Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πάντα κούνιας - απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 9,5 μηνών που κάναμε συγκοίμηση... μέχρι χθες. Σήμερα, όμως, έπεσε από το κρεβάτι παρά τα μαξιλάρια, προστατευτικά, κλπ (ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα) και στήσαμε την κούνια του σε χρόνο dt δίπλα μου στο κρεβάτι (καλά θα πάει αυτό) Έχω όμως μια χαζή ερώτηση: Προφανώς πρέπει να πάρω πάντα για να μη χτυπάει το κεφάλι του στα κάγκελα (ήδη έχει κάνει τα πρώτα μπουμ).

Μήπως είναι αργά για πάντα; Μήπως έχει πολύ ζέστη για πάντα; Και τελοσπάντων, ποιου τύπου σας βόλεψε εσάς περισσότερο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα σου προτεινω,επειδη η συνκοιμηση δυσκολο να σταματησει ετσι ξαφνικα,να του μαθεις πως να κατεβαινει απο το κρεβατι.βεβαια αυτο δ βοηθαει στον υπνο

κανονικη παντα δ θα εβαζα σε αυτην την φαση,κ λογω ζεστης

αν θελεις να καλυψεις μονο τα καγκελακια εχω δει να τυλιγουν γυρω μονο σε αυτα κομματια σαν παντα,η πλαστικο σαν το μακαρονι θαλασσης

θεωρω οτι τωρα που γινεται πιο δραστηριο το μωρο η κουνια μπορει να γινει πιο επικινδυνη απο το κρεβατι

μπορεις να βγαλεις τα καγκελακια κ να βαλεις απο τα προστατευτικα για κρεβατια με το διχτυ

δεν ξερω οι παντες τυπου πλεξουδα αν θα σας βοηθουσαν σε αυτην την ηλικια

η να κατεβασεις τα καγκελα κ να ειναι κολλημενο στο κρεβατι σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χτες πήγε μια χαρά για πρώτο βράδυ, τον έβαλα στην κούνια και μόνο μέχρι να τον πάρει ο ύπνος με ζήτησε 2 ή 3 φορές, πήγαινα μέσα στο δωμάτιο και μου γελούσε και ησύχαζε, κι έφευγα μετά από λίγο.

Φυσικά η κούνια είναι τεράστια (ξύλινο έπιπλο μασιφ) και την έχουμε κολλητά στο κρεβάτι, με αποτέλεσμα να μη χωραμε να κυκλοφορήσουμε μέσα στο δωμάτιο, αλλά αυτό δε με πολυαπασχολει σ' αυτή την φάση. Δεν το συζητώ να τον βάλω σε άλλο δωμάτιο, μου φαίνεται πολύ απότομο.

Προστατευτικό πήρα και μάλιστα το μεγαλύτερο σε διαστάσεις που βρήκα. Δεν κάνει για το στρώμα μας, είναι πολύ ψηλό και "χωνευτό", δε σταθεροποιείται και το ύψος που του μένει να καλύψει είναι αστείο, ούτε 5 πόντους. Κανόνισα να το στείλω πίσω.

Καλή ιδέα για τα πάνινα κομματάκια για τα κάγκελα, θα τη δοκιμάσω.

Χθες του εβαλα από την μία ένα μακρόστενο μαξιλάρι σαν "σκουλήκι" που είχε ο αδερφός του στο κεφαλάρι και ταίριαξε ακριβώς (έδειξε κατανόηση για την "κλεψιά!") κι από την άλλη το δικό μου μαξιλάρι, να με μυριζει κιόλας και να ηρεμεί. 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melie είπε:

Καλημέρα! Χτες πήγε μια χαρά για πρώτο βράδυ, τον έβαλα στην κούνια και μόνο μέχρι να τον πάρει ο ύπνος με ζήτησε 2 ή 3 φορές, πήγαινα μέσα στο δωμάτιο και μου γελούσε και ησύχαζε, κι έφευγα μετά από λίγο.

Φυσικά η κούνια είναι τεράστια (ξύλινο έπιπλο μασιφ) και την έχουμε κολλητά στο κρεβάτι, με αποτέλεσμα να μη χωραμε να κυκλοφορήσουμε μέσα στο δωμάτιο, αλλά αυτό δε με πολυαπασχολει σ' αυτή την φάση. Δεν το συζητώ να τον βάλω σε άλλο δωμάτιο, μου φαίνεται πολύ απότομο.

Προστατευτικό πήρα και μάλιστα το μεγαλύτερο σε διαστάσεις που βρήκα. Δεν κάνει για το στρώμα μας, είναι πολύ ψηλό και "χωνευτό", δε σταθεροποιείται και το ύψος που του μένει να καλύψει είναι αστείο, ούτε 5 πόντους. Κανόνισα να το στείλω πίσω.

Καλή ιδέα για τα πάνινα κομματάκια για τα κάγκελα, θα τη δοκιμάσω.

Χθες του εβαλα από την μία ένα μακρόστενο μαξιλάρι σαν "σκουλήκι" που είχε ο αδερφός του στο κεφαλάρι και ταίριαξε ακριβώς (έδειξε κατανόηση για την "κλεψιά!") κι από την άλλη το δικό μου μαξιλάρι, να με μυριζει κιόλας και να ηρεμεί. 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

αν κ ειναι μεγαλουτσικο το μωρο σου,πολλα μαξιλαρια δ θα εβαζα στην κουνια.αν το τυπου σκουληκι ειναι σαν τα μαξιλαρια θηλασμου,μακρυ κ το εχεις στα καγκελα,νομιζω ειναι μια χαρα

καλυτερα μην αφηνεις κ το δικο σου μαξιλαρι

δ ξερεις τι σκανταλια μπορουν να κανουν,η αν κοιμαται πολυ ανησυχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού τον βολεύει η κουνια ,μια χαρά.  Ή  θα βάλεις σκουλικια(λεπτα)πανινα κ θα τα ψιλοχωνεις στα πλάγια για να μην κουνιουνται(έτσι είχα τον γιο μου) Ή μετά υπάρχει πάντα που δένει στα κάγκελα κ δεν ακουμπάει καθόλου το στρώμα,κοντή. Υπάρχουν δύο μεγέθη,αυτή που πλαισιώνει όλα τα καγκελα(κάπως ασφυκτικό για καλοκαιρι) κ η μικρή μου δεν έβλεπε έξω από το κρεβάτι οπότε σηκωνόταν συνέχεια. Με την κοντή πάντα κ βλέπει έξω κ δεν είναι σαν κουβουκλιο η κουνια της.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...