Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Θέλω να γίνω μαμά


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Να κάνεις μια επίσκεψη στον γυναικολόγο σου... εάν και πιστεύω ότι θα έχεις ήδη κάνει, να ελέγξει τις ορμόνες σου και τυχόν μικροβια με μια καλλιέργεια κολπική, όπως επίσης και την εξέταση ΑΜΗ. Μπορείς να πάρεις και τεστ ούρων για να δεις πότε κάνεις ωορρηξία αν και στη θέση σου πρώτα θα κοιτούσα τον ανδρικό παράγοντα για να μην χάνετε χρόνο από εκεί, εσύ είσαι νέα. Να μιλήσεις με τον άντρα σου και να τον προτρέψεις να επισκεφθείτε κάποιον ουρολογο/ανδρολογο εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα και να τον εξετάσει, μπορεί να ξεκινησει και μ ένα σπερμοδιαγραμμα πριν πάει στο γιατρό αλλά όχι στα κοινά μικροβιολογικα γιατί τσάμπα θα το κάνει...μόνο σε εξειδικευμένο εργαστήριο. Καλη αρχή!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, sweet woman είπε:

Γεια σας είμαι 1 χρόνο παντρεμένη και προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδί εγώ είμαι 29 και ο άντρας μου είναι 43. Τι να κάνω για να μείνω έγκυος;

Καλημέρα σου, προσπαθείτε εδώ και καιρό;

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον ιατρό σου για να κάνεις τον πρώτο βασικό έλεγχο (ορμόνες, πιθανές κύστες κτλ), να σου δώσει οδηγίες για να αυξήσετε τις επαφές σας στις γόνιμες μέρες σου (να σου πει συγκεκριμένες μέρες, συχνότητα) που μπορεί να τις επιβεβαιώσεις με τεστ ωορρηξίας, προσοχή στην διατροφή σου και καλό θα ήταν να κάνει ο σύντροφος σου ένα σπερμοδιάγραμμα για να αποκλειστεί πιθανόν πρόβλημα με το σπέρμα. Οι οδηγίες που ισχύουν αναφέρουν ότι μετά από 6 μήνες προσπαθειών για κοπέλες άνω των 35 ετών και μετά από 1 έτος συστηματικών προσπαθειών για κοπέλες κάτω των 35 ετών θα πρέπει να γίνονται συγκεκριμένες ιατρικές αξιολογήσεις, ωστόσο η προσωπική μου γνώμη είναι ότι όσο πιο γρήγορα διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα είτε στην γυναίκα είτε στον άνδρα τόσο το καλύτερο ώστε να λυθεί και να σου χαρίσει μια εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , sweet woman είπε:

Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα τον Γενάρη και το έστειλα στον γυναικολόγο και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό 

Είναι σημαντικό να το κάνει σ ένα εξειδικευμένο μικροβιολογικο και όχι στα κοινά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/2/2023 at 8:35 ΜΜ, sweet woman είπε:

Γεια σας είμαι 1 χρόνο παντρεμένη και προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδί εγώ είμαι 29 και ο άντρας μου είναι 43. Τι να κάνω για να μείνω έγκυος;

Καταρχας σημαντικες  Εξετασεις 2η ή 3η μερα κυκλου fsh Lh e2 prg και αμη που θα πρεπει να τη πληρωσεις γιατι δεν γραφεται.επιςης πακετο θυροειδη tsh ft3,ft4 antipto k antigt και θπερηχο θυροειδους , καμπυλη σακχαρου κ ινσουλίνης επισης ομοκυστεινη ,crp k γενικη αιματος /ουρων και ca125 ,σιδηρο φεριτινη βιταμινη ντε β12,φυλλικο οξυ.αναλογα τα αποτελεσματα παιρνεις βιταμινες σιγουρα θα θες ντε κ φιλισιν κ μια πολυβιταμινη και κανε ενα υπερηχο 8η  μερα κ προγραμματισμένες επαφες καθως ο γιατρος θα καταλαβει ποτε πας για ωορηξια κ ποτε πρεπει να γινει επαφη.θα σου πει.. αλλιως τεστακια ωορηξιας μονη σου χωρις αγχος :-) κ να πανε ολα καλα ευχομαι !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2023 at 12:24 ΠΜ, Nephele78 είπε:

Καταρχας σημαντικες  Εξετασεις 2η ή 3η μερα κυκλου fsh Lh e2 prg και αμη που θα πρεπει να τη πληρωσεις γιατι δεν γραφεται.επιςης πακετο θυροειδη tsh ft3,ft4 antipto k antigt και θπερηχο θυροειδους , καμπυλη σακχαρου κ ινσουλίνης επισης ομοκυστεινη ,crp k γενικη αιματος /ουρων και ca125 ,σιδηρο φεριτινη βιταμινη ντε β12,φυλλικο οξυ.αναλογα τα αποτελεσματα παιρνεις βιταμινες σιγουρα θα θες ντε κ φιλισιν κ μια πολυβιταμινη και κανε ενα υπερηχο 8η  μερα κ προγραμματισμένες επαφες καθως ο γιατρος θα καταλαβει ποτε πας για ωορηξια κ ποτε πρεπει να γινει επαφη.θα σου πει.. αλλιως τεστακια ωορηξιας μονη σου χωρις αγχος :-) κ να πανε ολα καλα ευχομαι !!

Μπήκα να δω τί συμβουλες θα δίνει η Νεφελιτσα μας.Μπραβο! Πολύ πλήρης κατάλογος.Πού τα θυμάσαι όλα;Καλή επιτυχία  στην κοπελα

Εγώ να προσθέσω όχι πολύ καιρό επαφές μόνοι σας.

Σε πεθυμήσαμε.(Συγνώμη για το άσχετο του θέματος)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Μπήκα να δω τί συμβουλες θα δίνει η Νεφελιτσα μας.Μπραβο! Πολύ πλήρης κατάλογος.Πού τα θυμάσαι όλα;Καλή επιτυχία  στην κοπελα

Εγώ να προσθέσω όχι πολύ καιρό επαφές μόνοι σας.

Σε πεθυμήσαμε.(Συγνώμη για το άσχετο του θέματος)

Αστα δε ξεχναω τιποτα με τοσο διαβασμα που ειχα ρίξει ..κοριτσακι μου φιλια στο ζουζουνι σας κ σε σας, να ειστε ολοι παντα καλά.υγεια κ χαρες παντα !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...