Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Ελενη1993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά!! 

Εγώ έχω κατά σκάσει! Πήγα την Πέμπτη στον γιατρό! Το μωρό είναι μια χαρά δόξα το θεό! Απλά εμφάνισα πάλι σακχαρο και είναι πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε και τα αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά! Μου είπε να προσέχω μέχρι να ρυθμιστεί το ζάχαρο γιατί μπορεί ακόμα και να υπάρξει πρόωρος τοκετός από σπάσιμο νερών, μίλησα με την ενδοκρινολόγο και έκλεισα ραντεβού για την τρίτη.. ως τότε κάνω μετρήσεις πρωί, 1 ώρα και 2 ώρες μετα από κάθε γεύμα... Το πρωινο μου είναι πάντα ανεβασμένο. Μάλλον θα μπω σε ινσουλίνη. Επίσης μου είπε ο γιατρός αν κάνω ινσουλίνη θα κρατήσουν το μωρό 2 μέρες στην θερμοκοιτίδα για να το παρακολουθήσουν μήπως κάνει υπογλυκαιμίες... Έχω αγχωθει γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη ναι μεν είχα πιο αυξημένο σάκχαρο αλλά ήμουν υπό διατροφή και το ελεγχα... Τώρα ξέφυγαν τα πράγματα παρόλο που δν έχω πάρει και βάρος μόνο 3 κιλά...

Καταλαβαίνω τώρα ότι σκας αλλά απ ότι έχω καταλάβει αποδιοργανώνεται ο οργανισμός και οι ορμόνες σε κάποιες γυναίκες λίγο περισσότερο. Δεν μπορεις να κανεις πάντα κάτι.

να ρωτήσω; Έχει κάποιο σύμπτωμα ο διαβήτης ο κύησης ή μόνο με αίματος και καμπύλη; Εγω θα πάω την επόμενη εβδομάδα.
 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που με αγχωσε πιο πολύ είναι το μέγεθος της μικρής και ότι τα αμνιακα είναι αυξημένα στα ανώτατα φυσιολογικά όμως! Μου μίλησε για πρόωρο τοκετό αλλά μου είπε έχω χρόνο να το διορθώσω! 

Εγώ είχα μετά από κάθε γεύμα που μου ανέβαινε και πιο πολυ υπνηλία και δίψα! Δεν ξέρω αν είναι όλοι οι οργανισμοί βέβαια το ίδιο και αν όλοι αντιδρούν έτσι! Δεν είχα κάποιο άλλο σύμπτωμα! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 11:46 ΜΜ, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα! Εγώ επιτέλους άρχισα να νιώθω λίγο καλύτερα. Βρε κορίτσια εμένα είναι πολύ ησυχο το μωρό. Κάνω αμήν να κουνηθεί. Έφαγα τώρα γλυκό,ήπια χυμό και μου έριξε 2-3 κλωτσιές και αυτό ήταν όλο. Σταμάτησε. Η συσκευή ντομπλερ που έχω σπίτι και το ακούω όταν ανησυχώ δείχνει ίδιο αριθμό παλμών,δεν αλλάζει κατι. Δε ξέρω γιατί έτσι

Έτσι και η δικιά μου! Έχω και εγώ την συσκευή για να ησυχαζω αλλά δεν άντεξα πήγα στο νοσοκομείο προχθές και με καλωδιωσαν! Μια χαρα είναι το μωρό αλλά μου είπαν ότι είναι κάτω κάτω στο ηβικο οστό κοντά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Elen4 είπε:

Έτσι και η δικιά μου! Έχω και εγώ την συσκευή για να ησυχαζω αλλά δεν άντεξα πήγα στο νοσοκομείο προχθές και με καλωδιωσαν! Μια χαρα είναι το μωρό αλλά μου είπαν ότι είναι κάτω κάτω στο ηβικο οστό κοντά! 

Αχ και μενα εκεί πρέπει να είναι!!! Όσες κλωτσιές νιώθω είναι καθαρά εκεί κάτω,στην κοιλιά τίποτα!! Άρα παίζει σίγουρα ρόλο η θέση τους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εχω νευριασει φουλ με τα κωλοσπαμ στα κορεατικα που εχει γεμισει το φορουμ. Δεν υπαρχει κανενας admin να τα μπαναρει? 

Πωωωωω κι εγώ δε μπορείς να βγάλεις άκρη στην αρχική. Admin είναι ο @CoffeeMakerαπ' ότι ξέρω, του εδώ στείλει μήνυμα λογικά ψάχνουν να βρουν άκρη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι ημερομηνίες (ΠΗΤ) σας έχουν δώσει; Ποιες γεννατε Ιασώ Αθήνας ;

Εμενα για 40 εβδομάδες μου είχαν δώσει 2-3 Μαϊου αλλά γεννάω Απρίλιο τλχ δέκα μέρες πριν λόγω καισαρικης εκτός απροόπτου. Την κόρη μου τη γέννησα 36+3 και τώρα μου λέει έστω να βγάλουμε το Πάσχα θα είμαστε τυχεροι.. Το μωρό είναι μεγάλο , τα έχω δει όλα από την κοιλαρα (δεν ξέρω τι γίνεται ή αν εμένα μου φαίνεται τεράστια αλλά με περνάνε όλοι για ετοιμόγεννη ή με ρωτάνε αν έχω δίδυμα). Επίσης νοιωθω πολλές φορές το βαρος του μωρού από κάτω και πονάει εσωτερικά η περιοχή γύρω από γεννητικό κανάλι, το οποίο ειδικα χθες από το συνεχές κούνημα και κλωτσιδι με άφησε να κοιμηθω 5.30 το πρωί. Ανησύχησα γιατί πρώτα φορά έκανε σερί τόσες ώρες κλωτσιδι. Καφε πίνω έναν ελαφρύ τη μέρα πάντα πρωί έως καθόλου και ντεκαφ μου έχει απαγορεύσει λόγω καρκινογόνων χημικών που βάζουν λέει για να βγάλουν την καφεΐνη. Καούρες τρελές και πλέον μεγάλη δυσκολία στο να σηκώνομαι. Δεν ξέρω πως θα περάσει δίμηνο, έστω να ξέρω ότι το μωρό είναι ασφαλές να έρθει έστω 36η εβδομαδα . Και μετά με το καλό ας γεννήσω.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Κορίτσια τι ημερομηνίες (ΠΗΤ) σας έχουν δώσει; Ποιες γεννατε Ιασώ Αθήνας ;

Εμενα για 40 εβδομάδες μου είχαν δώσει 2-3 Μαϊου αλλά γεννάω Απρίλιο τλχ δέκα μέρες πριν λόγω καισαρικης εκτός απροόπτου. Την κόρη μου τη γέννησα 36+3 και τώρα μου λέει έστω να βγάλουμε το Πάσχα θα είμαστε τυχεροι.. Το μωρό είναι μεγάλο , τα έχω δει όλα από την κοιλαρα (δεν ξέρω τι γίνεται ή αν εμένα μου φαίνεται τεράστια αλλά με περνάνε όλοι για ετοιμόγεννη ή με ρωτάνε αν έχω δίδυμα). Επίσης νοιωθω πολλές φορές το βαρος του μωρού από κάτω και πονάει εσωτερικά η περιοχή γύρω από γεννητικό κανάλι, το οποίο ειδικα χθες από το συνεχές κούνημα και κλωτσιδι με άφησε να κοιμηθω 5.30 το πρωί. Ανησύχησα γιατί πρώτα φορά έκανε σερί τόσες ώρες κλωτσιδι. Καφε πίνω έναν ελαφρύ τη μέρα πάντα πρωί έως καθόλου και ντεκαφ μου έχει απαγορεύσει λόγω καρκινογόνων χημικών που βάζουν λέει για να βγάλουν την καφεΐνη. Καούρες τρελές και πλέον μεγάλη δυσκολία στο να σηκώνομαι. Δεν ξέρω πως θα περάσει δίμηνο, έστω να ξέρω ότι το μωρό είναι ασφαλές να έρθει έστω 36η εβδομαδα . Και μετά με το καλό ας γεννήσω.. 

Πραγματικά ακριβώς τα ίδια. 

Πητ έχω 9/5. Πάμε για φυσιολογικό και αυτήν τη φορά,εκτός απροόπτου φυσικά που αυτό δεν το ξέρεις ποτέ.

Καφέ πίνω περιστασιακά. Αλλά αν βγω, παίρνω συνήθως. Καούρες, κούραση και αυτήν την αίσθηση - πόνο ότι το μωρό είναι χαμηλά. Αλλά είναι σε καλή θέση μου έχουν πει. Θα δούμε κολπικά τον τράχηλο στο επόμενο ραντεβού γιατί αγχώνομαι,δίχως βέβαια να έχω ιστορικό ή κάποια ένδειξη.  

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχω τέτοια δυσφορία ώρες ώρες. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ πιο άνετη. Οκ,είναι +5 χρόνια ,+ μια εγκυμοσύνη που "καταπονησε" το σώμα,+ κάποια κιλά . Είναι κ ένα τετράχρονο εδώ.😂♥️


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, agapi27 είπε:

Πραγματικά ακριβώς τα ίδια. 

Πητ έχω 9/5. Πάμε για φυσιολογικό και αυτήν τη φορά,εκτός απροόπτου φυσικά που αυτό δεν το ξέρεις ποτέ.

Καφέ πίνω περιστασιακά. Αλλά αν βγω, παίρνω συνήθως. Καούρες, κούραση και αυτήν την αίσθηση - πόνο ότι το μωρό είναι χαμηλά. Αλλά είναι σε καλή θέση μου έχουν πει. Θα δούμε κολπικά τον τράχηλο στο επόμενο ραντεβού γιατί αγχώνομαι,δίχως βέβαια να έχω ιστορικό ή κάποια ένδειξη.  

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχω τέτοια δυσφορία ώρες ώρες. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ πιο άνετη. Οκ,είναι +5 χρόνια ,+ μια εγκυμοσύνη που "καταπονησε" το σώμα,+ κάποια κιλά . Είναι κ ένα τετράχρονο εδώ.😂♥️

Κ εγώ έχω μια μικρή 15 μηνών και κάνει για πέντε αγόρια από ενέργεια. Απο κούραση δεν βαστάω πλέον , τα έχω εναποθέσει στη μάνα μου όλα. Από κιλα ότι είχα χάσει από την προηγούμενη εγκυμοσύνη τα ξαναπηρα αμέσως (10 κιλά +1 δώρο ) και το χειρότερο ότι κόντυνε ο τράχηλος και πρέπει να μείνω κρεβατωμένη μέχρι να γεννήσω με ορμόνες κλπ. 
Επειδη κ εγώ αγχωνόμουν , τον έβαλα να με μετρήσει με το ζόρι κολπικά κ ευτυχώς είμαι σταθερη. Αλλά μου έλεγε οτι θα με μετρήσουν στο ντοπλερ 8 Μαρτίου ! Ούτε καν να περιμένω τόσο, τον έβαλα με κολπικο υπέρηχο έξτρα και με μέτρησε στην προηγούμενη επίσκεψη και την επόμενη στις 20-2 θα τον ξαναβαλω θέλει δε θέλει ! Παίζει μεγάλο ρόλο στην ψυχολογία και σε τελική πάμε στο γυναικολόγο κάθε λίγο και σκάμε 50αρικο για να ελέγχει όχι για να μας ξεπετάει στο ότι όλα καλά και να βρίσκομαι τόσες φορές προ εκπλήξεως.  Μέχρι τέλους έτσι θα τον πάω .. γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη του έλεγα κάθε λίγο, χανω πολλά νερά , δεν μου φαίνεται φυσιολογικο και μου έλεγε ειναι νορμαλ ειναι νορμαλ μην ανησυχείς και κόντεψε να στερέψει το νερό και γέννησα με επείγουσα καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Πητ 22/5 αλλά λόγω καισαρικής μέχρι 15 θα έχω γεννήσει πρώτα ο Θεός... Όσες κάνατε καμπύλη,δεν πίνουμε ούτε νερό το πρωί? Θα πάω αύριο και δε ξέρω πως θα αντεξω την αφαγια,η γλυκόζη δεν με πειράζει απλά με το που ξυπνάω πειναω υπερβολικά σε σημείο που ζαλίζομαι μέχρι να φαω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια και από μένα! 24+5 σήμερα, δεύτερο κοριτσάκι για την οικογένειά μας, το πρώτο μας κοντεύει 21 μηνών (γεννήθηκε Μάιο του 2021). Έχω Πητ 24/5, θα γεννήσω στο Ιασώ πάλι και λογικά πάμε ξανά για φυσιολογικό τοκετό! Ήμουν και στις μανούλες Μαΐου του 2021!

Έχω κάνει β επιπέδου, ήταν όλα καλά και τώρα περιμένω να ξεκινήσουμε τα ντοπλερ σιγά σιγά, εδώ είναι η ανησυχία για εμάς γιατί στην μπουμπούδω μου την πρώτη έπαθα ανεπάρκεια πλακούντα στις 34 και κάτι εβδομάδες (ευτυχώς έγινε τότε κι όχι νωρίτερα). Τώρα είμαι από την αρχή με σαλοσπιρ!

Καλώς σας βρήκα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Εγώ έχω Πητ 22/5 αλλά λόγω καισαρικής μέχρι 15 θα έχω γεννήσει πρώτα ο Θεός... Όσες κάνατε καμπύλη,δεν πίνουμε ούτε νερό το πρωί? Θα πάω αύριο και δε ξέρω πως θα αντεξω την αφαγια,η γλυκόζη δεν με πειράζει απλά με το ξυπνάω πειναω υπερβολικά σε σημείο που ζαλίζομαι μέχρι να φαω

Δυστυχώς τίποτα ούτε νερό ούτε φαγητό  ούτε στα ενδιαμεσα που θα σου παίρνουν αίμα κάθε ώρα. Σε καταλαβαίνω φουλ είναι η πιο βάρβαρη εξέταση..

πρίν από 9 λεπτά , Viik είπε:

Γεια σας κορίτσια και από μένα! 24+5 σήμερα, δεύτερο κοριτσάκι για την οικογένειά μας, το πρώτο μας κοντεύει 21 μηνών (γεννήθηκε Μάιο του 2021). Έχω Πητ 24/5, θα γεννήσω στο Ιασώ πάλι και λογικά πάμε ξανά για φυσιολογικό τοκετό! Ήμουν και στις μανούλες Μαΐου του 2021!

Έχω κάνει β επιπέδου, ήταν όλα καλά και τώρα περιμένω να ξεκινήσουμε τα ντοπλερ σιγά σιγά, εδώ είναι η ανησυχία για εμάς γιατί στην μπουμπούδω μου την πρώτη έπαθα ανεπάρκεια πλακούντα στις 34 και κάτι εβδομάδες (ευτυχώς έγινε τότε κι όχι νωρίτερα). Τώρα είμαι από την αρχή με σαλοσπιρ!

Καλώς σας βρήκα!

Με το καλό !! Δυο κορίτσια Μαγιάτικα λοιπόν ! Σαλοσπίρ γιατί παίρνεις ; Έχει σχέση με την ανεπάρκεια πλακουντα ; Δεν έχω καμία ιδέα αλλα τρέμω μην τύχει κατι και δεν το καταλαβω.. γέννησα 36+3 από ανεπάρκεια αμνιακου υγρού και με τρομοκράτησαν, ευτυχώς ήταν μπαμπατσικη από κιλά και ανάπτυξη και δεν την βάλαν με τα πρόωρα..

Link to comment
Share on other sites

@Afrodite88 ευχαριστώ πολύ! Ναι, σαλοσπιρ παίρνω γι'αυτό, για να αποφύγουμε την ανεπάρκεια και πάλι (δεν αποκλείεται δυστυχώς να ξανασυμβεί, αλλά όταν είναι σε τέτοιες εβδομάδες, μικρό το κακό). Η μεγάλη μου γεννήθηκε στις 38+1 εβδομάδες (φτάσαμε εκεί με εβδομαδιαία παρακολούθηση) φυσιολογικά, με βάρος 2460! Ευτυχώς δεν μπήκε ούτε θερμοκοιτίδα, πήγαμε στο δωμάτιο μαζί κι άρχισε να παίρνει βάρος από τη μεθεπόμενη μέρα. 

Μην αγχώνεσαι, θα καταλάβει ο γιατρός σου ο,τι είναι. Εμένα, όταν ήρθε την επόμενη της γέννας να με δει, μου είχε πει ότι κατά κανόνα η δεύτερη εγκυμοσύνη πάει καλύτερα από την πρώτη, γιατί ο γιατρός ξέρει τι θα αντιμετωπίσει. Εύχομαι να πηγαίνει όντως έτσι!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Δυστυχώς τίποτα ούτε νερό ούτε φαγητό  ούτε στα ενδιαμεσα που θα σου παίρνουν αίμα κάθε ώρα. Σε καταλαβαίνω φουλ είναι η πιο βάρβαρη εξέταση..

Με το καλό !! Δυο κορίτσια Μαγιάτικα λοιπόν ! Σαλοσπίρ γιατί παίρνεις ; Έχει σχέση με την ανεπάρκεια πλακουντα ; Δεν έχω καμία ιδέα αλλα τρέμω μην τύχει κατι και δεν το καταλαβω.. γέννησα 36+3 από ανεπάρκεια αμνιακου υγρού και με τρομοκράτησαν, ευτυχώς ήταν μπαμπατσικη από κιλά και ανάπτυξη και δεν την βάλαν με τα πρόωρα..

Νερό μου επέτρεψαν εμένα στο μεσοδιάστημα από τη γλυκοζη μέχρι τις 2 μετρήσεις δεν επηρεάζει κάπου..

Εγώ 2/5 έχω πητ είναι και το πρώτο μου οπότε πιστεύω να φτάσω μέχρι τέλη Απριλίου σίγουρα εκτός απροόπτου.. Καφέ τον έχω κόψει (απορώ πώς δεν έχω σκοτώσει κανένα ακόμα 😅) αν και ο γιατρός μου επιτρέπει 1 τη μέρα.. Επίσης μετράω τις μέρες να σταματήσω τη δουλειά 24/2..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Νερό μου επέτρεψαν εμένα στο μεσοδιάστημα από τη γλυκοζη μέχρι τις 2 μετρήσεις δεν επηρεάζει κάπου..

Εγώ 2/5 έχω πητ είναι και το πρώτο μου οπότε πιστεύω να φτάσω μέχρι τέλη Απριλίου σίγουρα εκτός απροόπτου.. Καφέ τον έχω κόψει (απορώ πώς δεν έχω σκοτώσει κανένα ακόμα 😅) αν και ο γιατρός μου επιτρέπει 1 τη μέρα.. Επίσης μετράω τις μέρες να σταματήσω τη δουλειά 24/2..

Σοβαρά τώρα ; Εγώ παραλίγο να λιποθυμήσω και τους παρακαλούσα να με αφήσουν να πιω μια γουλιά έστω και δεν με άφησαν ..

Καφε αν πιεις ελαφρύ δεν έχεις θέμα! Είτε ελαφρύ γαλλικό είτε ένα καπουτσίνο με χαμηλό intensity σε καφεΐνη. Αλλά αν κάποια μέρα δω ότι την παλεύω χωρίς να πιω , το προσπαθω.. μια απόλαυση είχαμε πάει κ αυτή !

Είμαστε ακριβώς ιδιες μέρες αλλά λόγω θέματος αν φτάσω Πάσχα θα είμαι τυχερή. Αν είναι κ πρώτο σου παιδακι Ελπιζω να έχεις μια εύκολη γεννα και να χαρείς όλο αυτο το συναίσθημα που θα σε κατακλύσει !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...