Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Τα πρώτα ρουχαλακια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες! Διανύω την 27 εβδομάδα κύησης. Είναι να γεννήσω αρχές Αυγούστου. Τι πρέπει να αγοράσω από ρουχαλακια? Με κοντό ή μακρύ μανίκι? Και πόσα θα χρειαστώ? Είναι το πρώτο μου παιδάκι μετά από πολύ προσπάθεια και δεν έχω ιδέα... Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Γέννησα και τα δύο παιδιά μου αρχές Αυγούστου. Ο μεγάλος την έβγαλε στο νοσοκομείο και τις πρώτες μέρες με κοντομάνικο ζιπουνάκι και μετά γυμνός με πάνα μόνο. Ο μικρός με κοντομάνικο ζιπουνάκι όλους τους δύο πρώτους μήνες.

Ακούω ότι τις πρώτες μέρες είθισται το μακρυμάνικο, αλλά εγώ δεν έχω εμπειρία από κάτι τέτοιο. Μάλιστα, επειδή και τα δύο παιδιά μου νοσηλεύτηκαν από μια μέρα για παρακολούθηση προληπτικά, ούτε εκεί τους φορούσαν τέτοια, που ήταν επαγγελματίες (δίνουν δικά τους ρούχα αν χρειαστεί, δεν κρατάνε τα δικά σου). Τον μεγάλο τον είχανε γυμνό, τον μικρό με αμάνικο ζιπούνι.

Από καπελάκια, καλτσάκια, γαντάκια και τέτοια, πήρα, αλλά τα πετούσαν αμέσως. Δεν τα θέλανε.

Από ποσότητες, πήρα ένα σετ από 3 ή 5 του πρώτου νούμερου και μετά 3 μηνών μεγέθη και πάνω. Από την εμπειρία μου, οι πετσέτες, οι μαλακές σαλιάρες και τα σελτεδακια για την αλλαξιέρα είναι πιο χρήσιμα. Τον πρώτο καιρό έχεις συνέχεια ατυχήματα, από κάτω ή πάνω. Στον ύπνο, σεντονάκι απλό, που μπορεί και να το πετάνε. Μόλις λίγο φθινοπωριασε, ο υπνοσακος με έσωσε.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε η @Melie , στο μονο που διαφωνω ειναι το σεντονι στον υπνο. Απαγορευεται πλεον ρητα οτιδηποτε μεσα στη κουνια/λικνο του μωρου. Σεντονια, κουβερτες, παντες, παιχνιδια, μαξιλαρια, αυξανουν τραγικα τα περιστατικα πνιγμων και SIDS. Προτιμουμε υπνοσακο εποχης ή αν ειναι καλοκαιρι ενα απλο ζιπουνακι/φορμακι.

Υπαρχει πινακας για θερμοκρασια κ τι χρειαζεται το μωρο. Αν και αυγουστο πραγματικα δε πρεπει να ανησυχεις καθολου. Ολη μερα θα το εχεις με τη πανα αντε στη χειροτερη με κανα φανελακι! 

Με το καλο το μωρακι!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Οτι ειπε η @Melie , στο μονο που διαφωνω ειναι το σεντονι στον υπνο. Απαγορευεται πλεον ρητα οτιδηποτε μεσα στη κουνια/λικνο του μωρου. Σεντονια, κουβερτες, παντες, παιχνιδια, μαξιλαρια, αυξανουν τραγικα τα περιστατικα πνιγμων και SIDS. Προτιμουμε υπνοσακο εποχης ή αν ειναι καλοκαιρι ενα απλο ζιπουνακι/φορμακι.

Υπαρχει πινακας για θερμοκρασια κ τι χρειαζεται το μωρο. Αν και αυγουστο πραγματικα δε πρεπει να ανησυχεις καθολου. Ολη μερα θα το εχεις με τη πανα αντε στη χειροτερη με κανα φανελακι! 

Με το καλο το μωρακι!!! 

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν το ήξερα αυτο για τα πράγματα μέσα στην κούνια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγουρα εξαρταται κ απο που μενεις για την θερμοκρασια,αλλα κ την αναπτυξη του εμβρυου στον υπερηχο για το μεγεθος

ισως να επαιρνες για σιγουρια 1-2 απλα φορμακια με μακρυ μανικι κ μπατζακι σε μεγεθος 1-3.απλα κ ουδετερα,να τα βαλει εστω κ σαν μπυτζαμακια μετα

αλλα γενικα πιστευω θα χρειαστεις χωρις μανικι.αμανικα φανελακια 0-3,κοντομανικα 3-6.καμια 5-6 απο το καθενα

εχει κ φορμακια με μακρυ μπατζακι-κοντο μανικι.κ αυτα θα σε βολεψουν πιθανον 2-3

γενικα μεγεθος 0 μην παρεις πολλα

συμφωνω οτι τα σελτεδακια ειναι απαραιτητα.ειχα ενα σε καθε τσαντα κ δωματιο,οχι πολυ μεγαλα

κ μικρες πετσετουλες παρα πολλες,τουλ 12.για μπανακι τοπικο,για γουλιτσες

συμφωνω κ με ολα για υπνοσακο,κουνια-υπνο

3-4μπυτζαμακια

κανα 2-3σεντονακια μπορεις να στρωνεις να το ξαπλωνεις καπου,η να το παρει καποιος αγκαλια,η να το σκεπασεις σε μια βολτα.κ κανα 2 πανες χασε,σαν πικε,για λιγο πιο μετα

στο μπανιο με βολεψαν μικρες μπουρνουζοπετσετες,θες 3περιπου

1σκουφακι-καπελακι,μια λεπτη ζακετουλα,3-4καλτσακια μπορεις να τα παρεις.μπορει να χρειαστουν(μενω β.ελλαδα οποτε ισως κ να εισαι σε τελειως αλλο κλιμα)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

σιγουρα εξαρταται κ απο που μενεις για την θερμοκρασια,αλλα κ την αναπτυξη του εμβρυου στον υπερηχο για το μεγεθος

ισως να επαιρνες για σιγουρια 1-2 απλα φορμακια με μακρυ μανικι κ μπατζακι σε μεγεθος 1-3.απλα κ ουδετερα,να τα βαλει εστω κ σαν μπυτζαμακια μετα

αλλα γενικα πιστευω θα χρειαστεις χωρις μανικι.αμανικα φανελακια 0-3,κοντομανικα 3-6.καμια 5-6 απο το καθενα

εχει κ φορμακια με μακρυ μπατζακι-κοντο μανικι.κ αυτα θα σε βολεψουν πιθανον 2-3

γενικα μεγεθος 0 μην παρεις πολλα

συμφωνω οτι τα σελτεδακια ειναι απαραιτητα.ειχα ενα σε καθε τσαντα κ δωματιο,οχι πολυ μεγαλα

κ μικρες πετσετουλες παρα πολλες,τουλ 12.για μπανακι τοπικο,για γουλιτσες

συμφωνω κ με ολα για υπνοσακο,κουνια-υπνο

3-4μπυτζαμακια

κανα 2-3σεντονακια μπορεις να στρωνεις να το ξαπλωνεις καπου,η να το παρει καποιος αγκαλια,η να το σκεπασεις σε μια βολτα.κ κανα 2 πανες χασε,σαν πικε,για λιγο πιο μετα

στο μπανιο με βολεψαν μικρες μπουρνουζοπετσετες,θες 3περιπου

1σκουφακι-καπελακι,μια λεπτη ζακετουλα,3-4καλτσακια μπορεις να τα παρεις.μπορει να χρειαστουν(μενω β.ελλαδα οποτε ισως κ να εισαι σε τελειως αλλο κλιμα)

Πολύ ωραία! Και εγώ βόρεια Ελλάδα μένω και έχουμε λίγο διαφορετικές θερμοκρασίες! Ευχαριστώ πολύ για όλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε ο γιος μου τέλη Αυγούστου και Θεσσαλονίκη.θερμοκρασιες στον Θεό δλδ.τον είχαμε με κοντομάνικο κορμάκι όλη μέρα. Εκτός αν ανοίγετε κλιμστισμο(δεν το συστηνω) αλλα λέμε τώρα,να χτυπάει μόνο πάνω,όχι πολύ κρύο κ πάντα μια μπαλκονοπορτα στην ανάκληση,τότε ναι μακρυμανικο. Είχαμε πάρει δέκα 0-3 κ μετά από τρία κ πάνω.το πολύ πολυ αν γεννηθεί μεγάλο μωρό δεν του τα κουμπώνεις κάτω στην πάνα, newborn νούμερο δεν είχα πάρει καθόλου γιατί ήξερα ότι κ τα δύο μου παιδιά θα ήταν μεγάλα από τους υπέροχους. Κατα τα άλλα,ότι σου είπαν τα κορίτσια,σελτεδακια μικρα(σχεδον τετράγωνα δλδ) πάρε σίγουρα πέντε,στον ύπνο εγώ τον είχα με πάνα κ υπνοσακο καλοκαιρινο(σεντονενιο) όπως κ την κορη μου κ γενικά σώθηκα γιατί μάθανε από μικρά τον υπνοσακο κ τον βάζουνε εύκολα ακόμα κ τώρα,χειμώνα καλοκαίρι..πανάκια πολλά να πάρεις,για τις γουλιες εννοω,στην κόρη μου είχα άπειρα μέχρι κ 6 μηνων δυστυχως(απο ικεα δεκάδα παμφθηνη).γενικα δεν θα χρειαστείς πολλά για τον πρώτο καιρό λόγω εποχής κ επειδή ειλικρινά ξεπεταγονται γρήγορα. Ααα,στην κόρη μου έβαζα στα χεράκια της μέχρι να ξεκινήσω κόψιμο νυχιών καλτσουλες,τα γαντακια είχαν πιο χαλαρο λάστιχο στον καρπό κ κατάφερνε κ τα πετούσε κ γρατζιουνιοταν σαν τρελή.εοχα 2-3 ζευγάρια καλτσες πολύ λεπτές καλοκαιρινές κ μέσα στην μέρα σε φάσεις την είχα με αυτά. Με το καλό κοπέλα μου!+

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Γεννήθηκε ο γιος μου τέλη Αυγούστου και Θεσσαλονίκη.θερμοκρασιες στον Θεό δλδ.τον είχαμε με κοντομάνικο κορμάκι όλη μέρα. Εκτός αν ανοίγετε κλιμστισμο(δεν το συστηνω) αλλα λέμε τώρα,να χτυπάει μόνο πάνω,όχι πολύ κρύο κ πάντα μια μπαλκονοπορτα στην ανάκληση,τότε ναι μακρυμανικο. Είχαμε πάρει δέκα 0-3 κ μετά από τρία κ πάνω.το πολύ πολυ αν γεννηθεί μεγάλο μωρό δεν του τα κουμπώνεις κάτω στην πάνα, newborn νούμερο δεν είχα πάρει καθόλου γιατί ήξερα ότι κ τα δύο μου παιδιά θα ήταν μεγάλα από τους υπέροχους. Κατα τα άλλα,ότι σου είπαν τα κορίτσια,σελτεδακια μικρα(σχεδον τετράγωνα δλδ) πάρε σίγουρα πέντε,στον ύπνο εγώ τον είχα με πάνα κ υπνοσακο καλοκαιρινο(σεντονενιο) όπως κ την κορη μου κ γενικά σώθηκα γιατί μάθανε από μικρά τον υπνοσακο κ τον βάζουνε εύκολα ακόμα κ τώρα,χειμώνα καλοκαίρι..πανάκια πολλά να πάρεις,για τις γουλιες εννοω,στην κόρη μου είχα άπειρα μέχρι κ 6 μηνων δυστυχως(απο ικεα δεκάδα παμφθηνη).γενικα δεν θα χρειαστείς πολλά για τον πρώτο καιρό λόγω εποχής κ επειδή ειλικρινά ξεπεταγονται γρήγορα. Ααα,στην κόρη μου έβαζα στα χεράκια της μέχρι να ξεκινήσω κόψιμο νυχιών καλτσουλες,τα γαντακια είχαν πιο χαλαρο λάστιχο στον καρπό κ κατάφερνε κ τα πετούσε κ γρατζιουνιοταν σαν τρελή.εοχα 2-3 ζευγάρια καλτσες πολύ λεπτές καλοκαιρινές κ μέσα στην μέρα σε φάσεις την είχα με αυτά. Με το καλό κοπέλα μου!+

Τέλεια! Με βοηθήσατε πάρα πολύ! Ευχαριστώ! Να τα χαίρεστε!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...