Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ


Recommended Posts

Καλησπέρα , θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποια από εσάς τι είναι οι πολύποδες και εάν σχετίζεται με την αποβολή που είχα πριν 2 μήνες σχεδόν! Όταν πήγα στην γυναικολόγο που έκανε υπέρηχο διότι μόνο έτσι μπορεί να δει εάν έχεις η όχι αλλά όλα καλά απλώς μια φίλη μου  είπε ότι πολλές φορές δεν τα εντοπίζει το μηχάνημα και ίσως να πάω σε άλλο γυναικολόγο που να έχει καλύτερο εξελιγμένο μηχάνημα η δεν έχει να κάνει αυτό ;ξέρει κάποια κάτι πάνω σε αυγό το θέμα; Είμαι σε αναμονή για αποτελέσματα θρόμβοφιλιας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Καλησπέρα , θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποια από εσάς τι είναι οι πολύποδες και εάν σχετίζεται με την αποβολή που είχα πριν 2 μήνες σχεδόν! Όταν πήγα στην γυναικολόγο που έκανε υπέρηχο διότι μόνο έτσι μπορεί να δει εάν έχεις η όχι αλλά όλα καλά απλώς μια φίλη μου  είπε ότι πολλές φορές δεν τα εντοπίζει το μηχάνημα και ίσως να πάω σε άλλο γυναικολόγο που να έχει καλύτερο εξελιγμένο μηχάνημα η δεν έχει να κάνει αυτό ;ξέρει κάποια κάτι πάνω σε αυγό το θέμα; Είμαι σε αναμονή για αποτελέσματα θρόμβοφιλιας! 

νομιζω λογω ασχημης ψυχολογιας που εχεις,λυπαμαι για την αποβολη σου,πηρες πολυ λαθος αυτο που ειπε η φιλη σου

φυσικα καλο ειναι να ελεγξετε διαφορες πιθανοτητες,για να πας πιο σιγουρη σε επομενη προσπαθεια

αλλα μπορει να ηταν τυχαιο κ προβλημα με το εμβρυο,οποτε την επομενη φορα ολα θα πανε καλα

δ ξερω κατα ποσο ενας πολυποδας θα δημιουργουσε αποβολη,νομιζω εχω ακουσει για δυσκολια στη συλληψη.αλλα αφου ως τωρα στις επισκεψεις σου στον γιατρο σου δ σου εχει αναφερει την υπαρξη πολυποδα,δ μπορεις να κατηγορησεις αυτο

κ εγω ξερω οτι φαινονται στον υπερηχο.στην μαμα μου τον εντοπισαν στο δημοσιο νοσοκομειο επαρχιακης πολης.ποσο χαλια μηχανημα να εχει ο γιατρος σου;

στην τελευταια επισκεψη μου,μου βρηκε εμενα ιδιωτης γυναικολογος πολυποδα μισου εκατοστου.μου ειπε οτι απλα παρακολουθουμε,γτ λογω μεγεθους δ χρειαζεται αφαιρεση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τα λόγια σου με καθησυχάζουν , να’σαι καλά ! Φοβάμαι μήπως ξανά ζήσω το ίδιο πράγμα και νιώθω ότι γίνομαι υπερβολική και αρχίζω και ψάχνω τα πάντα , μακαρι να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά! 

11 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Μα γιατί ψάχνεσαι για πολύποδες αφού δεν έχεις??? Από που προέκυψε αυτό αν η γιατρός σου σου λέει ότι είσαι καθαρή??

Μου είπε μια φίλη ότι εάν τα μηχανήματα είναι  παλιά μπορεί να μην φανεί ότι έχω και να το ψάξω καλύτερα , λόγο αποβολής ο κύκλος μου είναι άστατος και φοβάμαι μήπως έχω κάτι ενώ η γυναικολόγος είπε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Καλησπέρα , θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποια από εσάς τι είναι οι πολύποδες και εάν σχετίζεται με την αποβολή που είχα πριν 2 μήνες σχεδόν! Όταν πήγα στην γυναικολόγο που έκανε υπέρηχο διότι μόνο έτσι μπορεί να δει εάν έχεις η όχι αλλά όλα καλά απλώς μια φίλη μου  είπε ότι πολλές φορές δεν τα εντοπίζει το μηχάνημα και ίσως να πάω σε άλλο γυναικολόγο που να έχει καλύτερο εξελιγμένο μηχάνημα η δεν έχει να κάνει αυτό ;ξέρει κάποια κάτι πάνω σε αυγό το θέμα; Είμαι σε αναμονή για αποτελέσματα θρόμβοφιλιας! 

Δεν νομίζω ότι οι πολύποδες σχετίζονται με αποβολές πρώτου τριμήνου.εκτος αν είναι τόσο μεγάλοι σε μέγεθος που τότε σίγουρα θα τους εντόπιζε και το μηχάνημα.νομοζω άδικα αγχώνεσαι για αυτό.συνηθως οι αποβολές πρώτου τριμήνου σχετίζονται συνήθως με χρωμοσωμικες ανωμαλίες(σε εμένα αυτό ίσχυε και στις δύο δλδ) κ θεωρούνται τυχαίο γεγονός. Αν παρ'ολα αυτά,έχεις δεύτερες σκέψεις για τον γυναικολόγο σου ή για τα μηχανήματα του καλά θα ήταν να τον αλλάξεις και να συνεχίσεις με κάποιον άλλον,ειδικά σε περίοδο εγκυμοσύνης που θα κάνεις συχνά υπερήχους και θα πρέπει να έχει καλή εικόνα είναι σημαντικό. Σου εύχομαι σύντομα μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Δεν νομίζω ότι οι πολύποδες σχετίζονται με αποβολές πρώτου τριμήνου.εκτος αν είναι τόσο μεγάλοι σε μέγεθος που τότε σίγουρα θα τους εντόπιζε και το μηχάνημα.νομοζω άδικα αγχώνεσαι για αυτό.συνηθως οι αποβολές πρώτου τριμήνου σχετίζονται συνήθως με χρωμοσωμικες ανωμαλίες(σε εμένα αυτό ίσχυε και στις δύο δλδ) κ θεωρούνται τυχαίο γεγονός. Αν παρ'ολα αυτά,έχεις δεύτερες σκέψεις για τον γυναικολόγο σου ή για τα μηχανήματα του καλά θα ήταν να τον αλλάξεις και να συνεχίσεις με κάποιον άλλον,ειδικά σε περίοδο εγκυμοσύνης που θα κάνεις συχνά υπερήχους και θα πρέπει να έχει καλή εικόνα είναι σημαντικό. Σου εύχομαι σύντομα μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Λυπάμαι για τις αποβολές σου , εύχομαι να σου πάνε ολα καλα και να είσαι καλα! Ακριβώς όπως τα είπες πρέπει να αλλάξω γυναικολόγο γιατί δεν την εμπιστεύομαι και είναι κρίμα να βασανίζω τον εαυτό μου με ερωτηματικά!!! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Η φίλη σου δεν είναι γιατρός. 

Να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. 

Κι αν δεν τον εμπιστεύεσαι να τον αλλάξεις. 

Εγώ είχα πολύποδα και μια χαρά έγινε η σύλληψη και η εγκυμοσύνη εξελισσόταν ομαλά. Ασχέτως που βρέθηκε άλλο πρόβλημα και σταμάτησε η κύηση. 

Οι πολύποδες φαίνονται- εμένα ήταν πολύ μικρός ο οποίος έφυγε με την απόξεση που έγινε μετά. Στον επανέλεγχο μετά από 1 χρόνο από τελευταίο τεστ Παπ βρέθηκε νέος πολύποδας πολύ μικρός πάλι εξωτραχηλικος βέβαια. Δεν μας προβλημάτισε καν με την γυναικολόγο. 

Στο μόνο που μπορεί να επηρεάσει όπως μου είχε πει εμένα η γιατρός μου είναι αν το έμβρυο πάει και κάτσει εκεί για να αρχίσει να αναπτύσσεται-εμφυτευση 

Αλλά υποθέτω αυτό θα συνεπαγόταν άμεσα με αποβολή-ισωσ.  Στις πόσες εβδομάδες είχες αποβολή?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση , λυπάμαι για την απώλεια σου , εύχομαι να σου έχουν πάει όλα καλά!  Δυστυχώς ακούω πολλά δεξιά και αριστερά και έχω φρικάρει, προσπαθώ να μάθω το γιατί και βασανίζομαι με πολλά ερωτηματικά. Απέβαλα στην 7η εβδομάδα κύησης και φοβάμαι μην ξανά συμβεί το ίδιο! Εμπιστεύομαι την γυναικολόγο μου αλλά μέχρι ενός σημείου αυτό σημαίνει δηλαδή ότι πρέπει να την αλλάξω! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση , λυπάμαι για την απώλεια σου , εύχομαι να σου έχουν πάει όλα καλά!  Δυστυχώς ακούω πολλά δεξιά και αριστερά και έχω φρικάρει, προσπαθώ να μάθω το γιατί και βασανίζομαι με πολλά ερωτηματικά. Απέβαλα στην 7η εβδομάδα κύησης και φοβάμαι μην ξανά συμβεί το ίδιο! Εμπιστεύομαι την γυναικολόγο μου αλλά μέχρι ενός σημείου αυτό σημαίνει δηλαδή ότι πρέπει να την αλλάξω! 

Είναι συχνές οι αποβολές 1ου τριμήνου. 

Συνήθως σχετίζονται με χρωμοσωμικες ανωμαλίες . Η φύση προνοεί και αποβάλλει ο,τι μη συμβατό με τη ζωή. Δυστυχώς βέβαια κάποιες χρωμοσωμικες ανωμαλίες ξεφεύγουν από αυτό και η κύηση προχωρά. 

Όταν έκανες την απόξεση, κάνατε καρυότυπο στο έμβρυο να δείτε αν ήταν φυσιολογικό 'η είχε κάποια γενετική ανωμαλία?

Συνήθως βέβαια την πρώτη φορά δεν σου λένε καν να κάνεις εξετάσεις. Μετά τις 2-3 φορές σε παραπέμπουν για δξετασεις. Αναρωτιέμαι όμως αν κανείς σκέφτεται την ψυχολογία μιας γυναίκας αν της ξανά τύχει. Μπορείτε και νονοί σας αν θέλετε να κάνετε μερικές εξετάσεις. 

Μπορείτε να κάνετε συμβατικό καρυότυπο ζεύγους ( το οποίο συνταγογραφειται ) , να κάνεις έλεγχο ορμονών π.χ για προγεστερόνη (η έλλειψη της οδηγεί επικείμενη αποβολη)

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...