Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Δίδυμη κυηση-χαμηλος πλακουντας- αιμορραγια


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Διανύω τη 15η εβδομάδα δίδυμης κύησης. Πριν δύο εβδομάδες κάναμε την αυχενική και όλα ήταν μια χαρά. Τις τελευταίες 2-3 μέρες ένιωθα βάρος στον κόλπο και τηλεφώνησα στο γιατρό μου, ο οποίος μου έκλεισε ραντεβού σήμερα το πρωί. Λίγο πριν πάω, ξεκίνησα να έχω αίμα και για τρία λεπτά, μέχρι να φτάσω στο ιατρείο του, είχα έντονη αιμορραγία. Εύχομαι καμιά γυναίκα να μη νιώσει ποτέ αυτό το συναίσθημα. Κάναμε υπέρηχο και είδε πως τα μωρά μου είναι καλά, αλλά ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά, πάνω από τον τράχηλο. Μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να βάζω τρία ουτροτζεσταν τη μέρα και από βδομάδα θα με ξαναδεί. Απ' όταν έφυγα από το γιατρό δεν έχω ούτε σταγόνα αίμα, ούτε καν καφέ. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία? Κάποια με επιπωματικο πλακούντα που ανέβηκε τελικα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σου...

Διαβάζοντας την ιστορία σου,θυμήθηκα πέρσι αυτό που ζούσα

Μετά την Αυχενική που ήταν όλα τέλεια και πήραμε μια ανάσα,τσουπ αιμορραγία, ακριβώς το ίδιο μου είπε ο γιατρός μου,έμεινα ακίνητη κρεββάτι και μέχρι την 20 εβδομάδα είχε ανέβει και πήγαν όλα καλα από τον πλακουντα...

Τώρα έχω δίπλα μου την 7 μηνών κορούλα μου 

Σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις τα αγγελούδια σου αγκαλιά....

♡♡♡

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Διανύω τη 15η εβδομάδα δίδυμης κύησης. Πριν δύο εβδομάδες κάναμε την αυχενική και όλα ήταν μια χαρά. Τις τελευταίες 2-3 μέρες ένιωθα βάρος στον κόλπο και τηλεφώνησα στο γιατρό μου, ο οποίος μου έκλεισε ραντεβού σήμερα το πρωί. Λίγο πριν πάω, ξεκίνησα να έχω αίμα και για τρία λεπτά, μέχρι να φτάσω στο ιατρείο του, είχα έντονη αιμορραγία. Εύχομαι καμιά γυναίκα να μη νιώσει ποτέ αυτό το συναίσθημα. Κάναμε υπέρηχο και είδε πως τα μωρά μου είναι καλά, αλλά ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά, πάνω από τον τράχηλο. Μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να βάζω τρία ουτροτζεσταν τη μέρα και από βδομάδα θα με ξαναδεί. Απ' όταν έφυγα από το γιατρό δεν έχω ούτε σταγόνα αίμα, ούτε καν καφέ. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία? Κάποια με επιπωματικο πλακούντα που ανέβηκε τελικα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ηταν προσθιος χαμηλος,μεχρι την καισαρικη,λογω προηγουμενης,δ ειχα καποιο θεμα.μου το ειχε πει ο εμβρυολογος που εκανα τους μεγαλους υπερηχους αν δω αιμα να ξερω

επειδη ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη με ενα νηπιο μαλιστα τοτε η μεγαλη μου,κ ενιωθα καλα,προσωπικα δ προσεξα κτ.δ μου το ειχαν ζητησει κ οι γιατροι,εκτος απο εναν που δ ηθελε να σηκωνω αγκαλια την κορη μου

επειδη ομως εσυ εχεις δει αιμα,κ ακομη ειναι νωρις δ ξερεις πως θα εξελιχθει,κ εχεις κ διδυμα,προσπαθησε οσο μπορεις να εισαι σε ξεκουραση κ ακου τον γιατρο σου

ολα να πανε καλα!με το καλο τα μωρακια σου!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Διανύω τη 15η εβδομάδα δίδυμης κύησης. Πριν δύο εβδομάδες κάναμε την αυχενική και όλα ήταν μια χαρά. Τις τελευταίες 2-3 μέρες ένιωθα βάρος στον κόλπο και τηλεφώνησα στο γιατρό μου, ο οποίος μου έκλεισε ραντεβού σήμερα το πρωί. Λίγο πριν πάω, ξεκίνησα να έχω αίμα και για τρία λεπτά, μέχρι να φτάσω στο ιατρείο του, είχα έντονη αιμορραγία. Εύχομαι καμιά γυναίκα να μη νιώσει ποτέ αυτό το συναίσθημα. Κάναμε υπέρηχο και είδε πως τα μωρά μου είναι καλά, αλλά ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά, πάνω από τον τράχηλο. Μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να βάζω τρία ουτροτζεσταν τη μέρα και από βδομάδα θα με ξαναδεί. Απ' όταν έφυγα από το γιατρό δεν έχω ούτε σταγόνα αίμα, ούτε καν καφέ. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία? Κάποια με επιπωματικο πλακούντα που ανέβηκε τελικα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό τα μωράκια σου. 

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου,είχα επιπωματικο πλακούντα,είχα έντονη αιμορραγία λίγο πριν την αυχενική,διαπιστώθηκε στον υπέρηχο ότι ο πλακούντας κλείνει τον τράχηλο και μου σύστησαν ξάπλα,μόνο για τουαλέτα και τρία ουτροτζεσαν την μέρα δια στόματος. Μέχρι την β επιπέδου ανέβηκε ,περπατούσα κανονικά,πήγαινα δουλειά,σήκωνα το άλλο το μωράκι μου που ήταν ενός έτους και γέννησα φυσιολογικά την τελειομηνη κόρη μου. Όλα καλά θα πάνε,αρκεί να ακούς τις οδηγίες του γιατρού σου γιατί χρειάζεται λιγάκι προσοχή μέχρι να ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ είχα χαμηλό πλακούντα που έκλεινε τον τράχηλο ποτέ όμως δεν είδα αίμα έβαζα 3 κολπικά ουτρογκεσταν και προσεχα πολύ.. όχι βαρη, όχι σκυψιματα, όχι κούραση μετά της 32 εβδομάδες ανέβηκε τέρμα πάνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Καθυστέρησα να απαντήσω γιατί το ίδιο βράδυ ξαναείδα αίμα και ο γιατρός προληπτικά ζήτησε να νοσηλευτω για παρακολουθηση. Προς το παρόν λοιπόν όλα καλά, δ ξαναείδα αίμα,βάζω τρία ουτροτζεσταν τη μέρα και υπομονή. Δευτέρα θα με εξετάσει ο γιατρός ξανά. Πάντως μου ζήτησε να μην παραμένω κλινήρης,γιατί η ακινησία θα φέρει επιπλοκές είπε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...