Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Καμπυλη σακχαρου


Amalia!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσιααα! Νέα μέλλουσα μανούλα εδώ! Είμαι 23+2 ! Ρώτησα τον γιατρό μου για τη καμπύλη σακχάρου κ Μ είπε δεν είναι απαραίτητο να τη κάνω τ ίδιο και η μαία μου με βάση το ιστορικό, ηλικια κ τις εξετάσεις μου. εσάς οι γυναικολόγοι σας τι σας έχουν πει για αυτή την εξέταση?υπάρχει κάποια κοπέλα που εν τέλη δεν την έκανε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Mary29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααα! Νέα μέλλουσα μανούλα εδώ! Είμαι 23+2 ! Ρώτησα τον γιατρό μου για τη καμπύλη σακχάρου κ Μ είπε δεν είναι απαραίτητο να τη κάνω τ ίδιο και η μαία μου με βάση το ιστορικό, ηλικια κ τις εξετάσεις μου. εσάς οι γυναικολόγοι σας τι σας έχουν πει για αυτή την εξέταση?υπάρχει κάποια κοπέλα που εν τέλη δεν την έκανε?

Βλακειες σου λέει ο γιατρος . Η καμπυλη ειναι υποχρεωτική γιατί ο διαβήτης κύησης εμφανίζετε χωρίς ιστορικό μετα τις 25 εβδομάδες. Δεν εχει καμια σχέση με ιστορικό. Εγω 45 κιλά μόλις 7 κιλά στην εγκυμοσύνη κανενα ιστορικό κ ομως η καμπυλη μου βγήκε στο όριο κ εκανα διατροφή. Πες του να την κάνεις έτσι κ αλλιώς 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Mary29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααα! Νέα μέλλουσα μανούλα εδώ! Είμαι 23+2 ! Ρώτησα τον γιατρό μου για τη καμπύλη σακχάρου κ Μ είπε δεν είναι απαραίτητο να τη κάνω τ ίδιο και η μαία μου με βάση το ιστορικό, ηλικια κ τις εξετάσεις μου. εσάς οι γυναικολόγοι σας τι σας έχουν πει για αυτή την εξέταση?υπάρχει κάποια κοπέλα που εν τέλη δεν την έκανε?

Την καμπύλη την κάνουν όλες οι έγκυες στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό έχω άκουσει να συμβαίνει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Mary29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααα! Νέα μέλλουσα μανούλα εδώ! Είμαι 23+2 ! Ρώτησα τον γιατρό μου για τη καμπύλη σακχάρου κ Μ είπε δεν είναι απαραίτητο να τη κάνω τ ίδιο και η μαία μου με βάση το ιστορικό, ηλικια κ τις εξετάσεις μου. εσάς οι γυναικολόγοι σας τι σας έχουν πει για αυτή την εξέταση?υπάρχει κάποια κοπέλα που εν τέλη δεν την έκανε?

Άλλαξε γιατρό θα σου έλεγα. Τι πάει να πει βάσει ιστορικού; Μερικά θέματα πρέπει να τα ψάχνουμε μόνες μας. Είναι επικίνδυνο αν εμφανίσεις σάκχαρο στην εγκυμοσύνη. Μπορεί να σου εμφανιστεί ανά πάσα στιγμή ιδίως γύρω στην 28η που προτείνουν όλοι οι γιατροί να γίνει η καμπύλη. Πάρε τη γνώμη ενδοκρινολόγου - διαβητολογου να στο επιβεβαιώσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Βλακειες σου λέει ο γιατρος . Η καμπυλη ειναι υποχρεωτική γιατί ο διαβήτης κύησης εμφανίζετε χωρίς ιστορικό μετα τις 25 εβδομάδες. Δεν εχει καμια σχέση με ιστορικό. Εγω 45 κιλά μόλις 7 κιλά στην εγκυμοσύνη κανενα ιστορικό κ ομως η καμπυλη μου βγήκε στο όριο κ εκανα διατροφή. Πες του να την κάνεις έτσι κ αλλιώς 

Κ εγώ αυτής της άποψης είμαι... Θέλω να την κάνω να μην το έχω σαν άγχος στο μυαλό μου..

 

1 ώρα πρίν, SpiridoulaK είπε:

Άλλαξε γιατρό θα σου έλεγα. Τι πάει να πει βάσει ιστορικού; Μερικά θέματα πρέπει να τα ψάχνουμε μόνες μας. Είναι επικίνδυνο αν εμφανίσεις σάκχαρο στην εγκυμοσύνη. Μπορεί να σου εμφανιστεί ανά πάσα στιγμή ιδίως γύρω στην 28η που προτείνουν όλοι οι γιατροί να γίνει η καμπύλη. Πάρε τη γνώμη ενδοκρινολόγου - διαβητολογου να στο επιβεβαιώσει.

Δεν θέλω να αλλάξω γιατρό. Και νομίζω δεν είναι και λόγος. Μπορώ απλά να την κάνω για είμαι εγώ ήσυχη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Mary29 είπε:

Κ εγώ αυτής της άποψης είμαι... Θέλω να την κάνω να μην το έχω σαν άγχος στο μυαλό μου..

 

Δεν θέλω να αλλάξω γιατρό. Και νομίζω δεν είναι και λόγος. Μπορώ απλά να την κάνω για είμαι εγώ ήσυχη. 

Απλά από την αμέλεια γιατρών έχουν γίνει τραγικά λάθη. Καλύτερα να τη κάνεις. Να στη γράψει να πας σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο και μετά θα στην αξιολογήσει ο γιατρός σου και ο ενδοκρινολόγος. Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Mary29 είπε:

Κ εγώ αυτής της άποψης είμαι... Θέλω να την κάνω να μην το έχω σαν άγχος στο μυαλό μου..

 

Δεν θέλω να αλλάξω γιατρό. Και νομίζω δεν είναι και λόγος. Μπορώ απλά να την κάνω για είμαι εγώ ήσυχη. 

ειναι απολυτα κατανοητο να μη θες να αλλαξεις γιατρο

αλλα σκεψου οτι για κατι τοσο σημαντικο οπως η καμπυλη σου ειπε οτι δ χρειαζεται.υπαρχει περιπτωση να διαφωνησετε κ για κατι αλλο αργοτερα εξισου σημαντικο

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2022 at 12:27 ΜΜ, Mary29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααα! Νέα μέλλουσα μανούλα εδώ! Είμαι 23+2 ! Ρώτησα τον γιατρό μου για τη καμπύλη σακχάρου κ Μ είπε δεν είναι απαραίτητο να τη κάνω τ ίδιο και η μαία μου με βάση το ιστορικό, ηλικια κ τις εξετάσεις μου. εσάς οι γυναικολόγοι σας τι σας έχουν πει για αυτή την εξέταση?υπάρχει κάποια κοπέλα που εν τέλη δεν την έκανε?

Καλησπέρα ,στον γιο μου,ετών 30,αδύνατη,δεν είχα πάρει κιλά,χωρίς ιστορικό,κληρονομικότητα,με κάθε μήνα εξετάσεις ζάχαρο χαμηλό εντός ορίων και η καμπύλη μου βγήκε χάλι μαύρο. Να την κάνεις την εξέταση και καλό είναι να το συζητήσεις κ με τον γιατρό σου ,όχι τόσο για την καμπύλη αλλά γενικά να ψυχανεμιστεις λίγο τι φιλοσοφίας είναι για να μην βρεθεί και κάτι στο μέλλον ,που να χρήζει προσοχής και να αφεθεί. Με το καλό το μωράκι σου!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/12/2022 at 12:27 ΜΜ, Mary29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααα! Νέα μέλλουσα μανούλα εδώ! Είμαι 23+2 ! Ρώτησα τον γιατρό μου για τη καμπύλη σακχάρου κ Μ είπε δεν είναι απαραίτητο να τη κάνω τ ίδιο και η μαία μου με βάση το ιστορικό, ηλικια κ τις εξετάσεις μου. εσάς οι γυναικολόγοι σας τι σας έχουν πει για αυτή την εξέταση?υπάρχει κάποια κοπέλα που εν τέλη δεν την έκανε?

Κανε κοπελα μου την καμπυλη ειναι πολυ σημαντικη εξεταση..εγω χωρις ιστορικο την εκανα.και τσουπ διαβητης κυησης διατροφη και τρομερη πεινα περασα ποτε δεν ξερεις και ιστορικο να μην εχεις αυτο εχει να κανει με την εγκυμοσυνη μην το διακυνδινεψεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και παλιιι! Λοιπόν έκανα τη καμπύλη αλλά έχω αγχωθει. Στην 26 ΒΔ με 75gr γλυκόζη"

0=71

60=105

120=139. 

Το 139 δεν άρεσε στο γυναικολόγο κ Μ είπε να μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος Μ είπε όλα καλά αφού πάνω από 153 θα μας ανησυχούσε. Εσείς πώς την βλέπετε ? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mary29 είπε:

Καλησπέρα και παλιιι! Λοιπόν έκανα τη καμπύλη αλλά έχω αγχωθει. Στην 26 ΒΔ με 75gr γλυκόζη"

0=71

60=105

120=139. 

Το 139 δεν άρεσε στο γυναικολόγο κ Μ είπε να μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος Μ είπε όλα καλά αφού πάνω από 153 θα μας ανησυχούσε. Εσείς πώς την βλέπετε ? 

Είναι μια χαρά τέλεια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mary29 είπε:

Καλησπέρα και παλιιι! Λοιπόν έκανα τη καμπύλη αλλά έχω αγχωθει. Στην 26 ΒΔ με 75gr γλυκόζη"

0=71

60=105

120=139. 

Το 139 δεν άρεσε στο γυναικολόγο κ Μ είπε να μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος Μ είπε όλα καλά αφού πάνω από 153 θα μας ανησυχούσε. Εσείς πώς την βλέπετε ? 

Είναι μια χαρά κορίτσι μου. Οι τιμές της καμπύλης σακχάρου διαφέρουν στην εγκυμοσύνη. Είναι φυσιολογικές τιμές για εγκυμοσύνη και αρκετά κάτω από τα όρια. Σε αυτά τα θέματα να εμπιστεύεσαι περισσότερο τον ενδοκρινολόγο - διαβητολογο. Καλές γιορτές με υγεία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 11:44 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Είναι μια χαρά κορίτσι μου. Οι τιμές της καμπύλης σακχάρου διαφέρουν στην εγκυμοσύνη. Είναι φυσιολογικές τιμές για εγκυμοσύνη και αρκετά κάτω από τα όρια. Σε αυτά τα θέματα να εμπιστεύεσαι περισσότερο τον ενδοκρινολόγο - διαβητολογο. Καλές γιορτές με υγεία 

Ευχαριστώ πάρα πολυυυυ για την απάντηση! Καλά Χριστούγεννα με υγεία και ευτυχία 🥰🥰

On 23/12/2022 at 10:56 ΜΜ, Νεκταρινακι είπε:

Είναι μια χαρά τέλεια!

Ευχαριστώ πάρα πολυυυ για την απάντηση 🤍🤍🤍 καλά Χριστούγεννα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...