Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , Elle12 είπε:

Mου στειλαν και την papp-a.

Β χοριακη: 0.814 ΜοΜ

Papp A: 1.52 MoM

Δε μου αλλαξε καθολου τα ποσοστα πιθανοτητων για τα συνδρομα. Καλο αυτο ε? Ο γιατρος ειπε ολα οκ δε κανουμε κατι αλλο. Σαλοσπιρ 160mg μεχρι 35η εβδομαδα. Αυτα. 

Πολύ καλή αυχενική κορίτσι μου! Τέλεια! 

Αν σου το είπε ο γιατρός για το σαλοσπιρ να το πάρεις καλό θα κάνει δεν κάνει κάτι κακο! Το έπινε και η ξαδέρφη μου μέχρι 37η εβδομάδα και τώρα την Κυριακή γεννάει πρώτα ο Θεός! 

Με το καλό!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Elle12 είπε:

Mου στειλαν και την papp-a.

Β χοριακη: 0.814 ΜοΜ

Papp A: 1.52 MoM

Δε μου αλλαξε καθολου τα ποσοστα πιθανοτητων για τα συνδρομα. Καλο αυτο ε? Ο γιατρος ειπε ολα οκ δε κανουμε κατι αλλο. Σαλοσπιρ 160mg μεχρι 35η εβδομαδα. Αυτα. 

Μπραβο!!! Πάει κ αυτό! Δεν έχω ιδέα για τα ποσοστά. Αυριο θα πάω κ εγω για αυχενική όποτε θα έχω τα δικά σου σαν σημείο αναφοράς. 

Εν τω μεταξύ, μου είπε η γραμματέας του γιατρού μου ότι θα περάσει την Τρίτη από το Ιασώ να πάρει τα αναλυτικά αποτελέσματα. Ελπιζω να μας πουν κάτι από αυριο, μην περιμένουμε μέχρι την Τρίτη. Εσένα έτσι σου είπανε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα τα σαλοσπιρ και διαβασα το χαρτι οδηγιων και κοντεψα να παθω αμοκ.. σχεδον αποκλειεται στην εγκυμοσυνη!! Και παιρνω 160mg.. 

Τι γινεται??? Ξερω παιρνουν απειρες εγκυμονουσες αλλα πραγματικα φρικαρα. Απο αποβολες μεχρι τερατογεννεσεις λεει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Elle12 είπε:

Ξεκινησα τα σαλοσπιρ και διαβασα το χαρτι οδηγιων και κοντεψα να παθω αμοκ.. σχεδον αποκλειεται στην εγκυμοσυνη!! Και παιρνω 160mg.. 

Τι γινεται??? Ξερω παιρνουν απειρες εγκυμονουσες αλλα πραγματικα φρικαρα. Απο αποβολες μεχρι τερατογεννεσεις λεει μεσα!

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι. Εγώ παίρνω σαλοσπιρ τα τελευταία 2 χρόνια. Τώρα κατά την κύηση παίρνω και χάπια λόγω αυτοανοσου νοσήματος και αντιπηκτικες ενέσεις. Το τι γράφουν τα φύλλα οδηγιών, άστο, δεν μπαίνω στην διαδικασία να σου πω. Χωρίς αυτά όμως δεν θα κατάφερνα να φτάσω εδώ που έφτασα. Ο γιατρός σου για καλό σου τα έχει δώσει. Είναι περισσότερα τα οφέλη που θα έχεις παίρνοντας τα πάρα να τα διακόψεις. Σκέψου μόνο θετικά. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου αλλά κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Annasdg είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι. Εγώ παίρνω σαλοσπιρ τα τελευταία 2 χρόνια. Τώρα κατά την κύηση παίρνω και χάπια λόγω αυτοανοσου νοσήματος και αντιπηκτικες ενέσεις. Το τι γράφουν τα φύλλα οδηγιών, άστο, δεν μπαίνω στην διαδικασία να σου πω. Χωρίς αυτά όμως δεν θα κατάφερνα να φτάσω εδώ που έφτασα. Ο γιατρός σου για καλό σου τα έχει δώσει. Είναι περισσότερα τα οφέλη που θα έχεις παίρνοντας τα πάρα να τα διακόψεις. Σκέψου μόνο θετικά. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου αλλά κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου.

 

Ναι αυτο..μου το προτεινε και ο εμβρυολογος που μου κανε την αυχενικη κ ο γυναικολογος συμφωνησε λογω μηριαιων αρτηριων, και για να προλαβουμε τυχον προεκλαμψια. Φυσικα μου ειπε θα το κοψω πριν την 35η εβδομαδα. Απλα με φοβισε λιγο κ η ποσοτητα.. εχει δλδ κ 80 και 100 και 120, το 160 μου φανηκε πολυ.. αλλα καπου διαβασα οτι παει με τα κιλα της μητερας.. τεσπα. Θα προσπαθησω να μη το σκεφτομαι.. ζεν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Elle12 είπε:

Ναι αυτο..μου το προτεινε και ο εμβρυολογος που μου κανε την αυχενικη κ ο γυναικολογος συμφωνησε λογω μηριαιων αρτηριων, και για να προλαβουμε τυχον προεκλαμψια. Φυσικα μου ειπε θα το κοψω πριν την 35η εβδομαδα. Απλα με φοβισε λιγο κ η ποσοτητα.. εχει δλδ κ 80 και 100 και 120, το 160 μου φανηκε πολυ.. αλλα καπου διαβασα οτι παει με τα κιλα της μητερας.. τεσπα. Θα προσπαθησω να μη το σκεφτομαι.. ζεν. 

Μην στεναχωριέσαι, η δόση είναι μια χαρά κρίνοντας από τα δικά μου και από ο,τι μου έχουν πει και οι γιατροί μου. Σκέψου ότι είναι παιδική ασπιρίνη. Έτσι την ονομάζουν. Ηρεμία και θετικές σκέψεις για το θαύμα που συμβαίνει μέσα σου κι όλα καλά θα πάνε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elle12 είπε:

Ναι αυτο..μου το προτεινε και ο εμβρυολογος που μου κανε την αυχενικη κ ο γυναικολογος συμφωνησε λογω μηριαιων αρτηριων, και για να προλαβουμε τυχον προεκλαμψια. Φυσικα μου ειπε θα το κοψω πριν την 35η εβδομαδα. Απλα με φοβισε λιγο κ η ποσοτητα.. εχει δλδ κ 80 και 100 και 120, το 160 μου φανηκε πολυ.. αλλα καπου διαβασα οτι παει με τα κιλα της μητερας.. τεσπα. Θα προσπαθησω να μη το σκεφτομαι.. ζεν. 

Αλήθεια μην αγχώνεσαι για το σαλοσπιρ...το δίνουν και σε εγγυες με θρομβοφιλια.... Εγώ όταν έκανα εξετάσεις μου είχαν πει αν βγουν θετικές θα πάρω σαλοσπιρ και αντιπηκτικες και δε θα έχει κανένα πρόβλημα το μωρό... όποιο φάρμακο και να διαβάσεις γράφει ότι πρέπει να αποφεύγεται...ακόμα και αυτά που παίρνουμε για τις αναγουλες... Κάνουν πιο πολύ καλό πάρα κακό όμως... Απλά οφείλουν στο χαρτί να γράψουν ακόμα και την πιο σπάνια επιπλοκή... Εμπιστευσου τους γιατρούς εφόσον μάλιστα συμφωνούν 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elenst είπε:

Αλήθεια μην αγχώνεσαι για το σαλοσπιρ...το δίνουν και σε εγγυες με θρομβοφιλια.... Εγώ όταν έκανα εξετάσεις μου είχαν πει αν βγουν θετικές θα πάρω σαλοσπιρ και αντιπηκτικες και δε θα έχει κανένα πρόβλημα το μωρό... όποιο φάρμακο και να διαβάσεις γράφει ότι πρέπει να αποφεύγεται...ακόμα και αυτά που παίρνουμε για τις αναγουλες... Κάνουν πιο πολύ καλό πάρα κακό όμως... Απλά οφείλουν στο χαρτί να γράψουν ακόμα και την πιο σπάνια επιπλοκή... Εμπιστευσου τους γιατρούς εφόσον μάλιστα συμφωνούν 

Ευχαριστω κοριτσια μου, με ηρεμησατε ηδη πολυ.. σε 10 μερες εχω παλι υπερηχο οποτε θα τα ξαναπω αναλυτικα με τον γιατρο μου.. ευχαριστω πολυ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,
Πηγα στο γιατρό μου με ενόχληση στο έντερο, με εξέτασε δεν είδε τίποτα που να τον ανησυχεί απλά προληπτικά μου έγραψε εξετάσεις αίματος και καλλιέργεια ούρων. Έκανα τις εξετάσεις μου και περίμενα τα αποτελέσματα( χωρίς κανένα σύμπτωμα, ακόμα και η ενόχληση στο έντερο είχε υποχωρήσει) και μου βγάζει το μικροβιολογικό ουρολοίμωξη με ecoli.

Πηρα τα αποτελέσματα και έπαθα σοκ. Από πληροφορίες έμαθα ότι το συγκεκριμένο μικροβιολογικό έχει βγάλει αρκετά λάθος αποτελέσματα στο παρελθόν και έτσι αποφάσισα να ξανά κάνω άλλη μια καλλιέργεια ούρων σε έμπιστο μικροβιολογικό το οποίο μου την έβγαλε αρνητική.(Όλα αυτά χωρίς να έχω πάρει αντιβίωση, με διαφορά μιας μέρας η μια εξέταση από την άλλη)

Ωστόσο το θέμα είναι ότι μέχρι να πάρω σήμερα τα αποτελέσματα μου πηρα μόνο 3 χάπια αντιβίωσης που μου σύστησε ο γιατρός, μόλις έλαβα τα αποτελέσματα πηρα αμέσως τον γιατρό μου και μου είπε εφόσον δεν έχω κάποια ενόχληση τσούξιμο κτλ και η δεύτερη μου βγήκε αρνητική να σταματήσω την αντιβίωση.

Είμαι φουλ τσατισμένη με την ανευθυνότητα κάποιων!!! 
Προσεχετε εσάς και τα μωρά σας , εγώ αν δεν είχα την υποψία θα έπαιρνα 7 μέρες αντιβίωση χωρίς λόγο γιατί κάποιοι δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,καλή εβδομάδα.

Πως είστε;

Σήμερα  το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα μετρήσουμε κ τον τράχηλο απ' ότι μου είπε την προηγούμενη φορά. Δεν θυμάμαι στις προηγούμενες εγκυμοσύνες να τον μετράμε. Ενώ ξέρω ότι πρέπει να γίνεται. 

Λογικά θα γίνει κ κολπικά σωστά;

Έχω αρκετό άγχος σήμερα. Όσο προχωράμε τόσο περισσότερο. Σίγουρα επηρεάζομαι και απ' την προσωπική μου εμπειρία αλλά και από άλλες περιπτώσεις που ακούω. Έχω και ένα φόβο για πρόωρο τοκετό παρόλο που δεν έχω ιστορικό. Είπα να σας τα πω να αποφορτιστω λιγάκι.:smile:

Ααα και σήμερα είμαι 16 εβδομάδων.:x:wub:

Τα δικά σας νέα;

  • Μου αρέσει 3

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,καλή εβδομάδα.

Πως είστε;

Σήμερα  το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα μετρήσουμε κ τον τράχηλο απ' ότι μου είπε την προηγούμενη φορά. Δεν θυμάμαι στις προηγούμενες εγκυμοσύνες να τον μετράμε. Ενώ ξέρω ότι πρέπει να γίνεται. 

Λογικά θα γίνει κ κολπικά σωστά;

Έχω αρκετό άγχος σήμερα. Όσο προχωράμε τόσο περισσότερο. Σίγουρα επηρεάζομαι και απ' την προσωπική μου εμπειρία αλλά και από άλλες περιπτώσεις που ακούω. Έχω και ένα φόβο για πρόωρο τοκετό παρόλο που δεν έχω ιστορικό. Είπα να σας τα πω να αποφορτιστω λιγάκι.:smile:

Ααα και σήμερα είμαι 16 εβδομάδων.:x:wub:

Τα δικά σας νέα;

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

Θα δεις το μωράκι σου σήμερα.. τι ωραία! Πιστεύω ότι είναι εξέταση ρουτίνας που θα την κάνουν σε όλες μας.. προσπάθησε να την αγχώνεσαι και να μην εστιάζεις στην προηγούμενη τραυματική εμπειρία σου. Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά και αυτό να έχεις στο νου σου. Τα λέω σε σένα να τα ακούω κι εγώ.. 

Εγώ βρίσκομαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έχω ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια. Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να μας πουν κάτι κακό. Προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις όσο γίνεται. Βλέπεις οι προηγούμενες τραυματικές εμπειρίες δεν με αφήνουν να ηρεμήσω. Το παλεύω όμως. 

Πώς ήσουν από συμπτώματα αυτήν την εβδομάδα; Εγώ έχω πόνους στην πλάτη, έκανα έναν εμετουλη χθες βράδυ αλλά κατά τα άλλα νιώθω λες και δεν είμαι έγκυος και αυτό είναι που πυροδοτεί το άγχος μου. Για πείτε τις εμπειρίες σας βρε κορίτσια και πώς είστε εσείς;; 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τα δικά μου νέα είναι μια πολύ καλή αυχενική και καμία απολυτως ιδέα για το τι φύλο μπορεί να είναι:P το pappa θα το πάρω τέλος του μήνα η αργότερα....μια ανακούφιση τη νιώθω. Νομίζω ήρθε η ώρα να το ανακοινώνω σιγά σιγά...ήδη μια γνωστή μου με πήρε πρέφα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 3:52 ΜΜ, Elle12 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Χαίρομαι που όλες πηγαίνετε καλά! Κι εγώ αύριο κλείνει τη 16η και μπαίνω στον 5ο μήνα, απίστευτο μου φαίνεται!! Φούσκωσα και απότομα, είμαι με παντελόνια εγκυμοσύνης πλέον δεν κλείνει τίποτα άλλο και ξεκίνησα 48 κιλά να φανταστείτε είμαι ήδη 54! :D 

@μάφιν έκανες αυχενική;; Δεν είδα νέα σου!!

Είμαι στο ποστ της elle12 δεν ξέρω πώς βρέθηκα εδώ χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, κ εμένα η αυχενικη μου ήταν πολύ καλή! Περιμένω να βγει και το Papp A και να με πάρει ο γιατρος μου. Λέω να κάνω και nipt. Εσείς το σκέφτεστε;

μονο η μέση μου πονάει. Αυτιο θα ξεκινήσω γιόγκα για εγγυους και Ελπιζω να βοηθησει. Σταμάτησα και την προγεστερόνη που επαιρνα 3 μήνες κι έχω περισσότερη ενέργεια. Είμαι μια χαρα αλλά μερικές φορές έχω κ εγω αυτό αγχος ότι μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλα. Νομιζω είναι λογικο:wub:

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , μάφιν είπε:

Καλησπερα κοριτσια, κ εμένα η αυχενικη μου ήταν πολύ καλή! Περιμένω να βγει και το Papp A και να με πάρει ο γιατρος μου. Λέω να κάνω και nipt. Εσείς το σκέφτεστε;

μονο η μέση μου πονάει. Αυτιο θα ξεκινήσω γιόγκα για εγγυους και Ελπιζω να βοηθησει. Σταμάτησα και την προγεστερόνη που επαιρνα 3 μήνες κι έχω περισσότερη ενέργεια. Είμαι μια χαρα αλλά μερικές φορές έχω κ εγω αυτό αγχος ότι μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλα. Νομιζω είναι λογικο:wub:

Τέλεια νέα! Κι εγώ κάπως έτσι, από εκεί που είναι ήρεμη ξαφνικά άγχος μήπως κάτι κάνω λάθος χαχα είναι λογικό νομίζω! Εγώ μετά τα αποτελέσματα της αυχενικής αποφάσισα να μην κάνω nipt, ήταν πολύ καλά τα ποσοστά και δεν είναι καν σύσταση δλδ για μένα.. Ο καθένας όπως το βλέπει όμως! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...