Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Η μαιευτικη βια δυστυχως ειναι υπαρκτη και ειναι συχνη. Τοσο συχνη που θα επρεπε να ειναι εγκλημα. Και εγω τη μαια δε τη διαπραγματευμαι.

Και τη μαια κ τον γιατρο μου του1 εμπιστευομαι φουλ και δε τα κλαιω τα λεφτα τους. Τα μονα λεφτα που κλαιω ειναι το δωματιο του νοσοκομειου που το τρικλινο ειναι λες και θα παω στο Μεγαλη Βρετανια για σουκου. Ημαρτον δηλαδη με τους κλεφτες.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

@μάφιν να ξέρεις με το που διάβασα ότι κατι σας βρήκαν στην β επιπέδου, μου κόπηκαν τα πόδια. Έμπαινα μόνο να δω νεότερα και δεν μπορούσα να γράψω γιατί αναβίωσα τα δικά μου. Ξέρω ποσο ψυχοφθόρο είναι από πρώτο χέρι, το μεσοδιάστημα μέχρι να πάρεις το οκ και δεν φαντάζεσαι ποσό χάρηκα που όλα πήγαν καλά ! 

Οσον αφορά τις νέες μανούλες που σκέφτεστε μαια, να πάρετε! Είναι το μοναδικό που έχω μετανοιωσει γιατί τότε δεν ήξερα ! Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα σίγουρα (μόνο έμπιστη )γιατί η βοήθεια της η ψυχολογική και η προστασία της από γνωστό ‘bullying’ των μαιών βάρδιας στο μαιευτήριο, θα ήταν σωτηρία και δεν θα είχα βιώσει τόσο τραυματική γεννα! Θεωρώ κλεμμένη στιγμή κατι που δεν ξαναγυρίζει κ η πρώτη γεννα ειναι πολύ μοναδική γιατί ειναι όλα πρωτόγνωρα. Επίσης μετά που έρχεται το μωρο σε βοηθάει με θηλασμό κ με όλα - κατι που δεν γίνεται ποτέ στο μαιευτήριο! Ρωτάς κ τους έχουν απαγορεύσει να βοηθάνε και να συμβουλεύουν γιατί θέλουν να προωθήσουν έτοιμο γάλα εταιρειών κ παίζουν συμφέροντα! Μας το εκμυστηρεύτηκε μαια που δουλεύει εκεί.  Έτυχε να είχα κάνει σεμινάρια κ ήμουν σχετικά κουλ αλλά πραγματικά ειναι επένδυση κ σε εσάς κ το μωράκι ! Κ κατι χαζο που ζήλεψα λίγο είναι ότι σε βγάζει και φωτογραφίες όταν γεννήσεις με τις πρώτες στιγμές, και είναι μοναδικό 🥹.. εμένα μου πέταξαν ένα ξερό ‘θες να το δεις ;’ Και μου το άφησαν πάνω μου για ένα λεπτό και έφυγαν όλοι. Είχα γουρλωσει μάτια κ το κοιτούσα γιατί ήταν σαν ψεύτικο. Μετά το πήραν κ δεν το ξαναείδα για ώρες .. 😮💨 αργότερα έμαθα ότι μπορείς να μείνεις στην ανάνηψη με το μωρό αγκαλιά και να θηλάσει ή να το έχεις skin to skin. Κ αυτό το έχασα κ δεν ξαναγυρνάει .. Η μαια όλα αυτά κ πολλά ακόμα τα φροντίζει. Απλά πάρτε κάποια έμπιστη γιατί έχω ακούσει κ αντίστοιχα άσχημες ιστορίες από το γιατρό μου και είχα πάθει σοκ!

Πού μπορείς να βρεις μαία; Θα ρωτήσω και το γιατρό μου αλλά δε νομίζω η δικιά του μαία του ιατρείου να αναλαμβάνει δε μου έχει πει κάτι τέτοιο.. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

@μάφιν να ξέρεις με το που διάβασα ότι κατι σας βρήκαν στην β επιπέδου, μου κόπηκαν τα πόδια. Έμπαινα μόνο να δω νεότερα και δεν μπορούσα να γράψω γιατί αναβίωσα τα δικά μου. Ξέρω ποσο ψυχοφθόρο είναι από πρώτο χέρι, το μεσοδιάστημα μέχρι να πάρεις το οκ και δεν φαντάζεσαι ποσό χάρηκα που όλα πήγαν καλά ! 

Οσον αφορά τις νέες μανούλες που σκέφτεστε μαια, να πάρετε! Είναι το μοναδικό που έχω μετανοιωσει γιατί τότε δεν ήξερα ! Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα σίγουρα (μόνο έμπιστη )γιατί η βοήθεια της η ψυχολογική και η προστασία της από γνωστό ‘bullying’ των μαιών βάρδιας στο μαιευτήριο, θα ήταν σωτηρία και δεν θα είχα βιώσει τόσο τραυματική γεννα! Θεωρώ κλεμμένη στιγμή κατι που δεν ξαναγυρίζει κ η πρώτη γεννα ειναι πολύ μοναδική γιατί ειναι όλα πρωτόγνωρα. Επίσης μετά που έρχεται το μωρο σε βοηθάει με θηλασμό κ με όλα - κατι που δεν γίνεται ποτέ στο μαιευτήριο! Ρωτάς κ τους έχουν απαγορεύσει να βοηθάνε και να συμβουλεύουν γιατί θέλουν να προωθήσουν έτοιμο γάλα εταιρειών κ παίζουν συμφέροντα! Μας το εκμυστηρεύτηκε μαια που δουλεύει εκεί.  Έτυχε να είχα κάνει σεμινάρια κ ήμουν σχετικά κουλ αλλά πραγματικά ειναι επένδυση κ σε εσάς κ το μωράκι ! Κ κατι χαζο που ζήλεψα λίγο είναι ότι σε βγάζει και φωτογραφίες όταν γεννήσεις με τις πρώτες στιγμές, και είναι μοναδικό 🥹.. εμένα μου πέταξαν ένα ξερό ‘θες να το δεις ;’ Και μου το άφησαν πάνω μου για ένα λεπτό και έφυγαν όλοι. Είχα γουρλωσει μάτια κ το κοιτούσα γιατί ήταν σαν ψεύτικο. Μετά το πήραν κ δεν το ξαναείδα για ώρες .. 😮💨 αργότερα έμαθα ότι μπορείς να μείνεις στην ανάνηψη με το μωρό αγκαλιά και να θηλάσει ή να το έχεις skin to skin. Κ αυτό το έχασα κ δεν ξαναγυρνάει .. Η μαια όλα αυτά κ πολλά ακόμα τα φροντίζει. Απλά πάρτε κάποια έμπιστη γιατί έχω ακούσει κ αντίστοιχα άσχημες ιστορίες από το γιατρό μου και είχα πάθει σοκ!

Σε ευχαριστω πολύ!! Υπομονή τώρα 10 μερεσ Να αποκλείσουμε και το σύνδρομο αλλά θέλω να ποστευω ότι θα πάνε όλα καλα!

Καλα κανεις και μας τα λες αυτά για τη μαία. Εμείς έχουμε βγει από τα παράθυρα! Μια οι εξωσωματικές μια αυτες οι εξετάσεις… και μερικές φορές σκέφτομαι όπως και για τη μαία «μωρέ μήπως είναι πολυτελεία»; Αλλά κ εγω ξέρω ότι η ψυχολογία έχει μεγαλη βαρύτητα και πρέπει εγω να είμαι όσο πιο καλά μπορώ, όποτε ναι τη χρειάζομαι τη μαια😇

8 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Πού μπορείς να βρεις μαία; Θα ρωτήσω και το γιατρό μου αλλά δε νομίζω η δικιά του μαία του ιατρείου να αναλαμβάνει δε μου έχει πει κάτι τέτοιο.. 

ναι ρωτά τον γιατί όλοι έχουν κ από μια. Κ εγω τον ρώτησα, δεν μου το είπε από μόνος του. Μπορεις βέβαια να βρεις και άλλη από διαφορά κέντρα αλλά για εκεί καλυτερα να σου συστήσει κάποια κοπέλα που ξερει.

10 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Η μαιευτικη βια δυστυχως ειναι υπαρκτη και ειναι συχνη. Τοσο συχνη που θα επρεπε να ειναι εγκλημα. Και εγω τη μαια δε τη διαπραγματευμαι.

Και τη μαια κ τον γιατρο μου του1 εμπιστευομαι φουλ και δε τα κλαιω τα λεφτα τους. Τα μονα λεφτα που κλαιω ειναι το δωματιο του νοσοκομειου που το τρικλινο ειναι λες και θα παω στο Μεγαλη Βρετανια για σουκου. Ημαρτον δηλαδη με τους κλεφτες.. 

που θα γεννήσεις;;νομιζω το έχεις ξαναπεί αλλά δεν θυμαμαι…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , μάφιν είπε:

Σε ευχαριστω πολύ!! Υπομονή τώρα 10 μερεσ Να αποκλείσουμε και το σύνδρομο αλλά θέλω να ποστευω ότι θα πάνε όλα καλα!

Καλα κανεις και μας τα λες αυτά για τη μαία. Εμείς έχουμε βγει από τα παράθυρα! Μια οι εξωσωματικές μια αυτες οι εξετάσεις… και μερικές φορές σκέφτομαι όπως και για τη μαία «μωρέ μήπως είναι πολυτελεία»; Αλλά κ εγω ξέρω ότι η ψυχολογία έχει μεγαλη βαρύτητα και πρέπει εγω να είμαι όσο πιο καλά μπορώ, όποτε ναι τη χρειάζομαι τη μαια😇

ναι ρωτά τον γιατί όλοι έχουν κ από μια. Κ εγω τον ρώτησα, δεν μου το είπε από μόνος του. Μπορεις βέβαια να βρεις και άλλη από διαφορά κέντρα αλλά για εκεί καλυτερα να σου συστήσει κάποια κοπέλα που ξερει.

που θα γεννήσεις;;νομιζω το έχεις ξαναπεί αλλά δεν θυμαμαι…

Ηρακλειο ειμαι, στο Μητερα Κρητης

πρίν από 26 λεπτά , μάφιν είπε:

Σε ευχαριστω πολύ!! Υπομονή τώρα 10 μερεσ Να αποκλείσουμε και το σύνδρομο αλλά θέλω να ποστευω ότι θα πάνε όλα καλα!

Καλα κανεις και μας τα λες αυτά για τη μαία. Εμείς έχουμε βγει από τα παράθυρα! Μια οι εξωσωματικές μια αυτες οι εξετάσεις… και μερικές φορές σκέφτομαι όπως και για τη μαία «μωρέ μήπως είναι πολυτελεία»; Αλλά κ εγω ξέρω ότι η ψυχολογία έχει μεγαλη βαρύτητα και πρέπει εγω να είμαι όσο πιο καλά μπορώ, όποτε ναι τη χρειάζομαι τη μαια😇

ναι ρωτά τον γιατί όλοι έχουν κ από μια. Κ εγω τον ρώτησα, δεν μου το είπε από μόνος του. Μπορεις βέβαια να βρεις και άλλη από διαφορά κέντρα αλλά για εκεί καλυτερα να σου συστήσει κάποια κοπέλα που ξερει.

που θα γεννήσεις;;νομιζω το έχεις ξαναπεί αλλά δεν θυμαμαι…

Ηρακλειο ειμαι, στο Μητερα Κρητης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εγώ ταλαιπωρουμαι ακόμα από ίωση και μετράω μέρες να νιώσω επιτέλους καλύτερα. Φοβάμαι μην έχει επηρεαστεί ο τράχηλος από τον έντονο βήχα τόσες μέρες. 

Από κιλά πως πάτε? Εγώ έχω βάλει 4. Το στομάχι μου γουργουριζει ακόμα κι αν είχα φάει πριν δύο ώρες! Θα το ακούσει κανείς και θα νομίζει ότι μένω νηστική! Μιλάμε για πολύ πείνα παρόλο την ίωση που περνάω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εγώ ταλαιπωρουμαι ακόμα από ίωση και μετράω μέρες να νιώσω επιτέλους καλύτερα. Φοβάμαι μην έχει επηρεαστεί ο τράχηλος από τον έντονο βήχα τόσες μέρες. 

Από κιλά πως πάτε? Εγώ έχω βάλει 4. Το στομάχι μου γουργουριζει ακόμα κι αν είχα φάει πριν δύο ώρες! Θα το ακούσει κανείς και θα νομίζει ότι μένω νηστική! Μιλάμε για πολύ πείνα παρόλο την ίωση που περνάω

Περαστικα ρε κοριτσι! Εγω στο 1ο τριμηνο καταφερα και εχασα 3,2 κιλα και τωρα 24+3 εχω παρει τα 3.  Ειμαι σχεδον στα κιλα που ημουν πριν μεινω εγκυος και χαιρομαι παρα πολυ γι αυτο γιατι ειχα περιθωριο! Ελπιζω να μη παρω πανω απο 10 ακομα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εγώ ταλαιπωρουμαι ακόμα από ίωση και μετράω μέρες να νιώσω επιτέλους καλύτερα. Φοβάμαι μην έχει επηρεαστεί ο τράχηλος από τον έντονο βήχα τόσες μέρες. 

Από κιλά πως πάτε? Εγώ έχω βάλει 4. Το στομάχι μου γουργουριζει ακόμα κι αν είχα φάει πριν δύο ώρες! Θα το ακούσει κανείς και θα νομίζει ότι μένω νηστική! Μιλάμε για πολύ πείνα παρόλο την ίωση που περνά

Αρχικά να πω περαστικά σου και γρήγορα. Έπειτα να πω συγχαρητήρια για τα κιλά. Πώς το καταφέρατε βρε κορίτσια @Elle12; Εγώ έχω βάλει ήδη 8 σχέδον και φοβάμαι για την συνεχεία. Είμαι εντός ορίων με βάση τις καμπύλες αλλά στεναχωριέμαι λίγο για το μετά. Κατά πόσο θα είναι εύκολο να τα χάσω εύκολα και γρήγορα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Annasdg είπε:

Αρχικά να πω περαστικά σου και γρήγορα. Έπειτα να πω συγχαρητήρια για τα κιλά. Πώς το καταφέρατε βρε κορίτσια @Elle12; Εγώ έχω βάλει ήδη 8 σχέδον και φοβάμαι για την συνεχεία. Είμαι εντός ορίων με βάση τις καμπύλες αλλά στεναχωριέμαι λίγο για το μετά. Κατά πόσο θα είναι εύκολο να τα χάσω εύκολα και γρήγορα.

Καλα εχει να κανει και με το πως εισαι απο πριν, το σωμα σου, τον οργανισμο κ ολα. Εγω παντα ημουν τσουπωτη. Οχι παχια, αλλα ουτε αδυνατη. Πηρα τα τελευταια χρονια καποια κιλα εφτασα 78 μετα τις καραντινες κτλ. Και τα διατηρησα. 

Με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος ηξερα οτι πρεπει να προσεξω λιγο. Κ απλα εκοψα τα γλυκα και τη καθημερξνη σαβουρα. Και εχασα. Ειχα κ την εντονη παλινδρομηση. Ετρωγα λιγοτερο, και χωνευα δυσκολοτερα οποτε εγινε πιο ευκολο. Δεν ηταν πολλα αλλα αυτα τα 3 κιλα με βοηθησαν να παρω θαρρος για μετα. Τωρα εχω 3-4 βδομαδες που εχω αρχισει και βαζω οποτε πρεπει να προσεξω παραπανω γιατι λενε οτι το 3ο τριμηνο ειναι το χειροτερο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα… 

εγώ έχω βάλει ήδη 7 κιλά και από 59 έφτασα στα 66!!! Υποτίθεται ότι μέχρι τον 6ο μήνα παίρνεις το 50% των κιλώνκαι το υπόλοιπο 50% στο τελευταίο τρίμηνο!!! 
και φυςικα δε μπορω με τίποτε να με φανταστώ!!! Δηλαδή θα πάρω άλλα 6 με 7 κιλά μεσα σε μονο 3 μήνες!!!😅 ο γιατρός και ο διατροφολόγος μου είπαν πως βάσει των κιλών μου θα πρέπει να βάλω φυσιολογικά 11-14’5 κιλά συνολικά! 
 

ΧΑΛΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! Πρώτη φορα που δε με νοιάζει καθόλου μα καθόλου αρκεί που ειναι καλα το μωρό κι εγω φυςικα…😅

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τι να σας πω, δε προσέχω καθόλου. Και τα γλυκά μου τρώω και τα φαγητά που κάνω κέφι φτιάχνω. Μέχρι στιγμής μου έχουν φερθεί καλά τα κιλά. Δεν μου έχει πει κάτι κάποιος γιατρός. Ξεκίνησα 60 και είμαι 64 . Αν φτάσω μέχρι τα 70 θα μαι ικανοποιημένη.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παει και ο σημερινος υπερηχος.

Τελεια ειναι το κοριτσακι μας. 700γρ. Ανοιγοκλεινε συνεχεια το στομα, ή πειναει ή μιλαει. Παντως σιγουρα μου εχει μοιασει:lol:

Ολα τελεια τα ειδε ο γιατρος, και την Β επιπεδου μου και την καμπυλη και τη μπεμπα. Και πολυ χαρηκα. Μονο που ειχε κολλησει τη μουρη στον πλακουντα και δε μπορεσαμε να εχουμε καθαρη φωτογραφια 3D. Δε πειραζει...

Σε αλλα νεα, ο γιατρος μου δεν ζηταει ντοπλερ αλλα τωρα το προτεινε ο εμβρυολογος εντελως προληπτικα επειδη λογω κατασκευης δεν ειχε 100% καθαρη εικονα στην Β επιπεδου. Και ταλαντευομαι τωρα. Να την κανω? Νταξ δε θα λυπηθω τα λεφτα για μια ακομα εξεταση αλλα το σκεφτομαι αν χρειαζεται πραγματικα... 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Elle12 είπε:

Παει και ο σημερινος υπερηχος.

Τελεια ειναι το κοριτσακι μας. 700γρ. Ανοιγοκλεινε συνεχεια το στομα, ή πειναει ή μιλαει. Παντως σιγουρα μου εχει μοιασει:lol:

Ολα τελεια τα ειδε ο γιατρος, και την Β επιπεδου μου και την καμπυλη και τη μπεμπα. Και πολυ χαρηκα. Μονο που ειχε κολλησει τη μουρη στον πλακουντα και δε μπορεσαμε να εχουμε καθαρη φωτογραφια 3D. Δε πειραζει...

Σε αλλα νεα, ο γιατρος μου δεν ζηταει ντοπλερ αλλα τωρα το προτεινε ο εμβρυολογος εντελως προληπτικα επειδη λογω κατασκευης δεν ειχε 100% καθαρη εικονα στην Β επιπεδου. Και ταλαντευομαι τωρα. Να την κανω? Νταξ δε θα λυπηθω τα λεφτα για μια ακομα εξεταση αλλα το σκεφτομαι αν χρειαζεται πραγματικα... 

τι καλα🤗 και εμας μονιμως η χέρι μπροστα η τη μούρη στον πλακούντα 😂ποσό κοστίζει το ντόπλερ;

εγω έχω πάρει ήδη 8 κιλα😬τεσπα το προσπαθώ πολύ να μην τρώω αλλά τι να κάνω κ εγω; Ειδικά τώρα που είμαι κλεισμένη και περιμένω τα αποτελέσματα της αμνιο! δεν έχω κάνει και καμπύλη ακόμα όποτε εκεί μπορεί να παίξει αναγκαστικός περιορισμός.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μάφιν είπε:

τι καλα🤗 και εμας μονιμως η χέρι μπροστα η τη μούρη στον πλακούντα 😂ποσό κοστίζει το ντόπλερ;

εγω έχω πάρει ήδη 8 κιλα😬τεσπα το προσπαθώ πολύ να μην τρώω αλλά τι να κάνω κ εγω; Ειδικά τώρα που είμαι κλεισμένη και περιμένω τα αποτελέσματα της αμνιο! δεν έχω κάνει και καμπύλη ακόμα όποτε εκεί μπορεί να παίξει αναγκαστικός περιορισμός.

Εδω εχει 130€. Εκει που τη κανω εγω δηλαδη.. αλλα λεω να τη κανω τελικα γξατι διαβασα οτι οφελει γυναικες με προδιαθεση για προεκλαμψια ή διαβητη και εχω και τα δυο... οποτε δε θελω να το ρισκαρω..

Τα κιλα παιδια δεν ειναι για την ομορφια και το σωμα μας. Τα πολλα κιλα τα αποφευγουμε για να εχουμε εναν πιο ευκολο τοκετο και ενα πιο υγιες μωρακι. Φυσικα δε θα κανει διαφορα το 2-3-4 κιλα πανω απλα θεωρω οσο πιο λιγα παρω προσωπικα, τοσο το καλυτερο. Για ολους. Και τελικα, ναι, και για την υγεια μου. Ωστοσο μεχρι στιγμης δεν εχω στερηθει τιποτα και γλυκα τρωω και πιτογυρα και απ ολα. Απλα με μετρο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εμένα μετα το πρώτο τρίμηνο που πρόσεχα (ήμουν ήδη σε διατροφή ένα 6αμηνο πριν την εγκυμοσύνη γιατί έχω υπογλυκαιμία και δυσανεξία στην γλουτένη) με έπιασε το ανάποδο και ο,τι καλό έκανα μέχρι τότε το χάλασα. Με έπιασε το στερητικό και ήθελα να τα φάω όλα (πίτσες, μακαρόνια, πιτογυρα, γλυκά κ.α) προσπαθώ να βάλω φρένο γιατί παίρνω και κορτιζόνη και λόγω αυτοανοσου δεν θέλουμε και πρηξιματα (θα έχω άλλα θέματα μετά) αλλά δεν μπορώ. Μετράω το ζάχαρο, το βρίσκω καλό και έτσι έχω δικαιολογια και τρωω και γλυκά και όλα. Ευτυχώς, ήμουν πολύ καλά στα κιλά πριν την εγκυμοσύνη και αυτό με βοηθάει τώρα. Ξέρω τους κινδύνους και συνεχίζω και με χαϊδεύω. Ίσως επειδή δεν έχω κάνει ακόμα καμπύλη καθησυχαζομαι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...