .... 5 παλινδρομες γιατί;;; Το απέδωσαν κάπου;;; Καλό είναι να μη τα σκέφτεσαι αυτά τώρα αλλά είπα να σε ρωτήσω γιατί είχα και γω παλινδρόμηση 13βδ πέρσι 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά τώρα. Το παν είναι η σωστή καθοδήγηση από τους γιατρούς. Εγώ είχα αδιαγνωστο λύκο. Το βρήκαμε μετα την τελευταία αποβολή και από καθαρή τύχη δεν μπήκα στην διαδικασία εξωσωματικής. Όχι ότι έχω κάτι με την εξωσωματική αλλά με αυτοάνοσο χωρίς παρακολούθηση με χίλιες δυο ορμόνες ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Πλέον είμαι σε αγωγή με plaquenil, salospir, innohep, filicin και κορτιζόνη και όλα βαίνουν καλώς όπως φαίνεται. Όλες μου οι αποβολές ήταν μεταξύ 8ης-9ης εβδομάδας. Άλλοτε με καρδιακό παλμό και άλλοτε όχι. Τώρα ανυπομονώ για την πρώτη μας μεγάλη εξέταση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Annasdg είπε:

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά τώρα. Το παν είναι η σωστή καθοδήγηση από τους γιατρούς. Εγώ είχα αδιαγνωστο λύκο. Το βρήκαμε μετα την τελευταία αποβολή και από καθαρή τύχη δεν μπήκα στην διαδικασία εξωσωματικής. Όχι ότι έχω κάτι με την εξωσωματική αλλά με αυτοάνοσο χωρίς παρακολούθηση με χίλιες δυο ορμόνες ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Πλέον είμαι σε αγωγή με plaquenil, salospir, innohep, filicin και κορτιζόνη και όλα βαίνουν καλώς όπως φαίνεται. Όλες μου οι αποβολές ήταν μεταξύ 8ης-9ης εβδομάδας. Άλλοτε με καρδιακό παλμό και άλλοτε όχι. Τώρα ανυπομονώ για την πρώτη μας μεγάλη εξέταση.

Όλα θα πάνε τέλεια εφόσον ξέρεις τι έχεις και παίρνεις την αγωγή σου....λυπάμαι πάρα πολύ και ούτε μπορώ στο ελάχιστο να φανταστώ τι πέρασες αλλά είμαι σίγουρη ότι σε λίγους μήνες όλα θα είναι παρελθόν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elenst είπε:

Όλα θα πάνε τέλεια εφόσον ξέρεις τι έχεις και παίρνεις την αγωγή σου....λυπάμαι πάρα πολύ και ούτε μπορώ στο ελάχιστο να φανταστώ τι πέρασες αλλά είμαι σίγουρη ότι σε λίγους μήνες όλα θα είναι παρελθόν 

Το ελπίζω και το εύχομαι για όλες μας.. καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη και υγιή μωρά !! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Καλησπέρα σας!!! Πρώτα ο Θεός, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω και γω το δεύτερο παιδάκι μου τον Μάιο... Είμαι 10 βδομάδες (το μωρό μια βδομάδα μικρότερο)... Προέρχομαι από αποβολή με αποξεση πρώτου τριμήνου (αυχενική 6.7 τυχαίο γεγονός μου είπαν) και καταλαβαίνετε ότι έχω έξτρα άγχος!!! 

Είμαι παχύσαρκη και εμφάνισα και διαβήτη κύησης οπότε σήμερα ξεκινάω ινσουλίνη και εύχομαι όλα να πάνε καλά... 

Έκανα προληπτικά και εξετάσεις για θρομβοφιλια και περιμένω τα αποτελέσματα... 

Από φάρμακα παίρνω 3 utrogestan γιατί έχω αποκόλληση, 2 trofocart, 1filicin και μια πολυβιταμινη για εγκύους 

Από Θεσσαλονίκη είμαι και μπήκα εδώ για να μοιράζομαι τις ανησυχίες αλλά πιο πολύ εύχομαι τα χαρούμενα γεγονότα :)

σας εύχομαι όλες από καρδιάς ήρεμη εγκυμοσύνη 

Και πολύ καλά έκανες που μπήκες στην παρέα μας:x εδώ θα είμαστε να τα λέμε. εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

19 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έρχομαι από ραντεβού που είχα με την γυναικολόγο μου. Είδαμε το μωράκι μας. Είναι πολύ καλά. Ακόμα είμαι σε σοκ και δεν μπορώ να το πιστέψω ότι συμβαίνει αυτό το θαύμα σε εμάς. Έπειτα από 5 παλινδρομες είχα τον φόβο πως θα συμβεί πάλι. Δόξα το Θεό όμως όλα καλά. Είμαι στην 11 εβδομάδα. Σε προηγούμενο υπέρηχο μας το έβγαζε 2 μέρες μεγαλύτερο, σε αυτόν 5 μέρες μεγαλύτερο. Θα δούμε σίγουρα μας είπε στην αυχενική. Να σας πω λοιπόν πως από συμπτώματα (που ανησυχούσα) δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο πια. Δυσκοιλιότητα, πρησμένο στήθος πιο πολύ το βράδυ, ναυτία ήπια το βράδυ και κάποιες φορές το πρωί. Η γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό να υποχωρούν τα συμπτώματα και δεν γίνεται συνέχεια να είμαι πρησμένη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έτυχε σε αυτήν την εβδομάδα να δείτε το φύλο του μωρού. Το μωράκι μας καθόταν με τα πόδια ανοιχτά και φαινόταν ξεκάθαρα πως κάτι προεξέχει. Ξέρουμε βέβαια πως μπορεί να είναι η "ουρά" της σπονδυλικής στήλης αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που φαινόταν τόσο ξεκάθαρα. 

Κι εγώ 11η είμαι και έχω αύριο υπέρηχο. Ουτε εγώ εχω ιδιαίτερα συμπτώματα αλλά κορίτσια, έφαγα και λίγο περισσότερο την προηγούμενη εβδομάδα και δεν κλείνει το τζιν σημερα :-D με έδειξε και η ζυγαριά 1,5 κιλό. Εσείς έχετε φουσκώσει καθόλου;

 

Καλη επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που έχουμε υπέρηχους τώρα στη σειρά!! Να μας στείλετε νέα. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Να πω σε όλες τις κοπελες που ήρθαν τώρα καλώς ήρθατε! Εύχομαι σε όλες μας μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! 

Εγώ πάλι είμαι 12 εβδομάδων ακριβώς σήμερα, περιμένω την Δευτέρα επιτέλους την αυχενική! 

Βγήκαν και τα αποτελέσματα της κυστικής ινώσης αρνητικά ευτυχώς το είχα μεγάλο άγχος! 

Δεν έχω πάρει ούτε μισό γραμμάριο γιατι όλη μέρα κάνω εμετούς... Έχω χάσει κιόλας 6! Βέβαια αυτός είναι καλό απ'την μια γιατί ξεκίνησα με πολλά παραπάνω κιλά από ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη! 

Είχα και εγώ διαβήτη κύησης στο πρώτο μου παιδάκι αλλά το έλεγα με διατροφή μέχρι το τέλος... Τώρα κάνω μετρήσεις και ακόμα είμαι σταθερή ευτυχως.. θα δείξει στην πορεία! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε όλα τα νέα κορίτσια. Με το καλό όλες μας να κρατήσουμε τα μωράκια μας.

Εγώ έκανα εχθές την αυχενική και οι μετρήσεις βγήκαν πολύ καλές... Τώρα αναμένουμε και τις αιματολογικές για να έχουμε πλήρη εικόνα. Φύλο δεν είδαμε. Ελπίζω και στις υπόλοιπες τα καλύτερα.

  • Μου αρέσει 5

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...