Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Άγχος και απελπισία


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Τα αποτελέσματα έδειξαν μικρή ανάπτυξη E.coli ευτυχώς δεν έχει λευκυτταρα στο σπέρμα (υποδηλώνει πιο σοβαρή φλεγμονή) ούτε ουρεοπλασμα. Θα μιλήσουμε αύριο με τον γιατρό να μας καθοδηγήσει. Έχω να πάω κ εγώ γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο αύριο οπότε αύριο βράδυ θα ξέρουμε τι θα κάνουμε. Απ'οτι διαβάζω είναι πολύ συχνό μικρόβιο το E.coli. δεν ξέρω όμως πολλά ακόμα γτ έμαθα μόνο ότι κατάφερα να διαβάσω στο ίντερνετ. Αύριο θα πας πουν οι ειδικοί. 

Εμένα πάντως ο γιατρός του άντρα μου επειδή έχει ασχοληθεί με την γυναικολογία και της εξωσωματικές μου είπε ότι ο κύκλος που έχω 31 ημέρες δεν είναι καλός. Πρέπει να δω τις ορμόνες μου. 

Το φυσιολογικό είναι 28 ημέρες +-1 ημέρα. 

Αργεί το ωάριο να ωριμάσει και αυτό δεν είναι καλό. Μιας και δηλαδή στον κύκλο μου η ωορρηξία είναι την 17 ημέρα. 

Δεν έχω πολυκυστικες αλλά αύριο θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο. Μας έγραψε αυτός τι ορμόνες να κοιτάξω και βλέπουμε. 

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά με την θεραπεία σας. 

Η αδερφή σου τι μικρόβιο είχαν?

Συγνώμη κοπέλα μου που επεμβαίνω στη συζήτηση, αλλά ο κύριος στο spermlab είναι βιολόγος, όχι γιατρός. Σε όλους τα ίδια λέει. Και για μένα που έχω κύκλο 30 μέρες τα ίδια έλεγε αλλά μια χαρά είναι και ο κύκλος και οι ορμόνες. Επίσης έλεγε ότι από το ουρεοπλασμα που είναι ένα πολύ κοινό πλέον μικρόβιο θα μου έχουν βουλώσει οι σάλπιγγες και μας είχε κάνει την καρδιά περιβόλι γενικά! Και μάντεψε! Οι σάλπιγγες μου μια χαρά ικανοποιητική διαβατοτητα έχουν. Μην ειστυ ευκολοπιστες κορίτσια. Το ξέρω ότι ο δρόμος είναι δύσκολος και ψάχνουμε όλοι να πιαστουμε από κάπου και να νιώσουμε εμπιστοσύνη... Ε λοιπόν σου έχω νέα! Ο μόνος στον οποίο μπορείς να βασιστείς και να παίρνεις δύναμη θα είναι ο εαυτός δου και ο άντρας σου. Μην ψάχνεις την εμπιστοσύνη εκεί έξω. Να γυρεύεις όμως τον επαγγελματισμό! Αυτό θέλουμε από τον γιατρό για αρχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικα κ δ ισχυει οτι οι καλυτεροι κυκλοι ειναι 27-29ημ

αν ηταν ετσι πολλες περισσοτερες γυναικες θα δυσκολευοντουσαν

εγω πριν το πρωτο παιδι ειχα αρκετα αστατο κυκλο,30-35ημ,κ εμεινα στο 4μηνο κ με λαθος επαφες

που 5μερες αποκλιση δ δημιουργει κ θεμα πουθενα.δ θεωρειται προβληματικος κυκλος

μετα την πρωτη εγκυμοσυνη ο κυκλος μου μικρυνε πολυ,24-27ημ κ εμεινα στο δευτερο με μια επαφη τον πρωτο μηνα,λογικα θα ειχα μικρο κυκλο,εμεινα 10-11η μερα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Margeau είπε:

Συγνώμη κοπέλα μου που επεμβαίνω στη συζήτηση, αλλά ο κύριος στο spermlab είναι βιολόγος, όχι γιατρός. Σε όλους τα ίδια λέει. Και για μένα που έχω κύκλο 30 μέρες τα ίδια έλεγε αλλά μια χαρά είναι και ο κύκλος και οι ορμόνες. Επίσης έλεγε ότι από το ουρεοπλασμα που είναι ένα πολύ κοινό πλέον μικρόβιο θα μου έχουν βουλώσει οι σάλπιγγες και μας είχε κάνει την καρδιά περιβόλι γενικά! Και μάντεψε! Οι σάλπιγγες μου μια χαρά ικανοποιητική διαβατοτητα έχουν. Μην ειστυ ευκολοπιστες κορίτσια. Το ξέρω ότι ο δρόμος είναι δύσκολος και ψάχνουμε όλοι να πιαστουμε από κάπου και να νιώσουμε εμπιστοσύνη... Ε λοιπόν σου έχω νέα! Ο μόνος στον οποίο μπορείς να βασιστείς και να παίρνεις δύναμη θα είναι ο εαυτός δου και ο άντρας σου. Μην ψάχνεις την εμπιστοσύνη εκεί έξω. Να γυρεύεις όμως τον επαγγελματισμό! Αυτό θέλουμε από τον γιατρό για αρχή!

Μα και εγώ έμεινα όταν το άκουσα. Όσο και να προσπάθησα να το ψάξω δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. Έλεγε στο ίντερνετ ότι φυσιολογικοί θεωρούνται οι κύκλοι από 25-35 ημέρες. Τι να πω. 

Δεν στέκομαι βέβαια σε αυτό. Δεν με νοιάζει. Ας κάνω έναν έλεγχο στις ορμόνες. Δεν έχω να χάσω κάτι. 

Θα μιλήσω αύριο με την γιατρό μου που εμπιστεύομαι και βλέπουμε. 

Σε ευχαριστώ για την γνώμη. 

Εσείς τελικά ουρεοπλασμα είχατε?

1 hour ago, vikib είπε:

φυσικα κ δ ισχυει οτι οι καλυτεροι κυκλοι ειναι 27-29ημ

αν ηταν ετσι πολλες περισσοτερες γυναικες θα δυσκολευοντουσαν

εγω πριν το πρωτο παιδι ειχα αρκετα αστατο κυκλο,30-35ημ,κ εμεινα στο 4μηνο κ με λαθος επαφες

που 5μερες αποκλιση δ δημιουργει κ θεμα πουθενα.δ θεωρειται προβληματικος κυκλος

μετα την πρωτη εγκυμοσυνη ο κυκλος μου μικρυνε πολυ,24-27ημ κ εμεινα στο δευτερο με μια επαφη τον πρωτο μηνα,λογικα θα ειχα μικρο κυκλο,εμεινα 10-11η μερα

Συμφωνώ. Κ εμένα κουλό μου ακούστηκε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariam23 είπε:

Μα και εγώ έμεινα όταν το άκουσα. Όσο και να προσπάθησα να το ψάξω δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. Έλεγε στο ίντερνετ ότι φυσιολογικοί θεωρούνται οι κύκλοι από 25-35 ημέρες. Τι να πω. 

Δεν στέκομαι βέβαια σε αυτό. Δεν με νοιάζει. Ας κάνω έναν έλεγχο στις ορμόνες. Δεν έχω να χάσω κάτι. 

Θα μιλήσω αύριο με την γιατρό μου που εμπιστεύομαι και βλέπουμε. 

Σε ευχαριστώ για την γνώμη. 

Εσείς τελικά ουρεοπλασμα είχατε?

Συμφωνώ. Κ εμένα κουλό μου ακούστηκε. 

Ας μην τον κακολογησω τελείως τον άνθρωπο. Δεν είναι όλα όσα λέει λάθος. Απλώς ο τρόπος του δεν είναι ωραίος. Εμείς έχουμε πολλά. Το ουρεοπλασμα ήταν το πρώτο που βρήκαμε μετά από μήνες ψαξιματος και βρέθηκε μόνο σε καλλιέργεια στο spermlab. Έπειτα υπήρξε μια κάποια βελτίωση στο σπέρμα αλλά μετά ξαναγυρίσαμε στα ίδια και χειρότερα. Ένας αξιόλογος για μένα ανδρολογος είναι ο κος Ασβέστης. Αυτός έκανε καλλιέργεια προστατικού υγρού όπου και βρέθηκε στον προστάτη πιο σοβαρό μικρόβιο. Δε θα σου πω ότι με αγωγή είδαμε θαύματα. Αλλά είχαμε ένα αρκετά βελτιωμένο δείγμα στην πρώτη εξωσωματική. Έχω κι εγώ τα θεματακια μου βέβαια. Έχω αφαιρέσει μια κύστη ενδομητριωσης και έχω μεγάλο πρόβλημα με πολύποδες στο ενδομήτριο. Έχω κάνει 5 υστεροσκοπησεις και αυτό που λέει ο γιατρός είναι ότι το δικό μου πρωτόκολλο θα περιλαμβάνει πάντα μια υστεροσκοπηση πριν την εμβρυομεταφορα. Υπομονή κορίτσια. Και ψυχραιμία. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Ας μην τον κακολογησω τελείως τον άνθρωπο. Δεν είναι όλα όσα λέει λάθος. Απλώς ο τρόπος του δεν είναι ωραίος. Εμείς έχουμε πολλά. Το ουρεοπλασμα ήταν το πρώτο που βρήκαμε μετά από μήνες ψαξιματος και βρέθηκε μόνο σε καλλιέργεια στο spermlab. Έπειτα υπήρξε μια κάποια βελτίωση στο σπέρμα αλλά μετά ξαναγυρίσαμε στα ίδια και χειρότερα. Ένας αξιόλογος για μένα ανδρολογος είναι ο κος Ασβέστης. Αυτός έκανε καλλιέργεια προστατικού υγρού όπου και βρέθηκε στον προστάτη πιο σοβαρό μικρόβιο. Δε θα σου πω ότι με αγωγή είδαμε θαύματα. Αλλά είχαμε ένα αρκετά βελτιωμένο δείγμα στην πρώτη εξωσωματική. Έχω κι εγώ τα θεματακια μου βέβαια. Έχω αφαιρέσει μια κύστη ενδομητριωσης και έχω μεγάλο πρόβλημα με πολύποδες στο ενδομήτριο. Έχω κάνει 5 υστεροσκοπησεις και αυτό που λέει ο γιατρός είναι ότι το δικό μου πρωτόκολλο θα περιλαμβάνει πάντα μια υστεροσκοπηση πριν την εμβρυομεταφορα. Υπομονή κορίτσια. Και ψυχραιμία. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά.

Καλή δύναμη στον αγώνα σας!!!!

Με το καλό εύχομαι να πάνε όλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Boubou1 είπε:

Θα περιμένω νέα σου αν θυμηθείς να γράψεις :) εύχομαι όλα να πάνε καλά 

Μίλησα με την γυναικολόγο(με εξέτασε κιόλας)  και ενδοκρινολόγο. 

Όλα καλά! Αυτά περί κύκλου μου είπαν και οι δύο ότι δεν ισχύουν. 

Ξανά φουλ προσπάθειες μου συνέστησαν. Ορμονικές θεωρούν ότι είναι περιττό λόγω ιστορικού μου (συλλαμβάνω εύκολα). Είναι θέμα χρόνου να κάτσει. Θα συνεχίσω φυλλικό οξύ. 

Ωστόσο θα κάνω ορμονικές για ψυχολογικούς λόγους!

Πρέπει να χαλαρώσω και να διώξω το άγχος!  Τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα μου από το σπερμοδιαγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mariam23 είπε:

Μίλησα με την γυναικολόγο(με εξέτασε κιόλας)  και ενδοκρινολόγο. 

Όλα καλά! Αυτά περί κύκλου μου είπαν και οι δύο ότι δεν ισχύουν. 

Ξανά φουλ προσπάθειες μου συνέστησαν. Ορμονικές θεωρούν ότι είναι περιττό λόγω ιστορικού μου (συλλαμβάνω εύκολα). Είναι θέμα χρόνου να κάτσει. Θα συνεχίσω φυλλικό οξύ. 

Ωστόσο θα κάνω ορμονικές για ψυχολογικούς λόγους!

Πρέπει να χαλαρώσω και να διώξω το άγχος!  Τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα μου από το σπερμοδιαγραμμα. 

Χαίρομαι πολύ για σένα. Με βάση αυτά που σου είπαν είναι ξεκάθαρα θέμα χρόνου να μείνεις έγκυος.και αν διώξεις το άγχος σίγουρα θα γίνει μια ώρα αρχυτερα το πολυπόθητο.Ελπίζω το σπερματοδιαγραμα να είναι καλό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mariam23 said:

Μίλησα με την γυναικολόγο(με εξέτασε κιόλας)  και ενδοκρινολόγο. 

Όλα καλά! Αυτά περί κύκλου μου είπαν και οι δύο ότι δεν ισχύουν. 

Ξανά φουλ προσπάθειες μου συνέστησαν. Ορμονικές θεωρούν ότι είναι περιττό λόγω ιστορικού μου (συλλαμβάνω εύκολα). Είναι θέμα χρόνου να κάτσει. Θα συνεχίσω φυλλικό οξύ. 

Ωστόσο θα κάνω ορμονικές για ψυχολογικούς λόγους!

Πρέπει να χαλαρώσω και να διώξω το άγχος!  Τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα μου από το σπερμοδιαγραμμα. 

Κορίτσι μου εγώ έβλεπα περίοδο κάθε 35-45 μέρες  καμιά φορά και με μεγαλύτερη καθυστέρηση. Αγόρασα τεστ ωορρηξίας και μου έβγαλε θετικό τεστ την 23η ημέρα, ήρθα σε επαφή εκείνη και την μεθεπόμενη ημέρα και λόγο υποχρεώσεων ήταν και οι μοναδικές επαφές. 
Είμαι 17 εβδομάδων τώρα. 
Κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις  και αν είναι καθαρό το πεδίο κάντε φυσικές  προσπάθειες. Δοκίμασε κανένα κύκλο με τεστάκια η και με υπερήχους με τον γιατρό σου. 
Χαλάρωσε και όπως είπες πρέπει να αποβάλεις το άγχος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Pozi είπε:

Κορίτσι μου εγώ έβλεπα περίοδο κάθε 35-45 μέρες  καμιά φορά και με μεγαλύτερη καθυστέρηση. Αγόρασα τεστ ωορρηξίας και μου έβγαλε θετικό τεστ την 23η ημέρα, ήρθα σε επαφή εκείνη και την μεθεπόμενη ημέρα και λόγο υποχρεώσεων ήταν και οι μοναδικές επαφές. 
Είμαι 17 εβδομάδων τώρα. 
Κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις  και αν είναι καθαρό το πεδίο κάντε φυσικές  προσπάθειες. Δοκίμασε κανένα κύκλο με τεστάκια η και με υπερήχους με τον γιατρό σου. 
Χαλάρωσε και όπως είπες πρέπει να αποβάλεις το άγχος. 

Ναι φυσικά προσπαθούμε. Δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτό , δόξα το θεό. Εντοπίζω την ημέρα ωορρηξιας με τέστ εδώ και μήνες. Απλά είπαμε να χαλαρώσουμε λίγο και να αφήσω λίγο τα τεστ. 

Απλά έτυχαν κάποιες ατυχίες. Θετική σκέψη και μακάρι να πάνε όλα καλά!

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 minutes ago, Mariam23 said:

Ναι φυσικά προσπαθούμε. Δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτό , δόξα το θεό. Εντοπίζω την ημέρα ωορρηξιας με τέστ εδώ και μήνες. Απλά είπαμε να χαλαρώσουμε λίγο και να αφήσω λίγο τα τεστ. 

Απλά έτυχαν κάποιες ατυχίες. Θετική σκέψη και μακάρι να πάνε όλα καλά!

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

Ακόμα καλύτερα να το απολαύσετε και να μην αγχώνεστε καθόλου. 
Εγω από το πολύ άγχος δεν ήξερα πια τι έκανα και έμπλεξα με λάθος γιατρό ο οποίος μου έκανε πλύση εγκεφάλου και με έβαλε στην διαδικασία των εξωσωματικών  και με τούτα και με εκείνα έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. 
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου όλα στην ώρα τους έρχονται. 
Με το καλό σύντομα με φουσκωμένη κοιλιτσα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Pozi είπε:

Ακόμα καλύτερα να το απολαύσετε και να μην αγχώνεστε καθόλου. 
Εγω από το πολύ άγχος δεν ήξερα πια τι έκανα και έμπλεξα με λάθος γιατρό ο οποίος μου έκανε πλύση εγκεφάλου και με έβαλε στην διαδικασία των εξωσωματικών  και με τούτα και με εκείνα έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. 
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου όλα στην ώρα τους έρχονται. 
Με το καλό σύντομα με φουσκωμένη κοιλιτσα. 

Κρίμα για την ταλαιπωρία. 

Κρίμα που υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πλουτίσουν εις βάρος του κόσμου που υποφέρει και στεναχωριέται γτ θέλει να κάνει οικογένεια. 

Ευτυχώς σας ήρθαν τα πράγματα πολύ ωραία!!! Προσπαθούσατε καιρό και σας είπε για εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mariam23 said:

Κρίμα για την ταλαιπωρία. 

Κρίμα που υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πλουτίσουν εις βάρος του κόσμου που υποφέρει και στεναχωριέται γτ θέλει να κάνει οικογένεια. 

Ευτυχώς σας ήρθαν τα πράγματα πολύ ωραία!!! Προσπαθούσατε καιρό και σας είπε για εξωσωματική?

Ξεκίνησα 1 χρόνο με φυσικές προσπάθειες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν παρακολούθησα ποτέ την ωορρηξία μου και όπως έγραψα και πιο πάνω είχα τα θέματα με τον κύκλο μου όποτε μπορεί να μην πέτυχα και πολλές φορές τις γόνιμες μέρες μου. 
Κάνουμε Σπερμοδιάγραμμα ορμονολογικές εξετάσεις και υστεροσαλπιγγογραφία και όλα ήταν μια χαρά. 
Πήγα σε 2 γυναικολόγους οι οποίοι επέμεναν ακόμα για φυσικές προσπάθειες αλλά εγώ είχα αγχωθεί τόσο πολύ και πλέον απογοητευμένη ήθελα αμάν και ντε να μείνω έγκυος. Πήγα σε έναν άλλο είδε τις εξετάσεις μου και λέει όλα μια χαρά το μόνο που μένει να παρακολουθήσουμε το ωάριο και να δούμε ποτέ θα κανείς ωορρηξία. Οκ ξεκινάμε κ με είδε ως την 11 ημέρα και ήταν μικρά τα ωοθηλακια και λέει μα δεν προχωράει μα δεν γίνεται τίποτα και να του εξηγώ ότι ο κύκλος μου δεν είναι 28 ημέρες. Να μου λέει όχι δεν θα κανείς ωορρηξία και με έτσι κύκλο δεν θα μείνεις. 
Και ήρθε η πλύση του εγκεφάλου… χωρίς να το καταλάβω κάνω την 1η εξωσωματική(αποτυχία) κάνουμε 2η αποτυχία. Αλλάζω κέντρο και ο γιατρός που με είδε εκεί μου λέει έχεις πολύ καλό ορμονολογικοί προφίλ και δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί ήταν έτσι ο κύκλος μου. Μου είπε να πάμε με εξωσωματική και ότι θα με βοηθήσει να τα καταφέρουμε έτσι και εγώ νομίζοντας ότι δεν κάνω ωορρηξία χωρις βοήθεια ειπα να τον εμπιστευτώ. Κάνουμε την 3η μένω έγκυος και δυστυχώς το χάνουμε στις 33 εβδομάδες. Μετά από 6 μήνες ετοιμαζόμουνα για την 4η εξωσωματική και ένα μήνα πριν ειπα να παραγγείλω τα τεστάκια. 23η ημέρα θετικό τεστ είχα πάθει σοκ γιατί πίστευα ότι δεν κάνω ωορρηξία. Σιγά βρε ειπα κάποιο λάθος θα έγινε αποκλείετε. 
Είμαι έγκυος τι να πω ακόμα δεν το πιστεύω! 
Το μόνο που έκανα δυο μήνες πριν την σύλληψη έπινα κατι πολυβιταμίνες. 
Αυτά κορίτσι μου αυτή είναι η ιστορία μου. 
Ελπίζω να έχει καλό τέλος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Ξεκίνησα 1 χρόνο με φυσικές προσπάθειες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν παρακολούθησα ποτέ την ωορρηξία μου και όπως έγραψα και πιο πάνω είχα τα θέματα με τον κύκλο μου όποτε μπορεί να μην πέτυχα και πολλές φορές τις γόνιμες μέρες μου. 
Κάνουμε Σπερμοδιάγραμμα ορμονολογικές εξετάσεις και υστεροσαλπιγγογραφία και όλα ήταν μια χαρά. 
Πήγα σε 2 γυναικολόγους οι οποίοι επέμεναν ακόμα για φυσικές προσπάθειες αλλά εγώ είχα αγχωθεί τόσο πολύ και πλέον απογοητευμένη ήθελα αμάν και ντε να μείνω έγκυος. Πήγα σε έναν άλλο είδε τις εξετάσεις μου και λέει όλα μια χαρά το μόνο που μένει να παρακολουθήσουμε το ωάριο και να δούμε ποτέ θα κανείς ωορρηξία. Οκ ξεκινάμε κ με είδε ως την 11 ημέρα και ήταν μικρά τα ωοθηλακια και λέει μα δεν προχωράει μα δεν γίνεται τίποτα και να του εξηγώ ότι ο κύκλος μου δεν είναι 28 ημέρες. Να μου λέει όχι δεν θα κανείς ωορρηξία και με έτσι κύκλο δεν θα μείνεις. 
Και ήρθε η πλύση του εγκεφάλου… χωρίς να το καταλάβω κάνω την 1η εξωσωματική(αποτυχία) κάνουμε 2η αποτυχία. Αλλάζω κέντρο και ο γιατρός που με είδε εκεί μου λέει έχεις πολύ καλό ορμονολογικοί προφίλ και δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί ήταν έτσι ο κύκλος μου. Μου είπε να πάμε με εξωσωματική και ότι θα με βοηθήσει να τα καταφέρουμε έτσι και εγώ νομίζοντας ότι δεν κάνω ωορρηξία χωρις βοήθεια ειπα να τον εμπιστευτώ. Κάνουμε την 3η μένω έγκυος και δυστυχώς το χάνουμε στις 33 εβδομάδες. Μετά από 6 μήνες ετοιμαζόμουνα για την 4η εξωσωματική και ένα μήνα πριν ειπα να παραγγείλω τα τεστάκια. 23η ημέρα θετικό τεστ είχα πάθει σοκ γιατί πίστευα ότι δεν κάνω ωορρηξία. Σιγά βρε ειπα κάποιο λάθος θα έγινε αποκλείετε. 
Είμαι έγκυος τι να πω ακόμα δεν το πιστεύω! 
Το μόνο που έκανα δυο μήνες πριν την σύλληψη έπινα κατι πολυβιταμίνες. 
Αυτά κορίτσι μου αυτή είναι η ιστορία μου. 
Ελπίζω να έχει καλό τέλος.

Γενικα να ξέρεις μια εγκυμοσυνη φέρνει μεγαλες αλλαγές στην σύλληψη.  Όπως κ γενικα οι ορμόνες της εξωσωματικής επηρεάζουν γενικα κ τον οργανισμό συνολικά κ πολλες φορες βοηθάνε.  Δεν σημαίνει ότι πάντα έκανες σωστές ωορηξιες κ απλα δεν έμενες εγκυος. Είναι τόσο πολύπλοκο το θέμα που δεν είναι μόνο το ανχος κ οι λάθος μερες που επηρεάζουν . Μια εγκυμοσύνη κ προηγούμενες προσπαθειες με ορμόνες λειτουργούν σιγουρα σαν ένα boost για τον οργανισμό να λειτουργήσει φυσιολογικα σε μετέπειτα προσπαθειες . 

Τα προβλήματα που είχες με τον κύκλο δεν δείχνουν απλα μια ωορηξια που αργει αλλα σηματοδοτούν ένα καμπανάκι ότι κάτι δεν παει καλα με τις ορμόνες κ ίσως τα ωαρια δεν ωριμάζουν ή ωριμάζουν πολυ αργά κ στο τέλος καίγονται. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, linaa said:

Γενικα να ξέρεις μια εγκυμοσυνη φέρνει μεγαλες αλλαγές στην σύλληψη.  Όπως κ γενικα οι ορμόνες της εξωσωματικής επηρεάζουν γενικα κ τον οργανισμό συνολικά κ πολλες φορες βοηθάνε.  Δεν σημαίνει ότι πάντα έκανες σωστές ωορηξιες κ απλα δεν έμενες εγκυος. Είναι τόσο πολύπλοκο το θέμα που δεν είναι μόνο το ανχος κ οι λάθος μερες που επηρεάζουν . Μια εγκυμοσύνη κ προηγούμενες προσπαθειες με ορμόνες λειτουργούν σιγουρα σαν ένα boost για τον οργανισμό να λειτουργήσει φυσιολογικα σε μετέπειτα προσπαθειες . 

Τα προβλήματα που είχες με τον κύκλο δεν δείχνουν απλα μια ωορηξια που αργει αλλα σηματοδοτούν ένα καμπανάκι ότι κάτι δεν παει καλα με τις ορμόνες κ ίσως τα ωαρια δεν ωριμάζουν ή ωριμάζουν πολυ αργά κ στο τέλος καίγονται. 

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό όμως όταν πήγα να μιλήσω με το κέντρο εξωσωματικής και ετοιμαζόμουνα πια για την 4η προσπάθεια ένα κύκλο πριν ξεκινήσω ρώτησα τον γιατρό αν δοκίμαζα μόνη μου με φυσικούς κύκλους και η απάντηση του ήταν δεν έχει περίπτωση. 
Στον κύκλο αυτό πριν κάνω την εξωσωματική με είδε την 9η ημέρα και μου είπε όχι δεν βλέπω τίποτα. 
Πήγα σπίτι και αποφάσισα να παραγγείλω τα τεστ και τα ξεκίνησα από την 11η έτσι για πλάκα. 
Πήρα θετικό τεστ εκεί που μου έλεγε δεν βλέπει τίποτα και δεν έχει περίπτωση. 
Έμεινα εγκυος εκει που μου έλεγαν δεν θα μείνω με φυσική σύλληψη. 
Ο γυναικολόγος που μου έκανε την επείγουσα καισαρική ο οποιος ήξερε και αυτοσ το ιστορικό μου φεύγωντας από εκει τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να κάνω φυσική σύλληψη επειδή έχουν προηγηθεί τοσες εξωσωματικές και τόσα φάρμακα μου είπε ότι ένα μικρό ποσοστό μπορεί να συλλάβει εάν ειναι υγιές το ζευγάρι και αποβάλουν το άγχος. 
Και έτσι και έγινε ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα ωορρηξία μέχρι την 23η ημέρα. Τόσο καιρό την βλέπαμε μάξιμουμ ως την 14η. 
Όποτε αμφιβάλω αν έχω πετύχει ποτέ και την ωορρηξία μου. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...