Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

1 hour ago, Athene είπε:

Με το καλό!!

 

Κορίτσια πώς είστε από συμπτώματα; Εγώ χάλια, έχω τρομερή ναυτία και στομαχόπονο, πεινάω, αλλά δεν μπορώ να φάω. Εσείς πώς είστε; Και τι σας ανακουφίζει στις ναυτίες;

Με το καλό σε όλες ! 
 Εγώ ήμουν κατά 90% σίγουρη ότι ήμουν γιατί είχε πρηστεί το στήθος μου από πολύ νωρίς και είχα πολύ ελαφριά πονάκια περιόδου . 
Από συμπτώματα έχω ότι πονάει η μέση μου  ναυτία και κάτι ψιλό αναγούλες οταν έχω φάει αλλά μετά ξανά πεινάω 😂 

Επισης έχω μια ερώτηση . Τελευταία περίοδος 15/1 με κύκλο 31 ημερών . Χθες 14/2 31η μέρα του κύκλου όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα χοριακη 148,70 . Έχω μπερδευτεί , σε ποια εβδομάδα είμαι ; Η γιατρός του ΙΚΑ μου είπε ότι ακόμη είναι νωρίς , ότι δεν έχω ακόμη καθυστέρηση 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 56 λεπτά , elen98 είπε:

Με το καλό σε όλες ! 
 Εγώ ήμουν κατά 90% σίγουρη ότι ήμουν γιατί είχε πρηστεί το στήθος μου από πολύ νωρίς και είχα πολύ ελαφριά πονάκια περιόδου . 
Από συμπτώματα έχω ότι πονάει η μέση μου  ναυτία και κάτι ψιλό αναγούλες οταν έχω φάει αλλά μετά ξανά πεινάω 😂 

Επισης έχω μια ερώτηση . Τελευταία περίοδος 15/1 με κύκλο 31 ημερών . Χθες 14/2 31η μέρα του κύκλου όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα χοριακη 148,70 . Έχω μπερδευτεί , σε ποια εβδομάδα είμαι ; Η γιατρός του ΙΚΑ μου είπε ότι ακόμη είναι νωρίς , ότι δεν έχω ακόμη καθυστέρηση 

 

Πράγματι έτσι είναι, είσαι πολύ νωρίς ακόμα. Αυτό που έχει σημασία είναι ανά 2 24ωρά να διπλασιάζεται η χοριακή, φαντάζομαι ότι σου έχει πει να την ελέγξεις πάλι σε 2 μέρες. Τις εβδομάδες τις υπολογίζουν με βάση την ημέρα της τελευταίας σου περίοδο, άρα είσαι 4 εβδομάδων.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Πράγματι έτσι είναι, είσαι πολύ νωρίς ακόμα. Αυτό που έχει σημασία είναι ανά 2 24ωρά να διπλασιάζεται η χοριακή, φαντάζομαι ότι σου έχει πει να την ελέγξεις πάλι σε 2 μέρες. Τις εβδομάδες τις υπολογίζουν με βάση την ημέρα της τελευταίας σου περίοδο, άρα είσαι 4 εβδομάδων.  

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Ναι μου είπε σε 48 ώρες ότι πρέπει να έχει διπλασιαστεί . 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και εγώ τα ίδια έχω, ναυτία, πείνα και αναγούλα, εμένα με βοηθάει λίγο η μπανάνα χαχαχσ, κατά τα άλλα όταν τρώω μετά δυσκολεύεται να ηρεμήσει το στομάχι μου! 

Με το καλό!! 😊

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!6η εβδομάδα κύησης κ για εμάς!! Χοριακη θετική πηγαμε είδαμε έμβρυο κ σάκο κ 1η του μήνα πάμε ξανά γιατρό για καρδιά!!!είναι το δεύτερο παιδάκι μας το πρώτο είναι 14μηνων τώρα! Αχ να δω πως θα τα φέρω βόλτα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια , να σας ρωτήσω έχει καμία απο εσάς ενοχλήσεις στο στομάχι ( φούσκωμα, αναγούλα, κτλ.) Βασανίζομαι αυτές τις μέρες και ιδικά σήμερα και δεν ξέρω τι να κάνω! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΚατεριναΓ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , να σας ρωτήσω έχει καμία απο εσάς ενοχλήσεις στο στομάχι ( φούσκωμα, αναγούλα, κτλ.) Βασανίζομαι αυτές τις μέρες και ιδικά σήμερα και δεν ξέρω τι να κάνω! 

Καλημέρα Κατερίνα. Εγώ υποφέρω από το στομάχι μου. Έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι ξαπλωμένη είναι πιο έντονη η δυσφορία. Επίσης, θέλει φαγητό και όχι άδειο στομάχι, ακόμη και με αναγουλες. Εμένα πάντως μου πρότεινε ο γιατρός μου μια σόδα συγκεκριμένης μάρκας και με έχει βοηθήσει πολύ στα στομαχικά μου. Επίσης τρώω και μαστίχα Χίου. Έχεις δοκιμάσει κανένα "γιατροσόφι" από όσα κυκλοφορούν;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα κάποιο γιατροσόφι λόγο που δεν ξέρω αν κάνει καλό η όχι, για χαμομηλάκι σκέφτομαι να δοκιμάσω, ευχαριστώ για την απάντηση, θα ρωτήσω και εγώ τον γιατρό μου κ βλέπουμε!! 🙂😊

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ΚατεριναΓ είπε:

Καλημέρα, η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα κάποιο γιατροσόφι λόγο που δεν ξέρω αν κάνει καλό η όχι, για χαμομηλάκι σκέφτομαι να δοκιμάσω, ευχαριστώ για την απάντηση, θα ρωτήσω και εγώ τον γιατρό μου κ βλέπουμε!! 🙂😊

Καλημέρα! Μέχρι στιγμής καλά πάω μόνο δύο τρεις αναγουλες κ καούρες αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν χάλια με βοηθούσε πολύ τσίχλα μέντας γιατί οι άλλες με αηδίαζαν κ παξυμαδακια με λίγο τυράκι να μαζεύουν τα υγρά.αλλα είχα περάσει δύσκολα έως κ τη γέννα μόνο προς το τέλος ο γιατρός σαν τελευταία λύση Μ έδωσε ένα χάπι. Τώρα στο δεύτερο θα δούμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι και ψάχνω για κάποιον καλό γυναικολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά να μπορώ να τον επισκεφτώ σε εξωτερικό ιατρείο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Μαρία Φι. είπε:

Γεια σας, και εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι και ψάχνω για κάποιον καλό γυναικολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά να μπορώ να τον επισκεφτώ σε εξωτερικό ιατρείο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό;

Καλησπέρα, με το καλό! Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! 6+1 βδομαδες σήμερα με πητ 16/10!! Περιμένουμε το δεύτερο μωράκι μας και με πολύ άγχος περιμένουμε την Παρασκευή για τον πρώτο υπέρηχο! 

Κορίτσια έχω λίγο αγχωθεί και θα ήθελα τη γνώμη σας! Σήμερα το μεσημέρι όταν γύρισα από τη δουλειά έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης και η γραμμή, μου φαίνεται λιγότερη έντονη από το τεστ της προηγούμενης βδομάδας.. 😕

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια . Έχω αγχωθεί λίγο 

έκλεισα την ίδια ημερα που είχα θετική χοριακη πρωινο ραντεβού στο νοσοκομειο ελενα . Σημερα ειμαι 5 εβδομάδων +1 γιατί το ανακάλυψα πολύ  νωρις. Το θέμα είναι ότι το ραντεβού μου είναι στις 7 Μαρτίου .Θα είμαι 7 εβδομάδων ακριβώς . , να πάω νωρίτερα σε εξωτερικό γιατρο να αρχίζω σιγά σιγά ; πως σας φαίνεται ;Γίνεται να πάω να ανοίξω καρτέλα από τώρα ;
εσείς  σε ποια εβδομάδα πήγατε πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο ; 
 

συγχωρεστε με γιατί δεν ξέρω , στην 1η εγκυμοσύνη πήγαινα σε εξωτερικό γιατρο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...