Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

πρίν από 50 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ερώτηση προς τις θηλάζουσες μανούλες! Τι φαγητά σας απαγόρευσαν να τρώτε για όσο θηλάζετε η μαία κ ο παιδίατρος σας;;

Καλημέρα σου, αρχικά δεν μας απαγόρευσε κάτι, μας έχουν πει ότι εάν υπάρξει κάτι που τον ενοχλεί και διαπιστωθεί με πολλά αέρια, ή βλέννα ή αίμα στα κακά του τότε να περιοριστεί αυτό. Μας έχουν πει να προσέχουμε τα όσπρια και να μην καταναλώνω πολλές μερίδες μέσα στην ημέρα σε γαλακτοκομικά και ίνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα σου, αρχικά δεν μας απαγόρευσε κάτι, μας έχουν πει ότι εάν υπάρξει κάτι που τον ενοχλεί και διαπιστωθεί με πολλά αέρια, ή βλέννα ή αίμα στα κακά του τότε να περιοριστεί αυτό. Μας έχουν πει να προσέχουμε τα όσπρια και να μην καταναλώνω πολλές μερίδες μέσα στην ημέρα σε γαλακτοκομικά και ίνες.

Ρε κορίτσια και μένα μου είπαν με προσοχή τα όσπρια αλλά ο παιδίατρος μου είπε να μην τρώω καθόλου πράσινα πχ λάχανο μαρούλι αρακά μπρόκολο κουνουπίδι, και πραγματικά απορώ, για όσο θηλάζω δεν θα τρώω σαλάτα;! Δλδ μόνο μακαρόνια και κρέας θα τρώω;! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Ρε κορίτσια και μένα μου είπαν με προσοχή τα όσπρια αλλά ο παιδίατρος μου είπε να μην τρώω καθόλου πράσινα πχ λάχανο μαρούλι αρακά μπρόκολο κουνουπίδι, και πραγματικά απορώ, για όσο θηλάζω δεν θα τρώω σαλάτα;! Δλδ μόνο μακαρόνια και κρέας θα τρώω;! 

Κρίμα είναι να αποκλείουμε φαγητά χωρίς να υπάρχει λόγος. Μόνο με τη δοκιμή θα ξέρεις αν πειράζει ή όχι το μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Athene είπε:

Κρίμα είναι να αποκλείουμε φαγητά χωρίς να υπάρχει λόγος. Μόνο με τη δοκιμή θα ξέρεις αν πειράζει ή όχι το μωρό. 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή κ εγώ αυτό ξέρω, έφαγα αρακά κ η μικρή δεν είχε τίποτα το συνταρακτικό για να πω ότι πρέπει να τον αποκλείσω.. απλά ήθελα να δω τι κάνετε και οι υπόλοιπες.. δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι γυναίκες που θηλάζουν 18 και 20 μήνες δεν τρώνε τα συγκεκριμένα φαγητά..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Ρε κορίτσια και μένα μου είπαν με προσοχή τα όσπρια αλλά ο παιδίατρος μου είπε να μην τρώω καθόλου πράσινα πχ λάχανο μαρούλι αρακά μπρόκολο κουνουπίδι, και πραγματικά απορώ, για όσο θηλάζω δεν θα τρώω σαλάτα;! Δλδ μόνο μακαρόνια και κρέας θα τρώω;! 

Θεωρώ ότι είναι λίγο υπερβολικό να αποκλείουμε τροφές χωρίς να ξέρουμε εάν τελικά τον πειράζουν. Εγώ προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι το σπανάκι μας ενοχλεί όποτε έχω περιορίσει αυτό, αλλά τα υπόλοιπα λαχανικά τα τρώω καθημερινά. Η περίοδος αυτή είναι αρκετά σημαντική και θα πρέπει η διατροφή μας να είναι πλούσια. Υπάρχει ο εθνικός διατροφικός οδηγός για γυναίκες εγκύους και θηλάζουσες από το υπουργείο υγείας μπορείς να τον βρεις και να το διαβάσεις, δεν συστήνεται η απαγόρευση τροφών από την αρχή εκτός και εάν υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι επειδή κ εγώ αυτό ξέρω, έφαγα αρακά κ η μικρή δεν είχε τίποτα το συνταρακτικό για να πω ότι πρέπει να τον αποκλείσω.. απλά ήθελα να δω τι κάνετε και οι υπόλοιπες.. δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι γυναίκες που θηλάζουν 18 και 20 μήνες δεν τρώνε τα συγκεκριμένα φαγητά..

Καλέ τι λες?  αυτά δεν τα κόβεις για πάντα τους πρώτους τρεις μήνες που είναι νεογέννητο Κ έχει κολικούς Κ είναι πολύ ευαίσθητο. Από 6 μηνών θα τρώνε Κ αυτά λαχανικά Κ μπρόκολο Κ όλα . Τώρα που είναι ακόμα πολύ ευαίσθητο λίγη κοινή λογική να υπάρχει στις οδηγίες. Είναι δυνατόν να δίνεις στο παιδί 1 χρόνου να τρώει τα πάντα Κ να μην τα τρως εσύ? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Θεωρώ ότι είναι λίγο υπερβολικό να αποκλείουμε τροφές χωρίς να ξέρουμε εάν τελικά τον πειράζουν. Εγώ προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι το σπανάκι μας ενοχλεί όποτε έχω περιορίσει αυτό, αλλά τα υπόλοιπα λαχανικά τα τρώω καθημερινά. Η περίοδος αυτή είναι αρκετά σημαντική και θα πρέπει η διατροφή μας να είναι πλούσια. Υπάρχει ο εθνικός διατροφικός οδηγός για γυναίκες εγκύους και θηλάζουσες από το υπουργείο υγείας μπορείς να τον βρεις και να το διαβάσεις, δεν συστήνεται η απαγόρευση τροφών από την αρχή εκτός και εάν υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα. 

Τα έχω διαβάσει και η μαία μου έχει πει ακριβώς αυτά που μου λες Εσυ.. απλά δεν καταλαβαίνω Γτ οι περιορισμοί από τον παιδίατρο.. εγώ πάντως από ότι έχω φάει κ πιει αυτό που είδα ότι την πείραξε ήταν ένας καπουτσίνο που ήπια πρωί και της δημιούργησε υπερένταση για αρκετές ώρες, παρόλο που καθημερινά πίνω ελληνικό και δεν την είχε πιάσει τίποτα…

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Τα έχω διαβάσει και η μαία μου έχει πει ακριβώς αυτά που μου λες Εσυ.. απλά δεν καταλαβαίνω Γτ οι περιορισμοί από τον παιδίατρο.. εγώ πάντως από ότι έχω φάει κ πιει αυτό που είδα ότι την πείραξε ήταν ένας καπουτσίνο που ήπια πρωί και της δημιούργησε υπερένταση για αρκετές ώρες, παρόλο που καθημερινά πίνω ελληνικό και δεν την είχε πιάσει τίποτα…

Ούτε και εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Πάντως από παιδίατρο σε παιδίατρο υπάρχει μεγάλη διαφορά ως προς τις συστάσεις. Ο μεγάλος χαμός γίνεται όταν γίνεται εισαγωγή των στερεών τροφών. Υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός για βρέφη και παιδιά ως προς την εισαγωγή των τροφών. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2023 at 5:00 ΜΜ, Νατασα1992 είπε:

Τα έχω διαβάσει και η μαία μου έχει πει ακριβώς αυτά που μου λες Εσυ.. απλά δεν καταλαβαίνω Γτ οι περιορισμοί από τον παιδίατρο.. εγώ πάντως από ότι έχω φάει κ πιει αυτό που είδα ότι την πείραξε ήταν ένας καπουτσίνο που ήπια πρωί και της δημιούργησε υπερένταση για αρκετές ώρες, παρόλο που καθημερινά πίνω ελληνικό και δεν την είχε πιάσει τίποτα…

Οι περιορισμοί έρχονται από έλλειψη ενημέρωσης! Αυτές οι οδηγίες υπήρχαν παλιά και κάποιοι παιδίατροι δεν τις έχουν αναθεωρήσει... Μόνο με την παρατήρηση αποκλείσεις φαγητά, όχι προληπτικά! Αλλιώς ζήτω που καήκαμε 😂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!! Τι κάνετε πώς τα πάτε;!

Εμείς χθες κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο , κλάψαμε αρκετά ήταν και η ώρα να φάει μαζί ! Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάποια παρενέργεια ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 28/11/2023 at 2:30 ΜΜ, Nadiaki είπε:

Καλησπέρα σας!! Τι κάνετε πώς τα πάτε;!

Εμείς χθες κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο , κλάψαμε αρκετά ήταν και η ώρα να φάει μαζί ! Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάποια παρενέργεια ! 

Καλησπέρα σου, εμείς θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο στις 10/12, καλό μήνα κιόλας.

Με ποια ξεκινήσατε; Μακάρι να μην έχετε καμιά παρενέργεια! Εδώ μεγαλώνουμε και βγαίνουμε βολτούλες να εκμεταλλευτούμε τον όμορφο καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα! Εμείς εμβόλιο θα κάνουμε αρχές του νέου έτους γιατί 2 μηνών γίνεται τα Χριστούγεννα.

Σήμερα κλείσαμε 40 ημερών και η κατάσταση είναι κάπως απελπιστική θα έλεγα. Εξακολουθεί να μην κοιμάται πουθενά αλλού εκτός από την αγκαλιά μου, μέρα νύχτα. Μόλις την ακουμπήσω στο λίκνο ξυπναει και κλαίει. Και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Χτες παρακολούθησα ένα σεμινάριο ύπνου να δω τι μπορώ να κάνω. Κατάφερα να την κοιμησω στο λίκνο της αλλά ξυπνούσε ανά 5 λεπτά και ξανά από την αρχή. Μέχρι που κουράστηκα και εγώ και κυρίως το μωρό. Φοβήθηκα μην πάθει υπερένταση οπότε ξανά μανα αγκαλιά. 

Και η ψυχολογία μου λόγω αυτού χαλια. Δεν χαίρομαι το μωράκι μου, έχω μόνιμο άγχος και νεύρα από την αϋπνία. Ειδικά μόλις βραδιάζει το άγχος γίνεται ακόμα μεγαλύτερο καθώς δεν μπορώ να ξεκουραστώ σε ημικαθιστη θέση με το μωρό μου αγκαλιά όλη νύχτα. Καταλήγω πολύ συχνά να κλαίω και να ψάχνω συνέχεια για τρόπους να φτιάξω το θέμα αυτό. 

Αν λείπει ο άντρας μου από το σπίτι είμαι καθηλωμένη σε έναν καναπέ να την κρατάω αγκαλιά και ούτε να φάω δεν μπορώ ούτε να πάω τουαλέτα. Φυσικά δεν είμαι της άποψης να την αφήσω να κλάψει σε τέτοια ηλικία που είναι ακόμα βρέφος. Καταλαβαίνω ότι με έχει ανάγκη και όλα αυτά που έχουμε ξαναπεί λίγα μηνύματα πιο πριν, αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια, έτσι είναι και εσάς τα μωράκια σας; Δεν γίνεται να μην μπορω να την αφήσω έστω για έναν ύπνο τη μέρα ή τη νύχτα στο λίκνο της..... Έχω απελπιστει αλήθεια και όλο αυτό αρχίζει να φέρνει εκνευρισμό ανάμεσα σε εμένα και τον σύζυγό, κάτι που επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Ellimn είπε:

Καλησπέρα και καλό μήνα! Εμείς εμβόλιο θα κάνουμε αρχές του νέου έτους γιατί 2 μηνών γίνεται τα Χριστούγεννα.

Σήμερα κλείσαμε 40 ημερών και η κατάσταση είναι κάπως απελπιστική θα έλεγα. Εξακολουθεί να μην κοιμάται πουθενά αλλού εκτός από την αγκαλιά μου, μέρα νύχτα. Μόλις την ακουμπήσω στο λίκνο ξυπναει και κλαίει. Και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Χτες παρακολούθησα ένα σεμινάριο ύπνου να δω τι μπορώ να κάνω. Κατάφερα να την κοιμησω στο λίκνο της αλλά ξυπνούσε ανά 5 λεπτά και ξανά από την αρχή. Μέχρι που κουράστηκα και εγώ και κυρίως το μωρό. Φοβήθηκα μην πάθει υπερένταση οπότε ξανά μανα αγκαλιά. 

Και η ψυχολογία μου λόγω αυτού χαλια. Δεν χαίρομαι το μωράκι μου, έχω μόνιμο άγχος και νεύρα από την αϋπνία. Ειδικά μόλις βραδιάζει το άγχος γίνεται ακόμα μεγαλύτερο καθώς δεν μπορώ να ξεκουραστώ σε ημικαθιστη θέση με το μωρό μου αγκαλιά όλη νύχτα. Καταλήγω πολύ συχνά να κλαίω και να ψάχνω συνέχεια για τρόπους να φτιάξω το θέμα αυτό. 

Αν λείπει ο άντρας μου από το σπίτι είμαι καθηλωμένη σε έναν καναπέ να την κρατάω αγκαλιά και ούτε να φάω δεν μπορώ ούτε να πάω τουαλέτα. Φυσικά δεν είμαι της άποψης να την αφήσω να κλάψει σε τέτοια ηλικία που είναι ακόμα βρέφος. Καταλαβαίνω ότι με έχει ανάγκη και όλα αυτά που έχουμε ξαναπεί λίγα μηνύματα πιο πριν, αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια, έτσι είναι και εσάς τα μωράκια σας; Δεν γίνεται να μην μπορω να την αφήσω έστω για έναν ύπνο τη μέρα ή τη νύχτα στο λίκνο της..... Έχω απελπιστει αλήθεια και όλο αυτό αρχίζει να φέρνει εκνευρισμό ανάμεσα σε εμένα και τον σύζυγό, κάτι που επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία μου...

Κορίτσι μου πρέπει να αποδέκτεις ότι πλέον έχεις παιδί Κ όλα αυτά είναι μια φυσική διαδικασία απολύτως φυσιολογική τα σεμινάρια είναι για μεγάλα μωρά όχι για νεογέννητα . Το κλάμα Κ τα νεύρα είναι από τις ορμόνες τις γέννας . Προσπάθησε να αποδεχτείς ότι όλη οι άνθρωποι ακριβώς σε αυτή την φάση περνάνε την ίδια διαδικασία . Είσαι μαμά πλέον αποδεξου την κούραση σαν φίλη σου . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ellimn είπε:

Καλησπέρα και καλό μήνα! Εμείς εμβόλιο θα κάνουμε αρχές του νέου έτους γιατί 2 μηνών γίνεται τα Χριστούγεννα.

Σήμερα κλείσαμε 40 ημερών και η κατάσταση είναι κάπως απελπιστική θα έλεγα. Εξακολουθεί να μην κοιμάται πουθενά αλλού εκτός από την αγκαλιά μου, μέρα νύχτα. Μόλις την ακουμπήσω στο λίκνο ξυπναει και κλαίει. Και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Χτες παρακολούθησα ένα σεμινάριο ύπνου να δω τι μπορώ να κάνω. Κατάφερα να την κοιμησω στο λίκνο της αλλά ξυπνούσε ανά 5 λεπτά και ξανά από την αρχή. Μέχρι που κουράστηκα και εγώ και κυρίως το μωρό. Φοβήθηκα μην πάθει υπερένταση οπότε ξανά μανα αγκαλιά. 

Και η ψυχολογία μου λόγω αυτού χαλια. Δεν χαίρομαι το μωράκι μου, έχω μόνιμο άγχος και νεύρα από την αϋπνία. Ειδικά μόλις βραδιάζει το άγχος γίνεται ακόμα μεγαλύτερο καθώς δεν μπορώ να ξεκουραστώ σε ημικαθιστη θέση με το μωρό μου αγκαλιά όλη νύχτα. Καταλήγω πολύ συχνά να κλαίω και να ψάχνω συνέχεια για τρόπους να φτιάξω το θέμα αυτό. 

Αν λείπει ο άντρας μου από το σπίτι είμαι καθηλωμένη σε έναν καναπέ να την κρατάω αγκαλιά και ούτε να φάω δεν μπορώ ούτε να πάω τουαλέτα. Φυσικά δεν είμαι της άποψης να την αφήσω να κλάψει σε τέτοια ηλικία που είναι ακόμα βρέφος. Καταλαβαίνω ότι με έχει ανάγκη και όλα αυτά που έχουμε ξαναπεί λίγα μηνύματα πιο πριν, αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια, έτσι είναι και εσάς τα μωράκια σας; Δεν γίνεται να μην μπορω να την αφήσω έστω για έναν ύπνο τη μέρα ή τη νύχτα στο λίκνο της..... Έχω απελπιστει αλήθεια και όλο αυτό αρχίζει να φέρνει εκνευρισμό ανάμεσα σε εμένα και τον σύζυγό, κάτι που επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία μου...

Προσπάθησε να βρεις άλλους τρόπους, και εμένα έχει τις τελευταίες μέρες πονακια και μόνο στην αγκαλιά ηρεμεί και πολλες φορές δε μπορώ ούτε να καθησω, θέλει να κοβω βόλτες όρθια. Αλλά δοκιμάζω ότι μπορώ, προς το παρόν αυτό που δουλεύει μες στη μέρα είναι οταν αποκοιμιεται να τον βάζω στο καροτσι στη κουζίνα με αναμμένο τον απορροφητηρα και παραμένει ηρεμος. Επίσης ενω στη μέρα προσπαθώ να του δινω μόνο δικό μου γάλα, το βράδυ για να κοιμηθω έστω ένα 3ωρο του δινω ένα μπουκάλι φόρμουλα που είναι πιο βαρυ και ξεραινεται. Τι να πω,  κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Με παρηγορεί πολύ να ξέρω ότι περνάνε και άλλες μανουλες παρόμοιες καταστάσεις. Δεν με νοιάζει η δική μου αϋπνία και κούραση ειλικρινά, μην παρεξηγηθω. Στεναχωριέμαι και κλαίω πολύ συχνά γιατί νιώθω ότι κάνω κάτι λάθος και φταίω εγω για όλο αυτό. Και κυρίως δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί το κοριτσάκι μου. Γιατί το να την βάζω στο λίκνο 30 φορές και να ξυπνάει άλλες τόσες μέσα σε 2ωρες σιγουρα δεν είναι κάτι που θα εξασφαλίσει ένα ξεκούραστο και χαρούμενο μωρό.

Να συνεχισω να προσπαθώ ή να το αφήσω μέχρι να κλείσει το πρώτο τρίμηνο; Είναι βρεφακι και το λιγότερο που θέλω είναι να του στερω οσα έχει ανάγκη (είμαι αγχωδης και ενοχική βλέπετε). Η παιδίατρος μου πρότεινε να δώσω φόρμουλα το βράδυ μήπως και κοιμηθεί στο λίκνο της αλλά δεν το βλέπω σαν λύση το να την μπουκωσω για να "ναρκωθει". Γιατί αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημα, απλά θα το κουκουλωσει. Εννοείται δεν κρίνω καμία μανούλα που επιλέγει αυτή τη λύση!!! Απλά εκφράζω το πώς το βλέπω εγώ.

Ουσιαστικά ψάχνω μια λύση τοσο για να κοιμηθώ εγώ ηρεμη, όσο για να είναι και το μωράκι μου χαρούμενο και να παίρνει όσα έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...