Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 51 minutes ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

      8 hours ago, Nima21 said:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι κακή επιτυχία ! 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

@Maria Ad και @minnie26 τι ωραια τα νεακια σας .. αντε ευχομαι ολο τετοια χαρουμενα νεακια να εχουμε απο ' δω και στο εξης .. κι εγω ολο και κατι αισθανομαι ενιοτε ..στην 1η μου εγκυμοσυνη ελαχιστα καταλαβαινα πριν την 20η εβδομαδα ..τωρα περισσοτερα .. 🙂

Και εγω προς την 20η βδομαδα περιμενα να καταλάβω κατι γιατί ολες αυτο μου λεγαν..Τωρα εσυ που είσαι στο δεύτερο παιδάκι μια χαρα το νιώθεις νωρίτερα τέλεια!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εγώ θέλω επίσης να πιστεύω ότι τα παιδιά μου είναι πολύ ήσυχα και πολύ διακριτικά και δεν θέλουν να κάνουν φασαρία!!!! ( 😀😀😀) ❤️

Ξέρεις τι φύλλο μπορεί να είναι ; Σου είπε ο γιατρός τπτ στην αυχενική;;; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Ξέρεις τι φύλλο μπορεί να είναι ; Σου είπε ο γιατρός τπτ στην αυχενική;;; 

Καλημέρα! Για το ένα μου είπαν αγοράκι.. το άλλο ήταν γυρισμένο και δεν είδαμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Και εγω προς την 20η βδομαδα περιμενα να καταλάβω κατι γιατί ολες αυτο μου λεγαν..Τωρα εσυ που είσαι στο δεύτερο παιδάκι μια χαρα το νιώθεις νωρίτερα τέλεια!!! 

Ναι ..ναι ..το νιωθω ..αλλα μη φανταστεις τιποτα ιδιαιτερα εντονο και συνεχομενο ..μια στο τοσο .. τωρα ειμαι 17+3  ..βεβαια στον τελευταιο υπερηχο το νινι βγήκε στις μετρησεις 1 εβδομαδα μεγαλυτερο ..δεν ξερω αν παίζει καποιο ρολο .. την Τριτη θα κανω μαζι με τις καθιερωμενες αιματολογικες εξετασεις και καμπυλη ζαχαρου προληπτικα ,γιατι στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχε βγει οριακα παθολογικη η 2η μεταγευματικη ωρα και παρολο που ηταν τυχαιο γεγονος γιατι μετα μετρουσα το ζαχαρο καθε μερα(χωρις να κανω διατροφη για ζαχαρο) για ενα μηνα κ δεν ειχα ξανα παθολογικη τιμη ,η γιατρος ειπε οτι οταν σε μια εγκυμοσυνη εχουμε παθολογική τιμη ζαχαρου ,εστω και οριακα ,τοτε σε επόμενη εγκυμοσυνη κανουμε προληπτικα μια εξεταση καμπυλης ζαχαρου την 18η εβδομάδα κι αν ειναι ολα καλα ,ξανακανουμε την 26ηεβδομαδα .. γιατι κι οταν ενα νωρο ειναι πιο μεγαλο απο την αναπτυξη του π.χ όταν βγαινει μεγαλύτερο σε αναπτυξη 2 εβδομαδες ,μπορει να ειναι και θεμα ζαχαρου κυησης ..ας ελπισουμε να είναι ολα καλα ..αν και με καθυσηχασε η γιατρος γιατι 1 εβδομαδα να βγαινει μεγαλύτερο ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια .Αχ τι κατεβατο εγραψα 🙄

12 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εγώ θέλω επίσης να πιστεύω ότι τα παιδιά μου είναι πολύ ήσυχα και πολύ διακριτικά και δεν θέλουν να κάνουν φασαρία!!!! ( 😀😀😀) ❤️

Χαχα ναι ..ετσι πιστευω κι εγω .. θα σκεφτονται τα γλυκουλια οτι "ειμαστε που ειμαστε 2 και θα τη ζορισουμε τη μανουλα ...ας ειμαστε τουλαχιστον ησυχα νινακια" 🙂🙃🙂🙃

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrysaxrysoula είπε:

Ναι ..ναι ..το νιωθω ..αλλα μη φανταστεις τιποτα ιδιαιτερα εντονο και συνεχομενο ..μια στο τοσο .. τωρα ειμαι 17+3  ..βεβαια στον τελευταιο υπερηχο το νινι βγήκε στις μετρησεις 1 εβδομαδα μεγαλυτερο ..δεν ξερω αν παίζει καποιο ρολο .. την Τριτη θα κανω μαζι με τις καθιερωμενες αιματολογικες εξετασεις και καμπυλη ζαχαρου προληπτικα ,γιατι στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχε βγει οριακα παθολογικη η 2η μεταγευματικη ωρα και παρολο που ηταν τυχαιο γεγονος γιατι μετα μετρουσα το ζαχαρο καθε μερα(χωρις να κανω διατροφη για ζαχαρο) για ενα μηνα κ δεν ειχα ξανα παθολογικη τιμη ,η γιατρος ειπε οτι οταν σε μια εγκυμοσυνη εχουμε παθολογική τιμη ζαχαρου ,εστω και οριακα ,τοτε σε επόμενη εγκυμοσυνη κανουμε προληπτικα μια εξεταση καμπυλης ζαχαρου την 18η εβδομάδα κι αν ειναι ολα καλα ,ξανακανουμε την 26ηεβδομαδα .. γιατι κι οταν ενα νωρο ειναι πιο μεγαλο απο την αναπτυξη του π.χ όταν βγαινει μεγαλύτερο σε αναπτυξη 2 εβδομαδες ,μπορει να ειναι και θεμα ζαχαρου κυησης ..ας ελπισουμε να είναι ολα καλα ..αν και με καθυσηχασε η γιατρος γιατι 1 εβδομαδα να βγαινει μεγαλύτερο ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια .Αχ τι κατεβατο εγραψα 🙄

Χαχα ναι ..ετσι πιστευω κι εγω .. θα σκεφτονται τα γλυκουλια οτι "ειμαστε που ειμαστε 2 και θα τη ζορισουμε τη μανουλα ...ας ειμαστε τουλαχιστον ησυχα νινακια" 🙂🙃🙂🙃

Καλημέρα Χρύσα μου! Και εγω 17 και 5 μερες σημερα.. Την προηγούμενη φορα κ μενα ηταν λιγο μεγαλούτσικο. Αλλα η γιατρός δεν μου ειπε κατι ανησυχητικό,ίσως γιατί ηταν πολυ νωρις.Με ρωτησε ομως αν εχω καποιον στην οικογένεια με προβλημα ζαχάρου. Περιμένω και εγω την Τετάρτη να παω για υπέρηχο να καταλάβω και εγω αν παίζει κατι τετοιο, γιατι η αλήθεια είναι οτι ψηλοαγχωθηκα που καταλαβαίνω χτυπήματα. Λεω αμα μεγάλωσε απότομα και φταίει κάτι αλλο???

Παντως εφόσον δεν ειχες εν τέλει κατι παθολογικό στην προηγούμενη κύηση δεν νομίζω να βρεθεί κατι κ τωρα..Και σου ειπε κ ο γιατρός οτι δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορά βάρους απ το σύνηθες. Να ρωτήσω όμως από την εξέταση στο απλό ζάχαρο δεν φαίνεται κατι???εννοώ μπορει να βγει η τιμη εντελώς φυσιολογική και στην καμπύλη να βρεθεί πρόβλημα??

Καλη επιτυχια για τις εξετάσεις σου!! κ εγω αυριο θα κανω αίματος κ ούρων. Να βγουνε ολα καλα να φεύγουν αυτά απ το μυαλο μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια , έχω μια απορία! Εσάς σας αφήνει ο γιατρός σας να τρώτε φράουλες;;;

Εμενα δεν θέλει ούτε σε χυμό ! Δλδ αν υπάρχει χυμός μ 3 φρούτα και το ένα είναι φράουλα δεν θέλει! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.. Στον υπέρηχο χθες το μωρο βγήκε λιγες μέρες μεγαλύτερο κ ο γιατρός μ είπε πως αυτό είναι πολύ καλό, το θέλουμε μεγαλύτερο κ Οχι μικρότερο.. Τώρα διάβασα σε κάποια κοπελα πως Ισως ν έχει ν κανει με το ζάχαρο..ξέρει καμια τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα!!! Βλέπω είμαι από τις τελευταίες, μιας και αύριο μπαίνω στη 15η εβδομάδα. Παρατήρησα ότι ξαφνικά πετάχτηκε η κοιλίτσα μου αυτές τις μέρες κι έχω ενθουσιαστεί γιατί στην 1η εγκυμοσύνη έκανα αμάν για να δω λίγη κοιλίτσα στον 5ο μήνα😝

Το Σάββατο θα πάμε για τον επανέλεγχο του ρινικού οστού και νοιώθω ότι δεν περνάνε οι μέρες.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα!!! Βλέπω είμαι από τις τελευταίες, μιας και αύριο μπαίνω στη 15η εβδομάδα. Παρατήρησα ότι ξαφνικά πετάχτηκε η κοιλίτσα μου αυτές τις μέρες κι έχω ενθουσιαστεί γιατί στην 1η εγκυμοσύνη έκανα αμάν για να δω λίγη κοιλίτσα στον 5ο μήνα😝

Το Σάββατο θα πάμε για τον επανέλεγχο του ρινικού οστού και νοιώθω ότι δεν περνάνε οι μέρες.. 

Είμαστε ακριιιιβως στις ίδιες εβδομάδες καθώς κ εγώ αύριο μπαίνω στη 15η εβδομάδα ! Χαχα! Κ μένα πετάχτηκε λιιιγο η κοιλιτσα κ χαίρομαι! Πρώτη φορά σε διδυμάκια ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα!!! Βλέπω είμαι από τις τελευταίες, μιας και αύριο μπαίνω στη 15η εβδομάδα. Παρατήρησα ότι ξαφνικά πετάχτηκε η κοιλίτσα μου αυτές τις μέρες κι έχω ενθουσιαστεί γιατί στην 1η εγκυμοσύνη έκανα αμάν για να δω λίγη κοιλίτσα στον 5ο μήνα😝

Το Σάββατο θα πάμε για τον επανέλεγχο του ρινικού οστού και νοιώθω ότι δεν περνάνε οι μέρες.. 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι γενικά είναι πολύ σύνηθες το έχω ακούσει από 3 φίλες μου συγκεκριμένα κ τελικά όλα πήγανε πολύ καλά έτσι θα είναι κ σε εσένα θα δεις..αλλά καταλαβαίνω το άγχος σου έτσι είμαι κ εγώ για τη μέτρηση της αυχενικής που βγήκε αυξημένης θα πάω σε 1.5 εβδομάδα σχεδόν πως θα περάσει δεν ξέρω...

Επίσης όταν κάνω υπέρηχο για καμιά εβδομάδα είμαι μια χαρά άντε κ 2 μετά τις 2 εβδομάδες επειδή ακόμα δεν το νιώθουμε αρχίζουν οι σκέψεις...να είναι καλά???ουφ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, minnie26 είπε:

Είμαστε ακριιιιβως στις ίδιες εβδομάδες καθώς κ εγώ αύριο μπαίνω στη 15η εβδομάδα ! Χαχα! Κ μένα πετάχτηκε λιιιγο η κοιλιτσα κ χαίρομαι! Πρώτη φορά σε διδυμάκια ! 

Τέλεια!!! Τι ωραία που είναι όταν αρχίζει να φαίνεται και να νοιώθεις επιτέλους έγκυος🥰 

1 hour ago, Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι γενικά είναι πολύ σύνηθες το έχω ακούσει από 3 φίλες μου συγκεκριμένα κ τελικά όλα πήγανε πολύ καλά έτσι θα είναι κ σε εσένα θα δεις..αλλά καταλαβαίνω το άγχος σου έτσι είμαι κ εγώ για τη μέτρηση της αυχενικής που βγήκε αυξημένης θα πάω σε 1.5 εβδομάδα σχεδόν πως θα περάσει δεν ξέρω...

Επίσης όταν κάνω υπέρηχο για καμιά εβδομάδα είμαι μια χαρά άντε κ 2 μετά τις 2 εβδομάδες επειδή ακόμα δεν το νιώθουμε αρχίζουν οι σκέψεις...να είναι καλά???ουφ...

Όλα καλά να πάνε και στις δύο μας και να έχουμε υγιέστατα μωράκια!!!

Αυτή η αναμονή από υπέρηχο σε υπέρηχο είναι ατελείωτη, συμφωνώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Βρε κορίτσια , έχω μια απορία! Εσάς σας αφήνει ο γιατρός σας να τρώτε φράουλες;;;

Εμενα δεν θέλει ούτε σε χυμό ! Δλδ αν υπάρχει χυμός μ 3 φρούτα και το ένα είναι φράουλα δεν θέλει! 

οι φράουλες φυτρώνουν στο έδαφος

έδαφος=γάτες=τοξόπλασμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Βρε κορίτσια , έχω μια απορία! Εσάς σας αφήνει ο γιατρός σας να τρώτε φράουλες;;;

Εμενα δεν θέλει ούτε σε χυμό ! Δλδ αν υπάρχει χυμός μ 3 φρούτα και το ένα είναι φράουλα δεν θέλει! 

Ο γυναικολόγος δε μου έχει πει κάτι. Στην προηγούμενη ούτε η διατροφολόγος που ήταν πιο αυστηρή μου είχε πει τπτ. Η παιδίατρος όμως δεν μας αφήνει να δώσουμε στο παιδί εκτός κι αν είναι δικό μας γλαστράκι στο σπίτι. Είναι πολύ δύσκολο να φύγουν τα φυτοφάρμακα, αν κατάλαβα καλά. Ρωτά τον να στο αιτιολογήσει. 

Link to comment
Share on other sites

@Ninarelita και @Dimitra94 καλη επιτυχια και στις 2 .. καλα αποτελεσματα να εχετε .. 

@Maria Ad καλα αποτελεσματα στις σημερινες σου εξετασουλες .. σχετικα με το ζαχαρο,στις εξετασεις του μηνα που κανουμε,αυτο ειναι το ζαχαρο νηστειας ..το οποιο σ εμενα ηταν παντα πολυ χαμηλο ,στο κατωτατο οριο και πολλες φορες κατω απο το κατωτατο οριο.. ομως στην καμπυλη ζαχαρου σου μετρανε μια φορα το ζαχαρο νηστικη και μετα σου δινουν ενα γκυκαντικο σκευασμα και σου μετρανε το ζαχαρο 1ωρα μετα και στο ξαναμετρανε 2 ωρες μετα .. αν ειναι πανω απο το οριο ..σημαινει οτι η ινσουλινη που παραγεται απο το παγκρεας δεν επαρκει ..δηλαδη παραγεται λιγοτερη απ οσο πρεπει.. ετσι αναλογως την τιμη ..σε καποιες συνισταται να κανουν διατροφη και σε αλλες χορηγειται ινσουλινη.. 

@minnie26 για τις φραουλες μου ειχε πει η γιαγρος να ρις πλενω καλα κ μετα να τις βαζω σε μπολ με νερο κ ξυδι για λίγη ωρα .. αυτο που μου ειχε πει ,ειναι να μη δοκιμασω κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ,το οποιο θα το φαω για πρωτη φορα ,γιατι μπορει να φερει αλλεργεια..π.χ αν δεν εχεις φαει ποτε σουσι ..δεν πρεπει να το δοκιμασεις πρωτη φορα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

@Tintin σχετικα με την αναπτυξη του μωρου λιγες μερουλες μπροστα ή και πισω δεν ειναι ανησυχητικο ..πανω απο 2εβδομαδες ειναι ανησυχητικο και το κοιταζουνε περαιτερω

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

@Ninarelita και @Dimitra94 καλη επιτυχια και στις 2 .. καλα αποτελεσματα να εχετε .. 

@Maria Ad καλα αποτελεσματα στις σημερινες σου εξετασουλες .. σχετικα με το ζαχαρο,στις εξετασεις του μηνα που κανουμε,αυτο ειναι το ζαχαρο νηστειας ..το οποιο σ εμενα ηταν παντα πολυ χαμηλο ,στο κατωτατο οριο και πολλες φορες κατω απο το κατωτατο οριο.. ομως στην καμπυλη ζαχαρου σου μετρανε μια φορα το ζαχαρο νηστικη και μετα σου δινουν ενα γκυκαντικο σκευασμα και σου μετρανε το ζαχαρο 1ωρα μετα και στο ξαναμετρανε 2 ωρες μετα .. αν ειναι πανω απο το οριο ..σημαινει οτι η ινσουλινη που παραγεται απο το παγκρεας δεν επαρκει ..δηλαδη παραγεται λιγοτερη απ οσο πρεπει.. ετσι αναλογως την τιμη ..σε καποιες συνισταται να κανουν διατροφη και σε αλλες χορηγειται ινσουλινη.. 

@minnie26 για τις φραουλες μου ειχε πει η γιαγρος να ρις πλενω καλα κ μετα να τις βαζω σε μπολ με νερο κ ξυδι για λίγη ωρα .. αυτο που μου ειχε πει ,ειναι να μη δοκιμασω κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ,το οποιο θα το φαω για πρωτη φορα ,γιατι μπορει να φερει αλλεργεια..π.χ αν δεν εχεις φαει ποτε σουσι ..δεν πρεπει να το δοκιμασεις πρωτη φορα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

@Tintin σχετικα με την αναπτυξη του μωρου λιγες μερουλες μπροστα ή και πισω δεν ειναι ανησυχητικο ..πανω απο 2εβδομαδες ειναι ανησυχητικο και το κοιταζουνε περαιτερω

Οπότε θα περιμένουμε να κανουμε την καμπύλη κατάλαβα.. Ευχομαι κ οι δικες σου να βγουνε κομπλέ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...