Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια ποσό πρέπει να είναι η οιστραδιολη πριν την ετ για να είναι εντάξει ;

      Εμένα ήταν 1300 περίπου αλλα αυτό την ημέρα πριν την έναρξη προγεστερονησ. Δηλαδή 5-6 ημέρες πριν την ετ. Καλή επιτυχία να έχεις!!

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα, δε συμμετέχω στο φόρουμ αυτό γενικά, απλά είδα τυχαία το ποστ σου..ρωτα το γυναικολόγο σου για καλό και για κακό πριν κάνεις καθαρισμό γιατί γενικά οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν αφήνουν καθαρισμους στην εγκυμοσύνη! Και γενικά δουλειές στα δόντια που μπορεί να ανοίξουν πληγές αν δεν είναι πολύ απαραίτητες..

Μου είπε πως δεν υπάρχει προβλημα παρολα αυτά το ακυρωσα να το βάλω στο δευτερο τρίμηνο γιατί το έκλεισε η γραμματέας της οδοντιατρου κ δε τν εμπιστευομαι .και εγώ εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα σημασία μετά που το κατάλαβα της έστειλα μήνυμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anii είπε:

Μου είπε πως δεν υπάρχει προβλημα παρολα αυτά το ακυρωσα να το βάλω στο δευτερο τρίμηνο γιατί το έκλεισε η γραμματέας της οδοντιατρου κ δε τν εμπιστευομαι .και εγώ εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα σημασία μετά που το κατάλαβα της έστειλα μήνυμα. 

Καλύτερα να είμαστε λίγο υπερβολικες σε αυτή τη φάση γενικά, παρά να τρέχουμε.. μου έκανε λίγο εντύπωση, γιατί φαντάσου εμένα ο οδοντίατρος μου το είχε πει όταν πήρα να κλείσω ραντεβού, ότι γενικά οι γυναικολόγοι δεν αφήνουν, μετά είχα ρωτήσει το γυναικολόγο μου τότε... Και γενικά σε αυτή τη φάση να ρωτάς το γυναικολόγο σου για τα πάντα, ούτε καν άλλες εγκύους.. εμένα πχ στην εγκυμοσύνη δε με άφηνε ούτε ρονάλ για το μπούκωμα, ενώ την κολλητή μου, ο δικός της γυναικολόγος την άφηνε! Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο της εγκυμοσύνης!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LeneL είπε:

Καλύτερα να είμαστε λίγο υπερβολικες σε αυτή τη φάση γενικά, παρά να τρέχουμε.. μου έκανε λίγο εντύπωση, γιατί φαντάσου εμένα ο οδοντίατρος μου το είχε πει όταν πήρα να κλείσω ραντεβού, ότι γενικά οι γυναικολόγοι δεν αφήνουν, μετά είχα ρωτήσει το γυναικολόγο μου τότε... Και γενικά σε αυτή τη φάση να ρωτάς το γυναικολόγο σου για τα πάντα, ούτε καν άλλες εγκύους.. εμένα πχ στην εγκυμοσύνη δε με άφηνε ούτε ρονάλ για το μπούκωμα, ενώ την κολλητή μου, ο δικός της γυναικολόγος την άφηνε! Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο της εγκυμοσύνης!!!!!

Τον ρωτάω αγάπη μου και την αντιβίωση που ήθελε να μου δωσει Augmentin μου το επέτρεψε ο γυναικολογος αλλά τελικά είπε η οδοντίατρος να το παμε συντηρητικά με στοματικό διάλυμα.. Αλλά δε βλέπω και τρομερά αποτελέσματα η αλήθεια είναι αφου υπάρχει φλεγμονή στο φρονιμιτη.. Από το Σάββατο έως σήμερα.. Αντε να δουμε! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Anii είπε:

Τον ρωτάω αγάπη μου και την αντιβίωση που ήθελε να μου δωσει Augmentin μου το επέτρεψε ο γυναικολογος αλλά τελικά είπε η οδοντίατρος να το παμε συντηρητικά με στοματικό διάλυμα.. Αλλά δε βλέπω και τρομερά αποτελέσματα η αλήθεια είναι αφου υπάρχει φλεγμονή στο φρονιμιτη.. Από το Σάββατο έως σήμερα.. Αντε να δουμε! 

Υπομονή!!!! Μεγάλη ατυχία να σε βρει τώρα αυτό. Είναι από την εγκυμοσύνη τώρα αυτά τα περισσότερα.. θα κάνει μωρέ δουλίτσα και το στοματικό διάλυμα, ίσως πάρει λίγο παραπάνω, αλλά θα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , LeneL είπε:

Υπομονή!!!! Μεγάλη ατυχία να σε βρει τώρα αυτό. Είναι από την εγκυμοσύνη τώρα αυτά τα περισσότερα.. θα κάνει μωρέ δουλίτσα και το στοματικό διάλυμα, ίσως πάρει λίγο παραπάνω, αλλά θα κάνει!

Το ελπίζω , πηρα και της ίδιας σειράς μια οδοντόκρεμα για εγκυμοσύνη λένε είναι καλή να μη ματωνουν τα ουλα.. Είπα να προλαβω αυτό τουλάχιστον.. Όσο υπομονή και να κάνω να φάω δε μπορω 🤣 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νόμιζω είναι φυσιολογικές μιλα με το γιατρό σου ίσως χρειαστείς μαγνήσιο.. 

On 19/9/2023 at 7:56 ΜΜ, Lila ki είπε:

@Lila kiλυπάμαι πολύ ....να ξέρεις όμως δεν πρέπει να σε παίρνει από κάτω όλες οι γυναίκες σχεδόν  μέλλουσες μαμάδες είχαν μια παλινδρόμηση εστίασε στις καινούργιες προσπάθειες .έχω περάσει το ίδιο είναι βάναυσο ...

 

On 19/9/2023 at 7:56 ΜΜ, Lila ki είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου ! Συγνώμη που χάθηκα ! Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι καλα ! Αίμα και πάλι αίμα ! Το έμβρυο παλινδρόμησε ….. Δευτέρα θα κάνω απόξεση …. Τι να πω ! Μου έφερε χαρά το σύμπαν και μου την πήρε πίσω … δεν ξέρω που βρίσκω τόση δύναμη αλλά μέσα μου είμαι χίλια κομμάτια ! 

Δυστηχως!!! σε καταλαβαίνω έχω περάσει το ίδιο μην ανησυχείς θα περάσει προσπάθησε να το ξεπεράσεις ...θα δεις ότι θα έρθει σύντομα...συνήθως οι γυναίκες δεν μιλούν για τις κακές εγκυμοσύνες που είχαν η αποφεύγουν να λένε ότι έκανα εξωσωματική η άλλους τρόπους εκτός από φυσιολογική σύλληψη το θεωρούν ντροπή ...αυτά είναι κομπλεξικα εγώ όταν έπαθα την παλινδρόμηση το αντιμετώπισα και τελικά κατάλαβα ότι οι μισές γυναίκες το έχουν περάσει και όσο περνάει ο καιρός αυξάνεται το ποσοστό ...και αυτό επειδή το έλεγα και δεν το κρατούσα μεσα μου και οι αντιδράσεις τους ήταν σοκαριστικές αλλά έλα μου που μάθαινα όχι από τις ίδιες αλλά τυχαία από άλλους ότι κάποιες από αυτές που το έλεγα το είχαν περάσει ...και λέω μέσα μου ποσό κομπλεξικοτητα υπάρχει εδώ στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η προκατάληψη...προχωρά και μη μασάς ...και όπως λέει και μία φίλη μου γιατρός ...παιδί δεν μπορεί να κάνει μόνο αυτή που δε θέλει ♥️🎀

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Katerina P. είπε:

Κορίτσια οι μικρές κραμπουλες  στη μήτρα είναι φυσιολογικές στην αρχή της εγκυμοσύνης;; η και γενικα;;

Χωρίς να γνωρίζω προσωπικά, μια φίλη μου μού είπε ότι είχε κράμπες καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, dragonbox61 said:

Νόμιζω είναι φυσιολογικές μιλα με το γιατρό σου ίσως χρειαστείς μαγνήσιο.. 

 

Δυστηχως!!! σε καταλαβαίνω έχω περάσει το ίδιο μην ανησυχείς θα περάσει προσπάθησε να το ξεπεράσεις ...θα δεις ότι θα έρθει σύντομα...συνήθως οι γυναίκες δεν μιλούν για τις κακές εγκυμοσύνες που είχαν η αποφεύγουν να λένε ότι έκανα εξωσωματική η άλλους τρόπους εκτός από φυσιολογική σύλληψη το θεωρούν ντροπή ...αυτά είναι κομπλεξικα εγώ όταν έπαθα την παλινδρόμηση το αντιμετώπισα και τελικά κατάλαβα ότι οι μισές γυναίκες το έχουν περάσει και όσο περνάει ο καιρός αυξάνεται το ποσοστό ...και αυτό επειδή το έλεγα και δεν το κρατούσα μεσα μου και οι αντιδράσεις τους ήταν σοκαριστικές αλλά έλα μου που μάθαινα όχι από τις ίδιες αλλά τυχαία από άλλους ότι κάποιες από αυτές που το έλεγα το είχαν περάσει ...και λέω μέσα μου ποσό κομπλεξικοτητα υπάρχει εδώ στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η προκατάληψη...προχωρά και μη μασάς ...και όπως λέει και μία φίλη μου γιατρός ...παιδί δεν μπορεί να κάνει μόνο αυτή που δε θέλει ♥️🎀

Σε ευχαριστω πολύ !!! Πέρασε καιρός από τότε σωματικά έχω επανέλθει πλήρως φυσικά και ηθικά καθώς δεν άφησα να με πάρει από κάτω ! Μπαίνω εντατικά στην εξωσωματική περιμένω ενημέρωση από την εξωσωματικό ποτέ ξεκινάω !!! Όλα για καλό ! Έχει ο θεός για όλες μας ! Εγώ θα προσπαθήσω και ότι δώσει η Παναγία ! 

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


50 minutes ago, dragonbox61 said:

@Lila kiόλα θα πάνε τέλεια θ περιμένουμε νέα σου έχεις ξεκινήσει την προετοιμασία της εξωσωματικής?

Μόνο επαφή είχε με τον γιατρό που μου εξηγείσαι λίγο την κατάσταση μας τι γίνεται κλπ κλπ  … από την άλλη εβδομάδα  λογικά θα έχω περισσότερες λεπτομέρεια για το ποτέ θα ξεκινησω κλπ . Αμήν να είσαι καλα σε ευχαριστω πολύ ! Και σε σενα ολόψυχα σύντομα !

  • Ευχαριστώ 1
  • Καλή τύχη! 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τυχαία είδα τα όσα λέτε επειδή είμαι οδοντίατρος ο καθαρισμός όχι μόνο επιτρέπεται αλλά και επιβάλλεται στην εγκυμοσύνη! Η φλεγμονή των ούλων επηρεαζει τη συνολική υγεία μας, είναι πέρα για πέρα λάθος η οδηγία των γιατρών που ρωτήσατε και σας είπαν ότι απαγορεύεται (άντε ο γυναικολόγος αλλά ο οδοντίατρος είναι δυνατόν;;) καλύτερα να έχει περάσει το πρώτο τρίμηνο και εφόσον δε σας στρεσαρει φυσικά η διαδικασία, δε θα πας για καθαρισμό έγκυος αν τρέμεις τον οδοντίατρο εννοείται και αγχώνεσαι.. Για φρονιμίτη επειδή εμπλέκονται αναισθησίες αντιβιωσεις κτλ είμαστε πιο συντηρητικοί.. Με το καλό εύχομαι όλες να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά το 2024! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τυχαία είδα τα όσα λέτε επειδή είμαι οδοντίατρος ο καθαρισμός όχι μόνο επιτρέπεται αλλά και επιβάλλεται στην εγκυμοσύνη! Η φλεγμονή των ούλων επηρεαζει τη συνολική υγεία μας, είναι πέρα για πέρα λάθος η οδηγία των γιατρών που ρωτήσατε και σας είπαν ότι απαγορεύεται (άντε ο γυναικολόγος αλλά ο οδοντίατρος είναι δυνατόν;;) καλύτερα να έχει περάσει το πρώτο τρίμηνο και εφόσον δε σας στρεσαρει φυσικά η διαδικασία, δε θα πας για καθαρισμό έγκυος αν τρέμεις τον οδοντίατρο εννοείται και αγχώνεσαι.. Για φρονιμίτη επειδή εμπλέκονται αναισθησίες αντιβιωσεις κτλ είμαστε πιο συντηρητικοί.. Με το καλό εύχομαι όλες να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά το 2024! 

Καλησπερα και ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.. Για εξαγωγή φρονιμιτη ποτε είναι ιδανικό να βγει ;; σε ποια φάση της εγκυμοσύνης ; ή αφου γεννήσω ; εχω περιστεφανιτιδα ήδη με το στοματικό διάλυμα έχει αρχίσει και παιρνει πισω και καλυτερεύει μέρα με τη μέρα.. Πρώτη φορά μου δημιουργησε θέμα.. Πρέπει να περιμενω να δω αν θα υπάρξει ξανά αντίδραση ή παμε αμέσως για εξαγωγή. Γιατί η γιατρός μου είπε κατευθείαν εξαγωγή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Anii είπε:

Καλησπερα και ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.. Για εξαγωγή φρονιμιτη ποτε είναι ιδανικό να βγει ;; σε ποια φάση της εγκυμοσύνης ; ή αφου γεννήσω ; εχω περιστεφανιτιδα ήδη με το στοματικό διάλυμα έχει αρχίσει και παιρνει πισω και καλυτερεύει μέρα με τη μέρα.. Πρώτη φορά μου δημιουργησε θέμα.. Πρέπει να περιμενω να δω αν θα υπάρξει ξανά αντίδραση ή παμε αμέσως για εξαγωγή. Γιατί η γιατρός μου είπε κατευθείαν εξαγωγή 

Χωρίς να έχω εικόνα βέβαια αν είναι πολύ χαλασμένος πχ καλύτερα να βγεί, μετά το πρώτο τρίμηνο μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα αλλά για την εξαγωγή δε θα χρειαστεί ακτινογραφία; έχεις κάποια παλιά; γιατί η ακτινογραφία αντενδεικνυται σίγουρα.. Αν είναι μόνο περιστεφανίτιδα και υποχωρήσει με στοματικό διάλυμα και πολύ καλό βούρτσισμα μπορείς να περιμένεις και λίγο.. Αλλά εξαρτάται και από την κλινική εικόνα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Χωρίς να έχω εικόνα βέβαια αν είναι πολύ χαλασμένος πχ καλύτερα να βγεί, μετά το πρώτο τρίμηνο μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα αλλά για την εξαγωγή δε θα χρειαστεί ακτινογραφία; έχεις κάποια παλιά; γιατί η ακτινογραφία αντενδεικνυται σίγουρα.. Αν είναι μόνο περιστεφανίτιδα και υποχωρήσει με στοματικό διάλυμα και πολύ καλό βούρτσισμα μπορείς να περιμένεις και λίγο.. Αλλά εξαρτάται και από την κλινική εικόνα! 

Ακτινογραφία δεν υπάρχει.. Ίσως μάλλον περιμενω καθώς και πρωτη φορα με ενόχλησε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...