Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα!!ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κάποια αναρωτικη άδεια λόγω εγκυμοσύνης κ αν γνωρίζει πότε μπαίνουν τα χρήματα...έχει περάσει 1.5 μήνας κ ακόμα τπτ..🤔🤔🤔

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Συγχαρητήρια για τα μαθήματα και για το μικρούλι σου! Ξέρω ότι ο πλακούντας γενικά αλλάζει θέση αν δεν είναι επιπωματικος, δηλαδή τελείως κάτω. Αλλά δεν ξέρω μέχρι ποιον μήνα και πόσο πρέπει να ανέβει για να γλιτώσεις την καισαρική. Αλλά και έτσι να γίνει, σημασία έχει να είστε και οι 2 καλά. 

Μπράβο Χριστίνα, προχωράτε τέλεια!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! ❤️❤️❤️❤️

πρίν από 27 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κάποια αναρωτικη άδεια λόγω εγκυμοσύνης κ αν γνωρίζει πότε μπαίνουν τα χρήματα...έχει περάσει 1.5 μήνας κ ακόμα τπτ..🤔🤔🤔

Εγώ είμαι με αναρωτικης, μένω Αθήνα, μου είπαν 3-4 μήνες. Εγώ κάθομαι από τον Δεκέμβριο και δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Xristina96 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! ❤️❤️❤️❤️

Εγώ είμαι με αναρωτικης, μένω Αθήνα, μου είπαν 3-4 μήνες. Εγώ κάθομαι από τον Δεκέμβριο και δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρώ.

Τόσο πολυυυυυυ????εγώ είμαι Γιάννενα κ μου είπαν ότι εδώ επαρχία είναι ένα δίμηνο αλλά ακόμα τίποτα...μετά όμως τι?τα παίρνουμε μαζεμένα?που πάνε αυτοί οι μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Πήγαμε είδαμε την μικρούλα μας σήμερα :x έχει μεγάλωσει πολύ το φατσουλικο.. Βγάλαμε και την 1η μας φώτο που να  φαίνεται πολύ πολύ καθαρά το προσωπάκι της κι εχω τρελαθεί.  320 γραμμάρια είμαστε παρακαλώ και μόλις σήμερα μπήκαμε στην 20η βδομάδα! 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2023 at 11:37 ΠΜ, Xristina96 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Μάλλον θα το κάνω 9 μήνες αυτό με το χαρτί. Εννοείται πως είναι λευκό το χαρτί χωρίς σχέδια για να μην μπερδευομαι! Σου μένει ο φόβος δυστυχώς! Εάν επιτρέπεται εσένα τι χρώμα είναι τα υγρά σου τώρα; Μετά το αίμα; 

Επίσης σου είχαν βρει την αιτία των αιματων; 

Αχ! Πότε το ένιωσες; 

Και εγω μάλλον έτσι θα συνεχίσω ο φόβος δεν φεύγει, όσο για τα υγρά τώρα δεν έχω καθόλου τίποτα έκοψα και τα ουτρογεσταν (λόγο αλλεργίας) μετά το αίμα ειχα λίγο καφέ και γενικά άσπρο από τα ουτρογεσταν 

η αιτία ήταν ότι το ένα από τα δυο που ειχαμε βάλει παλινδρόμησε και μετά μια μικρή αποκόλληση

εχει 6 μέρες που το ένιωσα και μια φορά σήμερα  
Μπράβο για τον υπέρηχο σου

όλα καλά να πάνε σε όλες μας κοριτσια!!!! 

1 hour ago, Geogi είπε:

Γειά σας κορίτσια! Πήγαμε είδαμε την μικρούλα μας σήμερα :x έχει μεγάλωσει πολύ το φατσουλικο.. Βγάλαμε και την 1η μας φώτο που να  φαίνεται πολύ πολύ καθαρά το προσωπάκι της κι εχω τρελαθεί.  320 γραμμάρια είμαστε παρακαλώ και μόλις σήμερα μπήκαμε στην 20η βδομάδα! 

Μπράβο!!!και εγω σήμερα μπήκα στη 19η  μια εβδομάδα έχουμε διαφορά  

εγω σε 2 μέρες έχω στο νοσοκομείο ραντεβού πρώτη φορά θα πάω να δω και τον γιατρό, αυτός που με παρακολουθούσε έως τώρα είναι σε ιδιωτικό και δεν θέλω να τρέχω καλοκαιριάτικα στην Αθήνα 

αν όλα πάνε καλά λεω να γεννήσω εδώ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Τόσο πολυυυυυυ????εγώ είμαι Γιάννενα κ μου είπαν ότι εδώ επαρχία είναι ένα δίμηνο αλλά ακόμα τίποτα...μετά όμως τι?τα παίρνουμε μαζεμένα?που πάνε αυτοί οι μήνες?

Όχι μετά θα πληρώνεσαι κανονικά, η πρώτη κατάθεση αργεί τόσο. Το γνωρίζω, στην επαρχεία όλα συμβαίνουν πιο γρήγορα. Έχω ακούσει βέβαια περίπτωση στην Αθήνα που τα πήρε όταν γέννησε όλα μαζί. Ελπίζω να μην ανήκω εκεί. Ναι μεν καλό το ποσό, αλλά τόσους μήνες τι θα κάνουμε; Υπομονή!! 

πρίν από 42 λεπτά , foza είπε:

Και εγω μάλλον έτσι θα συνεχίσω ο φόβος δεν φεύγει, όσο για τα υγρά τώρα δεν έχω καθόλου τίποτα έκοψα και τα ουτρογεσταν (λόγο αλλεργίας) μετά το αίμα ειχα λίγο καφέ και γενικά άσπρο από τα ουτρογεσταν 

η αιτία ήταν ότι το ένα από τα δυο που ειχαμε βάλει παλινδρόμησε και μετά μια μικρή αποκόλληση

εχει 6 μέρες που το ένιωσα και μια φορά σήμερα  
Μπράβο για τον υπέρηχο σου

όλα καλά να πάνε σε όλες μας κοριτσια!!!! 

Μπράβο!!!και εγω σήμερα μπήκα στη 19η  μια εβδομάδα έχουμε διαφορά  

εγω σε 2 μέρες έχω στο νοσοκομείο ραντεβού πρώτη φορά θα πάω να δω και τον γιατρό, αυτός που με παρακολουθούσε έως τώρα είναι σε ιδιωτικό και δεν θέλω να τρέχω καλοκαιριάτικα στην Αθήνα 

αν όλα πάνε καλά λεω να γεννήσω εδώ 

Εγώ σε μια εβδομάδα θα κόψω τα utrogestan. Μια χαρά θα πάνε σε όλες μας!! Πρέπει να πάνε όλα καλά ❤️❤️🙏🙏

Καλή επιτυχία στο ραντεβού σου. Μακάρι να ταιριάξετε ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

@Ninarelita @Xristina96 Μιας και αναφέρατε το θέμα της αναρρωτικής, μήπως ξέρετε ποσά χρήματα είναι; Είναι ποσοστό του μισθού;

Εγώ να σου πω δεν έχω ιδέα γτ ακόμα δεν πληρωθηκα η Χριστίνα θα μας πει..απλά ξέρω ότι μετά τον 7 μήνα θα παίρνουμε περισσότερα λόγω ότι θα βγούμε επίσημα σε άδεια..

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια; Είστε όλες καλά ; 
 

Εγώ κοιτάζω δειλά δειλά για καρότσι και έχω ζοριστεί ! Εσείς έχετε καταλήξει κάπου η κλείνετε προς κάποιο καρότσι ; 
 

Εγω θα ήθελα ιδανικά να μπορώ να το πάω σε όλους τους δρόμους κ όχι μόνο πόλης .. όσο για τ οικονομικό μέχρι 900€! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ninarelita είπε:

Εγώ να σου πω δεν έχω ιδέα γτ ακόμα δεν πληρωθηκα η Χριστίνα θα μας πει..απλά ξέρω ότι μετά τον 7 μήνα θα παίρνουμε περισσότερα λόγω ότι θα βγούμε επίσημα σε άδεια..

Ούτε εγώ έχω πληρωθεί, ο πρώτος μήνας είναι με ποσοστά από εργοδότη και ΕΦΚΑ. Εάν είσαι αορίστου χρόνου και 8ωρο δικαίωσε 25 μέρες αναρωτικης, μετά πληρώνεσαι εξολοκλήρου από το ΕΦΚΑ. Το ποσό δεν το γνωρίζω, δεν έχω πάρει ούτε ευρώ μέχρι τώρα. Είμαι από μέσα Δεκεμβρίου με άδεια. Από τον 8ο και μετά , για την ακρίβεια 32η εβδομάδα μπαίνεις άδεια και πληρώνεσαι 4 μήνες από τον εργοδότη σου όλο τον μισθό σου κανονικά. Μετά παίρνεις ότι άλλο δικαίωσε, θηλασμού - μειωμένο ωράριο συν κανονική σου άδεια που πληρώνεσαι πάλι από τον εργοδότη σου. Μετά εάν θες βγαίνεις με την άδεια του ΟΑΕΔ. Έχει γίνει 9μηνο. Εάν δεν κάνω λάθος, το επίδομα του ΟΑΕΔ είναι όσο της ανεργίας; 400 κάτι ευρώ; 500; Δεν είμαι σίγουρη. Εγώ αυτά γνωρίζω. Οποία ξέρει κάτι παραπάνω, παρακαλώ να με διορθώσει ❤️❤️

πρίν από 50 λεπτά , minnie26 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; Είστε όλες καλά ; 
 

Εγώ κοιτάζω δειλά δειλά για καρότσι και έχω ζοριστεί ! Εσείς έχετε καταλήξει κάπου η κλείνετε προς κάποιο καρότσι ; 
 

Εγω θα ήθελα ιδανικά να μπορώ να το πάω σε όλους τους δρόμους κ όχι μόνο πόλης .. όσο για τ οικονομικό μέχρι 900€! 

Για αρχή πρέπει να δεις τι θα σε βόλευε γιατί έχεις δύο. Θες το διπλό στα πλαϊνά; Θες το μακρόστενο; Θες διόροφο; Μετά δες αναρτήσεις. Να είναι γερά, να έχει καλές ροδες. 900€ είναι ενα πολύ καλό πόσο. Σίγουρα θα βρεις κάτι αξιόλογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , Xristina96 είπε:Για αρχή πρέπει να δεις τι θα σε βόλευε γιατί έχεις δύο. Θες το διπλό στα πλαϊνά; Θες το μακρόστενο; Θες διόροφο; Μετά δες αναρτήσεις. Να είναι γερά, να έχει καλές ροδες. 900€ είναι ενα πολύ καλό πόσο. Σίγουρα θα βρεις κάτι αξιόλογο.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει στο Ίντερνετ κάποιο καρότσι δίδυμων που μου κάνει! Σκέφτομαι να αγοράσω 2 μονα , για αυτό κ ρώτησα αν έψαξε κάποια κοπέλα η κάποια που έχει ήδη απ τ προηγούμενο παιδάκι ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Xristina96 είπε:

Ούτε εγώ έχω πληρωθεί, ο πρώτος μήνας είναι με ποσοστά από εργοδότη και ΕΦΚΑ. Εάν είσαι αορίστου χρόνου και 8ωρο δικαίωσε 25 μέρες αναρωτικης, μετά πληρώνεσαι εξολοκλήρου από το ΕΦΚΑ. Το ποσό δεν το γνωρίζω, δεν έχω πάρει ούτε ευρώ μέχρι τώρα. Είμαι από μέσα Δεκεμβρίου με άδεια. Από τον 8ο και μετά , για την ακρίβεια 32η εβδομάδα μπαίνεις άδεια και πληρώνεσαι 4 μήνες από τον εργοδότη σου όλο τον μισθό σου κανονικά. Μετά παίρνεις ότι άλλο δικαίωσε, θηλασμού - μειωμένο ωράριο συν κανονική σου άδεια που πληρώνεσαι πάλι από τον εργοδότη σου. Μετά εάν θες βγαίνεις με την άδεια του ΟΑΕΔ. Έχει γίνει 9μηνο. Εάν δεν κάνω λάθος, το επίδομα του ΟΑΕΔ είναι όσο της ανεργίας; 400 κάτι ευρώ; 500; Δεν είμαι σίγουρη. Εγώ αυτά γνωρίζω. Οποία ξέρει κάτι παραπάνω, παρακαλώ να με διορθώσει ❤️❤️

Για αρχή πρέπει να δεις τι θα σε βόλευε γιατί έχεις δύο. Θες το διπλό στα πλαϊνά; Θες το μακρόστενο; Θες διόροφο; Μετά δες αναρτήσεις. Να είναι γερά, να έχει καλές ροδες. 900€ είναι ενα πολύ καλό πόσο. Σίγουρα θα βρεις κάτι αξιόλογο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν σας βάλει τα λεφτά ο ΕΦΚΑ, κάντε ένα update. Αορίστου είμαι, ναι. Υπάρχει μια πιθανότητα να πρέπει να βγω σε αναρρωτική στη συνέχεια της εγκυμοσύνης και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει. Επίσης, σας έχει ζητηθεί να περάσετε από επιτροπή ή αρκεί το χαρτί απ το γιατρό/εμβρυολόγο;

πρίν από 17 λεπτά , minnie26 είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει στο Ίντερνετ κάποιο καρότσι δίδυμων που μου κάνει! Σκέφτομαι να αγοράσω 2 μονα , για αυτό κ ρώτησα αν έψαξε κάποια κοπέλα η κάποια που έχει ήδη απ τ προηγούμενο παιδάκι ! 

Εμένα όλα των δίδυμων μου φαίνονται εξαιρετικά ογκώδη και βαριά. Πως να μην είναι άλλωστε; Αυτό που είδα σ ένα ταξίδι στο εξωτερικό ήταν το babyzen yo-yo. Που γίνεται είτε μόνο είτε δύο παιδιών. Δεν ξέρω όμως αν βολεύει σε φάση νεογέννητων. Τώρα τα κοιτάω κι εγώ γιατί θα έχω 2 under 2. 🤪

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Io_anna είπε:

Εμένα όλα των δίδυμων μου φαίνονται εξαιρετικά ογκώδη και βαριά. Πως να μην είναι άλλωστε; Αυτό που είδα σ ένα ταξίδι στο εξωτερικό ήταν το babyzen yo-yo. Που γίνεται είτε μόνο είτε δύο παιδιών. Δεν ξέρω όμως αν βολεύει σε φάση νεογέννητων. Τώρα τα κοιτάω κι εγώ γιατί θα έχω 2 under 2. 🤪

Μωρέ κ μένα έτσι μ φαίνονται κ δε τα θέλω !! Κοιτάω σε μόνο ώστε να αγοράσω δυο κ μου έχουν πει πως υπάρχει κονεκτορας αν θέλω να ενώσω τα καρότσια!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, minnie26 είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει στο Ίντερνετ κάποιο καρότσι δίδυμων που μου κάνει! Σκέφτομαι να αγοράσω 2 μονα , για αυτό κ ρώτησα αν έψαξε κάποια κοπέλα η κάποια που έχει ήδη απ τ προηγούμενο παιδάκι ! 

Ακόμα καλύτερα πιστεύω. Κοίτα δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Αυτό που θα κάνω εγώ με το καλό σε λίγους μήνες είναι να πάω στα μαγαζιά να δω από κοντά τις αναρτήσεις και τις ροδες που έχουν, για να μπορέσω να είναι άνετο στους περισσότερους δρόμους. Μην πηγαίνω μια βόλτα στην λίμνη των Ιωαννίνων και κουνιέται το μωρό σαν φραπές. 

1 ώρα πρίν, Io_anna είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν σας βάλει τα λεφτά ο ΕΦΚΑ, κάντε ένα update. Αορίστου είμαι, ναι. Υπάρχει μια πιθανότητα να πρέπει να βγω σε αναρρωτική στη συνέχεια της εγκυμοσύνης και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει. Επίσης, σας έχει ζητηθεί να περάσετε από επιτροπή ή αρκεί το χαρτί απ το γιατρό/εμβρυολόγο;

Εμένα όλα των δίδυμων μου φαίνονται εξαιρετικά ογκώδη και βαριά. Πως να μην είναι άλλωστε; Αυτό που είδα σ ένα ταξίδι στο εξωτερικό ήταν το babyzen yo-yo. Που γίνεται είτε μόνο είτε δύο παιδιών. Δεν ξέρω όμως αν βολεύει σε φάση νεογέννητων. Τώρα τα κοιτάω κι εγώ γιατί θα έχω 2 under 2. 🤪

Ναι θα σας ενημερώσω. Όχι μόνο γνωμάτευση από τον γιατρό και το δηλώνεις ηλεκτρονικά μέσω εφαρμογής του ΕΦΚΑ και κάνει αποδοχή ο εργοδότης σου. Τίποτα άλλο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, foza είπε:

Και εγω μάλλον έτσι θα συνεχίσω ο φόβος δεν φεύγει, όσο για τα υγρά τώρα δεν έχω καθόλου τίποτα έκοψα και τα ουτρογεσταν (λόγο αλλεργίας) μετά το αίμα ειχα λίγο καφέ και γενικά άσπρο από τα ουτρογεσταν 

η αιτία ήταν ότι το ένα από τα δυο που ειχαμε βάλει παλινδρόμησε και μετά μια μικρή αποκόλληση

εχει 6 μέρες που το ένιωσα και μια φορά σήμερα  
Μπράβο για τον υπέρηχο σου

όλα καλά να πάνε σε όλες μας κοριτσια!!!! 

Μπράβο!!!και εγω σήμερα μπήκα στη 19η  μια εβδομάδα έχουμε διαφορά  

εγω σε 2 μέρες έχω στο νοσοκομείο ραντεβού πρώτη φορά θα πάω να δω και τον γιατρό, αυτός που με παρακολουθούσε έως τώρα είναι σε ιδιωτικό και δεν θέλω να τρέχω καλοκαιριάτικα στην Αθήνα 

αν όλα πάνε καλά λεω να γεννήσω εδώ 

Νόμιζα πως ειμασταν μαζι :roll: 17 Ιουλίου δεν έχεις κι εσύ πητ;; σήμερα πχ είμαι 19+1 δεν με λέμε ότι διανυω την 20η;; έχω μπερδευτεί κι εγώ με τις εβδομαδες, τους μήνες χαχαχαχα. 

Αν σου κάνει ο γιατρός και το νοσοκομείο, εννοείται να προτιμήσεις να γεννήσεις στην πόλη σου αντί να τρέχεις σε άλλη. Εκτός αν είναι πολύ κοντά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...