Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Θεμα: ΥΠΝΟΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΒΟΉΘΕΙΑΑΑ!!


TwinMama90

Recommended Posts

Καλημερα σε ολη την παρεα. Δεν ξερω αν γραφω σε σωστο μερος για το θέμα αυτο, αλλα εχουμε τρελο πρόβλημα με τα διδυμακια μας. Αγορακια 17 ημερών και κοιμουνται ολη μερα ηρεμα ηρεμα μετα απο καθε ταισμα, μενουν για κανα 2 ωρο ξυπνιοι γύρω στις 16.00 και αργότερα οταν ερθει η ωρα να παμε για υπνο αφου κανουμε μπανακι, πιουμε και το γαλα μας αρχιζει το σοου! Δεν θέλουν με τιποτα να κοιμηθούν και αν ειμαστε τυχεροι και κοιμηθούν, στο επομενο ξυπνημα τους για τάισμα καποιος απο τους 2 ή ακομα χειροτερα και οι 2 θα αρχισουν τρελο κλαμα και αυτο κρατάει 3ωρες. Κοπανιουνται οταν παμε να τους βάλουμε πιπιλα να ηρεμήσουν, με το που ακουμπησουν στην κουνια φρικαρουν και γενικα ξερετε πως κανουν τα μωρακια οταν δεν θελουν κατι.Τα παίρνουμε στο κρεβατι ειτε αγκαλιά στο στερνο μου να ακουνε καρδια και να ηρεμουν, ειτε στο πλευρο μας εναν ο καθενας μας με μεγαλη προσοχη γιατι ειναι και επικίνδυνο, για να μπορέσουμε να κοιμηθουμε και εμεις λιγο αλλά και αυτά, ανησυχα μεν αλλα κοιμουνται δε. Εχω μιλησει με την παιδιατρο μας και μου λεει οτι ειναι πολυ νωρις για να φτιαξει το προγραμμα του ύπνου τους αλλα δεν μπορει ρε παιδια να ειναι τοσο αναποδα και τόσο ζορικα και να μην υπαρχει λυση!! Εχετε/ειχατε και εσεις τετοιο θεμα με τα νεογεννητα σας; και αν ναι βρήκατε κάποια λυση; Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι πολυτιμη! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, TwinMama90 είπε:

Καλημερα σε ολη την παρεα. Δεν ξερω αν γραφω σε σωστο μερος για το θέμα αυτο, αλλα εχουμε τρελο πρόβλημα με τα διδυμακια μας. Αγορακια 17 ημερών και κοιμουνται ολη μερα ηρεμα ηρεμα μετα απο καθε ταισμα, μενουν για κανα 2 ωρο ξυπνιοι γύρω στις 16.00 και αργότερα οταν ερθει η ωρα να παμε για υπνο αφου κανουμε μπανακι, πιουμε και το γαλα μας αρχιζει το σοου! Δεν θέλουν με τιποτα να κοιμηθούν και αν ειμαστε τυχεροι και κοιμηθούν, στο επομενο ξυπνημα τους για τάισμα καποιος απο τους 2 ή ακομα χειροτερα και οι 2 θα αρχισουν τρελο κλαμα και αυτο κρατάει 3ωρες. Κοπανιουνται οταν παμε να τους βάλουμε πιπιλα να ηρεμήσουν, με το που ακουμπησουν στην κουνια φρικαρουν και γενικα ξερετε πως κανουν τα μωρακια οταν δεν θελουν κατι.Τα παίρνουμε στο κρεβατι ειτε αγκαλιά στο στερνο μου να ακουνε καρδια και να ηρεμουν, ειτε στο πλευρο μας εναν ο καθενας μας με μεγαλη προσοχη γιατι ειναι και επικίνδυνο, για να μπορέσουμε να κοιμηθουμε και εμεις λιγο αλλά και αυτά, ανησυχα μεν αλλα κοιμουνται δε. Εχω μιλησει με την παιδιατρο μας και μου λεει οτι ειναι πολυ νωρις για να φτιαξει το προγραμμα του ύπνου τους αλλα δεν μπορει ρε παιδια να ειναι τοσο αναποδα και τόσο ζορικα και να μην υπαρχει λυση!! Εχετε/ειχατε και εσεις τετοιο θεμα με τα νεογεννητα σας; και αν ναι βρήκατε κάποια λυση; Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι πολυτιμη! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Θα συμφωνήσω με την παιδίατρο αν και δεν είμαι ειδικός.Ειναι πολύ νωρίς να φτιάξεις πρόγραμμα και ακόμα μπερδεύουν τη μέρα με τη νύχτα.Εχω και εγώ ένα μωρό 5 εβδομαδων και το δικό μου είναι απρόβλεπτο.Ευτυχως τη νύχτα κοιμάται γρήγορα και ήσυχα αλλά μέσα στη μέρα τίποτα δεν είναι στάνταρ.

Απλά πρέπει να κάνετε λίγη ακόμα υπομονή, να μεγαλώσουν λίγο και θα στρωσουν

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τι μου θύμησες!

εται ακριβως ηταν τα δικα μας δίδυμακια! Την μερα κοιμουνταν του καλού καιρού,  ουτε για φαγητο δεν ξυπναγαν, τα ξυπναγα εγώ, και την νυχτα ειχαμε πάρτυ...Τωρα είναι 3,5 μηνών και τα πραγματα καπως εχουν βελτιωθεί.... κάπως...

Οι βραδιές της γκρίνιας έχουν περιοριστεί.  Συνήθως τώρα ξυπνάνε για να φανε και μετά κοιμούνται παλι... αυτά όταν δεν τα ενοχλεί η γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση που έχουν και τα δύο... γιατί αν μας θυμηθεί η παλινδρομηση... τότε κλαίνε όλο το βράδυ...

Θα κάνετε υπομονή... θα μαθετε να κοιμάστε διακεκομμένα.... θα κατεβάζετε τα φώτα και δεν θα τους μιλάτε πολύ το βράδυ... εσείς πρέπει να τους διδάξετε την μέρα και την νύχτα...

Την ημέρα να κάνετε θόρυβο, να μιλάτε κανονικά,  βάλτε μουσική... μην προσπαθείτε να κάνετε ησυχία, δεν τα ωφελεί... δεν πρεπει να  κοιμουντε βαθιά,  αυτό θα τα βοηθήσει να κοιμηθούν καλυτερα το βράδυ ... και κάθε βράδυ κάντε ένα μπανακι... φτιάξτε μια ρουτίνα ύπνου όπως την λένε... Να συνδυάσουν το μπάνιο με την χαλάρωση και τον ύπνο....

Κουράγιο και υπομονή!

Να τα χαίρεστε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα!

Εμας μας εσωσε να κοιμομαστε με βαρδιες . Εχουμε βγαλει τα μωρα απο το υπνοδωματιο μας, τα έχουμε εγκαταστήσει στο σαλόνι. Έτσι ο ένας από τους δυο εχει χωρο και χρόνο να ξεκουραστει χωρις φωνες στην κρεβατοκαμαρα και ο άλλος είναι ξύπνιος μαζί τους.

Βέβαια εχουμε ξεχασει τις αγκαλίτσες,  γιατί δεν συμπίπτουμε στο κρεβάτι :-D,  αλλά δεν γίνεται αλλιώς... τουλάχιστον έτσι κοιμομαστε κάποιες ώρες... Λύση επιβίωσης ειναι και αποδίδει!!

Κσι φρόντισε όσο το δυνατόν να μην συμπίπτουν στην ώρα που πεινάνε για να αποφύγεις τις σπαρακτικες φωνές.

Αν ξυπνάει ένα ένα θα είσαι πιο ήρεμη και θα μπορεις να το διαχειριστείς...

Βεβαια αυτο σημαινει οτι περιοριζεται ο δικος σου χρονος ξεκούρασης  αναμεσα στα ταΐσματα... αλλά για μένα είναι προτιμότερο να κουραζομαι λίγο παραπανω αλλά να λειτουργώ με σχετική ηρεμία, πάρα να έχω μιση ώρα στον καναπέ αλλά να έχει προηγηθεί η μάχη του Δραμαλη ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 9/28/2022 at 5:02 AM, athinaida said:

Κάτι ακόμα!

Εμας μας εσωσε να κοιμομαστε με βαρδιες . Εχουμε βγαλει τα μωρα απο το υπνοδωματιο μας, τα έχουμε εγκαταστήσει στο σαλόνι. Έτσι ο ένας από τους δυο εχει χωρο και χρόνο να ξεκουραστει χωρις φωνες στην κρεβατοκαμαρα και ο άλλος είναι ξύπνιος μαζί τους.

Βέβαια εχουμε ξεχασει τις αγκαλίτσες,  γιατί δεν συμπίπτουμε στο κρεβάτι :-D,  αλλά δεν γίνεται αλλιώς... τουλάχιστον έτσι κοιμομαστε κάποιες ώρες... Λύση επιβίωσης ειναι και αποδίδει!!

Κσι φρόντισε όσο το δυνατόν να μην συμπίπτουν στην ώρα που πεινάνε για να αποφύγεις τις σπαρακτικες φωνές.

Αν ξυπνάει ένα ένα θα είσαι πιο ήρεμη και θα μπορεις να το διαχειριστείς...

Βεβαια αυτο σημαινει οτι περιοριζεται ο δικος σου χρονος ξεκούρασης  αναμεσα στα ταΐσματα... αλλά για μένα είναι προτιμότερο να κουραζομαι λίγο παραπανω αλλά να λειτουργώ με σχετική ηρεμία, πάρα να έχω μιση ώρα στον καναπέ αλλά να έχει προηγηθεί η μάχη του Δραμαλη ....

Αχ!! Ολα αυτα εχουμε κανει εκτός από το να κοιμουνται εκτος δωματιου και επιτέλους καπως εχει στρωσει η κατάσταση!! Το παν είναι να μην ξυπνανε ταυτόχρονα!! Δόξα το θεο, εχουν φτιαξει κατα πολυ το θεμα υπνου, βαράνε κατι 5ωρακια μουρλια!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Σχετικά με την παλινδρομηση που ειπες, εχεις δοκιμάσει το frisolac comfort? Αυτό μας εσωσε με τον εναν απο τους 2 που εχει κολικους, δυσκοιλιοτητα αλλα και αναγωγες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/10/2022 at 2:44 ΠΜ, TwinMama90 είπε:

Αχ!! Ολα αυτα εχουμε κανει εκτός από το να κοιμουνται εκτος δωματιου και επιτέλους καπως εχει στρωσει η κατάσταση!! Το παν είναι να μην ξυπνανε ταυτόχρονα!! Δόξα το θεο, εχουν φτιαξει κατα πολυ το θεμα υπνου, βαράνε κατι 5ωρακια μουρλια!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Σχετικά με την παλινδρομηση που ειπες, εχεις δοκιμάσει το frisolac comfort? Αυτό μας εσωσε με τον εναν απο τους 2 που εχει κολικους, δυσκοιλιοτητα αλλα και αναγωγες. 

Περνας πολυ δύσκολα και ολες το περάσαμε αυτα και σε καταλαβαίνουμε, ειδικά με δυο μωρά μου φαίνεται αδιανόητο. Ο γιος μου για να κοιμηθεί σερί 7 ωρες έφτασε 14 μηνών. Αλλα  εχω δυο απορίες πως σας επέτρεψε ο παιδίατρος να δωςετε πιπιλα στις 17 ημέρες και πως δεν σας ειπε οτι πρεπει καθε τρεις ωρες να τα ξυπνάτε απαραιτήτως  για να φάνε.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2022 at 2:44 ΠΜ, TwinMama90 είπε:

 

On 19/10/2022 at 2:44 ΠΜ, TwinMama90 είπε:

Αχ!! Ολα αυτα εχουμε κανει εκτός από το να κοιμουνται εκτος δωματιου και επιτέλους καπως εχει στρωσει η κατάσταση!! Το παν είναι να μην ξυπνανε ταυτόχρονα!! Δόξα το θεο, εχουν φτιαξει κατα πολυ το θεμα υπνου, βαράνε κατι 5ωρακια μουρλια!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Σχετικά με την παλινδρομηση που ειπες, εχεις δοκιμάσει το frisolac comfort? Αυτό μας εσωσε με τον εναν απο τους 2 που εχει κολικους, δυσκοιλιοτητα αλλα και αναγωγες. 

Μπραβο   χαιρομαι που εχουν στρώσει στο θεμα του ύπνου!! Πολυ βασικο για την δικη σου ηρεμία!

Οσον αφορα το γαλα που αναφέρεις,  οχι, δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το έχω υπόψη μου!!

Εμάς η παιδιατρος μας πρότεινε το algoral infant,  είναι κάτι σαν maalox  για μωρά. Περιορίζει τις αναγωγες και τα ανακουφίζει από το αίσθημα της καούρας. Μας έχει βοηθήσει αφάνταστα!! Σιροπακι είναι,  το πίνουν εύκολα,  μας έχει σώσει... 

Φιλιά στα θαυματακια σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...