Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Δυστυχώς τίποτα ούτε νερό ούτε φαγητό  ούτε στα ενδιαμεσα που θα σου παίρνουν αίμα κάθε ώρα. Σε καταλαβαίνω φουλ είναι η πιο βάρβαρη εξέταση

Περίεργα πράγματα!! Πόσο διαφέρουν οι χώρες?? Εγώ στον Καναδά που έκανα την καμπύλη, ήπια όλη την γλυκόζη σε μια ώρα και κατευθείαν έκανα την εξέταση αίματος,επίσης μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω νηστεία πριν, οπότε έφαγα κανονικά. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα για τη γλυκοζη μου ειπαν κανονικα φαι της 3 προηγουμενες μερες, οχι διαιτα δλδ, τελευταιο γευμα το βραδυ, το πρωι μονο νερο και κατα τη διαρκεια της αναμονης επισης μονο νερο. Ειχα μαζι ενα μπουκαλακι και το ηπια.

Σε αλλα νεα, γενικα ειμαι καλα, εχει βελτιωθει και μειωθει ο πονος στο ηβικο οστο, το νιωθω ακομα αλλα δε ποναω οπως πριν, ουτε σφαδαζω. Καμια φορα μονο αν εχω πιαστει κ σηκωθω απο τον καναπε ή αλλαζω πλευρο στο κρεβατι.

Οι καουρες εχουν επανελθει σχεδον για τα καλα πια. Αλλα οκ παλευονται προς το παρον. Εχω κουραστει απειρα με τη δουλεια, κανω υπομονη, 1 μηνα ακομα να σταματησω. Κ να σας πω την αμαρτια μου, αν δω οτι δε τη πολυπαλευω κ εχω κλεισει τις εκκρεμοτητες μου μπορει να πω στον γιατρο να μου γραψει καμια αναρρωτικη ή να μου βαλω λιγο νωριτερα πητ να τελειωνω. Θα δω.

Παντως γενικα ειμαι απειρα ευτυχισμενη με το ποσο καλη καο ευκολη εγκυμοσυνη εχω.. ακομα δε το πιστευω.. η μπεμπα κλωτσαει φουλ, ειδικα τα ξημερωματα κατα τις 5.30 που με ξυπναει, χωρια που καθε φορα που ροχαλιζει ο μπαμπας της κλωτσαει ακομα πιο πολυ!!

Τελος, εχω μαζεψει κ ψωνισει σχεδον τα παντα για το παιδι κ το δωματιο κ ανυπομονω συντομα να ξεκινησουμε το φτιαξιμο κ την τακτοποιηση ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Κοριτσια εγω να μην σας πω πως την παλεύω… έχουν περάσει 16 μέρες απ όταν ξεκίνησε η ιστορία με την β επιπέδου… μου είπαν μάλλον Πέμπτη θα εχω τα αποτελέσματα. Είχα και χθες ραντεβου στον γιατρο μου για να την δω τουλάχιστον λίγο να δω πως είναι και μου το ακύρωσε λόγω χιονιού και το κάναμε αυριο… δεν περνάνε πι ώρες αυτες τις ημέρες πραγματικα…

σε αλλά νέα Πέμπτη θα πάω κ εγω για την καμπύλη, η κοιλιτσα έχει τσιτώσει αρκετά και με πρήζουν πολύ οι βιταμινες που παίρνω. Παίρνω σίδηρο microfer και πολυβιταμίνες τις multivitamin mama. Ξερετε καμία πιο ελαφριά;

Λαδακι για ραγάδες φοράω της weleda και πιο περιστασιακά ένα της laouta. Έχετε να προτείνετε κανένα άλλο;

ψωνια έχω κόψει μαχαίρι εννοείται μέχρι να βγουν αποτελέσματα και εννοείται προσπαθώ με νυχια και με δόντια να μην το ρίξω στο φαι από το αγχος μου! Δεν τα καταφέρνω πάντα…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Σοβαρά τώρα ; Εγώ παραλίγο να λιποθυμήσω και τους παρακαλούσα να με αφήσουν να πιω μια γουλιά έστω και δεν με άφησαν ..

Καφε αν πιεις ελαφρύ δεν έχεις θέμα! Είτε ελαφρύ γαλλικό είτε ένα καπουτσίνο με χαμηλό intensity σε καφεΐνη. Αλλά αν κάποια μέρα δω ότι την παλεύω χωρίς να πιω , το προσπαθω.. μια απόλαυση είχαμε πάει κ αυτή !

Είμαστε ακριβώς ιδιες μέρες αλλά λόγω θέματος αν φτάσω Πάσχα θα είμαι τυχερή. Αν είναι κ πρώτο σου παιδακι Ελπιζω να έχεις μια εύκολη γεννα και να χαρείς όλο αυτο το συναίσθημα που θα σε κατακλύσει !

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι ναι το πρώτο είναι!! 

@μάφιναχ κουράγιο 2 μέρες έμειναν.. λογικό να το σκέφτεσαι συνέχεια, μακάρι να πάνε όλα τέλεια!! Περιμένουμε τα νέα σου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Καλημερα! Κοριτσια εγω να μην σας πω πως την παλεύω… έχουν περάσει 16 μέρες απ όταν ξεκίνησε η ιστορία με την β επιπέδου… μου είπαν μάλλον Πέμπτη θα εχω τα αποτελέσματα. Είχα και χθες ραντεβου στον γιατρο μου για να την δω τουλάχιστον λίγο να δω πως είναι και μου το ακύρωσε λόγω χιονιού και το κάναμε αυριο… δεν περνάνε πι ώρες αυτες τις ημέρες πραγματικα…

σε αλλά νέα Πέμπτη θα πάω κ εγω για την καμπύλη, η κοιλιτσα έχει τσιτώσει αρκετά και με πρήζουν πολύ οι βιταμινες που παίρνω. Παίρνω σίδηρο microfer και πολυβιταμίνες τις multivitamin mama. Ξερετε καμία πιο ελαφριά;

Λαδακι για ραγάδες φοράω της weleda και πιο περιστασιακά ένα της laouta. Έχετε να προτείνετε κανένα άλλο;

ψωνια έχω κόψει μαχαίρι εννοείται μέχρι να βγουν αποτελέσματα και εννοείται προσπαθώ με νυχια και με δόντια να μην το ρίξω στο φαι από το αγχος μου! Δεν τα καταφέρνω πάντα…

Ολα καλά θα πάνε κοπέλα μου λίγη υπομονή ακόμα....εγώ από πολυβιταμινες παίρνω τις pregnacare, υπάρχει ολόκληρη σειρά,για σύλληψη, εγκυμοσύνη, περίοδο θηλασμου......για τις ραγαδες έχω καταλήξει στα προϊόντα mustela, το πρωί βάζω την κρέμα που είναι άοσμη και φουλ απορροφισιμη και το βράδυ απλώνω το λαδακι....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι ναι το πρώτο είναι!! 

@μάφιναχ κουράγιο 2 μέρες έμειναν.. λογικό να το σκέφτεσαι συνέχεια, μακάρι να πάνε όλα τέλεια!! Περιμένουμε τα νέα σου!! 

να είσαι καλα! Σε ευχαριστώ πολύ! Μου χει βγει η ψυχή χαχαχαχ

3 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Ολα καλά θα πάνε κοπέλα μου λίγη υπομονή ακόμα....εγώ από πολυβιταμινες παίρνω τις pregnacare, υπάρχει ολόκληρη σειρά,για σύλληψη, εγκυμοσύνη, περίοδο θηλασμου......για τις ραγαδες έχω καταλήξει στα προϊόντα mustela, το πρωί βάζω την κρέμα που είναι άοσμη και φουλ απορροφισιμη και το βράδυ απλώνω το λαδακι....

Σωστά, είχα πάρει της pregnacare στην εξωσωματική. Θα τις δοκιμάσω πάλι. Ευχαριστώ!

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Για ραγαδες εγώ πήρα της freezyderm την prevenstria καλή φαίνεται, βέβαια μετά τη γέννα θα φανεί αν κάνουν δουλειά όλα αυτά..

την έχω δει αλλά μάλλον είμαι λίγο υπερβολική που θεωρώ ότι έχει πολλά χημικά ε? πάντως όλες αυτην βάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα βαζω ενυδατικη κρεμα και ενα λαδι της uriage.

Κοριτσια μη τρελαινεστε. Σας το λεω εκ πειρας. Αν το δερμα κ το σωμα σας ειναι να κανει ραγαδες, οτι μα οτι κι αν βαλετε, παλι θα κανετε. Απλα κρατηστε το δερμα ενυδατωμενο και ελαστικο με ενυδατωση, νερακι και φρουτα/λαχανικα στη διατροφη. Ολα τα αλλα δεν ειναι καθολου στο χερι μας!!

@μάφινκοριτσακι μου ολα καλα θα πανε θα το δεις! Κανε λιγο υπομονη κ σε λιγες μερες περιμενουμε τα ευχαριστα νεα σου!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

να είσαι καλα! Σε ευχαριστώ πολύ! Μου χει βγει η ψυχή χαχαχαχ

Σωστά, είχα πάρει της pregnacare στην εξωσωματική. Θα τις δοκιμάσω πάλι. Ευχαριστώ!

την έχω δει αλλά μάλλον είμαι λίγο υπερβολική που θεωρώ ότι έχει πολλά χημικά ε? πάντως όλες αυτην βάζουν!

Δε διάβασα καν τα συστατικά χαχα! Μου την πρότεινε ο γυναικολόγος λέει αυτή είναι η πρώτη που βγήκε και είναι αξιόπιστη τι να πω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εγω απλα βαζω ενυδατικη κρεμα και ενα λαδι της uriage.

Κοριτσια μη τρελαινεστε. Σας το λεω εκ πειρας. Αν το δερμα κ το σωμα σας ειναι να κανει ραγαδες, οτι μα οτι κι αν βαλετε, παλι θα κανετε. Απλα κρατηστε το δερμα ενυδατωμενο και ελαστικο με ενυδατωση, νερακι και φρουτα/λαχανικα στη διατροφη. Ολα τα αλλα δεν ειναι καθολου στο χερι μας!!

@μάφινκοριτσακι μου ολα καλα θα πανε θα το δεις! Κανε λιγο υπομονη κ σε λιγες μερες περιμενουμε τα ευχαριστα νεα σου!!

 

Να είσαι καλα🧡

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Δε διάβασα καν τα συστατικά χαχα! Μου την πρότεινε ο γυναικολόγος λέει αυτή είναι η πρώτη που βγήκε και είναι αξιόπιστη τι να πω..

Ναι ναι την βάζουν οι περισσότερες και έχει πολύ καλές κριτικές! Εγω είμαι λίγο υπερβολική με τα χημικά ( μου εχει ξεμείνει από την εξωσωματική). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δε βάζω τίποτα κορίτσια για ραγαδες... Έβαζα και στην πρώτη και πάλι έκανα... Βιταμίνη παίρνω την pregnal αλλά όχι συνέχεια γιατί ξεχνάω... 

Από συμπτώματα έχω τσιμπήματα δεξιά χαμηλά όταν περπατάω η σηκώνομαι... Επίσης μου έχει μείνει ένα μπούκωμα σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης που μου κάνει βήχα και αναγουλα το πρωί αλλά προσπαθώ να μη ξερναω γιατί τελευταία άρχισε να πρήζεται το πρόσωπο μου από τον εμετό και έκανα και κοκκινίλα στο μάτι (ξεκίνησα σταγόνες με κορτιζόνη)....

Περιμένω και γω πως και πως την β επιπέδου την άλλη βδομάδα γιατί την προηγούμενη που είχα με έδιωξαν επειδή δεν είχε καλή θέση το μωρό... 

Κατά τα άλλα δόξα το θεό! 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα από καρδιάς 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2023 at 9:49 ΠΜ, μάφιν είπε:

Καλημερα! Κοριτσια εγω να μην σας πω πως την παλεύω… έχουν περάσει 16 μέρες απ όταν ξεκίνησε η ιστορία με την β επιπέδου… μου είπαν μάλλον Πέμπτη θα εχω τα αποτελέσματα. Είχα και χθες ραντεβου στον γιατρο μου για να την δω τουλάχιστον λίγο να δω πως είναι και μου το ακύρωσε λόγω χιονιού και το κάναμε αυριο… δεν περνάνε πι ώρες αυτες τις ημέρες πραγματικα…

σε αλλά νέα Πέμπτη θα πάω κ εγω για την καμπύλη, η κοιλιτσα έχει τσιτώσει αρκετά και με πρήζουν πολύ οι βιταμινες που παίρνω. Παίρνω σίδηρο microfer και πολυβιταμίνες τις multivitamin mama. Ξερετε καμία πιο ελαφριά;

Λαδακι για ραγάδες φοράω της weleda και πιο περιστασιακά ένα της laouta. Έχετε να προτείνετε κανένα άλλο;

ψωνια έχω κόψει μαχαίρι εννοείται μέχρι να βγουν αποτελέσματα και εννοείται προσπαθώ με νυχια και με δόντια να μην το ρίξω στο φαι από το αγχος μου! Δεν τα καταφέρνω πάντα…

Υπομονη ! Θα ακούσεις καλά νέα και θα κανεις μετά όσα ψώνια θες να ξεχάσεις όλη αυτή την ψυχοφθόρα αναμονή! Η σκέψη μας είναι μαζί σου και στέλνω όλη τη θετική ενέργεια που διαθέτω για να έχεις τα καλύτερα νερά!

Παντως κορίτσια εγώ θα σας πω εμπειρικά πάλι για το θέμα των ραγάδων , το υποτιμούσα καθότι οτι αυξομείωση και να έκανα δεν έκανα ποτε ραγάδα. Μου είχε δώσει ο γιατρός μου μια πανάκριβη για στήθος και κοιλιά και έλεγα Νταξει σιγά μη δίνω 50€ το μήνα για κρέμα και δεν πηρα άλλη. Έβαζα μια κοινή της νιβεα στην κοιλιά και στήθος το παράτησα γιατί μόνο στην αρχή πρήστηκα κ πονούσε. 
Μεχρι που γέννησα και 3 μέρες μετά ξύπνησα με τρελό πόνο στο στήθος , φουλ πρησμένο γιατί κατέβηκε το πολύ γάλα, πέθαινα στον πόνο , σκίστηκε το δέρμα μου πάνω από τη θηλή και ζήτησα μεχρι και παυσίπονο. Τώρα φέρω δυο ωραιότατες ραγάδες σε κάθε στηθος. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε κατόπιν εορτής οτι η κρέμα εκεί προετοιμάζει την ελαστικότητα για αυτή τη στιγμή.. κατι που δεν γνώριζα και φυσικα θα είχα πράξει αλλιώς. Εγώ νόμιζα οτι είναι μόνο για την εγκυμοσύνη .. όποτε ΛΑΕ παστωθείτε στις κρέμες και στα λάδια όπως κάνει και η υποφαινομενη πλέον που εμαθε το μάθημα της καλά ..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Υπομονη ! Θα ακούσεις καλά νέα και θα κανεις μετά όσα ψώνια θες να ξεχάσεις όλη αυτή την ψυχοφθόρα αναμονή! Η σκέψη μας είναι μαζί σου και στέλνω όλη τη θετική ενέργεια που διαθέτω για να έχεις τα καλύτερα νερά!

Παντως κορίτσια εγώ θα σας πω εμπειρικά πάλι για το θέμα των ραγάδων , το υποτιμούσα καθότι οτι αυξομείωση και να έκανα δεν έκανα ποτε ραγάδα. Μου είχε δώσει ο γιατρός μου μια πανάκριβη για στήθος και κοιλιά και έλεγα Νταξει σιγά μη δίνω 50€ το μήνα για κρέμα και δεν πηρα άλλη. Έβαζα μια κοινή της νιβεα στην κοιλιά και στήθος το παράτησα γιατί μόνο στην αρχή πρήστηκα κ πονούσε. 
Μεχρι που γέννησα και 3 μέρες μετά ξύπνησα με τρελό πόνο στο στήθος , φουλ πρησμένο γιατί κατέβηκε το πολύ γάλα, πέθαινα στον πόνο , σκίστηκε το δέρμα μου πάνω από τη θηλή και ζήτησα μεχρι και παυσίπονο. Τώρα φέρω δυο ωραιότατες ραγάδες σε κάθε στηθος. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε κατόπιν εορτής οτι η κρέμα εκεί προετοιμάζει την ελαστικότητα για αυτή τη στιγμή.. κατι που δεν γνώριζα και φυσικα θα είχα πράξει αλλιώς. Εγώ νόμιζα οτι είναι μόνο για την εγκυμοσύνη .. όποτε ΛΑΕ παστωθείτε στις κρέμες και στα λάδια όπως κάνει και η υποφαινομενη πλέον που εμαθε το μάθημα της καλά ..

Όχι ενταξει εγω έχω καταλάβει τα οφέλη της ενυδατωσης☺️ βαριέμαι μερικες φορεσ αλλά με πιάνει φαγούρα κιολας επειδή τσιτώνει το δέρμα στην κοιλιά και το στήθος και με βοηθάνε. Τώρα άλλο θέμα αν θα κάνω ραγαδεσ. επίσης το βλέπω και σαν προσωπική φροντίδα πριν έρθει η τσάπερδώνα και αλλάξουν ολα🥰

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

Εγώ βιταμίνες παίρνω τις pregnall care. Δεν είμαι πολύ τυπική,τις ξεχνάω.

Ραγαδες στο στήθος έχω απ' την εφηβεία,λόγω αυξομείωσης του βάρους αλλά πλέον δεν είναι έντονες γιατί έχουν γίνει λευκές. 

Απ' την άλλη το στήθος μου είναι πολύ πεσμένο κ έχω σκοπό μόλις τελειώσω και με το θηλασμό του 2ου παιδιού να κάνω ανόρθωση στήθους. Βέβαια δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό γιατί τον πρώτο τον θήλαζα 3,5 χρόνια 😅. Δεν πιστεύω να αντέξω άλλα τόσα χρόνια.

 

  • Χαχα 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...