Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είστε όλες καλά;; 

Έχω μια απορία. Όσες νιώσατε ήδη τα μωράκια σας πως ήταν; είμαι στην 18η εβδομάδα, τις τελευταίες μέρες, μερικές φορές, νόμιζα όλο και κάτι ότι ένιωθα αλλά δεν ήμουν σίγουρη. 

Σήμερα, ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα και κάτω από τον αφαλό, ένιωθα σαν να με σκουντάει κάποιος από μέσα με το δαχτυλάκι. Το ένιωσα αρκετές φορές και μετά σταμάτησε.  Ολοι όμως μου λένε πως όταν τη νιωσω θα είναι σαν φτερουγισμα κάπως.. Λέτε να είναι απλώς η ιδέα μου; 

Λογικά είναι το μωράκι!!! Μάλλον το λένε φτερούγισμα γιατί οι κλωτσιές που μας ρίχνουν στο 3ο τρίμηνο, δεν συγκρίνονται μ αυτό το τουκ τουκ που νοιώθεις στην αρχή😝

3 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Εχει καμια απο σας πονακια χαμηλά; χθες κ σήμερα τα νιώθω πιο έντονα.. Αύριο εχω υπέρηχο αλλά λίγο ανησυχω.. 

Εγώ έχω πονάκια περιόδου πάνω κάτω τις ημέρες που αλλάζω εβδομάδα και ο ιατρός μου μου είπε ότι είναι φυσιολογικό εάν δεν υπάρχει κάτι άλλο ανησυχητικό, πχ αίμα. Μεγαλώνει η μήτρα και γίνονται πολλές αλλαγές στο σώμα μας πια. Φυσικά μίλα και με τον ιατρό σου για να είσαι σίγουρη!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Εχει καμια απο σας πονακια χαμηλά; χθες κ σήμερα τα νιώθω πιο έντονα.. Αύριο εχω υπέρηχο αλλά λίγο ανησυχω.. 

Νομίζω όλες τα έχουμε αυτά! Συνηθως κι εγώ κάθε που αλλάζω βδομάδα περίπου, τα νιώθω και πιο έντονα. Στην αρχή φοβόμουν κι εγώ αλλά ο γιατρός μου λέει πως είναι φυσιολογικο. Κάποια στιγμή βέβαια που τα ένιωθα πολύ έντονα μου έκανε εξετάσεις και τελικά απλώς η μητρα που μεγαλώνει είναι. Αύριο που θα πας ρώτησε τον! 

 

3 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Καλημερα!! Και εγω αυτα ακουγα για φτερουγισματα αλλά ουτε καν.. Κατευθείαν με χτυπήματα αρχισαμε και εμεις, δεν ξέρω τι ακριβως ειναι αυτό το φτερουγισμα ποτέ δεν το κατάλαβα...Εγω απο τοτε που αρχισε το χτύπημα, το νιωθω συνεχεια καθε μερα, ειδικά μετα το φαγητό! Το μωρο σου ηταν σίγουρα, δεν νομιζω να σου κανει τακ τακ το έντερο θα το καταλάβαινες!Θα δεις οτι θα το ξανανιωσεις σίγουρα κ εγω τη 19η κλεινω μεθαυριο και η γιατρός μου είπε ειναι πολυ λογικο να την νιώθεις τη μπεμπα πλέον. Πήγαμε και 260 γραμμαρια!

Αχ λες ;;; μακάρι! Και τώρα τα ένιωσα ξανά! Λογικά η μπέμπα θα είναι λες κι εσύ ε; μάλλον είμαστε ίδια περίπτωση η αυτό το φτερουγισμα έγινε και δεν πήραμε χαμπάρι χαχαχ. 

Μεγαλώσατε πολύ εεε;;; μπράβο με το καλό το κοριτσάκι σου! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Εχει καμια απο σας πονακια χαμηλά; χθες κ σήμερα τα νιώθω πιο έντονα.. Αύριο εχω υπέρηχο αλλά λίγο ανησυχω.. 

Γεια σου κορίτσι μου έχω κ εγώ κ πιο πολύ το βράδυ ποτέ σαν πονάκια περιόδου ποτέ σαν τσιμπήματα μίλησα με την γιατρό μου κ μου είπε ότι είναι φυσιολογικό μην αγχώνεσαι...εγώ τα υγρά δεν μπορώ άλλο κάποιες μέρες δεν έχω τπτ αλλά άλλες αλλάζω κάθε τρεις και λίγο εσώρουχο...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Νομίζω όλες τα έχουμε αυτά! Συνηθως κι εγώ κάθε που αλλάζω βδομάδα περίπου, τα νιώθω και πιο έντονα. Στην αρχή φοβόμουν κι εγώ αλλά ο γιατρός μου λέει πως είναι φυσιολογικο. Κάποια στιγμή βέβαια που τα ένιωθα πολύ έντονα μου έκανε εξετάσεις και τελικά απλώς η μητρα που μεγαλώνει είναι. Αύριο που θα πας ρώτησε τον! 

 

Αχ λες ;;; μακάρι! Και τώρα τα ένιωσα ξανά! Λογικά η μπέμπα θα είναι λες κι εσύ ε; μάλλον είμαστε ίδια περίπτωση η αυτό το φτερουγισμα έγινε και δεν πήραμε χαμπάρι χαχαχ. 

Μεγαλώσατε πολύ εεε;;; μπράβο με το καλό το κοριτσάκι σου! 

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, με το καλό τα μωρακια μας! Η μπεμπούλα σου είναι λογικα ναι ετσι πιστεύω! Μακαρι να συνεχίσει ετσι να το νιωθεις καθε μέρα είναι τέλειο! Καλα ναι μπορει να μην το πήραμε όντως χαμπάρι αυτο το φτερουγισμα εμείς 😜 Πότε θα πας για υπέρηχο??? Εγω χθες είδα ότι ειναι πια συμμετρική η ανάπτυξη ποδιών κ χεριών, οπότε λογικό να ψηλωνουν και τα πόδια τους κ μας χτυπανε με μεγαλυτερη δύναμη! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/2/2023 at 4:01 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Γεια σου κορίτσι μου έχω κ εγώ κ πιο πολύ το βράδυ ποτέ σαν πονάκια περιόδου ποτέ σαν τσιμπήματα μίλησα με την γιατρό μου κ μου είπε ότι είναι φυσιολογικό μην αγχώνεσαι...εγώ τα υγρά δεν μπορώ άλλο κάποιες μέρες δεν έχω τπτ αλλά άλλες αλλάζω κάθε τρεις και λίγο εσώρουχο...

Και εμένα με είχαν ανησυχήσει τα τόσα υγρά. Στις άλλες δύο εγκυμοσύνες δεν είχα τέτοιο θέμα, σε αυτήν πάω παντού με ένα έξτρα εσώρουχο για να αλλάξω αν χρειαστεί. Πάντως η γιατρός μου μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και καθόλου ανησυχητικό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, με το καλό τα μωρακια μας! Η μπεμπούλα σου είναι λογικα ναι ετσι πιστεύω! Μακαρι να συνεχίσει ετσι να το νιωθεις καθε μέρα είναι τέλειο! Καλα ναι μπορει να μην το πήραμε όντως χαμπάρι αυτο το φτερουγισμα εμείς 😜 Πότε θα πας για υπέρηχο??? Εγω χθες είδα ότι ειναι πια συμμετρική η ανάπτυξη ποδιών κ χεριών, οπότε λογικό να ψηλωνουν και τα πόδια τους κ μας χτυπανε με μεγαλυτερη δύναμη! 

Αχ τι ωραία! Τελικά μέχρι την β επιπέδου, έχουν ήδη δει πολλά πράγματα από ότι καταλαβαίνω. Εμεις έχουμε στις 20, την μεθεπόμενη βδομάδα και ανυπομονώ. Την ένιωσα κι άλλες φορές την μικρούλα μας άρα πλέον είμαι σίγουρη ότι είναι αυτή! Πότε έχετε β επιπέδου; εμείς 15 Μαρτίου. 

 

2 ώρες πρίν, foza είπε:

Καλησπέρα κοριτσια καμία με πονοκεφάλους η μόνο εγω ;; 

Καλησπέρα @foza! Κι εγώ τα ίδια με σένα. Όλη μου τη ζωή ταλαιπωρουμαι με πονοκεφάλους και πάνω που στο 1ο τρίμηνο είχαν σταματήσει τελείως, με το που μπήκα στον 4ο ξεκίνησαν. εμένα τα ντεπον τα 500αρια δεν με πιάνουν για κανενα λόγο, το μόνο που με βοηθάει είναι το σαλοσπιρ που παίρνω έτσι κι αλλιώς το βράδυ.

Εσένα σε πιάνει τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Motherof3 είπε:

Και εμένα με είχαν ανησυχήσει τα τόσα υγρά. Στις άλλες δύο εγκυμοσύνες δεν είχα τέτοιο θέμα, σε αυτήν πάω παντού με ένα έξτρα εσώρουχο για να αλλάξω αν χρειαστεί. Πάντως η γιατρός μου μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και καθόλου ανησυχητικό. 

Κ εμένα το ίδιο ευτυχώς!!!επίσης βρε κορίτσια παρατηρήσατε αλλαγές στις αιματολογικές???εμένα αυξημένα τα λευκά αιμοσφαίρια αλλά κ πάλι η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κ εμένα το ίδιο ευτυχώς!!!επίσης βρε κορίτσια παρατηρήσατε αλλαγές στις αιματολογικές???εμένα αυξημένα τα λευκά αιμοσφαίρια αλλά κ πάλι η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό...

Καλημέρα κορίτσι! Κ μένα αυτή τη φορά ήταν λιιιιγο ανεβασμένα αλλά μου είπε μια χαρά! Στις έγκυες πάντα τα λευκά είναι πιο ανεβασμένα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Geogi είπε:Καλησπέρα @foza! Κι εγώ τα ίδια με σένα. Όλη μου τη ζωή ταλαιπωρουμαι με πονοκεφάλους και πάνω που στο 1ο τρίμηνο είχαν σταματήσει τελείως, με το που μπήκα στον 4ο ξεκίνησαν. εμένα τα ντεπον τα 500αρια δεν με πιάνουν για κανενα λόγο, το μόνο που με βοηθάει είναι το σαλοσπιρ που παίρνω έτσι κι αλλιώς το βράδυ.

Εσένα σε πιάνει τίποτα; 

Καλησπέρα έγραψα απάντηση αλλά δεν την βλέπω κάτι έπαθε μάλλον 

λοιπον και εγω τα ίδια από παλιά πονοκεφάλους στο 1ο τρίμηνο τίποτα και στο 2ο ξεκίνησαν αν όχι κάθε μέρα παρά μέρα σίγουρα! Και εγω πίνω Σαλοσπίρ των 160 αλλα δεν κάνει τίποτα όσο για το ντεπόν με ποιανει για λίγο μετά ξανά επανέρχεται. Αργω να σας απαντήσω γιατί υιοθετήσαμε ένα σκυλάκι 1 μηνών και έχω νταντέματα χαχαχ. Στις 15 έχω υπέρηχο και στις 22 σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί θα γεννήσω εκεί. Γιατί στο ιδιωτικό δύσκολο πρέπει να πάω Αθήνα και δεν θέλω να τρέχω Ιούλιο μήνα μόνη στην Αθήνα! Όσο για τις εξετάσεις και την β επιπέδου θα μου πει στις 15 που θα πάω ποτε να τις κάνω 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Αχ τι ωραία! Τελικά μέχρι την β επιπέδου, έχουν ήδη δει πολλά πράγματα από ότι καταλαβαίνω. Εμεις έχουμε στις 20, την μεθεπόμενη βδομάδα και ανυπομονώ. Την ένιωσα κι άλλες φορές την μικρούλα μας άρα πλέον είμαι σίγουρη ότι είναι αυτή! Πότε έχετε β επιπέδου; εμείς 15 Μαρτίου. 

 

Καλησπέρα @foza! Κι εγώ τα ίδια με σένα. Όλη μου τη ζωή ταλαιπωρουμαι με πονοκεφάλους και πάνω που στο 1ο τρίμηνο είχαν σταματήσει τελείως, με το που μπήκα στον 4ο ξεκίνησαν. εμένα τα ντεπον τα 500αρια δεν με πιάνουν για κανενα λόγο, το μόνο που με βοηθάει είναι το σαλοσπιρ που παίρνω έτσι κι αλλιώς το βράδυ.

Εσένα σε πιάνει τίποτα; 

Ειδες που την νιωθεις τώρα συνέχεια!!! Τέλεια! Αντε ωραια ούτε 10 μερες δεν ειναι μεχρι τον υπέρηχο!! Θα το δεις το μπεμπε και θα σου φανει κ εσενα ολόκληρο παιδι πια, με μπουτακια πιο γεματα πρόσωπο πιο γεμάτο, κοιλιτσα φουσκωμένη. Καμία σχεση με την προηγούμενη φορά, περασε και ένας μηνας βεβαια εμενα. 

Αυχενική εχουμε 4 Μαρτίου θα κλείνουμε την 22 βδομαδα. Υπομονή μεχρι τότε τι να κάνουμε! Εγω τωρα που την καταλαβαίνω την μπέμπα μπορώ να πω οτι το παιρνω πιο χαλαρα το διάστημα μεχρι την επόμενη εξέταση... Προσπαθώ να αποδεχτώ κ ότι θα αργησουμε ακόμα να γεννησουμε!! Χαχαχα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Πήγα στο γιατρό όλα καλά κ για πονακια μ έδωσε μαγνήσιο.. Διάβασα ενα άρθρο π έλεγε πως βοηθάει η θερμοφορα στις πατούσες γ αυτους τους πονους, το είπα στον γιατρό κ μου είπε αν με ηρεμεί να το δοκιμασω.. Πραγματικα σε μένα δουλεψε.. Με ανακουφίζει τρομερά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κ εμένα το ίδιο ευτυχώς!!!επίσης βρε κορίτσια παρατηρήσατε αλλαγές στις αιματολογικές???εμένα αυξημένα τα λευκά αιμοσφαίρια αλλά κ πάλι η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό...

εμενα ο αιματοκρίτης είναι στα τάρταρα, τα λευκά δεν τα παρατήρησα, σίδηρο έχω καλό, από βιταμίνες όλα καλά, ούρα τέλεια, ουρία αίματος και κρεατινίνη πέφτει αλλά είναι όλα φυσιολογικά λόγω εγκυμοσύνης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 1:07 ΠΜ, Ninarelita είπε:

Κ εμένα το ίδιο ευτυχώς!!!επίσης βρε κορίτσια παρατηρήσατε αλλαγές στις αιματολογικές???εμένα αυξημένα τα λευκά αιμοσφαίρια αλλά κ πάλι η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό...

Κι εμένα ήταν λίγο αυξημένα. Όπως είπε και η @minnie26είναι φυσιολογικο στις εγκύους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...