Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τα κιλά.... Εγώ είμαι παχύσαρκη και παρόλο που μου λένε οι γιατροί να μη πάρω κιλά, μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα ούτε στη γέννα ούτε το μωρό φυσικά... 

Πολύ κλωτσιδι το μωρό ρε παιδιά.... Όλο κάτι νιώθω στην κοιλιά και πλέον κουνιέται και το δέρμα έχει πολλή πλάκα ..μεθαύριο εχουμε τη β επιπέδου πρώτα ο Θεός να μας φύγει και αυτός ο καημος να ησυχάσουμε :)

εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!! 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τα κιλά.... Εγώ είμαι παχύσαρκη και παρόλο που μου λένε οι γιατροί να μη πάρω κιλά, μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα ούτε στη γέννα ούτε το μωρό φυσικά... 

Πολύ κλωτσιδι το μωρό ρε παιδιά.... Όλο κάτι νιώθω στην κοιλιά και πλέον κουνιέται και το δέρμα έχει πολλή πλάκα ..μεθαύριο εχουμε τη β επιπέδου πρώτα ο Θεός να μας φύγει και αυτός ο καημος να ησυχάσουμε :)

εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!! 

 

Καλα αποτελέσματα!! Κ εμένα κλωτσάει  πολύ κ μ αρεσειιι🥰

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Παει και ο σημερινος υπερηχος.

Τελεια ειναι το κοριτσακι μας. 700γρ. Ανοιγοκλεινε συνεχεια το στομα, ή πειναει ή μιλαει. Παντως σιγουρα μου εχει μοιασει:lol:

Ολα τελεια τα ειδε ο γιατρος, και την Β επιπεδου μου και την καμπυλη και τη μπεμπα. Και πολυ χαρηκα. Μονο που ειχε κολλησει τη μουρη στον πλακουντα και δε μπορεσαμε να εχουμε καθαρη φωτογραφια 3D. Δε πειραζει...

Σε αλλα νεα, ο γιατρος μου δεν ζηταει ντοπλερ αλλα τωρα το προτεινε ο εμβρυολογος εντελως προληπτικα επειδη λογω κατασκευης δεν ειχε 100% καθαρη εικονα στην Β επιπεδου. Και ταλαντευομαι τωρα. Να την κανω? Νταξ δε θα λυπηθω τα λεφτα για μια ακομα εξεταση αλλα το σκεφτομαι αν χρειαζεται πραγματικα... 

Να κάνεις ντόπλερ, τόσες εξετάσεις κάναμε κακό δεν κάνει. Κι εμένα μου πρότεινε ο εμβρυολόγος και έκλεισα για αρχές μαρτίου.. 

Κατά τα άλλα κορίτσια εγώ έχω υπόταση και ζαλάδες, προχθές μετρήθηκα και είχε 8 πίεση μεγάλη.. Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ, θα αυξηθεί τον επόμενο μήνα και θα έρθω σε ίσα μου, δεν προκαλεί κάτι στο μωρό.. Εγώ φοβάμαι βέβαια μη ζαλιστώ και πέσω πουθενά, σπίτι - δουλειά δουλειά - σπίτι είμαι.. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Να κάνεις ντόπλερ, τόσες εξετάσεις κάναμε κακό δεν κάνει. Κι εμένα μου πρότεινε ο εμβρυολόγος και έκλεισα για αρχές μαρτίου.. 

Κατά τα άλλα κορίτσια εγώ έχω υπόταση και ζαλάδες, προχθές μετρήθηκα και είχε 8 πίεση μεγάλη.. Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ, θα αυξηθεί τον επόμενο μήνα και θα έρθω σε ίσα μου, δεν προκαλεί κάτι στο μωρό.. Εγώ φοβάμαι βέβαια μη ζαλιστώ και πέσω πουθενά, σπίτι - δουλειά δουλειά - σπίτι είμαι.. 

Κι εγώ ζαλίζομαι πού κ που. Πίεση μια χαρά,έφτιαξε κ που είχε ανέβει λίγο. 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα για β επιπέδου και με έδιωξαν επειδή το μωρό ήταν κουλουριασμένο και δε μπορούσαν να δουν τίποτα...μου είπαν να πάω σε 2 βδομάδες πάλι ... Άντε αγωνία πάλι τόσο καιρό... Είπε βέβαια ότι από αυτά που μπορεσε να δει δεν είδε κάτι περίεργο αλλά θέλει να δει πρόσωπο κλπ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Elenst είπε:

Κορίτσια πήγα για β επιπέδου και με έδιωξαν επειδή το μωρό ήταν κουλουριασμένο και δε μπορούσαν να δουν τίποτα...μου είπαν να πάω σε 2 βδομάδες πάλι ... Άντε αγωνία πάλι τόσο καιρό... Είπε βέβαια ότι από αυτά που μπορεσε να δει δεν είδε κάτι περίεργο αλλά θέλει να δει πρόσωπο κλπ... 

Ε μα τι σπάσιμο! Κριμα. Δε σε έστειλαν να φας μια πάστα να κουνηθεί λιγακι; Δεν πειράζει όλα θα είναι καλα!

Απλώς είμαι κ εγω τώρα σε φάση αναμονής για τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντηση σ και ταυτίζομαι με το  ποσό σπαστικό είναι το περιμενε 😤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 3:13 ΜΜ, Elenst είπε:

Κορίτσια πήγα για β επιπέδου και με έδιωξαν επειδή το μωρό ήταν κουλουριασμένο και δε μπορούσαν να δουν τίποτα...μου είπαν να πάω σε 2 βδομάδες πάλι ... Άντε αγωνία πάλι τόσο καιρό... Είπε βέβαια ότι από αυτά που μπορεσε να δει δεν είδε κάτι περίεργο αλλά θέλει να δει πρόσωπο κλπ... 

Καλά σε δύο εβδομάδες??!! Αντί να πουν έλα σε μια ώρα ξέρω γω η έστω αύριο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ επιτέλους άρχισα να νιώθω λίγο καλύτερα. Βρε κορίτσια εμένα είναι πολύ ησυχο το μωρό. Κάνω αμήν να κουνηθεί. Έφαγα τώρα γλυκό,ήπια χυμό και μου έριξε 2-3 κλωτσιές και αυτό ήταν όλο. Σταμάτησε. Η συσκευή ντομπλερ που έχω σπίτι και το ακούω όταν ανησυχώ δείχνει ίδιο αριθμό παλμών,δεν αλλάζει κατι. Δε ξέρω γιατί έτσι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα! Εγώ επιτέλους άρχισα να νιώθω λίγο καλύτερα. Βρε κορίτσια εμένα είναι πολύ ησυχο το μωρό. Κάνω αμήν να κουνηθεί. Έφαγα τώρα γλυκό,ήπια χυμό και μου έριξε 2-3 κλωτσιές και αυτό ήταν όλο. Σταμάτησε. Η συσκευή ντομπλερ που έχω σπίτι και το ακούω όταν ανησυχώ δείχνει ίδιο αριθμό παλμών,δεν αλλάζει κατι. Δε ξέρω γιατί έτσι

Κορίτσι μου καλησπέρα. Μην αγχώνεσαι, σκοπός είναι έστω και αυτό το λίγο να την νιώθεις. Αν έχεις πρόσθιο πλακούντα είναι λογικό να μην νιώθεις έντονα της κίνησης ακόμα. Σε πρόσφατη επικοινωνία που είχα με την γιατρό ακριβώς επειδή είχα δύο μέρες που τον ένιωθα ελάχιστα συγκριτικά με άλλες μέρες, με καθησύχασε λέγοντας μου πως κι αυτά δεν έχουν την ίδια διάθεση κάθε μέρα και πως ακόμα είναι μικρά για πολύ έντονες κινήσεις. Οπότε χαλάρωσε και σε λίγες μέρες σίγουρα θα την νιώθεις πιο έντονα. Έχεις και το ντομπλερ για παν ενδεχόμενο, μην ανησυχείς.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα! Εγώ επιτέλους άρχισα να νιώθω λίγο καλύτερα. Βρε κορίτσια εμένα είναι πολύ ησυχο το μωρό. Κάνω αμήν να κουνηθεί. Έφαγα τώρα γλυκό,ήπια χυμό και μου έριξε 2-3 κλωτσιές και αυτό ήταν όλο. Σταμάτησε. Η συσκευή ντομπλερ που έχω σπίτι και το ακούω όταν ανησυχώ δείχνει ίδιο αριθμό παλμών,δεν αλλάζει κατι. Δε ξέρω γιατί έτσι

Καλησπερα μπορεις να μου πεις ποια συσκευη πηρες; Εισαι ευχαριστημενη; 

Link to comment
Share on other sites

Και το λίγο κάτι είναι, τουλάχιστον ξέρω ότι είναι καλά απλά έχω τύψεις ότι έχει ταλαιπωρηθεί από όλο αυτό που τράβηξα τόσες μέρες με την ίωση.....θα δείξει στην πορεία

2 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Καλησπερα μπορεις να μου πεις ποια συσκευη πηρες; Εισαι ευχαριστημενη; 

Την έχω χρόνια από την πρώτη μου εγκυμοσύνη και το είχα πάρει από ebay τότε γύρω στα 30€.... Απλά πιάνει τους παλμούς όταν περνάς από το κατάλληλο σημείο στην κοιλιά ...δεν είναι κάτι το σπουδαίο αλλά το θεωρώ αξιόπιστο γιατί δείχνει παλμούς μόνο σε ένα σημείο και όχι όπου να ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά!! 

Εγώ έχω κατά σκάσει! Πήγα την Πέμπτη στον γιατρό! Το μωρό είναι μια χαρά δόξα το θεό! Απλά εμφάνισα πάλι σακχαρο και είναι πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε και τα αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά! Μου είπε να προσέχω μέχρι να ρυθμιστεί το ζάχαρο γιατί μπορεί ακόμα και να υπάρξει πρόωρος τοκετός από σπάσιμο νερών, μίλησα με την ενδοκρινολόγο και έκλεισα ραντεβού για την τρίτη.. ως τότε κάνω μετρήσεις πρωί, 1 ώρα και 2 ώρες μετα από κάθε γεύμα... Το πρωινο μου είναι πάντα ανεβασμένο. Μάλλον θα μπω σε ινσουλίνη. Επίσης μου είπε ο γιατρός αν κάνω ινσουλίνη θα κρατήσουν το μωρό 2 μέρες στην θερμοκοιτίδα για να το παρακολουθήσουν μήπως κάνει υπογλυκαιμίες... Έχω αγχωθει γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη ναι μεν είχα πιο αυξημένο σάκχαρο αλλά ήμουν υπό διατροφή και το ελεγχα... Τώρα ξέφυγαν τα πράγματα παρόλο που δν έχω πάρει και βάρος μόνο 3 κιλά...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ελενη1993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά!! 

Εγώ έχω κατά σκάσει! Πήγα την Πέμπτη στον γιατρό! Το μωρό είναι μια χαρά δόξα το θεό! Απλά εμφάνισα πάλι σακχαρο και είναι πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε και τα αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά! Μου είπε να προσέχω μέχρι να ρυθμιστεί το ζάχαρο γιατί μπορεί ακόμα και να υπάρξει πρόωρος τοκετός από σπάσιμο νερών, μίλησα με την ενδοκρινολόγο και έκλεισα ραντεβού για την τρίτη.. ως τότε κάνω μετρήσεις πρωί, 1 ώρα και 2 ώρες μετα από κάθε γεύμα... Το πρωινο μου είναι πάντα ανεβασμένο. Μάλλον θα μπω σε ινσουλίνη. Επίσης μου είπε ο γιατρός αν κάνω ινσουλίνη θα κρατήσουν το μωρό 2 μέρες στην θερμοκοιτίδα για να το παρακολουθήσουν μήπως κάνει υπογλυκαιμίες... Έχω αγχωθει γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη ναι μεν είχα πιο αυξημένο σάκχαρο αλλά ήμουν υπό διατροφή και το ελεγχα... Τώρα ξέφυγαν τα πράγματα παρόλο που δν έχω πάρει και βάρος μόνο 3 κιλά...

Τα κιλα κ το σωμα δεν εχουν καμια σχεση με τον διαβητη κυησης. Η μια φιλη μου 50 κιλα κ εκανε ινσουλινες η αλλη 112 και δεν εκανε ποτε ζαχαρο.. δυστυχως δε το ελργχουμε.. μονο με διατροφη κ ινσουλινη.. μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε! Οτι καλυτερο για το μωρακι σου! Υπομονη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ελενη1993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά!! 

Εγώ έχω κατά σκάσει! Πήγα την Πέμπτη στον γιατρό! Το μωρό είναι μια χαρά δόξα το θεό! Απλά εμφάνισα πάλι σακχαρο και είναι πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε και τα αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά! Μου είπε να προσέχω μέχρι να ρυθμιστεί το ζάχαρο γιατί μπορεί ακόμα και να υπάρξει πρόωρος τοκετός από σπάσιμο νερών, μίλησα με την ενδοκρινολόγο και έκλεισα ραντεβού για την τρίτη.. ως τότε κάνω μετρήσεις πρωί, 1 ώρα και 2 ώρες μετα από κάθε γεύμα... Το πρωινο μου είναι πάντα ανεβασμένο. Μάλλον θα μπω σε ινσουλίνη. Επίσης μου είπε ο γιατρός αν κάνω ινσουλίνη θα κρατήσουν το μωρό 2 μέρες στην θερμοκοιτίδα για να το παρακολουθήσουν μήπως κάνει υπογλυκαιμίες... Έχω αγχωθει γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη ναι μεν είχα πιο αυξημένο σάκχαρο αλλά ήμουν υπό διατροφή και το ελεγχα... Τώρα ξέφυγαν τα πράγματα παρόλο που δν έχω πάρει και βάρος μόνο 3 κιλά...

Μη σκας, δεν είναι τόσο φοβερό όσο ακούγεται. Καταλαβαίνω το άγχος σου, γιατί είχα κι εγώ διαβήτη κύησης, από το πουθενά. 

Στην αρχή χτυπιόμουν, γιατί δεν είχα ιστορικό από την προηγούμενη εγκυμοσύνη, φυσιολογικά κιλά, τίποτα στην οικογένεια και έβαλα max 10 κιλά σε κάθε κύηση! Κι όμως, συμβαίνει. Ένα άλλο κουλό είναι ότι ο,τι κι αν έτρωγα,α οτιδήποτε (δοκιμαστικά), από burger με πατάτες μέχρι δύο πιάτα μακαρόνια, το μεταγευματικό μου ζάχαρο ήταν 120 στην μία ώρα και 105 στις 2, δηλαδή πιο σούπερ δε γίνεται!

Κι όμως, το νηστείας δε ρυθμίστηκε ποτέ. 100-105 με οποιαδήποτε διατροφή, οπότε μπήκα σε ινσουλίνη και ησύχασα. Δεν πονάει καθόλου, ανταποκρίθηκα αμέσως και το μωρό μου ήταν ασφαλές. Επίσης, από την ώρα που ξεκίνησε ο τοκετός και έκτοτε, επανήλθα σαν να μην είχα ποτέ.

Είναι λίγο στενάχωρο ότι παίρνουν το μωρό για έλεγχο και το κρατάνε, αλλά το πήρα απόφαση πως είναι για καλό του και την πάλεψα. Πάντως, δύο μέρες είναι πολύ. Εγώ γέννησα 4 το απόγευμα και 12 το μεσημέρι της επομένης το είχα δίπλα μου. Τι να πω...

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, κι όλα θα πάνε τέλεια. Αυτά ξεπερνιούνται.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...