Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αιματολογικές εξετάσεις πηξης


Vivivi

Recommended Posts

Έχει ξεκινήσει κάποια αντιπηκτικες ενέσεις λόγω αιματολογικων για την πήξη αίματος που τις έδωσε ο γιατρός στην αρχή της εγκυμοσύνης;εννοώ σε περίπτωση που οι αιματολογικές για την πήξη αίματος d dimmers, ινωδογωνο,αντιθρομβινη iii ,appt δεν ήταν καλές χορήγησε αντιπηκτικες;η το αντίθετο αν ήταν καλές δεν έκρινε την έναρξη τους ακόμα και αν υπήρχε ιστορικό αποβολών κ.τλ.Η ερώτηση αφορά σε κοπέλες που δεν έχουν θρομβοφιλια αλλά υπάρχει ιστορικό αποβολών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Vivivi είπε:

Έχει ξεκινήσει κάποια αντιπηκτικες ενέσεις λόγω αιματολογικων για την πήξη αίματος που τις έδωσε ο γιατρός στην αρχή της εγκυμοσύνης;εννοώ σε περίπτωση που οι αιματολογικές για την πήξη αίματος d dimmers, ινωδογωνο,αντιθρομβινη iii ,appt δεν ήταν καλές χορήγησε αντιπηκτικες;η το αντίθετο αν ήταν καλές δεν έκρινε την έναρξη τους ακόμα και αν υπήρχε ιστορικό αποβολών κ.τλ.Η ερώτηση αφορά σε κοπέλες που δεν έχουν θρομβοφιλια αλλά υπάρχει ιστορικό αποβολών.

Καλησπέρα. Εγώ είμαι σε αναμονή των αποτελεσμάτων των εξετάσεων για θρομβοφιλια. Είχα μια βιοχημική και μια παλινδρομη και ο γιατρός ήταν κάθετος στην προληπτική λήψη φαρμάκων στην εγκυμοσύνη μου. Πλέον, μου είπε ακόμα και αν δεν δείξουν κάτι οι εξετάσεις, επειδή οι εξετάσεις που μπορούν να γίνουν είναι πολλές, όπως και οι μεταλλάξεις, σε επόμενη εγκυμοσύνη ίσως πάρω προληπτικά σαλοσπιρ ή ηπαρινη. Εσένα οι εξετάσεις σου τι έδειξαν αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο θρομβοφιλιας που είχα κάνει πέρυσι λόγω παλινδρομης κύησης δεν έδειξε κατι αλλά επειδή είμαι 42 μου είχε πει η αιματολογος να κάνω έστω και προληπτικά λόγω ηλικίας.Φετος που ξαναεμεινα έγκυος απεβαλλα στην 6 βδομάδα και δεν είχα προλάβει να τις ξεκινήσω.Βεβαια ο γυναικολόγος μου είχε δωσει μόνο προγεστερόνη.Τωρσ ψάχνομαι να δω τι έφταιξε.Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτά είναι χρωμοσομικες ανωμαλίες.Γενικω έχω μπερδευτεί γιατί ακούω από πολλές κοπέλες ότι με τις αντιπηκτικες κατάφεραν και έκαναν τα παιδάκια τους και ας μην είχαν θρομβοφιλια.

Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού με την αιματολογο για να της πω τι έγινε γιατί δεν είχα προλάβει να τη δω επειδή απεβαλλα νωρίς να δω τι θα μου πει να κάνω ώστε να μην ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vivivi είπε:

Το πακέτο θρομβοφιλιας που είχα κάνει πέρυσι λόγω παλινδρομης κύησης δεν έδειξε κατι αλλά επειδή είμαι 42 μου είχε πει η αιματολογος να κάνω έστω και προληπτικά λόγω ηλικίας.Φετος που ξαναεμεινα έγκυος απεβαλλα στην 6 βδομάδα και δεν είχα προλάβει να τις ξεκινήσω.Βεβαια ο γυναικολόγος μου είχε δωσει μόνο προγεστερόνη.Τωρσ ψάχνομαι να δω τι έφταιξε.Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτά είναι χρωμοσομικες ανωμαλίες.Γενικω έχω μπερδευτεί γιατί ακούω από πολλές κοπέλες ότι με τις αντιπηκτικες κατάφεραν και έκαναν τα παιδάκια τους και ας μην είχαν θρομβοφιλια.

Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού με την αιματολογο για να της πω τι έγινε γιατί δεν είχα προλάβει να τη δω επειδή απεβαλλα νωρίς να δω τι θα μου πει να κάνω ώστε να μην ξανασυμβεί.

Δεν είναι οι αντιπηκτικες η αιτία μιας επιτυχημένης εγκυμοσύνης όταν δεν έχεις θρομβοφιλια. 

Σίγουρα οι αποβολές του πρώτου τριμήνου και ιδίως σε γυναίκες άνω των 40 είναι οι χρωμοσομικες ανωμαλίες. 

Και εγώ έκανα εξέταση για τις 13  μεταλλάξεις για την θρομβοφιλια και από τις 13 , στις 7 είχα επισήμανση με μαύρο χρωμαυγιατι ήμουν ετεροζυγωτης και σε μία είμαι ομοζυγωτης. 

Ωστόσο έχω στο ιστορικό μου μια εγκυμοσύνη που προχωρούσε κανονικά μέχρι τον 5 μήνα χωρίς να έχω κάνει ποτέ καμία εξέταση. Απλά την διακόψαμε λόγω χρωμοσωμικων. 

Κάνε τις εξετάσεις σου αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιες κοπέλες απέβαλαν λόγω θρομβοφιλιας , ότι και εσύ έχεις το ίδιο θέμα. 

Η αιμστολογος μου είπε ότι δεν εκδηλώνουν όλοι θρομβοφιλια παρόλο που μπορεί να την έχουν. 

Σίγουρα όμως αν εντοπιστεί θέμα, ξεκινάς αγωγή.  Η γυναικολόγος μου , μου είπε ότι την αγωγή συνήθως την χορηγούν όταν ακούσουν καρδιά στο έμβρυο. 

Ορμονικές εξετάσεις έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Ορμονολογικες;εννοείται θυροειδή,προλακτίνη ήταν όλα ρυθμισμένα.Ισως όντως ήταν χρομοσωμικες ανωμαλίες.Απλα κάποιες κοπέλες με πολλές αποβολές με τις αντιπηκτικες τα κατάφεραν....ας μην είχαν θρομβοφιλια.Τωρα τι να πω ακούω πολλές απόψεις ,απλά εγώ το ψάχνω και θα πάω και σε άλλο γυναικολόγο και σε αιματολογο για να είμαι πιο σίγουρη Ίσως έχω κάποιο αυτοάνοσο που να μην το ξέρω,οπότε χρειάζεται να πάω και  σε ρευματολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, μπορείτε να ξεκινήσετε κάποιες βιταμίνες αν θέλετε και από εκεί και πέρα ηρέμησε και όλα θα έρθουν. 

Έχεις πολύ άγχος και μπορώ να το καταλάβω από τον τρόπο που γράφεις. 

Ψάχνεις να βρεις κάτι να φταίει ενώ δεν υπάρχει κάτι. 

Έτσι έψαχνα και εγώ άλλα τελικά ήταν τυχαίο. 

Όταν θα ηρεμήσεις τότε θα έρθει και το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα. Λοιπόν να σου πω και την δίκη μου ιστορία. 
Είχα κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για θρομβοφιλια καθώς η εγκυμοσύνη μου ήταν από εξωσωματική. Δυστυχώς στις 33 εβδομάδες το έχασα από κεντρική αποκόλληση( τις αντιπηκτικές τις έκανα το πρώτο τρίμηνο και επερνα μόνο ασπιρίνη). Τυχαίο γεγονός μου είπαν. 
εμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη και είμαι στην 33η εβδομάδα τώρα και προληπτικά λόγο ιστορικού κάνω αντιπικτικες από την πρώτη μέρα που έμαθα για την εγκυμοσύνη όπως επίσης παίρνω και ασπιρίνη.  
 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...