Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ενώ τρώγαμε ….ξαφνικά τίποτα !!!


SLA1405

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους !!!

Έιπα να στείλω και εγώ το ΒΑΣΑΝΟ μου ….!!!την άλλη βδομάδα κλείνουμε κ τον 7ο. Θηλάζουμε ,μπουκάλι δεν παίρνουμε πιπίλα επίσης και έχω ένα πιθηκάκι πάνω μου όλη την ώρα ! Εδώ και 1 μήνα βάλαμε και τα γεύματα μας και τρώγαμε κανονικά όλο τα φαΐ μας …. Ξαφνικά έχουμε μόνο γκρίνια και το φαΐ με το ζόρι 5 κουταλιές …επίσης γάλα προσπαθώ να του δίνω το βράδυ μόνο(ξυπνάμε και κάθε δυο ώρες ) …θέλω να αποδώσω όλο αυτό στα δοντάκια και ότι θα επανέλθουμε …σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , SLA1405 είπε:

Καλησπέρα σε όλους !!!

Έιπα να στείλω και εγώ το ΒΑΣΑΝΟ μου ….!!!την άλλη βδομάδα κλείνουμε κ τον 7ο. Θηλάζουμε ,μπουκάλι δεν παίρνουμε πιπίλα επίσης και έχω ένα πιθηκάκι πάνω μου όλη την ώρα ! Εδώ και 1 μήνα βάλαμε και τα γεύματα μας και τρώγαμε κανονικά όλο τα φαΐ μας …. Ξαφνικά έχουμε μόνο γκρίνια και το φαΐ με το ζόρι 5 κουταλιές …επίσης γάλα προσπαθώ να του δίνω το βράδυ μόνο(ξυπνάμε και κάθε δυο ώρες ) …θέλω να αποδώσω όλο αυτό στα δοντάκια και ότι θα επανέλθουμε …σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ; 

ναι,εννοειται κ με τα δυο παιδια

τα δοντια κανουν την μεγαλη ζημια

γενικοτερα ειναι μια δυσκολη περιοδος για τα μωρακια,με αλμα-αγχος αποχωρισμου

μια διευκρινιση ομως,οταν λες προσπαθεις να δινεις γαλα μονο βραδυ,τι εννοεις;δ θηλαζεις μεσα στη μερα οσο θελει;

εμας δ περασε γρηγορα.η κορη μου 6-8μ ετρωγε λιγο στερεες,μιλαμε για 50-100μλ απο τα δυο γευματα.8-10μ τπτ,πετουσα συνεχεια,κ παντα θηλαζε παρα πολυ.ηταν πολυ καλη στο βαρος.10μ αρχισαμε κομματια,κ μετα τον χρονο εγινε ενα καλοφαγο παιδακι

ο μικρος πιο δυσκολα.γτ εναν μηνα τα πηγε πολυ καλα με τα δυο γευματα,μισο με ενα μπολακι καθε φορα.κ μετα σχεδον τπτ.κατευθειαν ξεκινησα κομματια,οπου μεχρι 1,5χρ απλα δοκιμαζε.κ μαλιστα ηταν κ τερμα κατω στις καμπυλες(ακομη ειναι,αλλα τρωει,ειναι 6χρ πια).δλδ μπορει να ετρωγε μισο βερικοκο κ 1μπαστουνακι καροτο με 2 μπαστουνακια πατατα ολη μερα 8-10μ.η μιση μπανανα,με 10κουταλακια φακες κ μισο γιαουρτακι στον χρονο.μετα τα 1,5 ετρωγε αλλα πολυ μικρες ποσοτητες.το καλο ειναι οτι δοκιμαζει τα παντα.μεγαλη διαφορα ειδα μετα τα 3,που πηγαινε παιδικο κ συνηθως ετρωγε πολυ καλα.πρωι ακομη δ εχει πολυ ορεξη,αλλα πλεον υπαρχουν μερες που δ χορταινει.κ ευτυχως γενικα ειναι παιδια που τρωνε σχεδον τα παντα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@vikib καταρχάς σε ευχαριστώ !

Σχετικά με το θηλασμό αφού έχουμε βάλει τα γεύματα δεν τον θηλάζω, πρεπει να μάθει σιγά σιγά γιατί θα πάω δουλειά και ο μικρός δεν πιάνει ούτε το μπουκάλι.  Ένα μήνα ήταν τελειος . Έτρωγε κανονικά τη ποσότητα που έπρεπε 10 κιλά είμαστε ζωή να έχουμε και κύριος στο προγραμμα του .Τωρα συμπληρώνω στήθος αφού με το ζόρι το ακουμπάμε ….τι να πω μόνο κλαίμε και μόνο πάνω μου ηρεμεί ! Θα τον αφήσω για δουλειά κ θα κλαίμε όλοι μαζί παρέα :p

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SLA1405 είπε:

@vikib καταρχάς σε ευχαριστώ !

Σχετικά με το θηλασμό αφού έχουμε βάλει τα γεύματα δεν τον θηλάζω, πρεπει να μάθει σιγά σιγά γιατί θα πάω δουλειά και ο μικρός δεν πιάνει ούτε το μπουκάλι.  Ένα μήνα ήταν τελειος . Έτρωγε κανονικά τη ποσότητα που έπρεπε 10 κιλά είμαστε ζωή να έχουμε και κύριος στο προγραμμα του .Τωρα συμπληρώνω στήθος αφού με το ζόρι το ακουμπάμε ….τι να πω μόνο κλαίμε και μόνο πάνω μου ηρεμεί ! Θα τον αφήσω για δουλειά κ θα κλαίμε όλοι μαζί παρέα :p

 

παρακαλω

δεν εργαζομαι,οποτε σε αυτο το θεμα θα μιλησω θεωρητικα

εσυ ξερεις καλυτερα απο τον καθενα τι αντεχεις κ πως θελεις να συνεχισεις

ειναι παρα πολυ καλο οτι ειναι σουπερ απο βαρος,τουλαχιστον να μην ανησυχεις

να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι ως τον χρονο το γαλα,ειτε μητρικο ειτε σκονη,ειναι η βασικη τροφη.κ οι στερεες εισαγονται σιγα σιγα,σε στυλ πειραματισμου,γευσεων-υφων κλπ

επισης το στομαχακι τους ειναι οσο η παλαμη τους.αυτο παντα με ηρεμουσε

θυμαμαι η κορη μου 2χρ ετρωγε καθε 2ωρες ακριβως μεσα στη μερα,αλλα πχ μισο αγγουρι,λιγο μεσημεριανο,μισο μηλο ,μισο τοστ κλπ

μπορει η αρνηση του να ειναι καθαρα λογω δοντιων κ να επανελθει

επισης υπαρχουν μωρα που στα αλματα μειωνουν το φαι,χαλαει ο υπνος,θηλαζουν σαν νεογεννητα..

εγω αναγκαστικα θηλαζα κανονικοτατα ως τον χρονο,γιατι δεν ετρωγαν,αλλα κ γιατι μετα τον χρονο αρχισα να μην προσφερω

δε θεωρω λαθος που δινεις στηθος απο την στιγμη που δεν τρωει

οσο ετρωγε τις στερεες πως ηταν ο υπνος του;

ειναι πολυ κουραστικο αλλα απολυτα αναμενομενο να ηρεμει μονο πανω σου,κ με θηλασμο,κ λογω δοντιων κ λογω αγχους αποχωρισμου

δυστυχως τα πραγματα δε θα γινουν ευκολοτερα που θα πας στη δουλεια,αλλα θα περασει

ποτε ακριβως γυρνας;ποσες ωρες θα λειπεις;κ ποιος θα κραταει τον μικρο;

σε περιπτωση που το επιλεξεις η οδηγηθειτε αναγκαστικα εκει,μπορει ο θηλασμος εστω καποιες φορες μεσα στη μερα,να βοηθησει στο αγχος οταν θα δουλευεις.σιγουρα θα ειναι δυσκολο για σενα,αλλα μπορει να λειτουργησει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 11:49 ΠΜ, SLA1405 είπε:

Καλησπέρα σε όλους !!!

Έιπα να στείλω και εγώ το ΒΑΣΑΝΟ μου ….!!!την άλλη βδομάδα κλείνουμε κ τον 7ο. Θηλάζουμε ,μπουκάλι δεν παίρνουμε πιπίλα επίσης και έχω ένα πιθηκάκι πάνω μου όλη την ώρα ! Εδώ και 1 μήνα βάλαμε και τα γεύματα μας και τρώγαμε κανονικά όλο τα φαΐ μας …. Ξαφνικά έχουμε μόνο γκρίνια και το φαΐ με το ζόρι 5 κουταλιές …επίσης γάλα προσπαθώ να του δίνω το βράδυ μόνο(ξυπνάμε και κάθε δυο ώρες ) …θέλω να αποδώσω όλο αυτό στα δοντάκια και ότι θα επανέλθουμε …σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ; 

Τα δοντακια σίγουρα παίζουν ρόλο καθώς και τα άλματα που περνάνε όλο αυτό το διάστημα.να μην αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι ότι μέχρι τον χρόνο η βασική τροφή τους είναι το γάλα. Όσο είσαι σπίτι να προσφέρεις και στήθος,όταν θα λείπεις δουλειά,που δεν θα σε βλέπει κιόλας,μπορεί το άτομο που το φροντίζει να δίνει γάλα,όχι απαραίτητα μπουκάλι,ειδικά εκπαιδευτικά ποτηράκια,καλαμάκι. Μπορεί βέβαια να είναι κ φάση κ να περάσει κ να επιστρέψει στα γεύματα του. Δοκίμασε κ κομμάτια,μήπως το προτιμάει. Η κόρη μου μόνο κομμάτια ήθελε και πάλι μετά τους 8 μήνες. Στους 10 ουσιαστικά έτρωγε κανονικά τα γεύματα. Μέχρι τους 8 μόνο γάλα. Ενθαρρυντικό επίσης,τα κιλά του. Είστε σούπερ. Λίγη υπομονή. Να σου ζήσει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...