Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Χαμηλή TSH


Omorfi36

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στην 11 βδ+3ημ σε διδυμη κυηση.Χθες έκανα τις εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και ήταν χάλια.Βρεθηκε η TSH χαμηλη ενώ FT3 k FT4 φυσιολογικές. Μια ζωή ο θυρεοειδής μου ήταν φυσιολογικά. Δε θα μιλήσω για χοληστερίνη τριγλυκεριδια κατι κρεατινινη λιγο εκτος των οριων.Εχω ραντεβού με το γυναικολόγο το απόγευμα. Γενικα εχω αγχωθει κ προβληματιστει γιατι παντα ηταν φυσιολογικά. Εχω αγχωθεί μήπως έχουν πρόβλημα τα μικρά. Έχει ανάλογη εμπειρία κάποια κοπέλα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 11 βδ+3ημ σε διδυμη κυηση.Χθες έκανα τις εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και ήταν χάλια.Βρεθηκε η TSH χαμηλη ενώ FT3 k FT4 φυσιολογικές. Μια ζωή ο θυρεοειδής μου ήταν φυσιολογικά. Δε θα μιλήσω για χοληστερίνη τριγλυκεριδια κατι κρεατινινη λιγο εκτος των οριων.Εχω ραντεβού με το γυναικολόγο το απόγευμα. Γενικα εχω αγχωθει κ προβληματιστει γιατι παντα ηταν φυσιολογικά. Εχω αγχωθεί μήπως έχουν πρόβλημα τα μικρά. Έχει ανάλογη εμπειρία κάποια κοπέλα? Ευχαριστώ.

Ποσο χαμηλη? Μην αγχώνεσαι παντως αυτά δεν είναι πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 11 βδ+3ημ σε διδυμη κυηση.Χθες έκανα τις εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και ήταν χάλια.Βρεθηκε η TSH χαμηλη ενώ FT3 k FT4 φυσιολογικές. Μια ζωή ο θυρεοειδής μου ήταν φυσιολογικά. Δε θα μιλήσω για χοληστερίνη τριγλυκεριδια κατι κρεατινινη λιγο εκτος των οριων.Εχω ραντεβού με το γυναικολόγο το απόγευμα. Γενικα εχω αγχωθει κ προβληματιστει γιατι παντα ηταν φυσιολογικά. Εχω αγχωθεί μήπως έχουν πρόβλημα τα μικρά. Έχει ανάλογη εμπειρία κάποια κοπέλα? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα κορίτσι μου. Με το καλό τα μωράκια σου!!Εγώ στον προγεννητικό έλεγχο ανακάλυψα ότι έχω χρόνια αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα χασιμότο. Υποθυρεοειδισμό δηλαδή γιατί η θυρεοτρόπος ορμόνη μου η TSH δηλαδή ήταν υψηλή. Εσύ είχες από πριν χαμηλή tsh η τώρα το ανακαλύψατε; Σε ρωτάω γιατί η εγκυμοσύνη από μόνη της λόγω των ορμονών προκαλεί αλλαγές στον θυρεοειδή αδένα. Πάντως μην αγχώνεσαι καθόλου. Θα μιλήσεις με ενδοκρινολόγο και θα σου δώσει την κατάλληλη αγωγή και όλα θα πάνε καλά! Εγώ έπαιρνα αγωγή αλλά λόγω πολλών εμετών δεν απορροφούνταν το χάπι κι έτσι η tsh είχε φτάσει 23. Σοκ!!! Πήρα πιο ισχυρή αγωγή και έκανα εξετάσεις μια φορά την εβδομάδα για να δούμε πόσες μονάδες έπεφτε. Όλα έχουν πάει πολύ καλά και τον Φλεβάρη με το καλό γεννάω τη μπέμπα μου. 

Καλή συνέχεια και καλές γιορτές!!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 11 βδ+3ημ σε διδυμη κυηση.Χθες έκανα τις εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και ήταν χάλια.Βρεθηκε η TSH χαμηλη ενώ FT3 k FT4 φυσιολογικές. Μια ζωή ο θυρεοειδής μου ήταν φυσιολογικά. Δε θα μιλήσω για χοληστερίνη τριγλυκεριδια κατι κρεατινινη λιγο εκτος των οριων.Εχω ραντεβού με το γυναικολόγο το απόγευμα. Γενικα εχω αγχωθει κ προβληματιστει γιατι παντα ηταν φυσιολογικά. Εχω αγχωθεί μήπως έχουν πρόβλημα τα μικρά. Έχει ανάλογη εμπειρία κάποια κοπέλα? Ευχαριστώ.

Και στις δύο εγκυμοσύνες μου,και ενώ έχω φυσιολογική tsh, το πρώτο τρίμηνο ήταν εκτός ορίων.δυστυχως δεν θυμάμαι αν ήταν πάνω ή κάτω,στο δεύτερο τρίμηνο επανήλθε,χωρίς αγωγή και ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι συμβαίνει συχνά κ είναι φυσιολογικό. Σε λίγες ώρες θα μάθεις αφού έχεις κ ραντεβού. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Προσπάθησε όσο μπορείς να μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

@MumMaria   @linaa @SpiridoulaK 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Πάντα ήταν φυσιολογικές οι τιμές μου.Μένω Αγγλία οποτε τα όρια ειναι 0.27-4.2 και η τιμή μου ειναι 0.14. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν ανησυχει γιατί FT3, FT4 είναι φυσιολογικές θα τις επαναλάβω σε ένα μήνα και τότε θα δούμε. Όσον αφορά τους ηπατικους δείκτες θα ήθελε έναν υπέρηχο να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο.ειχα κάνει υπέρηχο άνω κ κάτω κοιλιάς τον Ιούλιο κ ήταν καθαρός. Πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ. Η νοοτροπία εδω στην Αγγλία είναι τελείως διαφορετική είναι πιο χαλαροί και δεν κάνουν πολλές εξετάσεις. Εγω πηγα ιδιωτικά κάτι που δε συνηθίζεται για να με παρακολουθούν πιο συχνά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Omorfi36 είπε:

@MumMaria   @linaa @SpiridoulaK 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Πάντα ήταν φυσιολογικές οι τιμές μου.Μένω Αγγλία οποτε τα όρια ειναι 0.27-4.2 και η τιμή μου ειναι 0.14. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν ανησυχει γιατί FT3, FT4 είναι φυσιολογικές θα τις επαναλάβω σε ένα μήνα και τότε θα δούμε. Όσον αφορά τους ηπατικους δείκτες θα ήθελε έναν υπέρηχο να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο.ειχα κάνει υπέρηχο άνω κ κάτω κοιλιάς τον Ιούλιο κ ήταν καθαρός. Πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ. Η νοοτροπία εδω στην Αγγλία είναι τελείως διαφορετική είναι πιο χαλαροί και δεν κάνουν πολλές εξετάσεις. Εγω πηγα ιδιωτικά κάτι που δε συνηθίζεται για να με παρακολουθούν πιο συχνά.

Μια χαρά κορίτσι μου! Μην ανησυχείς και να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. Βέβαια πρέπει να ψαχνόμαστε και μονές μας γενικότερα γιατί υπάρχει περίπτωση να ξεχαστεί κάτι σημαντικό από τον γιατρό.

Τελείως διαφορετικό σύστημα στην Αγγλία από ότι εδώ όντως. Και γενικά στην υπόλοιπη Ευρώπη. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...