Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Κέντρο και κόστος κατάψυξης ωαρίων


Adam

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

Είμαι 41 ετών και ο γυναικολόγος με βάση τις εξετάσεις και την ηλικία μου φυσικά μου πρότινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων!! Βασικά μου είπε να το κάνω για να μη βρεθώ στη δυσαρεστη θέση να το μετανιώσω στο μέλλον που δεν το εχω κάνει. Να τονίσω οτι δεν έχω καν δεσμό οποτε δεν ειναι στα άμεσα πλανα μου το παιδι... Αν και το θέλω πολυ!! 

Οικονομικά ειμαι χάλια! Σε δημοσιο νοσοκομειο που εκανα μια πρωτη κρουση με αποθαρρυναν για τα αποτελεσματα και εφυγα με κλάμματα απο το νοσοκομειο. Εκει μου μιλησαν για ενα κοστος της ταξης των 1500 ευρω. 

Σας παρακαλω ξερει καποια απο εσας κάποιο αξιολογο κέντρο να απευθυνθω. Ωστε να μου δωσουν σημασια και το κόστος να είναι το πολυ 2000 ευρω και αν μπορω να πληρωσω και με δοσεις αν γινεται? 

Ειναι πολυ σημαντικο για μενα και με στεναχωρει πολυ που δεν το εχω κανει ακομα λογω κυριως οικονομικου προβληματος. Δεν εχω αλλα περιθωρια. Που πρεπει να απευθυνθω???? 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Adam είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Είμαι 41 ετών και ο γυναικολόγος με βάση τις εξετάσεις και την ηλικία μου φυσικά μου πρότινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων!! Βασικά μου είπε να το κάνω για να μη βρεθώ στη δυσαρεστη θέση να το μετανιώσω στο μέλλον που δεν το εχω κάνει. Να τονίσω οτι δεν έχω καν δεσμό οποτε δεν ειναι στα άμεσα πλανα μου το παιδι... Αν και το θέλω πολυ!! 

Οικονομικά ειμαι χάλια! Σε δημοσιο νοσοκομειο που εκανα μια πρωτη κρουση με αποθαρρυναν για τα αποτελεσματα και εφυγα με κλάμματα απο το νοσοκομειο. Εκει μου μιλησαν για ενα κοστος της ταξης των 1500 ευρω. 

Σας παρακαλω ξερει καποια απο εσας κάποιο αξιολογο κέντρο να απευθυνθω. Ωστε να μου δωσουν σημασια και το κόστος να είναι το πολυ 2000 ευρω και αν μπορω να πληρωσω και με δοσεις αν γινεται? 

Ειναι πολυ σημαντικο για μενα και με στεναχωρει πολυ που δεν το εχω κανει ακομα λογω κυριως οικονομικου προβληματος. Δεν εχω αλλα περιθωρια. Που πρεπει να απευθυνθω???? 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!! 

Για να σου πω την ωμή αλήθεια στα 41 η κατάψηξη ωαρίων ίσως είναι πεταμένα λεφτά. Κ αυτο γιατί τα ωαρια που χρειάζονται για να καταψηχθουν πρέπει να είναι τουλάχιστον 15 . 15 ωαρια σε αυτή την ηλικία για να μαζέψεις θέλεις παρα πολυ χρόνο κ πολλά χρήματα. 

Το να καταλήξεις 2-4 ωαρια που θα παραξεις στα 41 ειναι μεγαλο ρίσκο τα ωαρια μονα τους συνήθως στην αποψηξη καταστρφονται ειναι πολυ ευαίσθητα δηλαδη πολυ πιθανο όταν θα θέλεις παιδι τελικά να καταστραφουν τα ωαρια σου. Ειναι ρίσκο δηλαδη . 

Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να καταψηξεις έμβρυα με δότη σπερματοζωαριων. Ώστε αργότερα αν θελήσεις να κάνεις ένα παιδι να έχεις το δικό σου υλικό. 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα αυτή είναι η αλήθεια για να μην βρεθείς μετα απο 5 χρονια στα χαμένα κ σου έχουν πάρει τα λεφτά χωρίς αποτέλεσμα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Adam said:

Καλησπέρα σε όλους! 

Είμαι 41 ετών και ο γυναικολόγος με βάση τις εξετάσεις και την ηλικία μου φυσικά μου πρότινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων!! Βασικά μου είπε να το κάνω για να μη βρεθώ στη δυσαρεστη θέση να το μετανιώσω στο μέλλον που δεν το εχω κάνει. Να τονίσω οτι δεν έχω καν δεσμό οποτε δεν ειναι στα άμεσα πλανα μου το παιδι... Αν και το θέλω πολυ!! 

Οικονομικά ειμαι χάλια! Σε δημοσιο νοσοκομειο που εκανα μια πρωτη κρουση με αποθαρρυναν για τα αποτελεσματα και εφυγα με κλάμματα απο το νοσοκομειο. Εκει μου μιλησαν για ενα κοστος της ταξης των 1500 ευρω. 

Σας παρακαλω ξερει καποια απο εσας κάποιο αξιολογο κέντρο να απευθυνθω. Ωστε να μου δωσουν σημασια και το κόστος να είναι το πολυ 2000 ευρω και αν μπορω να πληρωσω και με δοσεις αν γινεται? 

Ειναι πολυ σημαντικο για μενα και με στεναχωρει πολυ που δεν το εχω κανει ακομα λογω κυριως οικονομικου προβληματος. Δεν εχω αλλα περιθωρια. Που πρεπει να απευθυνθω???? 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!! 

Γεια σου κοριτσι! Εγω ειχα παει σε τρεις γιατρους στα 36 μου να ρωτησω για καταψυξη ωαριων..ηδη απο τοτε μου ειπαν οτι μπορει να χρειαστουν αρκετοι κυκλοι(οι τρεις θα κοστιζαν 1500) κ οτι δεν ηταν σιγουροι για την ποιοτητα των ωαριων μου...Αυτο εξαρταται παντα ομως κ απ τις ορμονικες μας εξετασεις(πχ amh και fsh)..Υποθετω για να σου προτεινε ο γιατρος σου καταψυξη ωαριων,θα ειδε καλες τιμες..Διοτι θελουν μεχρι τα 35 μας να καταψυχουμε(ιδανικα απ τα 20 αλλα για μας χαιρω πολυ) κ μετα τα 35 εμβρυα...Εγω τελικα δεν το εκανα κ πασχιζω τωρα με το συντροφο μου να πετυχουμε καλο εμβρυο..Ομως,αν γυρνουσα το χρονο πισω,θα το ρισκαρα...κ αν τα ωαρια εντελει δεν την εβγαζαν στην αποψυξη,δε γονιποποιουνταν η δεν εκαναν υγιη εμβρυα,τουλαχιστον θα ξερα οτι ειχα κανει οτι μπορουσα...Θεωρω οτι αξιζει τα χρηματα εφοσον δεν προτιμησεις την εκδοχη  εμβρυων απο δοτη...Θα σου ελεγα να διαβασεις να μαθεις..να μιλησεις με πανω απο εναν εξωσωματικο γιατρο να παρεις γνωμη..να τους πεις κ το οικονομικο σου θεμα...Σου στελνω σε προσωπικο μην τ ονομα ενος γιατρου που πιστευω θα μπορουσε να σε καθοδηγησει σωστα..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου..ο γιατρός σου σίγουρα θα ξέρει καλύτερα κ για να σου μιλήσει για κατάψυξη ωαρίων σίγουρα είδε με τις εξετάσεις ότι θα μπορεί να γίνει...δεν έχει σημασία η ποσότητα όσο η ποιότητα ...αυτά που είπαμε εμένα στο Ιασώ περισυ στα 36 μου μιας κ μόνο 6 έδωσα...μου είπαν εάν είναι πολύ καλή η ποιότητα να μην σε φοβίζει τίποτα κ έτσι έκανα....Δώσαμε με τον άντρα μου για κατάψυξη ωαρίων 2500...όταν φτάσει η ώρα ελπίζουμε για το καλύτερο...

Καλό θα είναι να πάρεις να ρωτήσεις όσο αφορά το χρηματικό...

Θα σου ευχηθώ ότι καλύτερο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!
Είμαι σε διαδικασία κατάψυξης ωαρίων. Εμένα μου έχουν πει να μαζέψω 10 ωάρια και ότι έχει εξελιχθεί η κατάψυξη ωαρίων και στην απόψυξη θα χαθεί περίπου 1/10 ωάρια άρα δεν χρειάζεται να πιεστείς για δότη αν δεν θες. Θα μπορούσες να καταψύξεις ωάρια αλλά και έμβρυα με δότη για να έχεις επιλογές για όταν θελήσεις.
Μια φίλη μου και μια φίλη της έκαναν στην αρχή του χρόνου κατάψυξη ωαρίων και είναι 40 ετών, οκ ναι δεν το προτείνουν σε αυτή την ηλικία οι γιατροί αλλά γίνεται αν δεν θες τώρα να κάνεις με δότη.
Για το οικονομικό, εγώ είμαι στο Γεν..ις με τον Σφακ που οι 4 ωοληψίες κοστίζουν 2000 ευρώ συνολικά, αλλά το μεγάλο κόστος είναι οι ενέσεις που δεν δικαιολογούνται από τον εοππυ στην περίπτωση της κατάψυξης ωαρίων κι αναλόγως τη δόση που θα σου πει ο γιατρός κοστίζουν 300-1000 ευρώ την φορά + έξτρα κόστη καρδιολόγου (και αναισθησιολόγου αν κάνεις μέθη). Αλλά ναι μπορείς να τα δίνεις σε δόσεις.
Εδώ διάβασα κι ότι ο Κουρ τελικά έκανε πακέτο για 3 ωοληψίες στο ποσό περίπου των 2000 ευρώ.
Αν δεν κατάλαβες ποιους γιατρούς εννοώ στείλε μου πμ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί πολύ!

Οι τιμές μου δεν είναι και τόσο καλές και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι προλαβαίνω δεν προλαβαίνω.

Ειλικρινά αν δεν είχα οικονομικό θέμα θα έκανα και 10 ωοληψίες αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω και το κυριότερου "που" (ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο)

@marmaki  δεν κατάλαβα τίποτα. Μπορείς να μου αναφέρεις αναλυτικά τα ονόματα σε μήνυμα?

Τι να κάνω????????????

 

Link to comment
Share on other sites

Για δημόσια νοσοκομεία ξέρω ότι ασχολούνται με εξωσωματική (άρα και με κατάψυξη ωαρίων) στο Αλεξάνδρας, Έλενα και στο Αττικό.
Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα για τα ονόματα!
Μου φαίνεται το "προλαβαίνεις/δεν προλαβαίνεις" αγχωτικό και άκυρο να στο πει... Κι εμένα ένας γιατρός μου είπε ότι είμαι στα πρόθυρα εμμηνόπαυσης, ενώ άλλος μου είπε ότι σε καμιά 10ετία θα μπω στην εμμηνόπαυση.
Για πες τις τιμές σου να σου πούμε.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Adam said:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί πολύ!

Οι τιμές μου δεν είναι και τόσο καλές και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι προλαβαίνω δεν προλαβαίνω.

Ειλικρινά αν δεν είχα οικονομικό θέμα θα έκανα και 10 ωοληψίες αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω και το κυριότερου "που" (ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο)

@marmaki  δεν κατάλαβα τίποτα. Μπορείς να μου αναφέρεις αναλυτικά τα ονόματα σε μήνυμα?

Τι να κάνω????????????

 

Καλημερα κοριτσι..Λυπαμαι που σε αγχωσε ετσι ο γιατρος σου..Σου ειχα στειλει ενα προσωπικο μηνυμα με προταση μου για εναν γιατρο κ ειδα δεν το χεις διαβασει(πας πανω δεξια κ πατας στο μενου(στις τρεις παραλληλες γραμμουλες)κ μετα πανω στο φακελακι)...Θα θελες να μας γραψεις των εξετασεων σου τα αποτελεσματα;(των ΑΜΗ,fsh,lh και Ε2) Δεν ειμαστε γιατροι αλλα να χουμε μια εικονα..μπας κ υπερεβαλε ο γιατρος σου..επισης εκανες κ μια δευτερη φορα,σε δευτερη μερα περιοδου τις τρεις ορμονες(η αμη δε χρειαζεται)..Γιατι ξεκαθαρη εικονα δε βγαινει απο μια φορα εξεταση,θελει αρκετες..κ ασχετα απ τις εξετασεις,ο υπερηχος σου ειναι καθαρος; Αλλα θεματα γυναικολογικα εχεις; Να προσπαθησεις οσο μπορεις να εισαι αισιοδοξη..πολλα κοριτσια(οπως κ γω) ξεκιναμε τις προσπαθειες ακομα μεγαλυτερες κ κατι καταφερνουμε! Τιποτα δεν ειναι απολυτο...μπορει σιγα σιγα να μαζεψεις τα χρηματα κ να μην ειναι αργα..Εγω θα παιρνα κ δανειο ακομα για να μην το μετανιωσω αργοτερα...Κ να σου πω κατι..εκτος απ οτι θα σου κανουν δοσεις,μην το βλεπεις μακροπροθεσμα..πες στον εαυτο σου οτι θα κανεις μια διεγερση μονο κ μια ωοληψια,να δεις πως ειναι κ πως θα παει(μπορει να εκπλαγεις απ τ αποτελεσμα κ να μη χρειαστεις αλλες)..που θα βγει κ οικονομικο...κ αναλογα τ αποτελεσμα κ τις αντοχες σου(κ του πορτοφολιου σου) συνεχιζεις...Με μια διαγερση εξαλλου,θα παρει πολλη πληροφορια ο γιατρος για το πως αντιδρα ο οργανισμος κ οι ωοθηκες σου κ θα καταλαβει κ αν οντως εισαι η γινεσαι υπογονιμη...Ελπιζω να καταφερεις να εισαι αισιοδοξη κ καπως να βρεθουν λιγα χρηματα εστω για μια φορα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Adam είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί πολύ!

Οι τιμές μου δεν είναι και τόσο καλές και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι προλαβαίνω δεν προλαβαίνω.

Ειλικρινά αν δεν είχα οικονομικό θέμα θα έκανα και 10 ωοληψίες αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω και το κυριότερου "που" (ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο)

@marmaki  δεν κατάλαβα τίποτα. Μπορείς να μου αναφέρεις αναλυτικά τα ονόματα σε μήνυμα?

Τι να κάνω????????????

 

Κοριτσι μου όσο το σκεφτεσε δεν κερδίζεις τιποτα νομιζω τα δημόσια νοσοκομεία δεν αναλαμβάνουν κατάψυξη ωαρίων . Απλα ρωτα . Το κόστος είναι το ίδιο δεν θα βρεις κάτι πιο οικονομικό. Αλλα νομίζω 2500-3000 μπορείς ακομα κ να τα δανειστείς δεν είναι απλησίαστα. Παντως καλό είναι να σκεφτείς την περιπτωση δοτη αφού δεν έχεις σχέση οποτε το να κάνεις εξωσωματικη επιτρέπετε μέχρι τα 52 -54 δεν έχεις κ πολλά περιθώρια . Ο χρόνος περνάει κ αυτές οι αποφάσεις πρέπει να περνώντε μπαμ μπαμ . Δεν είναι κάτι το τρομερό κ ειναι κατι που σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις σε βάθος χρόνου. Ακομα κ να μην χρησιμοποιήσεις ποτε τα ωαρια ή τα εμβρυα που θα έχεις 3000 δεν είναι κάτι που θα μετανιώσεις που τα έδωσες. 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου, έκανες υπέρηχο με τον γυναικολόγο να δείτε τις καταβολές σου; Δηλαδή αν έπαιρνες ορμόνες πόσα πιθανόν ωάρια θα είχες, αυτό είναι το "καταβολές" που λένε.
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...