Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Χρόνια πολλά καλη χρόνια να έχετε με υγεία και ότι ποθείτε ! Τι κάνετε ; πώς είναι τα κουτσουνελια σας; 

Εμείς μεγαλώνουμε κάναμε κ το 2ο εμβόλιο ! Είχαμε κάτι μέρες που αρνιόταν να φάει πολύ και μου φάνηκε ότι την φαγουριζαν τα ούλα της ! Είναι δυνατόν τόσο νωρίς ;

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Να χαίρεστε το μωράκι σας! Νομίζω είναι λίγο νωρίς για τα δοντάκια αλλά καλύτερα ρωτά τον παιδίατρο μήπως σου δώσει κανένα τζελ… εμένα η μικρή, θα γίνει τριών μηνών την Κυριακή, μου κάνει απίστευτα νούμερα με το φαγητό… βασικά δεν τρώει ρε κορίτσια.. ακόμα τρώει γύρω στα 90μλ είτε την ταΐσω στο τρίωρο είτε την αφήσω πέντε ώρες νηστική.. με αέρα κοπανιστό θα μεγαλώσει αυτό το μικρό.. Αγχώνομαι κιόλας Γτ ο μικρός σε αυτή την ηλικία εκτός ότι είχε πάρει πολύ περισσότερο βάρος, έτρωγε 180 και με το ζόρι φτάναμε τις τέσσερις ώρες, πεινούσε πολύ.. δυστυχώς κάθομαι και συγκρίνω τα παιδιά 😕

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/1/2024 at 1:49 ΜΜ, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Να χαίρεστε το μωράκι σας! Νομίζω είναι λίγο νωρίς για τα δοντάκια αλλά καλύτερα ρωτά τον παιδίατρο μήπως σου δώσει κανένα τζελ… εμένα η μικρή, θα γίνει τριών μηνών την Κυριακή, μου κάνει απίστευτα νούμερα με το φαγητό… βασικά δεν τρώει ρε κορίτσια.. ακόμα τρώει γύρω στα 90μλ είτε την ταΐσω στο τρίωρο είτε την αφήσω πέντε ώρες νηστική.. με αέρα κοπανιστό θα μεγαλώσει αυτό το μικρό.. Αγχώνομαι κιόλας Γτ ο μικρός σε αυτή την ηλικία εκτός ότι είχε πάρει πολύ περισσότερο βάρος, έτρωγε 180 και με το ζόρι φτάναμε τις τέσσερις ώρες, πεινούσε πολύ.. δυστυχώς κάθομαι και συγκρίνω τα παιδιά 😕

Καλησπέρα !! Κ εμένα έχει κολλήσει στα 120 μλ και αυτό με το ζόρι κάνουμε πόση ώρα να φάει.. το ίδιο είτε στις 3.30 ώρες είτε στις 6 την ίδια ποσότητα θα μου πιει ! Εμένα είναι  το πρώτο παιδάκι και δεν έχω να συγκρίνω , αλλά ακούω αλλά παιδάκια να πίνουν πολύ και απορώ ! Τι βάρος έχει εσένα η μικρή ; αν πάντως παίρνει βάρος πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα ίσως δεν είναι από τα πολύ φαγανα παιδάκια ! 

Εγώ αντλούσα γάλα και έδινα και συμπλήρωμα και πλέον δίνω μόνο ξένο και που κ που ένα δικό μου γεύμα όταν καταφέρνω να βγάλω γάλα γιατί κόβεται .. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Καλησπέρα !! Κ εμένα έχει κολλήσει στα 120 μλ και αυτό με το ζόρι κάνουμε πόση ώρα να φάει.. το ίδιο είτε στις 3.30 ώρες είτε στις 6 την ίδια ποσότητα θα μου πιει ! Εμένα είναι  το πρώτο παιδάκι και δεν έχω να συγκρίνω , αλλά ακούω αλλά παιδάκια να πίνουν πολύ και απορώ ! Τι βάρος έχει εσένα η μικρή ; αν πάντως παίρνει βάρος πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα ίσως δεν είναι από τα πολύ φαγανα παιδάκια ! 

Εγώ αντλούσα γάλα και έδινα και συμπλήρωμα και πλέον δίνω μόνο ξένο και που κ που ένα δικό μου γεύμα όταν καταφέρνω να βγάλω γάλα γιατί κόβεται .. 

Αχχχ κοριτσι μου… μετά τα Χριστούγεννα το έκοψα εγώ πήρα χάπια, δεν άντεχα άλλο… μόνη με τα δυο παιδιά και να χρειάζομαι 40 λεπτά άντληση για να αδειάσει το στήθος και με μαστίτιδα…. Πόνος απίστευτος μέχρι να απορροφηθεί το γάλα…όποτε ξένο πίνει αποκλειστικά από τότε… δεν τη βλέπω να παίρνει βάρος να σου πω την αλήθεια, την Τρίτη έχουμε παιδίατρο κ θα δούμε ακριβώς τι πήρε..μάχη ολόκληρη γίνεται για να φάει από τα 60-70 μλ αρχίσει να κοπανιέται κ να κλωτσάει.. μετά η θα βγάζει το μπιμπερό με τη γλώσσα η θα κάθεται με ανοιχτό το στόμα κ θα τρέχει το γάλα έξω.. πριν ακριβώς ένα μήνα ήταν 4.700 και ήταν δυο μηνών ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Αχχχ κοριτσι μου… μετά τα Χριστούγεννα το έκοψα εγώ πήρα χάπια, δεν άντεχα άλλο… μόνη με τα δυο παιδιά και να χρειάζομαι 40 λεπτά άντληση για να αδειάσει το στήθος και με μαστίτιδα…. Πόνος απίστευτος μέχρι να απορροφηθεί το γάλα…όποτε ξένο πίνει αποκλειστικά από τότε… δεν τη βλέπω να παίρνει βάρος να σου πω την αλήθεια, την Τρίτη έχουμε παιδίατρο κ θα δούμε ακριβώς τι πήρε..μάχη ολόκληρη γίνεται για να φάει από τα 60-70 μλ αρχίσει να κοπανιέται κ να κλωτσάει.. μετά η θα βγάζει το μπιμπερό με τη γλώσσα η θα κάθεται με ανοιχτό το στόμα κ θα τρέχει το γάλα έξω.. πριν ακριβώς ένα μήνα ήταν 4.700 και ήταν δυο μηνών ακριβώς 

Το ίδιο κ εμένα από τα 90 και έπειτα αρχίζει να μη θέλει πολύ, κλωτσήσει δεν βολεύεται κλπα! Αυτό που κάθεται με το στόμα ανοιχτό και τρέχει το γαλα το κάνει κ εμένα χαχχα! Ποιο γάλα δίνεις ; εγώ το humana ! 

Εγώ πάλευα με το θηλαστρο , δύσκολη και αυτή η διαδικασία και αποφάσισα να το κόψω σιγά σιγά ,άρχισα να μειώνω αντλήσεις και χρόνο στις γιορτές ! Τώρα βγάζω μια φορά τη μέρα για 6-7 λεπτά από κάθε μαστό και δεν νιώθω ενόχληση.. θα αρχίσω να το αραιωνω μήπως κοπεί μόνο του και δεν χρειαστώ χάπια .. Πάντως αυτό που βγάζω και της δίνω πλέον έχει αραιωσει φαίνεται κ στην όψη και δεν την κρατάει πεινάει στη μια ώρα , οπότε νιώθω και καλύτερα που το σταματάμε !

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Το ίδιο κ εμένα από τα 90 και έπειτα αρχίζει να μη θέλει πολύ, κλωτσήσει δεν βολεύεται κλπα! Αυτό που κάθεται με το στόμα ανοιχτό και τρέχει το γαλα το κάνει κ εμένα χαχχα! Ποιο γάλα δίνεις ; εγώ το humana ! 

Εγώ πάλευα με το θηλαστρο , δύσκολη και αυτή η διαδικασία και αποφάσισα να το κόψω σιγά σιγά ,άρχισα να μειώνω αντλήσεις και χρόνο στις γιορτές ! Τώρα βγάζω μια φορά τη μέρα για 6-7 λεπτά από κάθε μαστό και δεν νιώθω ενόχληση.. θα αρχίσω να το αραιωνω μήπως κοπεί μόνο του και δεν χρειαστώ χάπια .. Πάντως αυτό που βγάζω και της δίνω πλέον έχει αραιωσει φαίνεται κ στην όψη και δεν την κρατάει πεινάει στη μια ώρα , οπότε νιώθω και καλύτερα που το σταματάμε !

Και γω κάπως έτσι ξεκίνησα και εκεί εκεί που είχα φτάσει να κάνω αντλήσεις ανά πέντε ώρες έπαθα τη μαστίτιδα…όποτε φτου κ από την αρχή με τρίωρα κλπ.. εκεί τέντωσα τελείως ψυχολογικά και είπα τέλος.. καλύτερα πάντως να κοπεί φυσικά, εγώ τα έπαιξα από τον πόνο αλλά κ από τις παρενέργειες από τα χάπια.. εμείς ξεκινήσαμε με το frisolac κ συνεχίζαμε έτσι μέχρι που έτρωγε ξένο αποκλειστικά.. ωστόσο δεν έκανε κακά τακτικά, δλδ είχε και πέντε μέρες να έχει κένωση, και πήραμε το nan κ ευτυχώς αυτό λειτούργησε.. νομίζω ότι τα κορίτσια μας θα βγουν πολύ φιτ 😂😂😂 ακόμα φοράμε ρούχα 1-3 μηνών κ μας αφηνουν λόγω ύψους 😜

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/1/2024 at 6:09 ΜΜ, Nadiaki είπε:

Χρόνια πολλά καλη χρόνια να έχετε με υγεία και ότι ποθείτε ! Τι κάνετε ; πώς είναι τα κουτσουνελια σας; 

Εμείς μεγαλώνουμε κάναμε κ το 2ο εμβόλιο ! Είχαμε κάτι μέρες που αρνιόταν να φάει πολύ και μου φάνηκε ότι την φαγουριζαν τα ούλα της ! Είναι δυνατόν τόσο νωρίς ;

Εμείς την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο. Μεγαλώνουμε και ομορφαίνουμε, σε εμένα δαγκώνει με μανία τα δάχτυλα του, θεωρώ ότι είναι νωρίς θα ρωτήσω την άλλη εβδομάδα τον παιδίατρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτός από την μπουνιτσα που βάζει με μανία στο στόμα, βγάζει και πολλά σάλια ξαφνικά. 2,5 μηνών το θεωρώ απίθανο να είναι τα δοντακια, αλλά θα ρωτήσω την παιδίατρο την Τετάρτη που έχουμε ραντεβού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες ! Κ εμείς έχουμε μανία να βάζουμε το χέρι στο στόμα ! Πολλές φορές προσπαθεί να βάλει και το χέρι μαζί με την πιπίλα ! 

@Νατασα1992πώς πήγε με τον παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Καλημέρα σε όλες ! Κ εμείς έχουμε μανία να βάζουμε το χέρι στο στόμα ! Πολλές φορές προσπαθεί να βάλει και το χέρι μαζί με την πιπίλα ! 

@Νατασα1992πώς πήγε με τον παιδίατρο;

Καλημέρα! Όλα καλά πήρε 600 γρ είναι στην προτελευταία καμπύλη, μου είπε ότι είναι κανονική προς αδυνατη αλλά είμαστε οκ..μου είπε ότι έτσι είναι το σκαρί της και να μην αγχώνομαι, εγώ θα της προσφέρω γάλα και θα πίνει όσο θέλει.. μου είπε ότι μέχρι έξι ωρες να μένει νηστική.. μας βρήκε ωστόσο ένα ανεπαίσθητο φύσημα στην καρδούλα της και μας παρέπεμψε σε παιδοκαρδιολογο.. Σε όσες έχετε κοριτσάκια, ο παιδίατρος κοιτάει το πιπί τους; Εμένα χθες της άνοιξε τα μικρά χείλη τα οποία είχαν κολλήσει κ πόνεσε πολύ η ψυχούλα μου 😭

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα! Όλα καλά πήρε 600 γρ είναι στην προτελευταία καμπύλη, μου είπε ότι είναι κανονική προς αδυνατη αλλά είμαστε οκ..μου είπε ότι έτσι είναι το σκαρί της και να μην αγχώνομαι, εγώ θα της προσφέρω γάλα και θα πίνει όσο θέλει.. μου είπε ότι μέχρι έξι ωρες να μένει νηστική.. μας βρήκε ωστόσο ένα ανεπαίσθητο φύσημα στην καρδούλα της και μας παρέπεμψε σε παιδοκαρδιολογο.. Σε όσες έχετε κοριτσάκια, ο παιδίατρος κοιτάει το πιπί τους; Εμένα χθες της άνοιξε τα μικρά χείλη τα οποία είχαν κολλήσει κ πόνεσε πολύ η ψυχούλα μου 😭

Άντε τέλεια είδες θα σταματήσεις να αγχώνεσαι !! 

Εμένα το κοίταξε μόνο τη πρώτη φορά που ήρθε .. κ είδα πριν 2 βδομάδες κάτι σαν μεμβράνη μπροστά το οποίο δεν ξέρω αν έτσι έπρεπε να είναι ! Τον πήρα τηλ κ μου πήρε θα το δούμε στην επίσκεψη με το εμβολιο ! Εσάς είχαν κλείσει μέχρι πάνω ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Nadiaki είπε:

Άντε τέλεια είδες θα σταματήσεις να αγχώνεσαι !! 

Εμένα το κοίταξε μόνο τη πρώτη φορά που ήρθε .. κ είδα πριν 2 βδομάδες κάτι σαν μεμβράνη μπροστά το οποίο δεν ξέρω αν έτσι έπρεπε να είναι ! Τον πήρα τηλ κ μου πήρε θα το δούμε στην επίσκεψη με το εμβολιο ! Εσάς είχαν κλείσει μέχρι πάνω ;

Όχι είχε πάνω πάνω τρυπουλα ευτυχώς…μου είπε να προσέχω πολύ νε την κρέμα που βάζουμε.. βασικά έτσι έγινε η δουλειά, όταν την αλλάζει ο άντρας μου πραγματικά την παστώνει κ μάζεψε μέσα κρέμα κ έκλεισε..μου είπε βέβαια ο παιδίατρος να μην το ανοίγω μόνη μου κ ότι θα την κοιτάει εκείνος όποτε πηγαίνουμε..

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Εμάς της το κοιτάει σε κάθε επίσκεψη και μάλιστα επειδή την πρώτη φορά 8ημερων είχε κάτι ασπρακια μέσα, μου είχε πει,με μεγάλη προσοχή να το ανοίγω και με ένα μαντιλακι να το καθαρίζω. Σε αντίθεση με την μαία που μου είχε πει στα μαθήματα να μην της το πειράζω καθόλου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Εμάς της το κοιτάει σε κάθε επίσκεψη και μάλιστα επειδή την πρώτη φορά 8ημερων είχε κάτι ασπρακια μέσα, μου είχε πει,με μεγάλη προσοχή να το ανοίγω και με ένα μαντιλακι να το καθαρίζω. Σε αντίθεση με την μαία που μου είχε πει στα μαθήματα να μην της το πειράζω καθόλου!

Ναι ναι από ότι φαίνεται ο κάθε παιδίατρος έχει τη δίκη του γνώμη.. εμένα μου είπε το άσπρο σμήγμα δεν το πειράζω καθόλου, και δεν ανοίγω τα μικρά χείλη.. τουλάχιστον να μην ξανά κλείσει Γτ πόνεσα και γω μαζί με αυτή..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες ! Εύχομαι να είστε όλες καλά με τα κουτσουνελια σας !! Τι κάνετε πώς τα πάτε ; 

Εμείς μεγαλώνουμε γελάμε παίζουμε ! 

Να σας ρωτήσω , εσείς μέσα στη ημέρα πώς απασχολείτε τα μικρά σας; Εμείς λίγο ρηλαξ, λίγο γυμναστήριο , τραγουδάκια και βόλτες μέσα στο σπίτι κ έξω αν έχει καλό καιρό !! Αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να της κάνω ! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 2:28 ΜΜ, Nadiaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες ! Εύχομαι να είστε όλες καλά με τα κουτσουνελια σας !! Τι κάνετε πώς τα πάτε ; 

Εμείς μεγαλώνουμε γελάμε παίζουμε ! 

Να σας ρωτήσω , εσείς μέσα στη ημέρα πώς απασχολείτε τα μικρά σας; Εμείς λίγο ρηλαξ, λίγο γυμναστήριο , τραγουδάκια και βόλτες μέσα στο σπίτι κ έξω αν έχει καλό καιρό !! Αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να της κάνω ! 

Καλησπέρα! Εμένα η μικρή εχθές έγινε τεσσάρων μηνών και έχει αρχίσει και ζωηρεύει! Και εμείς περνάμε τη μέρα στο ριλαξ στο γυμναστήριο και λίγο στη φωλιά.. νομίζω όμως ότι βαριέται.. η καλύτερη της είναι να την έχω αγκαλιά και να κόβω βόλτες μέσα στο σπίτι αλλά δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο με το δίχρονο τερατακι που συνέχεια κάτι θέλει από μένα και έχει ξεσπάσματα.. όποτε το ριλαξ έγινε ο καλύτερος μας φίλος μέχρι να τη βάλω στο πάρκο 😜

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...