Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Απορία παλινδρομη κυηση


Vivivi

Recommended Posts

Στην ηλικία των 40 μου συνέβη το εξής.Ειχα καθυστέρηση 1 βδομάδα ,χωρίς βέβαια να καταλάβω ότι είμαι έγκυος έτρεχα περίπου 5 χιλιόμετρα κάθε μέρα ,όπως επίσης έκανα και ποδήλατο σε καθημερινή βάση και κουβαλούσα και πολλά ψώνια από σούπερ μάρκετ και όλες τις δουλειές του σπιτιού.Μετα από λίγες μέρες κάνοντας όλα τα παραπάνω τρέξιμο κ
.τ.λ κάνω τεστ κύησης βγαίνει θετικό.Επισης η χοριακη διπλασιοζοταν ,εγώ ως πρώτη κύηση συνέχιζα έκανα τα ίδια δηλαδή ποδήλατο ψώνια κ.τλ.Την Τετάρτη βδομάδα είδαμε σάκο μου λένε ξαναελα σε 2 βδομάδες μήπως δούμε έμβρυο και καρδιακή λειτουργία.Τελοσπαντων σε αυτό το διάστημα έγινε το τελειωτικό θα έλεγα.Ηταν και καλοκαίρι και περπάτησα μέσα στον καύσωνα σχεδόν 6 χιλιόμετρα ,όταν γύρισα σπίτι είδα αίμα ροζ.Το βράδυ εκεί που κοιμόμουν ένιωσα ένα φρικτό πόνο στην κοιλιά .Έπειτα από αυτό ξαναπήγα για εξέταση και μου είπαν ότι κάτι δεν πάει καλά.Οι ερωτήσεις μου είναι 1) αυτόν ήταν αποκόλληση σάκου; Η εμβρυομητρικος θάνατος;2) κανένας δε μου είπε να πάρω προγεστερόνη η ότι είχα αποκόλληση η τέλος πάντων ότι κάτι συνέβη.Το αποτέλεσμα ήταν να αποβάλλω σπίτι την 8 βδομαδα αφού είχα πάει σε τουλάχιστον 5 γιατρούς να πάρω γνώμη.Απλα θεωρώ αρχικά υπεύθυνη εμένα που περπάτησα χιλιόμετρα μες στον καύσωνα και έκανα και ποδήλατο αλλά και υπεύθυνους τους γιατρούς που δε μου είπαν μετά από την μέρα που είδα το ροζ αιματακι να ξεκουραστώ στο κρεβάτι ,να πάρω προγεστερόνη κ.τλ.Εδω άλλες προσέχουν πολύ ,και τις λένε ξεκούραση και ξάπλα αν βγάλουν καφέ Υ Ρόζα υγρα.Οποτε πιστεύω ότι το έχασα κατά 70% από δική μου άγνοια και υπαιτιότητα και 30% εξαιτίας των γιατρών.Εγω τότε δεν ήξερα ούτε τι είναι προγεστερόνη ούτε τι είναι αποκόλληση κ.τλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου, δεν ξέρω να σου πω για την προγεστερόνη και τα ροζ υγρά γιατί δεν τα έχω περάσει.

Θα σου πω όμως ότι το 70% της υπαιτιότητας που δίνεις στον εαυτό σου δεν ισχύει. ΣΑΦΩΣ και κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν γυναίκες με αποκόλληση που βγάζουν όλη την εγκυμοσύνη ξάπλα και καλά κάνουν. ΣΑΦΩΣ και μια γυναίκα με κοντό τράχηλο, πχ, και περίδεση δεν μπορεί να τρέξει μαραθώνιο. ΣΑΦΩΣ και όταν έχεις περάσει τα πάνδεινα για να μείνεις έγκυος προσέχεις λίγο περισσότερο ή πολύ περισσότερο. Και γενικά ΣΑΦΩΣ κάθε γυναίκα ξέρει πώς να διαχειριστεί το σώμα της και να προστατεύσει το μωρό της.

ΟΜΩΣ, σε εγκυμοσύνες όπου δεν υπάρχει πρόβλημα, τα μωρά δεν χάνονται τόσο "εύκολα". Οι γιατροί συστήνουν ξεκούραση και ηρεμία και ορθώς. Αλλά το πώς αντιλαμβάνονται οι μέλλουσες μητέρες αυτή την οδηγία διαφέρει. Στο κάτω κάτω, δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τους ίδιους ρυθμούς.

Θα σου πω ότι στον μικρό μου, ενώ δεν ήξερα ότι ήμουν έγκυος, μετακόμισα όλο το σπίτι ΜΟΝΗ μου. Στα χέρια. Δεν το λέω για να παινευτώ, γιατί σε τελική ανάλυση αν το ήξερα, δε θα πιεζόμουν τόσο. Αλλά έγινε.

Εμένα με έριχνε πολύ το ενδεχόμενο της ξάπλας. Κι αφού δεν υπήρχε ιατρικός λόγος να σταματήσω, συνέχισα τη ζωή μου κανονικά. Με δουλειά και 24ωρες εφημερίες μέχρι να μπω στον όγδοο. Γιατί έτσι ήθελα, έτσι ένιωθα, και το σώμα μου και ο γιατρός μου έλεγαν ότι είναι εντάξει.

Πού θέλω να καταλήξω; Δεν ξέρεις αν φταις γι αυτό που συνέβη. Έχει σημασία; Σημασία έχει να μην επαναληφθεί. Και ναι, στη δική σου θέση κι εγώ μπορεί να φοβόμουν την επόμενη φορά και να την περνούσα ξάπλα. Και να άλλαζα γιατρό για να βρω κάποιον που εμπιστεύομαι απόλυτα.

Αλλά αυτό που δε θα έκανα θα ήταν να κατηγορώ τον εαυτό μου. Μην το κάνεις. Καλή δύναμη και καλές γιορτές. Σου εύχομαι όλα τα όνειρά σου να πραγματοποιηθούν.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Vivivi είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ .Καλές γιορτές και σε σένα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις.

Καλημέρα κορίτσι μου και χρόνια πολλά με υγεία!! Έχω περάσει αποβολές και σκεφτόμουν μήπως φταίω εγώ μήπως έκανα κάτι που δεν έπρεπε μήπως μήπως μήπως...δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, ήταν να γίνει και έγινε..Μη βασανίζεις άδικα τον εαυτό σου και του ρίχνεις ευθύνες μόνο κακό σου κάνεις.. Ξέρω οτι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις και προχώρα παρακάτω.. Σου εύχομαι σύντομα να έχεις μία τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Vivivi είπε:

Στην ηλικία των 40 μου συνέβη το εξής.Ειχα καθυστέρηση 1 βδομάδα ,χωρίς βέβαια να καταλάβω ότι είμαι έγκυος έτρεχα περίπου 5 χιλιόμετρα κάθε μέρα ,όπως επίσης έκανα και ποδήλατο σε καθημερινή βάση και κουβαλούσα και πολλά ψώνια από σούπερ μάρκετ και όλες τις δουλειές του σπιτιού.Μετα από λίγες μέρες κάνοντας όλα τα παραπάνω τρέξιμο κ
.τ.λ κάνω τεστ κύησης βγαίνει θετικό.Επισης η χοριακη διπλασιοζοταν ,εγώ ως πρώτη κύηση συνέχιζα έκανα τα ίδια δηλαδή ποδήλατο ψώνια κ.τλ.Την Τετάρτη βδομάδα είδαμε σάκο μου λένε ξαναελα σε 2 βδομάδες μήπως δούμε έμβρυο και καρδιακή λειτουργία.Τελοσπαντων σε αυτό το διάστημα έγινε το τελειωτικό θα έλεγα.Ηταν και καλοκαίρι και περπάτησα μέσα στον καύσωνα σχεδόν 6 χιλιόμετρα ,όταν γύρισα σπίτι είδα αίμα ροζ.Το βράδυ εκεί που κοιμόμουν ένιωσα ένα φρικτό πόνο στην κοιλιά .Έπειτα από αυτό ξαναπήγα για εξέταση και μου είπαν ότι κάτι δεν πάει καλά.Οι ερωτήσεις μου είναι 1) αυτόν ήταν αποκόλληση σάκου; Η εμβρυομητρικος θάνατος;2) κανένας δε μου είπε να πάρω προγεστερόνη η ότι είχα αποκόλληση η τέλος πάντων ότι κάτι συνέβη.Το αποτέλεσμα ήταν να αποβάλλω σπίτι την 8 βδομαδα αφού είχα πάει σε τουλάχιστον 5 γιατρούς να πάρω γνώμη.Απλα θεωρώ αρχικά υπεύθυνη εμένα που περπάτησα χιλιόμετρα μες στον καύσωνα και έκανα και ποδήλατο αλλά και υπεύθυνους τους γιατρούς που δε μου είπαν μετά από την μέρα που είδα το ροζ αιματακι να ξεκουραστώ στο κρεβάτι ,να πάρω προγεστερόνη κ.τλ.Εδω άλλες προσέχουν πολύ ,και τις λένε ξεκούραση και ξάπλα αν βγάλουν καφέ Υ Ρόζα υγρα.Οποτε πιστεύω ότι το έχασα κατά 70% από δική μου άγνοια και υπαιτιότητα και 30% εξαιτίας των γιατρών.Εγω τότε δεν ήξερα ούτε τι είναι προγεστερόνη ούτε τι είναι αποκόλληση κ.τλ.

Κορίτσι μου αρχικά Χρόνια πολλά !! Εύχομαι ο νέος χρόνος να απαλύνει τον πόνο μας. Έχουν περάσει 10 μέρες απο την ημέρα που πήγα στον γιατρό και δεν ακούσαμε πια την καρδούλα του μωρού μου. Και να σου πω ότι επειδή πριν από αυτό είχα μια βιοχημική πρόσεχα υπερβολικά πολύ. Πήγαινα στη δουλειά μου όπου είναι δουλειά γραφείου, διάβαζα για το μεταπτυχιακό μου και τέλος. Ούτε καν δουλειές δεν έκανα στο σπίτι. Υπερβολικό? Μπορεί ..  Δεν είχα ούτε αίμα ούτε πόνους ..τίποτα .. Μάλιστα τη μερα που το έμαθα είχα εμετό και όλα τα συμπτώματα τα οποία τα ειχα και για 3-4 μέρες μετά την απόξεση. Σε καμία περίπτωση μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Και εγώ που πρόσεχα σαν παλαβη το ίδιο αποτέλεσμα είχα. Συνεπώς ήταν να γίνει και έγινε. Ασφαλώς με πονάει και κλαίω καθημερινά, αλλά η φύση λένε οι γιατροί ξέρει καλύτερα.

Εύχομαι να γεμίσει η κοιλίτσα μας πολύ σύντομα και να είναι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσουμε μέσα στο 2023 τα μωράκια μας αγκαλιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Vivivi είπε:

Στην ηλικία των 40 μου συνέβη το εξής.Ειχα καθυστέρηση 1 βδομάδα ,χωρίς βέβαια να καταλάβω ότι είμαι έγκυος έτρεχα περίπου 5 χιλιόμετρα κάθε μέρα ,όπως επίσης έκανα και ποδήλατο σε καθημερινή βάση και κουβαλούσα και πολλά ψώνια από σούπερ μάρκετ και όλες τις δουλειές του σπιτιού.Μετα από λίγες μέρες κάνοντας όλα τα παραπάνω τρέξιμο κ
.τ.λ κάνω τεστ κύησης βγαίνει θετικό.Επισης η χοριακη διπλασιοζοταν ,εγώ ως πρώτη κύηση συνέχιζα έκανα τα ίδια δηλαδή ποδήλατο ψώνια κ.τλ.Την Τετάρτη βδομάδα είδαμε σάκο μου λένε ξαναελα σε 2 βδομάδες μήπως δούμε έμβρυο και καρδιακή λειτουργία.Τελοσπαντων σε αυτό το διάστημα έγινε το τελειωτικό θα έλεγα.Ηταν και καλοκαίρι και περπάτησα μέσα στον καύσωνα σχεδόν 6 χιλιόμετρα ,όταν γύρισα σπίτι είδα αίμα ροζ.Το βράδυ εκεί που κοιμόμουν ένιωσα ένα φρικτό πόνο στην κοιλιά .Έπειτα από αυτό ξαναπήγα για εξέταση και μου είπαν ότι κάτι δεν πάει καλά.Οι ερωτήσεις μου είναι 1) αυτόν ήταν αποκόλληση σάκου; Η εμβρυομητρικος θάνατος;2) κανένας δε μου είπε να πάρω προγεστερόνη η ότι είχα αποκόλληση η τέλος πάντων ότι κάτι συνέβη.Το αποτέλεσμα ήταν να αποβάλλω σπίτι την 8 βδομαδα αφού είχα πάει σε τουλάχιστον 5 γιατρούς να πάρω γνώμη.Απλα θεωρώ αρχικά υπεύθυνη εμένα που περπάτησα χιλιόμετρα μες στον καύσωνα και έκανα και ποδήλατο αλλά και υπεύθυνους τους γιατρούς που δε μου είπαν μετά από την μέρα που είδα το ροζ αιματακι να ξεκουραστώ στο κρεβάτι ,να πάρω προγεστερόνη κ.τλ.Εδω άλλες προσέχουν πολύ ,και τις λένε ξεκούραση και ξάπλα αν βγάλουν καφέ Υ Ρόζα υγρα.Οποτε πιστεύω ότι το έχασα κατά 70% από δική μου άγνοια και υπαιτιότητα και 30% εξαιτίας των γιατρών.Εγω τότε δεν ήξερα ούτε τι είναι προγεστερόνη ούτε τι είναι αποκόλληση κ.τλ.

Καλησπέρα κορίτσι μου κ καλές γιορτές. Στις δύο παλινδρομες που είχα πριν τον γιο μου,πρόσεχαν τρελά,ξεκουραζομουν,έπαιρνα προγεστερόνη,δεν είχα στάλα αίμα κ τα έχασα. Στην κόρη μου που δεν είχα ιδέα για την εγκυμοσύνη,είχα ένα νεογέννητο 5 μηνών,δεν καθόμουν στιγμή,κουβαλούσα ολόκληρο καρότσι με το μωρό πάνω σε άπειρα σκαλάκια,είχα καφέ ροζ αίμα(νόμιζα ήταν περίοδος) κι όμως το μωρό κρατήθηκε. Θα σου πω ότι ήταν για να γίνει. Σύντομα ξανά έγκυος εύχομαι ,με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...