Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Αντλείς 20 λεπτά σταματάς για δέκα μετά αντλείς αλλά 10 σταματάς 10 και μετά αντλείς αλλά δέκα .. σε δεσμεύει μια ώρα αλλά αν είναι να αυξηθεί η παραγωγή αξίζει τον κόπο.. μια φορά τη μέρα για μια βδομάδα κ μετά σταματάς..κ μένα που τρώει με αγώνα πάλι γουλιές βγάζει! 😂😂 τελικά δεν έχει σημασία η ταχύτητα που τρώνε.. κάποια στιγμή θα σταματήσει 😜 τι θηλαστρο χρησιμοποιείς; 

Έχω το beurer ΒΥ40 και πήρα πρόσφατα και το ασύρματο της babyono για να είμαι πιο ελεύθερη αλλά δεν με έχει βολεύει ιδιαίτερα ,πρέπει να το συνηθίσω! Για να κάνω αυτή τη διαδικασία όμως με μόνο θηλαστρο θα θέλω 2 ώρες σωστά ; Εσύ έχεις διπλό

Καλέ πολλες γουλιες ! Ρεύεται με το ζόρι και βγάζει ποσότητα ! Αφού την λέω τυρογαλιτσα 😂

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Nadiaki είπε:

Έχω το beurer ΒΥ40 και πήρα πρόσφατα και το ασύρματο της babyono για να είμαι πιο ελεύθερη αλλά δεν με έχει βολεύει ιδιαίτερα ,πρέπει να το συνηθίσω! Για να κάνω αυτή τη διαδικασία όμως με μόνο θηλαστρο θα θέλω 2 ώρες σωστά ; Εσύ έχεις διπλό

Καλέ πολλες γουλιες ! Ρεύεται με το ζόρι και βγάζει ποσότητα ! Αφού την λέω τυρογαλιτσα 😂

Ναι έχω διπλό.. έχω της Lorelli daily comfort.. με βόλεψε πολύ Γτ είναι μικρό το βάζω σε ένα τσαντάκι κ κάνω κανονικά δουλειές μέσα στο σπίτι όσο αστείο κ αν ακούγεται 😂 ναι αν έχεις μόνο θες δυο ώρες.. εκτός αν κανείς το άλλο προγραμμα με δέκα λεπτά άντληση δέκα διάλειμμα ώστε στο διάλειμμα να κανείς το δεύτερο στήθος..  ψαξτο λίγο στο google θα βρεις τρόπο κ για τη μόνη άντληση! 
Εμεις πάντως γυρίσαμε από το γιατρό 900 γρ έχει πάρει η μικρή κ 5 πόντους όποτε όλα μια χαρά 🥰

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου θα κάνουμε ενα εμβόλιο κάθε μήνα, απλά μας τα έγραψε για να τα έχουμε και όταν έρθει η σειρά τους θα τα κάνουμε. Αλήθεια ποιον εργονομικό μάρσιπο χρησιμοποιείς;

 

Σε αυτό το μωρό με έχει βολεψει ένα fidella FlyClick (με κλιπς στη μέση και μακριές ραντες στους ώμους) κι ένα απλό ring sling. Στο προηγούμενο μωρό είχα καταβολευτει με ένα ελαστικό wrap jpmb

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Ναι έχω διπλό.. έχω της Lorelli daily comfort.. με βόλεψε πολύ Γτ είναι μικρό το βάζω σε ένα τσαντάκι κ κάνω κανονικά δουλειές μέσα στο σπίτι όσο αστείο κ αν ακούγεται 😂 ναι αν έχεις μόνο θες δυο ώρες.. εκτός αν κανείς το άλλο προγραμμα με δέκα λεπτά άντληση δέκα διάλειμμα ώστε στο διάλειμμα να κανείς το δεύτερο στήθος..  ψαξτο λίγο στο google θα βρεις τρόπο κ για τη μόνη άντληση! 
Εμεις πάντως γυρίσαμε από το γιατρό 900 γρ έχει πάρει η μικρή κ 5 πόντους όποτε όλα μια χαρά 🥰

Και πως τον στηρίζεις καλέ.για να κάνεις δουλειές; υπάρχει κάποιος τρόπος ; γιατί εγώ αναγκαστικά το κρατάω με το χέρι !

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Επειδή ξεκίνησα από την αρχή με αντλήσεις άργησε πολύ το στήθος να κατεβάσει γάλα.. ανά δυο μισή με τρεις ώρες έκανα άντληση για περίπου 15-20 λεπτά ανάλογα ποσό και αν έβγαζε.. πλέον κάνω στο τρίωρο, δεν είμαι όμως πλέον και με το ρολόι, και η άντληση κρατάει γύρω στα 30 λεπτά.. γενικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι μέχρι το τέταρτο δεν βγάζει πολύ γάλα και μετά παίρνει μπρος.. ίσως αν και στην αρχή το κρατούσα τόση ώρα να είχα καλύτερα αποτελέσματα..το βράδυ βγάζω μόνο όταν ξυπνάει η μικρή..βγάζω γύρω στα 650 ml το 24 ώρα και η μικρή πίνει περίπου 90 σε κάθε γεύμα..Εσυ τι προγραμμα έχεις;

Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω.. εγώ τους απαντάω πως θα αντλώ μέχρι εκεί που θα αντέξω και θα θέλω και σταματάω την κουβέντα.. η μουρμούρα βέβαια συνεχίζεται…

Μα είναι δυνατόν, οι άλλοι θα αποφασίζουν το τι θα κάνουμε με τα βυζιά μας!!! 😉😂

6 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Εμένα πίνει κάθε φορά περίπου 110 μλ , και προσπαθώ να βγάζω κάθε φορά αφού φάει! Υπάρχουν φορές που βγάζω ελάχιστο τύπου 60-70 μλ και από τα δύο και άλλες φορές βγάζω 160! Προσπαθώ να βγάζω ανά 4-5 ώρες πριν έβγαζα πιο συχνά . Εγώ κάνω 10-15 λεπτά από το κάθε ένα άντληση , στην αρχή έκανα 20 λεπτά αλλά είδα ότι δεν έπεφτε σταγόνα μετά τα 15 και το μείωσα. Επίσης άντληση στις 3 ώρες δεν έβγαζα τίποτα ..Να μην ακούς κανέναν ! Αν το θηλάζες το μικρουλινι θα ήξερες πόσο πίνει ; εμένα την μια εβδομάδα παίρνει φουλ βάρος πχ και την επόμενη ελάχιστο! Το θέμα είναι μέσα στο μήνα να είναι στις τιμές που γράφει κ η @EvgeniaCher! Ο παιδίατρος θα σου πει καλυτερα ! Επίσης ακόμα και αν δεν παίρνει όσο θα έπρεπε βάρος , μπορείς να συμπληρώσεις με φόρμουλα και όχι να κόψεις το μητρικό εντελώς !.

Πλέον κάθε πόσες ώρες τρώνε τα μικρά σας ; εμένα κάτι κάποιες φορές κάτι 5ωρα ακόμα και μέσα στη μέρα και προσπαθώ να την ξυπνάω νωρίτερα .. 

 

 

 

Ο μικρός μου τρώει κάθε 1 με 1 1/2 ώρα, άντε να φτάσουμε, σπάνια κάθε 2ωρό, θηλάζω αποκλειστικά. Καθώς πάμε να κλείσουμε τον 2ο μήνα έχω παρατηρήσει λίγο πιο μεγάλα διαστήματα και μικρότερη διάρκεια θηλασμού, στις αρχές ήταν μια τρέλα, μπορεί και κάθε 45λεπτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Nadiaki είπε:

Και πως τον στηρίζεις καλέ.για να κάνεις δουλειές; υπάρχει κάποιος τρόπος ; γιατί εγώ αναγκαστικά το κρατάω με το χέρι !

Αααα έχω κάνει πατέντα! 😂😂 επειδή στην αρχή δεν γίνονταν να κάθομαι να τα κρατάω τόση ώρα πήρα ένα φθηνό σουτιέν θηλασμού έβγαλα τα μαξιλαράκια κ άνοιξα μπροστά με το ψαλίδι δυο κάθετες γραμμές και το βάζω εκεί.. και κάθομαι άνετη κ αυτά κάνουν τη δουλειά τους 😜

πρίν από 29 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Μα είναι δυνατόν, οι άλλοι θα αποφασίζουν το τι θα κάνουμε με τα βυζιά μας!!! 😉😂

Ο μικρός μου τρώει κάθε 1 με 1 1/2 ώρα, άντε να φτάσουμε, σπάνια κάθε 2ωρό, θηλάζω αποκλειστικά. Καθώς πάμε να κλείσουμε τον 2ο μήνα έχω παρατηρήσει λίγο πιο μεγάλα διαστήματα και μικρότερη διάρκεια θηλασμού, στις αρχές ήταν μια τρέλα, μπορεί και κάθε 45λεπτό. 

Καλά ναι αυτό που το πας;!ολοι έχουν άποψη λες και μεις τους κάναμε υποδείξεις πως να μεγαλώσουν τα δικά τους.. κάτσε να αρχίσουν τροφές εκεί να δεις συμβουλές 😂😂

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Athene είπε:

Καλημέρα! Αρχικα θα σου γράψω λίγα πραγματακια σχετικά με αυτα που αναφέρεις. 

1. Το moro reflex το έχουν όλα τα μωρά και είναι αυτό που τα αποτρέπει από τον βαθύ ύπνο. Τα νεογέννητα δεν πρέπει να κοιμούνται βαθιά γιατί πέφτουν οι παλμοί της καρδιάς τους, είναι προγραμματισμένα να κοιμούνται ελαφριά και να έχουν active sleep, τον ανήσυχο ύπνο όπως τον περιγράφουμε εμείς οι μαμάδες. 

2. Ο λόγος που ξυπνάει είναι το 4ο τρίμηνο. Μπορείς να ψάξεις να δεις τι αναφέρει. Μια καλή λύση είναι ο μαρσιπος, όπου και ελεύθερα χέρι θα έχεις, μέχρι και τουλαετα πας, και το μωρό είναι ήσυχο στην αγκαλίτσα της μαμάς. 

3. Η φόρμουλα δεν θα αλλάξει κάτι τραγικά στην καθημερινότητα σας, γιατί όπως είπα παραπάνω τα μωρά είναι προγραμματισμένα να ξυπνάνε συχνά. Από ότι κατάλαβα θηλάζεις, έχεις δοκιμάσει μέσα στην ημέρα να θηλάζετε ξαπλωμένοι και μετά όταν αποκοιμηθεί να τραβηχτείς; 

Γενικότερα, σαν πρώτη φορά μαμά, μια συμβουλή έχω να σου δώσω. Κάνε ότι μπορείς για να ευκολύνεις τη ζωή σας. Τι εννοώ; Άσε το μωρό να κοιμηθεί στο αυγό 1 ώρα, αφού εκεί ηρεμεί, μην το μεταφέρεις στο Πορτ μπεμπέ. Θήλαζε το μωρό όπως σας βολεύει, όχι μόνο καθιστή γιατί έτσι μας έδειξαν σε κάποιο σεμινάριο. Θήλαζε χωρίς ωράρια, όχι ανά 2 ή 3 ώρες, γιατί πρέπει να έχει πρόγραμμα το μωρό, πρόγραμμα μπαίνει στην φόρμουλα, στον θηλασμό ποτέ. 

 

Αν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις μάρσιπο εργονομικό και κατάλληλο για τις ανάγκες σας, κάνω babywearing από το 2017. Προσπάθησε όσο μπορείς να ελευθερωθείς και να μην έχεις τυψεις, και μόνο που είσαι δίπλα στο μωράκι σου αυτό του αρκεί, τώρα προσπάθησε να ηρεμήσεις τον εαυτό σου και τον ρόλο σου σαν μαμά. Μην φοβάσαι να βγεις έξω μόνη σου, να έχει εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου. 

Εύχομαι να μην ακουστεί σαν κήρυγμα το παραπάνω κείμενο, απλώς αυτό που έμαθα εγώ με τα χρόνια είναι ότι δεν υπάρχουν πρέπει (εκτός από θέματα υγείας και ασφάλειας), κάνε ότι μπορείς για να είσαι εσύ καλά, το μωράκι μας είναι καλά όσο είμαστε κι εμείς καλά. Και οι πρώτοι μήνες για τις περισσότερες μαμάδες είναι θόλοι, είναι απόλυτα φυσιολογικό, μέχρι να προσαρμοστείς στην αϋπνία και την κούραση χρειάζεται καιρός!

Εμείς κάναμε 2, ένα ενέσιμο και ένα πόσιμο, το ενέσιμο ήταν το hexyon και το πόσιμο το rotarix. Νομίζω δεν κάνουν δύο εμβόλια ενέσιμα ταυτόχρονα,  τουλάχιστον σε εμάς δεν έχει κάνει ποτέ η παιδίατρος μας. Του πνευμονιόκοκκου το prevenar το κάναμε 3 μηνων στα άλλα μου παιδιά. 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις!

Το θέμα μας εμάς -εαν φταίει αυτό το αντανακλαστικο- είναι ότι κουνιέται σε τέτοιο βαθμό που ξυπνάει ΣΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ. Αν της κρατάω τα χεράκια δεν ξυπνάει. Πήρα έναν υπνοσακο που κανει και φασκιωμα αλλά δεν της άρεσε καθόλου, έκλαψε τόσο πολύ που δεν της το ξαναεβαλα.

Ωστόσο, αν τη βάλω μπρούμυτα κοιμάται άνετα!! Για αρχή την έβαλα μέσα στη μέρα για να την βλέπω, καθώς ξέρω ότι απαγορεύεται. Είδα λοιπόν ότι γυρνούσε με ευκολία το κεφαλάκι της δεξιά αριστερά και εγώ μπορούσα να κάνω καμία δουλειά όσο την είχα στο οπτικό μου πεδίο.

Έπειτα,την έβαλα δίπλα μου στο κρεβάτι στους πρωινους μας υπνους. Φυσικά λαγοκοιμουν και ανοιγα συνέχεια τα μάτια να βεβαιωθω ότι είναι όλα καλά. Προς μεγάλη μου έκπληξη σε έναν από αυτούς τους υπνους έφτασε τις 6 ώρες σερί χωρίς να ξυπνήσει. Έπαθα σοκ!! 

Μίλησα λοιπόν με την παιδίατρο και μου είπε ότι είχε ακριβώς το ίδιο θέμα με την κόρη της. Φυσικά δεν μπορούσε να μου πει αστην μπρούμυτα, αλλά μου είπε ότι η ίδια αυτό έκανε εφόσον δεν υπήρχε άλλος τρόπος να κοιμηθεί το μωρό της, και την τσεκαρε διαρκώς. 

Όσο για τα υπόλοιπα, εννοείται δεν θηλάζω με πρόγραμμα, αλλά όποτε θέλει το μωρό από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε. Πλάγια έχω δοκιμάσει να θηλασω τη νύχτα, την παίρνει ο ύπνος και μετά πάλι κουνάει το πάνω χεράκι έντονα και ξυπνάει. Μια από αυτές τις φορές που αποκοιμήθηκε θηλάζοντας πλάγια, γύρισε μπρούμυτα, παρολο που είχα κολλήσει το σώμα μου πάνω της ώστε να το αποφύγω.

Όπως φαίνεται η μπέμπα έχει τις προτιμήσεις της 🙂

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Αααα έχω κάνει πατέντα! 😂😂 επειδή στην αρχή δεν γίνονταν να κάθομαι να τα κρατάω τόση ώρα πήρα ένα φθηνό σουτιέν θηλασμού έβγαλα τα μαξιλαράκια κ άνοιξα μπροστά με το ψαλίδι δυο κάθετες γραμμές και το βάζω εκεί.. και κάθομαι άνετη κ αυτά κάνουν τη δουλειά τους 😜

Καλά ναι αυτό που το πας;!ολοι έχουν άποψη λες και μεις τους κάναμε υποδείξεις πως να μεγαλώσουν τα δικά τους.. κάτσε να αρχίσουν τροφές εκεί να δεις συμβουλές 😂😂

Εεεε εντάξει είσαι θεά ! Τα έβλεπα στο εξωτερικό που υπάρχουν έτοιμα αλλά δεν μου πήγε στο μυαλό να το φτιάξω ! 

Όσο για τις στερεές τροφές θα μας λένε να τα μπουκωνουμε δίχως αύριο 😂

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Εεεε εντάξει είσαι θεά ! Τα έβλεπα στο εξωτερικό που υπάρχουν έτοιμα αλλά δεν μου πήγε στο μυαλό να το φτιάξω ! 

Όσο για τις στερεές τροφές θα μας λένε να τα μπουκωνουμε δίχως αύριο 😂

Εεε τι να κάνω 😂😂 αυτοσχεδίασα! Όπως είπε κ η Αθηνά ότι μας κάνει πιο εύκολη την καθημερινότητα! Αν ήταν να τα κρατάω κ να έχω το δίχρονο κ το νεογέννητο μαζί πάει είχα καεί 😜 όποτε αυτοσχεδιασμός… να τα μπουκώνουμε εννοείται αν γίνονταν να τους ανοίγαμε το στόμα κ να έτρωγαν από ενα κιλό φρούτα τότε θα ήταν ευχαριστημένοι… ότι λιγότερο σε ποσότητα σημαίνει ότι το παιδί είναι νηστικό κ δεν ξέρεις να το ταΐσεις όποτε δώστου και ενα μπουκάλι γάλα, και αυτός ο παιδίατρος την τυφλά του δεν ξέρει, μάλλον δεν έχει δικά του παιδιά 😂😂 άσε τι θα ακούσεις 😂😂😂

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2023 at 8:48 ΜΜ, Νατασα1992 είπε:

Αααα έχω κάνει πατέντα! 😂😂 επειδή στην αρχή δεν γίνονταν να κάθομαι να τα κρατάω τόση ώρα πήρα ένα φθηνό σουτιέν θηλασμού έβγαλα τα μαξιλαράκια κ άνοιξα μπροστά με το ψαλίδι δυο κάθετες γραμμές και το βάζω εκεί.. και κάθομαι άνετη κ αυτά κάνουν τη δουλειά τους 😜

Καλά ναι αυτό που το πας;!ολοι έχουν άποψη λες και μεις τους κάναμε υποδείξεις πως να μεγαλώσουν τα δικά τους.. κάτσε να αρχίσουν τροφές εκεί να δεις συμβουλές 😂😂

Σκέφτομαι να εκτυπώσω τον οδηγό διατροφής του υπουργείου υγείας για να το έχω στην άμεση διάθεση μου να το δίνω αριστερά και δεξιά 😂

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/12/2023 at 12:02 ΜΜ, EvgeniaCher είπε:

Σκέφτομαι να εκτυπώσω τον οδηγό διατροφής του υπουργείου υγείας για να το έχω στην άμεση διάθεση μου να το δίνω αριστερά και δεξιά 😂

Καλε τι ξέρουν αυτοί;! Άστο δεν θα βγάλεις άκρη! Θα ακούσεις πολλά! Γενικότερα όλοι έχουν άποψη για το παιδί σου χωρίς να ξέρουν το παιδί σου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2023 at 4:12 ΜΜ, Νατασα1992 είπε:

Καλε τι ξέρουν αυτοί;! Άστο δεν θα βγάλεις άκρη! Θα ακούσεις πολλά! Γενικότερα όλοι έχουν άποψη για το παιδί σου χωρίς να ξέρουν το παιδί σου 

😂😂 είμαι προετοιμασμένη για όλα!! 😁😉

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Ερώτηση προς τις μαμάδες που δίνουν μητρικό γαλατάκι η κάνουν μεικτή διατροφή.. η μικρή μου από εκεί που είχε συνέχεια σε κάθε αλλαγή πάνας κένωση, έχει από χθες το μεσημέρι που κακακια γιόκ.. δεν φαίνεται να πονάει απλά μου φάνηκε περίεργο,. Έχει συμβεί σε καμία αυτό;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Ερώτηση προς τις μαμάδες που δίνουν μητρικό γαλατάκι η κάνουν μεικτή διατροφή.. η μικρή μου από εκεί που είχε συνέχεια σε κάθε αλλαγή πάνας κένωση, έχει από χθες το μεσημέρι που κακακια γιόκ.. δεν φαίνεται να πονάει απλά μου φάνηκε περίεργο,. Έχει συμβεί σε καμία αυτό;

Καλησπέρα!! Είχαμε και εμείς σε κάθε πάνα κακά, κ μας είπε η παιδίατρος στην τελευταία επίσκεψη ότι σιγά σιγά αυτό θα αλλάξει. Και οντως, πλέον μπορεί πχ να μου κάνει 12 το βράδυ και ξανά 3 το μεσημέρι. Αν δεν δείχνει να πονάει και να ζοριζεται δεν πιστεύω ότι είναι ανησυχητικο, αν και μια ερώτηση στον παιδίατρο σας δεν βλάπτει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Ellimn είπε:

Καλησπέρα!! Είχαμε και εμείς σε κάθε πάνα κακά, κ μας είπε η παιδίατρος στην τελευταία επίσκεψη ότι σιγά σιγά αυτό θα αλλάξει. Και οντως, πλέον μπορεί πχ να μου κάνει 12 το βράδυ και ξανά 3 το μεσημέρι. Αν δεν δείχνει να πονάει και να ζοριζεται δεν πιστεύω ότι είναι ανησυχητικο, αν και μια ερώτηση στον παιδίατρο σας δεν βλάπτει!

Ναι θα τον ρωτήσω σήμερα έκανε κανονικά.. ηλπιζα να ελαττωθούν Γτ πραγματικά δεν υπήρχε φορά που να δω καθαρή πάνα 😂😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...